HLODAVCEZaujímavosti z ríše zvierat

Tarbík egyptský chov a starostlivosť

Tarbík egyptský. Ak hľadáte maznáčika, ktorý je nenáročný na starostlivosť a zároveň zaujímavý, tarbík egyptský môže byť tou správnou voľbou. Tento malý hlodavec dokonale prispôsobený životu v púšti sa vyznačuje prelomenými zadnými nohami a dlhým chvostom. Tarbík egyptský sa pohybuje skokmi po zadných nohách podobne ako klokani a je aktívny najmä večer a v noci.

Tarbík egyptský

Tarbík egyptský

 

Ak sa rozhodnete pre chov tarbíka egyptského, je dôležité mať na pamäti niekoľko základných vecí. V prvom rade si musíte zabezpečiť vhodné terárium, ktoré by malo mať minimálnu plochu dna 120×50 cm a výšku asi 80 cm. Tarbík egyptský potrebuje aj dostatok tepla, preto by malo byť terárium vyhrievané na teplotu cca 23-26°C cez deň a v noci by mala teplota klesnúť na izbovú teplotu. Môžete ho chovať aj pri izbovej teplote bez vyhrievania.

Charakteristika Tarbíka egyptského

 

Charakteristika Tarbíka egyptského

 

Vzhľad a fyziologické vlastnosti

Tarbík egyptský je malý pouštní hlodavec z čeľade tarbíkovitých. Dorastá do dĺžky tela okolo 12 cm a váži približne 75 g. Jeho dlhý ocas môže dosahovať až 25 cm a slúži mu ako kormidlo pri skákani. Tarbík má veľmi dlhé zadné nohy, ktoré mu umožňujú skákať až na vzdialenosť 3 metrov. Jeho srsť na chrbte je hnedooranžová a na spodnej strane bielej farby.

Biologická klasifikácia Tarbík egyptský

Tarbík egyptský patrí do rodu Jaculus a druhové meno mu je Jaculus jaculus. Je to samotárske zviera a žije v nory v pieskovitých oblastiach. Jeho blízkymi príbuznými sú Jaculus orientalis a Jaculus blanfordi.

Výskyt a životné prostredie

Tarbík egyptský sa vyskytuje v severnej Afrike, na Arabskom polostrove a v niektorých oblastiach Stredného východu. Jeho prirodzeným prostredím sú polopúšte a pouštne oblasti. Živí sa ovocím, hmyzom a inými malými živočíchmi. Tarbík egyptský je známy svojím skákacím pohybom, ktorým sa pohybuje po piesku a kamienkoch. Má výborný sluch a rýchlo sa dokáže schovať do nory v prípade nebezpečenstva.

Chov Tarbíka egyptského

 

Chov Tarbíka egyptského

 

Ak máte záujem o chov tarbíka egyptského, musíte sa najprv zoznámiť s jeho náročnými potrebami. Tarbík egyptský je drobný hlodavec, ktorý žije v púštnych oblastiach Afriky a Ázie. Jeho chov vyžaduje špeciálne terárium a starostlivé kŕmenie.

Vybavenie terária

Tarbík egyptský potrebuje terárium s minimálnymi rozmermi 60 x 30 x 30 cm. Terárium musí byť vybavené úkrytmi a zemou, ktorá im umožní hrabať noru zadnými nožkami. Tarbík egyptský je aktívny počas noci, preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok úkrytov, aby sa mohol schovať počas dňa.

Potrava a kŕmenie Tarbík egyptský

Tarbík egyptský sa živí semienkami, obilninami a senom. Jeho strava by mala obsahovať aj zeleninu a smes drobných semien. Je dôležité dbať na to, aby mala jeho strava dostatočný obsah vlhkosti. Tarbík egyptský je schopný uchovávať vodu v tele, ale aj tak by mal mať k dispozícii dostatok vody.

Rozmnožovanie a starostlivosť o mláďata

Březost tarbíka egyptského trvá len 25 dní. Samica môže mať 3-4 mláďatá. Mláďatá sa narodia slepé a holé, ale rýchlo sa vyvíjajú. Starostlivosť o mláďatá je minimálna, no je dôležité zabezpečiť im dostatok potravy a úkrytov.

Tak tarbík egyptský sa dožíva približne 6 rokov. Jeho terárium by malo byť udržiavané pri teplote 25-30°C a vlhkosti 30-50%. Hlodavec tarbík egyptský je dobrým domácim zvieraťom, ale jeho chov vyžaduje starostlivé plánovanie a prípravu. Zvieratá na t – 37 zvierat na písmeno t

Tarbík egyptský v prírode

 

Tarbík egyptský v prírode

 

Tarbík egyptský (Jaculus jaculus) je drobný hlodavec žijúci v púštnych a polopúštnych oblastiach Afriky a Ázie. Tento druh je členom čeľade tarbíkovitých a radí sa do podčeľade Dipodinae.

Púštne a Polopúšte Oblasti

Tarbík egyptský sa vyskytuje v rôznych oblastiach, vrátane Senegalu, Somálska, Arabského poloostrova a iných púštnych a polopúštnych oblastí. Tento druh si vyhrabáva nory s četnými východmi a ukrýva sa tam pred horkom a dravcami. V noci sa potuluje na veľké vzdialenosti a srst si čistí pomocou prašných kúpeľov.

Lov a stravovacie návyky

Tarbík egyptský sa živí rôznymi druhmi hmyzu, ako sú kobylky, mravce, šváby a iné. Tento druh má veľmi dobrý zrak a sluch, čo mu pomáha pri hľadaní potravy. Tarbík egyptský dokáže prežiť dlhé obdobia bez vody, pretože získava väčšinu vody z potravy. Šampón na vlasy

Chovanie a životný štýl

 

Chovanie a životný štýl

 

Tarbík egyptský je aktívny večer a v noci. Tento druh sa pohybuje skokmi po zadných nohách podobne ako klokani. Zadné končatiny sú až štyrikrát dlhšie ako predné, čo mu umožňuje efektívne sa pohybovať po piesku. Tarbík egyptský si vyhrabáva nory s četnými východmi a ukrýva sa tam pred horkom a dravcami. Populácia tarbíka egyptského je stabilná, avšak stále ho ohrozuje ničenie jeho prirodzeného prostredia a lov. Tarbík egyptský je v súčasnosti zaradený do kategórie málo dotknutých druhov podľa IUCN, ale jeho stav ohrozenia by sa mohol zhoršiť v budúcnosti.

V tabuľke nižšie sú uvedené základné informácie o tarbíkovi egyptskom.

Názov Hodnota
Kmeň Strunatci
Třída Savci
Řád Hlodavci
Čeleď Tarbíkovití
Podčeleď Dipodinae
Výskyt Severná Afrika, Arabský poloostrov a iné púštné a polopúštné oblasti
Stupeň ohroženia Málo dotknutý
Priemerná hmotnosť 43-73 g
Dĺžka tela 10-12 cm
Dĺžka ocasu 16-20 cm

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button