AKVARISTIKAZaujímavosti z ríše zvierat

Akváriové ryby 10 rybičiek do akvária pre začiatočníkov

Akváriové ryby 10 rybičiek do akvária pre začiatočníkov.Ak sa do sladkovodného akvária púšťate po prvýkrát, môže byť pre vás zastrašujúce vedieť, ktoré ryby si vybrať. Ako si vybrať Akváriové ryby? Ideálne je, ak chcete niečo odolné, finančne nenáročné a farebné so zaujímavou osobnosťou.

 

Akváriové ryby

 

Akváriové ryby 10 rybičiek do akvária pre začiatočníkov

 

Pozrite si náš zoznam 10 najlepších rýb pre začiatočníkov (bez určenia poradia), ktoré sú nenáročné na starostlivosť a budú skvelým doplnkom vášho akvária!

 

1. Razbora

 

Razbora do akvaria

Existuje mnoho druhov rasbor, ale naše obľúbené sú rasbora harlekýnová (Trigonostigma heteromorpha) a rasbora jahňacia (Trigonostigma espei). Tieto mierumilovné nanorybky, známe svojou žiarivo oranžovou farbou a výraznou čiernou trojuholníkovou škvrnou, dorastajú len do dĺžky približne dvoch centimetrov a sú ľahko dostupné vo väčšine obchodov so zvieratami. Medzi ďalšie rasbory patria miniatúrne neónovo zelené rasbory (Microdevario kubotai) a väčšie rasbory nožnicovité (Rasbora trilineata). Ak si zaobstaráte kŕdeľ alebo šesť či viac kusov rovnakého druhu rasbor, vytvoria vo vašej spoločenskej nádrži nápadnú výstavu.

2. Karas východný ( Zlatá rybka )

 

aras východný ( Zlatá rybka )

Veteráni často varujú nových chovateľov, aby sa vyhýbali zlatým rybkám, pretože sú veľmi veľké, ale napriek tomu sú skvelým domácim miláčikom pre začiatočníkov, pretože sú veľmi odolné a ľahko sa o ne starajú. Zlaté rybky obyčajné (Carassius auratus) dorastajú do veľkosti približne 12 až 14 cm, takže vyžadujú 30 galónov vody na jednu rybku (alebo dve zlaté rybky v 55galónovom akváriu). Mnohí ľudia dokonca umiestňujú svoje zlaté rybky do vonkajších rybníkov, keď dosiahnu dospelú veľkosť. Milujú konzumáciu rias spirulina, zeleniny, Repashy Super Gold a iných potravín s vyšším obsahom sacharidov a nižším obsahom bielkovín.

 

Zlaté rybky sú veľmi zhovievavé k parametrom vody, ako je pH a tvrdosť vody, ale vyžadujú si častú výmenu vody, aby sa ich nádrž udržala čistá. Uprednostňuje sa jednodruhové akvárium, pretože sa budú snažiť zjesť všetky živočíchy (a rastliny), ktoré sa im zmestia do úst.

3. Tetra akvarijne ryby

 

Tetra akvarijne ryby

Podobne ako rasbory, aj tetry sú veľmi obľúbené malé rybky, ktoré sa vyskytujú v mnohých variantoch – napríklad tetry neónové (Paracheirodon innesi), tetry kardinálne (Paracheirodon axelrodi), tetry čierne (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) a tetry konžské (Phenacogrammus interruptus). Starostlivosť o ne je pomerne jednoduchá a uprednostňujú neutrálne pH vody od 7,0 do 7,8 (zvyčajne na vyššej strane v prípade afrických tetier a na nižšej v prípade voľne žijúcich juhoamerických tetier). Tak ako väčšinu rýb, ktoré žijú v kŕdľoch, chovajte ich v skupinách po šiestich a viac jedincoch, pretože majú rady bezpečnosť v počte. Tetry sa veľmi dobre znášajú s rasborami a inými spoločenskými rybami z tohto zoznamu.

4. Corydoras ( Pancierniček )

 

 Corydoras ( Pancierniček )

Sumčeky kory sú pokojné rybky, podobne ako rasbory a tetry, ale zdržiavajú sa na dne akvária. Ako si vybrať Akváriové ryby? Dorastajú do dĺžky jedného až troch centimetrov, radi sa prehrabávajú na dne nádrže a hľadajú omrvinky, ale musíte ich špeciálne kŕmiť rôznymi potápavými krmivami, aby ste im zabezpečili dostatok potravy.

 

Doteraz bolo identifikovaných viac ako 160 druhov, ale k najobľúbenejším druhom patria korýše bronzové a albinotické (Corydoras aeneus), korýše pandové (Corydoras panda) a korýše smaragdovozelené (Corydoras splendens). Chovajte ich v skupine aspoň troch až šiestich jedincov rovnakého druhu, aby ste si čo najlepšie vychutnali ich bláznivé vyvádzanie.

