ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Najväčšie morské tvory – Top 10 najväčších

Zoznámte sa s neuveriteľne veľkými tvormi, ktoré inšpirovali výskumníkov po celé veky. Najväčšie morské tvory. Najväčšie živé tvory na svete nazývajú more svojim domovom. Taktiež v oceáne žije najväčšie stvorenie, aké kedy na planéte žilo. Niektoré z týchto tvorov zostávajú nepolepšiteľné a divoko tajomné.

Ľudia sa báli veľkých tvorov a tak nechali oceán pred sebou uzamknutý, kým sa skupina vedeckých výskumníkov nepustila do komplexného prieskumu a preskúmania minulých štúdií o najväčších známych morských druhoch.

 

1. Medúza veľká | Celková dĺžka: 36 metrov

 

 Medúza veľká Najväčšie morské tvory

Zatiaľ čo modrá veľryba je celkovo najväčším morským kráľom, medúzy sú na čele zoznamu, ako najdlhšie. A ako najdlhšie medúzy zo všetkých majú tieto malátne krásy chápadlá, ktoré dosahujú ohromujúcich 36m. Hovorí sa o nich, že sa zamotávajú do morských trosiek a keďže kontrakcia im trvá podstatne dlho, sú zraniteľnejšie voči predátorom.

 

2. Vráskavec obrovský| Celková dĺžka: 33 metrov 

 

Vráskavec obrovský

Väčšina z nás videla fotografie slávnej, gigantickej modrej veľryby. Modrá veľryba je najväčšie zviera, aké kedy existovalo – dokonca aj od nadrozmerných dinosaurov. Vážia až 200034,2 kg. Ich srdce je veľké ako auto; jeho rytmus sa dá zistiť zo vzdialenosti 3km. Už pri narodení sa radia medzi najväčšie dospelé zvieratá. Kvôli komerčnému lovu veľrýb tento druh do 20. storočia takmer vyhynul. Našťastie sa po globálnom zákaze lovu veľrýb pomaly zotavil. To znamená, že tieto zvieratá sú naďalej ohrozené a čelia mnohým vážnym hrozbám vrátane štrajkov lodí a zmien podnebia.

 

3. Vorvaň tuponosý| Celková dĺžka: 24 metrov

 

Vorvaň tuponosý

Ma dĺžku takmer 24 m. Vorvaň je najväčšou z ozubených veľrýb a najväčším zubatým predátorom zo všetkých. Ak by ste ho prirovnali k budove, bol by vysoký ako osem poschodová budova. Jeho cvakavý zvuk môže byť hlasný až 230 decibelov pod vodou, čo zodpovedá 170 decibelom na zemi – o hlasitosti pušky vystrelenej do niekoľkých cm od ucha. Má najväčší mozog zo všetkých zvierat na planéte. Najväčšie morské tvory. Vorvane boli v 18., 19. a 20. storočí tvrdo lovené; rybári hľadali veľryby, ktoré sa používali na sviečky, mydlo, kozmetiku, lampový olej a mnoho ďalších. Pred lovom veľrýb ich bolo odhadom 1,1 milióna. Dnes ich je niekoľko stotisíc – čo môže byť veľa v porovnaní s ostatnými veľrybami v ohrození, ale stále ohrozujúce vzhľadom na ich kedysi početnú populáciu.

 

4. Žralok veľryby| Celková dĺžka: 18,6 metra

 

Žralok veľryby

Zoznámte sa s najväčšou rybou v mori, nádherným žralokom veľrybím. Títo majestátny obri sa túlajú po oceánoch po celej planéte, hľadajú planktón a správajú sa, ako ostatné ryby, niekedy sa dokonca hrajú s ľuďmi, ktorí s nimi radi plávajú. Pláva približne rýchlosťou 5 km za hodinu. Viac ako veľryba a ako žralok sú tieto ryby zaradené medzi ohrozené, pretože v niektorých častiach sveta sa stále lovia. Akváriové ryby 10 rybičiek do akvária pre začiatočníkov.

