ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Najväčšia ryba na svete 10 najväčších rýb sveta

Najväčšia ryba na svete 10 najväčších rýb sveta. Možno vás zaujíma, aká je najväčšia ryba na svete a kde ju môžete nájsť. Uvažovali sme o všetkých druhoch rýb patriacich do skupín Chondrichthyes a Osteichthyes žijúcich na Zemi. To je viac ako 28 000 druhov. Nevenovali sme sa vyhynutým rybám, napríklad skupine Placodermi, kde Dunkleosteus a Titanichthys mohli vážiť viac ako 3,5 tony. Na základe týchto kritérií uvádzame 10 najväčších rýb na svete.

Najväčšia ryba na svete

Najväčšia ryba na svete je žralok veľrybí (Rhincodon typus), ktorý je tiež najväčším známym existujúcim druhom žraloka a zároveň najväčšou žijúcou rybou na planéte. Žralok veľrybí môže dosiahnuť dĺžku až 12 metrov, ale existujú aj správy o jedincoch dlhých až 18 metrov. Títo obrovskí morskí živočíchy majú ploché široké hlavy a obrovské ústa, ktoré môžu byť široké až 1,5 metra.

Najväčšia ryba na svete

 1. Mola tecta

Mola tecta

Slnečnica kapcavá (Mola tecta), často nazývaná slnečnica, je 10. najväčšou rybou na svete. Tento člen skupiny Osteichthyes má plochý elipsovitý tvar. Môže vážiť až 1,87 tony a byť dlhá až 2,5 metra. Vedci pracujúci v blízkosti Nového Zélandu ju prvýkrát zaznamenali v roku 2014, ale ľudia hlásili, že ju videli aj v blízkosti Čile, Južnej Afriky a Austrálie. Túto rybu, ktorá sa často potápa stovky metrov, aby ulovila svoju potravu, bolo pre výskumníkov ťažké identifikovať, pretože má tendenciu žiť v chladnejšom podnebí oceánov južnej pologule, kam ľudia zvyčajne nechodia. Táto bezchvostá ryba unikala výskumníkom celé roky.

 

 1. Mola ostrouchá

Mola ostrouchá

Veľmi nepolapiteľná mola ostrouchá (Masturus lanceolatus) váži až 2 tony a môže byť dlhá až 3 metre. Tento druh z rodu Osteichthyes sa v mnohom podobá na elipsovitú slnečnicu, ale má chvost, ktorý má v strede mečovitý výbežok. Najväčšia ryba na svete. Zvyčajne žije v tropických a miernych vodách. Vedci nevedia veľa o jej správaní ani o mnohých lokalitách, kde môže žiť. Rybári túto rybu ulovili v Mexickom zálive.

 

 1. Jeseter beluga

Beluga Sturgeon

Jeseter beluga (Huso huso), ktorý sa nazýva aj jeseter veľký, môže vážiť až 2,072 tony a dorásť do dĺžky 7 metrov. Najväčšie z týchto jeseterov sú zvyčajne hrbaté. Všetky majú dlhé chrbtové plutvy a kratšie análne plutvy. Tento druh Osteichthyes žije predovšetkým v povodí Kaspického a Čierneho mora. Samice sú často cieľom komerčných rybárov kvôli ikrám, kaviáru beluga, ktoré produkuje.

 

 1. Najväčšia ryba na svete – Mola alexandrini

Najväčšia ryba na svete - Mola alexandrini

Slnečnica južná (Mola alexandrini), nazývaná aj Ramsayova slnečnica, južná oceánska slnečnica, krátka slnečnica alebo slnečnica hrboľatá. Môže vážiť až 2,3 tony a byť dlhá až 3,3 metra. Na pohyb vo vode používajú svoje obrovské plutvy, pričom ležia vo vodorovnej polohe.

 

Hoci mnohé z rýb na tomto zozname sú veľmi nepolapiteľné, nie je nezvyčajné vidieť tieto Osteichthyes ležať na boku tesne pod vodnou hladinou v oceánoch južnej pologule. Vedci sa domnievajú, že táto ryba, ktorá sa v studenej vode potápa hlboko, aby ulovila svoju korisť, to robí preto, aby sa zohriala. Medzitým čajky konzumujú parazity, ktoré sa na nich nachádzajú. Možno to robia aj preto, aby zvýšili množstvo kyslíka vo svojom tele.

6. Mesačník svietivý

 

Mesačník svietivý

Na šiestom mieste nášho zoznamu sa umiestnila slnečnica oceánska (Mola mola), ktorá sa nazýva aj mola obyčajná. Táto ryba, ktorá žije v tropických a miernych vodách na celom svete, má tučnú hlavu a tenké telo, ktoré môže dosahovať dĺžku až 3 metre. Samice často naraz vyprodukujú 300 miliónov ikier, čo je najviac zo všetkých stavovcov. Táto učenlivá ryba sa na Taiwane a v Japonsku považuje za delikatesu. Často vyskakuje z vody, čo kvôli jej obrovským rozmerom spôsobilo niekoľko lodných nehôd.

 

5. Manta obrovská

Manta obrovská

Manta obrovská oceánska (Mobula birostris), nazývaná aj manta atlantická, váži 3 tony a môže dorásť až do dĺžky 15 metrov. Môže mať rozpätie krídel široké až 9 metrov. Väčšina tohto druhu, ktorý je najväčšou mantou na svete, žije v tropických a subtropických vodách. Vedci tento druh do roku 2017 nesprávne klasifikovali.