 

5. Plata

 

Plata rybička do akvária

Tieto trojcentimetrové živorodky (teda ryby, ktoré rodia živé mláďatá) sú mimoriadne odolné, dokonca ešte odolnejšie ako gupky. Zvládajú široký rozsah pH od 7,0 a vyššie a uprednostňujú tvrdšie vody. Okrem toho sú platýzy nenásytní jedáci a zjedia takmer akúkoľvek potravu zo spoločenstva všežravcov, ktorú im ponúknete. Naším obľúbeným typom je ploskáč pestrý (Xiphophorus variatus), takže si ich určite pozrite!

Akváriové ryby  6. Bojovnica pestrá

 

Akváriové ryby  6. Bojovnica pestrá

Bojovnice sú kráľom rybičiek pre začiatočníkov vďaka svojmu pestrému sfarbeniu, malej veľkosti a jednoduchým požiadavkám na starostlivosť. Môžu chované samostatne v 5-galónovom akváriu s jemným filtrom alebo so spoločenstvom iných rýb v 10-galónovej alebo väčšej nádrži. Akvarijne ryby (Nechovajte ich spolu s inými rybami betta, pretože ich prezývka „siamské bojové ryby“ má svoj dôvod). Akvarijne ryby Vhodnými kamarátmi v nádrži tetry. Korydory a iné mierumilovné živočíchy, ale vyhýbajte sa rybám, ktoré by mohli poškriabať ich krásne plutvy. Ako mäsožravce majú rady betta pelety, mrazené krvavé červy a iné drobné plávajúce krmivo. Vypadávanie vlasov: 3 jednoduché domáce produkty na zabránenie rednutia vlasov.

7. Parmička

 

Parmička

Barbary sú živým, akčným doplnkom vašej spoločenskej nádrže. Medzi najobľúbenejšie druhy, ktoré dorastajú do troch až štyroch centimetrov (a viac), patria tigrované ostne (Puntigrus tetrazona), odeské ostne (Pethia padamya) a čerešňové ostne (Puntius titteya). Niektoré druhy sa považujú za poloagresívne, preto odporúčame kúpiť šesť alebo viac kusov, aby sa znížilo poškriabanie plutiev. Medzi dobrých kamarátov do nádrže patria rasbory, tetry a korydory, ale vyhýbajte sa rybám s dlhými plutvami, ako sú anjelské rybky a betty.

Akváriové ryby  8. Cichlidka vysokoplutvá

 

Akváriové ryby  8. Cichlidka vysokoplutvá

Bolivijský baran (Mikrogeophagus altispinosus) vynikajúca cichlida pre začiatočníkov z Južnej Ameriky. Veľmi podobná svojim farebným, ale menej odolným príbuzným, nemeckým baranom. Akváriové ryby čo treba vedieť.  Vďaka svojmu jedinečnému správaniu cichlíd, žlto-čiernemu sfarbeniu a jednoduchému chovu je to skvelá centrálna ryba pre stredne veľké spoločenské akvárium. Bolivijské barany ocenia pH 7,0 až 8,0 a môžu byť chované s takmer všetkými spoločenskými rybami, ktoré spĺňajú rovnaké požiadavky.

Akváriové ryby  9. Pĺž šikmopásy

 

Akváriové ryby  9. Pĺž šikmopásy

Kuhli (Pangio kuhlii) vás buď očarí, alebo vydesí, pretože vyzerá ako malý 4-palcový úhor alebo had. Keďže to nočné ryby. Bývajú trochu plaché a schovávajú sa za dekorácie. Preto ich chovajte v skupinkách aspoň po troch až šiestich. Aby sa cítili dostatočne bezpečne a mohli vyjsť von a preskúmať ich. Podobne ako korydory, aj títo obyvatelia dna zháňajú zvyšky na dne a medzi kameňmi, ale musíte ich špeciálne kŕmiť, aby neboli hladné.

Akváriové ryby  10. Skalár (Angelfish)

 

Akváriové ryby  10. Skalár (Angelfish)

Vďaka svojmu krásnemu tvaru, výrazným plutvám a nádhernému pruhovanému vzoru nápadná anjelská ryba určite hodná svojho mena. Keďže môžu dorásť do veľkosti malého taniera, chovajte ich v 55 a viac galónoch vody (najmä vo vertikálne vysokých nádržiach). Akvarijne ryby veľká výstavná cichlida sa dobre znáša s rasborami. Tetrami a inými spoločenskými rybami. Najlepšie je chovať len jednu, aby sa zabránilo teritoriálnym bojom medzi vlastnými druhmi. Medzi bežné druhy patria mramorové, zebrovité, koi a závojnatky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button