ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Zvieratá v Austrálií 10 jedinečných zvierat z Austálie

Zvieratá v Austrálií 10 jedinečných zvierat z Austálie. Približne pred 180 miliónmi rokov sa rozdelil superkontinent Gondwana. Jedna z pevnín, ktoré sa oddelili, obsahovala územia, z ktorých sa neskôr stali Austrália a Antarktída. Pred 30 miliónmi rokov sa Austrália úplne oddelila a sama sa vydala na sever.

 

Zvieratá v Austrálií

 

Zvieratá v Austrálií 

 

Odvtedy zmeny v tvorbe pevniny a podnebia a fyzické oddelenie od zvyšku sveta viedli k vzniku jedinečnej flóry a fauny, ktorú dnes poznáme v Austrálii. Zvieratá v Austrálií. Viac ako 80 % našich rastlín, cicavcov, plazov a žiab je jedinečných pre Austráliu a nenachádza sa nikde inde na svete.

 

Niektoré z našich austrálskych zvierat sú veľmi dobre známe, napríklad klokany, dingovia, valábovia a vombaty a samozrejme koala, platypus a echidna. O pôvodných austrálskych zvieratách však stále veľa nevieme. V tomto článku preskúmame zvláštne a úžasné zábavné fakty o 10 z nich.

 

10. Rheodytes leukops (Fitzroy River turtle)

 

 Rheodytes leukops (Fitzroy River turtle)

Táto sladkovodná korytnačka je známa svojou schopnosťou dýchať cez zadok. Toto špeciálne prispôsobenie jej umožňuje zostať pod vodou neuveriteľných 21 dní v kuse, aby sa mohla dlhšie kŕmiť pod vodou a ukrývať sa pred predátormi. Táto korytnačka sa vyskytuje len v povodí rieky Fitzroy v juhovýchodnom Queenslande. Bohužiaľ, divoké zvieratá, ako sú líšky, mačky a ošípané, ako aj znečistenie, kalná voda a sedimentácia spôsobili, že podľa zoznamu ohrozených druhov IUCN sa stala zraniteľnou. Polárne zvieratá : Top 9 arktických zvierat.

 

9. Kazuár (Cassowaries)

 

Kazuár (Cassowaries)

Čo je desivejšie ako 60-kilogramový moderný „dinosaurus“ so zabijáckymi pazúrmi? Taký, ktorý dokáže vyskočiť 1,5 metra nad zem. Aby čo najlepšie využili svoje dýky na prstoch, dokážu kasuáre vyskočiť nohami napred, takže ich pazúry môžu vo vzduchu seknúť smerom nadol k cieľu. Zviera na i

 

Sú tiež skvelými šprintérmi, s maximálnou rýchlosťou behu 50 km/h cez hustý les. Nielen to, sú to aj dobrí plavci, ktorí dokážu prekonať široké rieky a plávať v mori. Toto je zviera, ktoré nechcete prenasledovať!

 

8. Krokodíl morský

 

Krokodíl morský

Krokodíl morský (známy aj ako krokodíl ústia rieky) je takmer dokonalý dravec – výsledok miliónov rokov evolúcie. Je to divoký, skúsený lovec, ktorý vzbudzuje rešpekt a strach. Krokodíl slaný je najväčší plaz na svete, dospelé samce dorastajú do dĺžky 6 m a vážia 1 000 až 1 200 kg. Zviera na a

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo má na slnku otvorenú papuľu? Krokodíl sa nedokáže potiť, takže namiesto toho sa pri regulácii telesnej teploty spolieha na proces termoregulácie. Aby sa vyhol prehriatiu, buď vojde do vody, alebo leží nehybne s roztvorenými čeľusťami, čím umožňuje cirkuláciu chladného vzduchu cez kožu v ústach. Tento proces je kľúčový pre mnohé telesné funkcie vrátane trávenia a pohybu. Dingo austrálsky: pes Dingo

 

7. Nektárnik imelový (Mistletoebird)

 

Nektárnik imelový (Mistletoebird)

Tanečný rituál pred vykaľkaním a utieranie zadočku u vtáka Mistletoebird zohráva dôležitú úlohu v životnom cykle tohto malého domáceho vtáka s vysoko prispôsobenou stravou.

 

Po tom, čo tieto malé sladké červenooké vtáky zjedia bobule imela, vyprázdnia sa tak, že sa otočia do strany a potom si cielene utrú svoje hovienka o konár, na ktorom sedia. Zvieratá v Austrálií. Semená bobúľ, ktoré sú ešte neporušené, sú po prechode tráviacim traktom vtáka lepkavé. Tieto lepkavé semená sa prichytia na vetve hostiteľského stromu a rastú.

 

Parazitické imelo rastie len vysoko na iných stromoch, a tak tento vzťah zabezpečuje prežitie vtáka aj kríka.

 

6. Tasmánsky diabol – Zvieratá v Austrálií

 

Tasmánsky diabol - Zvieratá v Austrálií 

Tasmánsky diabol, ktorý sa kedysi vyskytoval na celej austrálskej pevnine, sa dnes vyskytuje len v Tasmánii. V ekosystéme Tasmánie zohráva dôležitú úlohu tým, že pomáha kontrolovať introdukované zvieratá, ktoré lovia naše pôvodné voľne žijúce zvieratá. Je to jediné pôvodné zviera, ktoré úspešne prekonáva introdukované druhy, ako sú divé mačky a líšky. Kým je diabol v okolí, divé mačky a líšky sa v Tasmánii ťažko rozmnožujú, čo je dobrá správa – najmä pre naše pôvodné zvieratá, ktoré majú v dôsledku toho väčšiu šancu na prežitie. Napríklad líščie brlohy sú veľmi zapáchajúce a dosť neporiadne, takže čert ich rýchlo vyňuchá. Takíto užitoční malí čertíci!