 

Tieto ryby s hladkou kožou v tvare disku sa našli na severe až po New Jersey a na juhu až po Južnú Afriku. Ak ju uvidíte v blízkosti pobrežia, možno sa preháňa z jedného miesta na druhé, ale v otvorených vodách často plávajú mnoho kilometrov v priamom smere. Strata vlasov.

 

4. Žralok tigrí

 

Žralok tigrovaný (Galeocerdo cuvier) môže vážiť až 3,11 tony a dorásť do dĺžky 7 metrov. Tento žralok, ktorý je jediným členom rodu Galeocerdo, sa zvyčajne vyskytuje v okolí ostrovov v strednom Pacifiku, ale ľudia ho môžu spozorovať všade, kde sa vyskytujú tropické alebo mierne vody. Najväčšia ryba na svete Žraloky tigrované sa najradšej zdržiavajú osamote. Medzinárodná únia na ochranu prírody má tohto žraloka na zozname takmer ohrozených druhov z dôvodu nadmerného rybolovu. Filmy o žralokoch

 

Žraloky tigrované sú veľmi agresívne a v počte zabitých ľudí skončili na druhom mieste za žralokom bielym. Hoci mnohí považujú túto rybu za lenivého plavca, v prípade potreby dokáže dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť, aby ulovil svoju korisť.

3. Najväčšia ryba na svete  – Veľký biely žralok

Najväčšia ryba na svete  - Veľký biely žralok

Veľký biely žralok (Carcharodon carcharias), nazývaný aj žralok biely alebo žralok ukazovák, môže dosiahnuť hmotnosť 3,34 tony a dĺžku až 7 metrov. Tieto žraloky sa môžu dožiť až 70 rokov. Samice sa zvyčajne mláďatia až vo veku 33 rokov. Tieto žraloky dokážu plávať rýchlosťou až 16 míľ za hodinu a dosahujú hĺbku až 3 300 metrov. Veľký biely žralok je agresívny a je známy väčším počtom útokov na ľudí ako ktorákoľvek iná ryba. Je to jediný známy člen rodu Carcharodon.

 

Hoci tento žralok žije v mnohých oblastiach, jedna z najhustejšie osídlených oblastí je v okolí ostrova Dyer v Južnej Afrike. Na lokalizáciu svojej koristi dokáže využívať elektromagnetické pole.

Niektorí tvrdia, že veľký biely žralok pri havajskom pobreží, ktorého vedci pomenovali Deep Blue, je najväčší žralok vôbec. Napriek tomu Medzinárodná asociácia lovných rýb uznáva za najväčšieho veľkého bieleho žraloka nameraného v Austrálii v roku 1959. Vedci nikdy nezmerali žraloka Deep Blue, ale ten v Austrálii vážil 2 663 kilogramov.

 

2. Žralok obrovský Najväčšia ryba na svete

Žralok obrovský Najväčšia ryba na svete

Žralok obrovský (Cetorhinus maximus) je druhou najväčšou rybou na svete. V minulosti vážil viac ako 4,2 tony a môže byť dlhý až 13 metrov. Je to jeden z troch žralokov živiacich sa planktónom na svete. Tento žralok vyskytujúci sa v teplých vodách na celom svete dostal svoje meno preto, lebo sa zdá, že sa pri kŕmení vyhrieva vo vode. Vo všeobecnosti tieto žraloky uprednostňujú život osamote, hoci existujú správy o ich živote v malých skupinách. Pozorovania sú bežné pozdĺž kontinentálnych šelfov, ale sledovacie zariadenia umožnili vedcom zistiť, že občas prekračujú rovník. Vedci si nie sú stopercentne istí, ale predpokladajú, že tento žralok sa môže dožiť približne 50 rokov. Najväčší vedecky nameraný žralok dlhoplutvý vážil 8 598 kg a bol dlhý takmer 30 metrov.

 1. Najväčšia ryba na svete – Žralok veľrybí

Najväčšia ryba na svete - Žralok veľrybí

Najväčšou rybou na svete je žralok veľrybí. Tento druh môže vážiť až 21,5 tony a dorásť do dĺžky 12 metrov. Okrem toho, že je to najväčšia ryba, je to aj najväčší žijúci nesamčekovitý stavovec. Tento žralok žije v tropických vodách s teplotou nad 70 stupňov Celzia. Najväčšia ryba na svete žije pozdĺž pobrežia a vo voľnej vode. Tento žralok sa živí filtrami. Hoci väčšinu svojho života trávi často osamote, existujú početné správy o zhromaždení až 400 jedincov v blízkosti mnohých lokalít vrátane pobrežia Yucatánu.

 

Najväčší vedecky nameraný žralok veľrybí vážil 47 000 kg. Bol dlhý 41,5 metra. Bol ulovený 11. novembra 1949 neďaleko Pakistanu. Najväčšie morské tvory – Top 10 najväčších.

 

Tieto ryby sú najväčšie na svete. Napriek tomu má každá z týchto najväčších rýb svoje jedinečné vlastnosti. Čím viac sa dozviete o najväčších rybách, tým viac si uvedomíte, že svet je úžasné miesto.

Zoznam najväčších rýb Najväčšia ryba na svete

 

 1. Žralok veľrybí
 2. Žralok obrovský
 3. Veľký biely žralok
 4. Žralok tigrí
 5. Obrovská manta oceánska
 6. Slnečná ryba oceánska
 7. Slnečná ryba južná
 8. Jeseter beluga
 9. Mola ostrouchá
 10. Slnečná ryba s kapucňou

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button