 

5. Žralok obrovský| Celková dĺžka: 12,27 metra

 

Žralok obrovský

Žralok obrovský je podľa našich najlepších vedomostí druhou najväčšou rybou v modernom oceáne. Najväčší zaznamenaný Žralok obrovský meral vyše 12,27 m – asi dĺžka školského autobusu. Najväčšie morské tvory. A čo je ešte pôsobivejšie, môžu vážiť v rozmedzí 3628,739 kg. Žralok je často videný s obrovským ňucháčom otvoreným doširoka blízko vodnej hladiny. Ale aby ste sa nebáli, mali by ste na jedného naraziť pri ponorení do hlbín oceánu; sú to nežní obri, ktorí majú stravu väčšinou z planktónu, rybích vajec a lariev. Banánová maska na vlasy: získajte lesklé vlasy.

 

6. Kalmár | Celková dĺžka: 12 metrov

 

 Kalmár Najväčšie morské tvory

Vedci mali len málo príležitostí pozorovať neuveriteľne nepolapiteľného Chytľanovca v jeho prirodzenom prostredí. Prvýkrát bola obrovská chobotnica vo svojom hlboko morskom dome natočená v roku 2012 skupinou vedcov z japonského Národného vedeckého múzea. O tomto obrovskom Chytľanovcovy sme sa dozvedeli, že má dosť veľký dosah. Ich kŕmne tykadlá môžu chytiť korisť na vzdialenosti viac ako 9 m. Obrovská chobotnica je legendárna aj v ríši rozprávok o morských príšerách, kde bola spájaná s morskou príšerou Kraken. Filmy o žralokoch

 

7. Osmonoh gigantický| Radiálne rozpätie: 9,8 metra

 

 Osmonoh gigantický Najväčšie morské tvory

Výstižne pomenovaná obrovská chobotnica je najväčším mäkkýšom zo všetkých. Aj keď je chobotnica typicky červenohnedá, môže zmeniť svoju farbu, keď je ohrozená alebo potrebuje maskovanie. Obrovská tichomorská chobotnica, inteligentná od prírody, dokáže otvárať nádoby, riešiť bludiská a hrať sa s hračkami. Akvária často obohacujú chobotnice, aby zapojili svoj mozog. Vo voľnej prírode sa obrovská tichomorská chobotnica nachádza v celom Tichom oceáne od Aljašky po Baja Kalifornia a až na severovýchod ako Japonsko.

 

8. Regalecidae Oarfish | Celková dĺžka: 8 metrov – Najväčšie morské tvory 

 

Regalecidae Oarfish

Oarfish sa často nazýva morský had alebo drak. Táto ryba je najdlhšia kostnatá ryba, akú poznáme – a žijú v hĺbkach 1006 m. Pretože prebývajú v hlbokých temných vodných stĺpcoch otvoreného oceánu a zriedka vyplávajú na povrch, nie sú často videní živí a zdraví. Väčšina našich poznatkov pochádza z exemplárov, ktoré sa vyplavili na breh. Oarfish, tiež známy ako Ribfish, je dlhý 8 m. Sú tiež známi pre svoje veľké oči, o to lepšie ich vidno v ich hlbokom, tmavom prostredí.

5 najväčších vlkov na svete Najväčší vlk na svete
 

 

9. Mesačník svietivý | Celková dĺžka: 3,82 metra – Najväčšie morské tvory 

 

Mesačník svietivý

Úžasne divná morská ryba, ktorá je tiež známa ako ,,mola mola“, je najťažšou zo všetkých kostnatých rýb. Je to obrovská ryba bez chvosta, ktorá pripomína hlavu, meria 3,82 m a môže vážiť ohromujúcich 2300 kg. A ak vás zaujíma, ako pláva ryba bez chvosta, napája sa na svoje mohutné plutvy. Tieto plutvy im tiež umožňujú plávať na boku. Dokáže vyskočiť do výšky 3 m, robí to preto aby sa zbavila parazitov.

 

10. Veľkrab japonský | Rozpätie nôh: 3,12 metra-Najväčšie morské tvory 

 

Veľkrab japonský Najväčšie morské tvory

S rozpätím nôh viac ako 3,12 m je japonský krab článkonožcom z rovnakého kmeňa, ktorý zahŕňa kôrovce, pavúky a hmyz. Najväčšie morské tvory. A je to nielen najväčší krab, ale tiež si drží titul pre najväčšieho článkonožca zo všetkých. S pribúdajúcim vekom krab japonský neustále rastie, zatiaľ čo jeho krk zostáva rovnako veľký. Je známe, že si zdobia mušle na maskovanie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button