ŠKODNÁZaujímavosti z ríše zvierat

Čím sa živý kuna – mala šelma Slovenska

Čím sa živý kuna.Kuna patrí medzi najzaujímavejšie a najrozmanitejšie druhy zveri, ktoré sa vyskytujú na Slovensku. Táto malá šelma so svojou charakteristickou maskou na tvári sa vyskytuje v rôznych biotopoch, od lesných a hornatých oblastí až po mestské parky a záhrady.

Kuna

Kuna

Kuna patrí medzi menej známe zvieratá, pretože sa pohybuje hlavne v noci a je veľmi opatrná. Je to však veľmi zručný a pohyblivý dravec, ktorý dokáže loviť rôzne druhy zvierat a živiť sa rôznymi potravinami.

Čím sa živý kuna

 

Čím sa živý kuna

Kuna sa živí veľmi pestrou stravou, ktorá zahŕňa rôzne druhy zvierat aj rastlinné potraviny. Medzi hlavné zdroje potravy kúziel patrí drobná hlodavčia, ako sú myši, hraboše a potkany.Čím sa živý kuna. Okrem toho sa živia aj vtákmi, jaštericami, hmyzom a inými bezstavovcami.

 

Je všežravec 

Je všežravec

Kuna má však aj radi rastlinnú potravu. K zdrojom rastlinnej potravy patrí ovocie, bobule, orechy a semienka, čo znamená, že kuna je v skutočnosti všestranným zvieratkom, ktoré si dokáže nájsť potravu v rôznych prostrediach.

 

Okrem toho, že sa kuna živí rôznymi druhmi potravy, má aj veľmi šikovnú techniku lovu. Kuna dokáže napríklad využiť svoju zručnosť a schopnosť plaziť sa na stromoch, aby sa dostala ku vtákom alebo kuklám hniezd. Dokáže tiež loviť ryby a iné vodné zvieratá, pričom často využíva svoju schopnosť plávať a potápať sa.

 

Kuna je taktiež známa svojou schopnosťou otvárať rôzne druhy uzáverov a zásuviek, čo je pre ňu veľmi užitočné pri hľadaní potravy alebo úkrytu. Dokáže rozopnúť aj západky na odpadkových kontajneroch a využiť obsah ako potravu.

 

Pre kunu je charakteristické, že si potravu nosí na miesto, kde ju konzumuje. Môže to byť napríklad dutina pod koreňom stromu alebo úkryt v skale. Tieto miesta sa nazývajú kúnie a kuna ich využíva aj ako úkryt pred dravcami alebo inými nebezpečenstvami.

Spôsob žitia kuny  – Čím sa živý kuna

 

Spôsob žitia kuny  - Čím sa živý kuna

Väčšina druhov kuny je samotárskych, no niektoré druhy sa môžu zoskupovať do menších skupiniek. Kuna má svoje teritórium, ktoré si chráni a v ktorom sa pohybuje. Väčšina druhov kuny je nočných tvorov, no existujú aj druhy, ktoré sú aktívne počas dňa.

 

Kuna je veľmi dôležitou súčasťou ekosystému, pretože pomáha udržiavať rovnováhu v potravnom reťazci. Loví drobné zvieratá a reguluje tak ich populáciu. Okrem toho pomáha aj pri šírení semien rastlín, ktoré sú súčasťou jej stravy. Ako sa zbaviť kuny v dome typy a rady

 

 

Bohužiaľ, niektoré druhy kuny sú ohrozené a ich početnosť klesá. Hlavnou príčinou je zničenie ich prirodzeného prostredia a lov. Kuna je totiž pre niektorých ľudí atraktívnym cieľom na lov kvôli jej krásnej srsti a kožušinám. Preto je dôležité chrániť tieto zvieratá a ich prostredie.

Aké druhy kuny sa vyskytujú na Slovensku?

 

V súčasnej dobe sú na Slovensku zistené tri druhy kuny: kuna lesná, kuna skalná a kuna hnedá. Kuna lesná je najrozšírenejšou a najpočetnejšou druhou v našich lesoch. Kuna skalná sa vyskytuje v horských oblastiach a kuna hnedá je druh, ktorý býva často zamieňaný s lasičkou.

 

Čím sa živý kuna. Kuna je pre Slovensko významným druhom, ktorý sa podieľa na udržiavaní biodiverzity a ekologickej stability. Preto je dôležité chrániť a zachovávať jej prirodzené prostredie, aby mohla tento dôležitý ekosystémový prvok aj naďalej plniť svoju úlohu v prírode.

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Záver  – Čím sa živý kuna

 

V záverečnej časti článku by som chcel zdôrazniť, že kuny sú zaujímavými a dôležitými tvormi pre našu prírodu. Ich pestrá strava a schopnosti lovu ich robia významnými regulátormi potravných reťazcov. Preto je dôležité chrániť tieto zvieratá a ich prostredie a zachovať tak ich miesto v ekosystéme.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button