ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Fakty o slonoch – Top 10 faktov o slonoch

Fakty o slonoch – Top 10 faktov o slonoch . Slony sú krásne zvieratá , na Slovensku ich môžete vidieť len v zoo . Prečítajte si zaujímavé a náučne fakty o týchto krásnych stvoreniach .

 

1. Sú najväčšie suchozemské zvieratá na svete – Fakty o slonoch

 

velky slon Fakty o slonoch

 

Slon africký je najväčší suchozemský cicavec na svete – pričom samce sú priemerne vysoké 3 m a vážia do 6 ton . Samce dosiahnu svoju plnú veľkosť až vo veku 35 – 40 rokov – to za polovicou ich priemerného života , pretože divoké slony môžu žiť až 60 – 70 rokov. Ani mláďatá slona nie sú najmenšie . Pri narodení môžu vážiť až 120 kg .

2. Existujú dva druhy slonov –

Fakty o slonoch

 

slonia rodina Fakty o slonoch

Slon africký a slon ázijský . Rozdiel medzi týmito dvoma slonmi je v ich ušiach . Tieto dva hlavné druhy majú ešte niekoľko poddruhov.

3. Ich chobot je skutočne zručný – Fakty o slonoch

Slony majú v chobote okolo 150 000 svalov . Slon dokáže zdvihnúť arašidový orech , vylúpnuť ho , vyfúknuť odpad a zjesť orech . Slony cez chobot pijú a pri plávaní ho majú nad hladinou a dýchajú cez neho.

Slon – 9 najkrajších druhov slonov na svete

4. Slonie kly sú v skutočnosti zuby

 

slonie kly Fakty o slonoch

Slonie kly sú v skutočnosti zuby , prvý krát začínajú slonom rásť okolo 2 rokov . Kly slonom rastú celý život . Kly slony používajú na obranu , boj a pri hľadaní potravy na uhýbanie vetiev , odtláčanie a uchopovanie .

5. Slony majú hustú kožu

 

Slonia koža je na väčšine miest hrubá až 2,5 cm. Záhyby a vrásky v pokožke môžu zadržať až 10-krát viac vody ako plochá pokožka, čo ich pomáha ochladiť sa . Udržiavajú pokožku čistú a chránia sa pred spálením tým, že sa pravidelne kúpu v prachu a bahne.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

6. Slony stále jedia

 

fakty o slonoch Fakty o slonoch

Slony potrebujú denne až 150 kg potravy , pri jedení môžu stráviť až 3 / 4 dňa . Jedia tak často že až polovicu jedla čo príjmu nemusia stráviť .

 

7. Komunikácia slona – Fakty o slonoch

 

Slony komunikujú mnoho spôsobmi – vydávajú zvuky podobné trubke ( niektoré z nich človek nedokáže počuť ) , rečou tela , dotykov a vôní . Tiež komunikujú vibráciami v zemi .

8. Slon po narodení – Fakty o slonoch

 

mladý slon

Slony po narodení je schopný stáť už 20 minút po pôrode po 1 hodine už vedia chodiť . Po 2 dňoch už dokážu držať krok so stádom .

 

9. Slon nikdy nezabudne – Fakty o slonoch

 

slony

Sloní temporárny lalok ( oblasť mozgu spojená s pamäťou ) je väčší a hustejší ako ľudský – preto sa hovorí „ máš sloniu pamäť “.Fakty o slonoch.

Slon – 9 najkrajších druhov slonov na svete

10. Za posledné storočie bolo vyhubených až 90% afrických slonov

 

slonia koža Fakty o slonoch

Slony sú lovené kvôli klom . Ochrancovia robia čo sa dá ale nie vždy sa podarí ochrániť . Dnes žije v odhade okolo 415 000 divých afrických slonov . Ohrozené sú aj ázijské slony tie klesli za posledné 3 populácie o 50% .Vo voľnej prírode ich je už len 45 000 . Fakty o slonoch .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button