ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Top 10 najmenších živých zvierat na svete

 Úžasný a zaujímavý zoznam 10 najmenších živých zvierat na svete.

Najmenšia opica: Kosmáč trpasličí

Najmenšia opica Pygmy Marmoset


Kosmáč trpasličí je jedným z najmenších svetových opíc na svete. Dospelí vážia iba 110 až 140 gramov a rastú na dĺžku iba 10cm . Žijú v amazonskom dažďovom pralese. Majú ostré zuby a pazúry. Sú však pomerne učenliví a obľúbení v obchode s exotickými domácimi zvieratami.

Najmenší kôň: Poník

Najmenší kôň miniatúrny kôň


Miniatúrne kone sa vyskytujú v mnohých krajinách, najmä v Európe a Amerike. Pomenovanie miniatúrneho koňa je určené výškou zvieraťa, ktoré je v závislosti od príslušného registra plemien zvyčajne menšie ako 1 meter.

Najmenší vták: Včelí kolibríky

Najmenší vták Včelí kolibríky


Včelí kolibrík alebo Zunzuncito je druh kolibríka, ktorý je bežný pre husté lesy a lesné okraje na ostrove Kuba a na ostrove Isla de la Juventud, ktorý je tiež súčasťou Kuby. S hmotnosťou približne 1,6–2 g a dĺžkou 5–6 cm je to najmenší žijúci vták. Zviera na g

Najmenší Tarsier: Tarsiers Filipínsky

Najmenší Tarsier filipínsky Tarsiers


Tarsiers Filipínsky je ohrozeným druhom na Filipínach. Je členom približne 45 miliónov rokov starej rodiny Tarsiidae, ktorých meno je odvodené od ich podlhovastého „tarsu“ alebo členkovej kosti. Filipínsky Tarsiers (Tarsius syrichta) je veľmi zvláštne malé zviera. V skutočnosti je to jeden z najmenších známych primátov. Okrem toho nie je väčší ako ruka dospelého muža.

Najmenšie prasa: Miniprasa

Najmenšie prasa Miniatúrne prasa


Miniprasa je plemeno ošípaných vyvinuté a používané na lekársky výskum alebo určené ako domáce zviera. Tieto menšie ošípané sa prvýkrát použili na lekársky výskum v Európe a potom sa v 80. rokoch 20. storočia dostali do USA ako domáce zvieratá. Odvtedy sa zvieratá používajú v štúdiách vedcov z celého sveta, a to aj na štúdium ako zdroj orgánov na transplantáciu . Priemerná výška dospelého ošípaného je od 40 do 70 cm . vinše na Vianoce

Najmenšia líška: Fennec

Najmenšia líška Fennec Fox


Fennec je malá nočná líška nájdená v Sahare v severnej Afrike. Jej najvýraznejšou črtou sú neobvykle veľké uši, ktoré slúžia na rozptyl tepla. Líška feniklová je najmenšia zo všetkých líšiek na svete, ale jej veľké uši merajúce 15 cm sa zdajú byť zapožičané od väčšieho príbuzného.

Najmenšia žijúca krava: Panda Krava

Najmenšia žijúca krava Panda Krava
Panda krava je plemeno miniatúrneho hovädzieho dobytka so znakmi, ktoré sa podobajú znakom pandy. Od januára 2011 ich je na svete údajne iba 24. Známa tiež ako miniatúrna panda krava, je výsledkom mutácie.

Najmenší králik: Brachylagus idahoensis

Najmenší králik Pygmy králik


Pygmy králik je najmenší králik. Žije v Severnej Amerike. Dospelý králik váži asi 400 g s dĺžkou tela 24 až 29 cm. Samice sú o niečo väčšie ako samce. Spravidla žijú v oblasti na hlbokých pôdach s vysokou, hustou šalviou, ktorú používajú na zakrývanie a ako potravu.

Najmenšia ryba: Paedocypris

Najmenšia ryba Paedocypris


Najmenšia ryba na svete. Druh ryby patrí do skupiny kaprov a nazýva sa Paedocypris progenetica. Je tiež najmenším stavovcom na svete. Drobné, priehľadné ryby Paedocypris majú vzhľad lariev a majú zníženú kostru hlavy,má mozog nechránený kosťou. Žijú v tmavej vode s kyslosťou pH 3, ktorá je najmenej stokrát kyslejšia ako dažďová voda.

Najmenšia žijúca žaba: Zlatá žaba

Zlatá žaba
Panamská zlatá žaba je kriticky ohrozená ropucha, ktorá je bežná pre Panamu. Bola považovaná za poddruh A. varius. Teraz sa však všeobecne považuje za samostatný druh. Najmenšia žaba na južnej pologuli je zlatá alebo brazílska žaba (Psyllophryne Didactyla). Telo zlatej žaby je do dĺžky tela iba 9,8 milimetrov (s nohami vtiahnutými do tela).

Rovnako malá je najmenšia žaba na severnej pologuli, ktorá bola nedávno objavená (1996) v Monte Iberia na Kube. Zatiaľ nemá bežné meno, ale jej vedecký názov je Eleutherodactylus iberia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button