 

Žiaľ, podľa Červeného zoznamu IUCN je zaradená do kategórie ohrozených druhov, pričom za posledných 10 rokov jej stavy klesli o viac ako 60 %, najmä v dôsledku nákazlivého ochorenia tvárového nádoru.

 

5. Tachyglossus ( ježura ) – Zvieratá v Austrálií

 

Tachyglossus ( ježura ) - Zvieratá v Austrálií 

Echidna má ostne podobné dikobrazom, zobák podobný vtákom, vak podobný kvádrom a kladie vajcia ako plaz. Svoje mláďatá tiež kŕmi mliekom (ako všetky cicavce), ale nemajú bradavky – mlieko len vyteká z kože vo vrecku a mláďa echidny ho vylizuje. Táto zvláštna zmes vlastností je dôvodom, prečo je pomenovaná podľa „echidny“, bytosti z gréckej mytológie, ktorá bola napoly ženou a napoly hadom, keďže zviera bolo vnímané ako zviera s vlastnosťami cicavca aj plaza. Zvieratá z Afriky : 10 najkrajších zvierat z Afriky.

 

4. Dacelo – Zvieratá v Austrálií

 

Mnohí z nás veľmi dobre poznajú volanie kookaburry smejivej zvyčajne za súmraku a na úsvite, ale čo ich volanie znamená? Tento rodinne orientovaný vták robí svoje spoločné volanie, aby určil teritórium rodinnej jednotky a varoval ostatné kookabury. Zvieratá v Austrálií. Rodinná jednotka môže hlasovo vystupovať spoločne ako zbor, aby posilnila svoje nároky na územie. Ak sú v dosahu konkurenčné rodiny, môžu tiež odpovedať.

 

Je zaujímavé, že výskumníci zistili, že členovia rodinnej jednotky sa smejú podobným spôsobom. Smiech kookaburry je sociálne správanie, takže ak je držaná v zajatí sama, nebude sa smiať. Jemné vlasy.

 

3. Numbat pásavý – Zvieratá v Austrálií

 

Numbat pásavý - Zvieratá v Austrálií 

Numbat je ohrozený malý vačkovec, ktorý prežíva na juhozápade Západnej Austrálie. Kvôli svojej malej veľkosti je numbat lovený mnohými zvieratami, ako sú divé mačky, líšky, dingo a dravé vtáky. Keďže sa živí výlučne termitmi, ktoré sú aktívne cez deň, numbat je jediným denným (opak nočného) vačkovcom.

 

Noci trávi ukrytý v dutých kmeňoch alebo v norách, ktoré sú príliš úzke na to, aby sa do nich dostali jeho predátori. Aby sa v noci ešte viac chránil pred predátormi, používa svoj veľmi hrubý kožený zadok na zablokovanie vchodu. Tak toto je používanie zadku na dosiahnutie náskoku.

 

2. Cephonodes hylas (Pellucid hawk moth)

 

Cephonodes hylas (Pellucid hawk moth)

Jastrabia moľa pellucidná je jedinečný druh, ktorý vyzerá ako kríženec moľa, cikády a motýľa sklípkana. Len veľmi málo druhov motýľov (Lepidoptera), radu hmyzu, do ktorého patria všetky motýle a mole, má priehľadné krídla bez šupín.

 

Farebné krídla môžu plniť mnoho funkcií vrátane komunikačných, obranných, termoregulačných, potravných a vodotesných. Prečo teda majú priehľadné krídla? Predpokladá sa, že tieto krídla odrážajú približne o 50 % menej svetla ako nepriehľadné krídla, takže sú za letu takmer neviditeľné. Je to ako plášť neviditeľnosti, čo z nich robí skvelú obranu pred tým, aby sa stali korisťou.

 

1. Vakovlk tasmánsky (Thylacine) – Zvieratá v Austrálií

 

Vakovlk tasmánsky (Thylacine) - Zvieratá v Austrálií 

Pred viac ako 80 rokmi v zoologickej záhrade v Hobarte bohužiaľ uhynul posledný tigrovanec. Svoje vtedajšie bežnejšie meno Tasmánsky tiger si vyslúžil vďaka výrazným pruhom pripomínajúcim tigra pozdĺž spodnej časti chrbta a chvosta.

 

V skutočnosti to však nebol tiger ani tasmánsky vlk, ako ho tiež nazývali, ale vačkovec, a teda vôbec nie je blízko príbuzný mačkám alebo psom. Mal charakteristický vak ako iné austrálske národné poklady, napríklad vombat, koala a klokan. U väčšiny druhov vačkovcov majú vaky len samice, ktoré ich používajú na dojčenie a ochranu mláďat. Je zvláštne, že vaky mali aj samce tilakinov. Fungovali ako ochranný plášť, ktorý im zakrýval vonkajšie pohlavné orgány pri behu cez husté krovie. Mal aj silný tuhý chvost podobný chvostu klokana. Zvieratá v Austrálií. To spolu s tuhým chvostom dodávalo tylacine strnulú nemotornú chôdzu, ktorá nebola vhodná na šprint.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button