HLODAVCEZaujímavosti z ríše zvierat

Činčila – prečo ju mať ako miláčika

Činčila je pôvodom z Južnej Ameriky a je to drobné zvieratko z čeľade krtkovitých. Je to obľúbený domáci maznáčik, ktorý si získal srdcia mnohých milovníkov zvierat. Prečítajte si tento článok a dozviete sa, prečo by si aj Vy mali zvážiť kúpu činčily ako domáceho maznáčika.

Činčila

 

Činčila

 

Činčila je skvelým spoločníkom, ktorý má mnoho jedinečných vlastností. Je to zviera, ktoré vyžaduje dostatok priestoru a pohybu, ale zároveň je to aj zviera, ktorého starostlivosť je relatívne jednoduchá. S pravidelnou starostlivosťou a dôkladnou starostlivosťou o zdravie, môžete s činčilou prežiť dlhé a šťastné roky. Pokiaľ zvažujete kúpu činčily, je dôležité zvážiť všetky faktory, ktoré sú s ňou spojené a vyhodnotiť, či je toto zviera pre Vás a Vašu rodinu to pravé. 

Prečo si kúpiť činčilu

 

Prečo si kúpiť činčilu

 

Činčila je veľmi zvedavé a inteligentné zviera, ktoré sa dokáže stať skvelým spoločníkom. Okrem toho má aj jedinečné vlastnosti, ktoré ju robia obľúbenou medzi majiteľmi zvierat. Činčily majú veľmi hebkú a jemnú kožušinu, ktorá ich chráni pred chladom v ich prirodzenom prostredí. Táto kožušina je však aj dôvodom, prečo sú činčily také obľúbené ako domáce zvieratá, pretože sa z nej vyrábajú luxusné kožušiny.

 

Ako sa o činčilu starať?

 

Ako sa o činčilu starať

 

Pri starostlivosti o činčilu je potrebné dodržiavať určité zásady. Činčily sú veľmi aktívne zvieratá, ktoré potrebujú veľa pohybu. Preto je dôležité poskytnúť im dostatok priestoru, kde sa môžu voľne pohybovať. Činčila by mala mať aj veľa hračiek, na ktorých si môže stráviť čas a zabaviť sa.

 

Ideálne podmienky pre chov činčily

 

Ideálne podmienky pre chov činčily

 

Činčily milujú suché a chladné prostredie, preto je dôležité mať pre ne vhodné klimatické podmienky. Ideálne teploty pre činčily sa pohybujú medzi 18 a 22 stupňami Celzia. Je tiež dôležité, aby mali činčily prístup k čistej vode a kvalitnej strave. Morské prasiatko – neobyčajné domáce zviera

 

Koľko má mláďat a ako často ich má Činčila

 

Koľko má mláďat a ako často ich má Činčila

 

Činčily sú polygamné zvieratá, ktoré sa pária počas celého roka. Samice môžu mať až tri vrhy ročne, pričom každý vrh môže mať 1 až 6 mláďat. Mláďatá sa rodia slepé a holé, ale veľmi rýchlo sa vyvíjajú. V prvých týždňoch života sú závislé od matky a prijímajú materské mlieko. Po približne 6 týždňoch začínajú jesť aj tuhú stravu a postupne sa osamostatňujú. Banánová maska na vlasy

 

Starostlivosť o zdravie činčily

 

Starostlivosť o zdravie činčily zahŕňa pravidelné veterinárne prehliadky, kde sa skúma stav kože, zubov a celkové zdravie zvieraťa. Činčila. Je dôležité, aby mali činčily dostatok vitamínov a minerálov, ktoré im pomôžu udržať zdravie kože a zubov. Pri starostlivosti o činčilu je tiež dôležité dbať na jej hygienu, pretože činčily sa kúpu v piesku. Je preto potrebné pravidelne meniť piesok a udržiavať čistotu v klietke.

 

Čim kŕmiť činčilu a čo jej určite nedávať

 

Čim kŕmiť činčilu a čo jej určite nedávať

 

 Činčily majú špecifické potravinové nároky a pre ich správny vývoj a zdravie je dôležité dodržiavať správnu stravu. Hlavnou zložkou stravy pre činčily by mala byť seno, ktoré by mali mať k dispozícii neustále. Okrem sena by mala strava obsahovať aj kvalitné krmivo pre činčily, ktoré by malo obsahovať dostatok vlákniny, bielkovín a vitamínov.

 

Čo sa týka ovocia a zeleniny, činčilám by sa nemalo podávať príliš veľa, pretože môže spôsobiť tráviace problémy. Ideálne je podávať malé množstvá ovocia a zeleniny, ako napríklad jablká, mrkva alebo brokolica. Mliečne výrobky a sladkosti by sa činčilám nemali podávať vôbec, pretože ich tráviaci systém nie je prispôsobený na trávenie týchto potravín.

Činčila

 

Dôležité je tiež dbať na to, aby mali činčily k dispozícii dostatok čistej vody. Voda by mala byť dennodenne menená, aby sa predišlo riziku znečistenia a šírenia baktérií.

 

Je dôležité dodržiavať správnu stravu pre činčily, aby sa predišlo možným zdravotným problémom. Ak si nie ste istí, aké krmivo alebo potraviny sú pre vašu činčilu vhodné, poraďte sa s veterinárom alebo skúseným chovateľom činčil.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button