ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Polárne zvieratá : Top 9 arktických zvierat

Arktída zaberá asi 14,5 milióna štvorcových km. Polárne zvieratá. Priemerná zimná teplota na Arktíde je -40 ° C a stromy tu kvôli prudkému vetru nerastú. Napriek tomu tam žije niekoľko jedinečných zvierat. Cesta na arktickú plavbu je jedným z najlepších spôsobov, ako to urobiť.

 

Zostavili sme užitočný zoznam arktických zvierat so všetkým ich jedinečným správaním a zábavnými faktami. Čítajte ďalej a objavte viac o nepolapiteľných zvieratách, ktoré žijú na severe Zemegule.

 

Polárny medveď

 

Polárne zvieratá Polárny medveď

 

Ľadový medveď, inak známy ako „arktický kráľ“, je vrcholovým predátorom severu. Je jedným z najsilnejších mäsožravcov na svete, no nemá vôbec ľahký život. Ľadové medvede trávia celý život cestovaním po ľadových štítoch a hľadaním potravy. Väčšinou sa živia tuleňmi a svoju korisť cítia takmer na vzdialenosť 1,6 km.

 

Ľadové medvede sú vynikajúcimi plavcami, ktorí sú schopní preplávať naraz viac ako 48 km. Zatiaľ čo predné laby, ktoré majú mierne spojené s labkami, slúžia ako veslá, zadné labky pomáhajú pri riadení. Bolo dokonca známe, že plávajú na veľké vzdialenosti, dokonca až 354 km. V posledných rokoch rýchla strata letného morského ľadu prinútila ľadové medvede, aby chodili ďalej a dlhšie plávali. Kvôli topeniu ľadu majú ľadové medvede problém nájsť si potravu. Zviera na f

 

Mrož

 

 Mrož

 

Mroži, ktorí sa volajú obri Arktídy, sú plní prekvapení. Pravdepodobne ste už počuli o ich ikonických kloch. Kly sú zväčšené zuby, ktoré môžu dorásť do veľkosti až 1 m a majú ich samce aj samice.

Počas miliónov rokov si mrože vyvinuli fantastické adaptačné mechanizmy na prežitie v mrazivých vodách Arktídy. Mroží sú schopní spomaliť srdcovú frekvenciu a presmerovať krv z určitých orgánov, čo im umožňuje zostať pod vodou dlhšiu dobu. Mrožy sa možno na súši pohybujú neohrabane, no nenechajte sa oklamať, sú to naozaj skvelý plavci. Pod pod vodou ľahko dosiahnu rýchlosť až 35 km / h

 

Mrože patria medzi najsociálnejšie zvieratá sveta a majú veľmi hlučnú povahu. Na vzájomnú komunikáciu používajú rôzne zvuky, ako je zavrčanie a pikanie . Očakávajte, že sa stretnete s týmito škoricovo-hnedými cicavcami vo veľkých stádách, vyhrievajúcich sa na pobreží a unášaných na ľadových knihách.

Arktická Líška

 

Polárne zvieratá Arktická Líška

 

Arktická Líška je malé stvorenie, veľká asi ako väčšia mačka, môže byť najpriateľskejším zvieraťom v Arktíde. Nečudujte sa, keď sa jedna z nich postaví na vaše nohy a pozdraví vás!

 

Arktická Líška sa môže pochváliť mnohými jedinečnými krivkami a je známa svojou viacvrstvovou nadýchanou kožušinou. Biely plášť chráni telo pred mrazivými prechladnutiami a slúži ako maskovanie. Je pozoruhodné, že zviera s dĺžkou tela iba približne 46 cm môže prežiť najchladnejšie teploty na svete. Teplý kožuch umožňuje líške prežiť teploty až do -70 ° C. Ak je príliš zima, krásny dlhý chvost Arktickej Líšky sa omotá okolo jeho tela a slúži ako ďalší zimný kabát. V prípade snehových búrok sa prehrabáva v snehu, aby zostala v teple a bezpečí. Je zaujímavé, že Arktická Líška je jediný psík, ktorý má chlpaté labky. Zviera na a

 

Sob arktický

 

Polárne zvieratá Sob arktický

 

Soby, ktoré sa v Severnej Amerike nazývajú aj karibu, obývajú arktické a subarktické oblasti a každoročne migrujú vo veľkých stádách. Polárne zvieratá.  Tieto ladné zvieratá sa živia rôznymi trávami, ktoré môžu ľahko vyhrabať svojimi ostrými vyhĺbenými kopytami. V zime sa kopytá zmenšujú, aby lepšie držali na klzkom povrchu. Vďaka kopytám sú soby tiež známe ako dobrí plavci.

 

Najzaujímavejšie je, že soby sú jedinými cicavcami, ktoré vidia ultrafialové svetlo odrážajúce sa od bieleho snehu. Toto prepracované prispôsobenie umožňuje týmto zvieratám spozorovať predátorov alebo skrytú trávu v bdelých farbách Arktídy. Nedávna štúdia zistila, že oči sobov menia farbu zo zlatej na modrú po celé ročné obdobia. To im umožňuje detektovať predátorov, ako je arktický vlk, v letnom 24-hodinovom dennom svetle a v neustálej zimnej tme.

 

Narval jednorohý – Polárne zvieratá

 

Narval jednorohý

 

Narval je jedným z najzvláštnejších zvierat Arktídy. Toto záhadné stvorenie sa nazýva aj jednorožec mora pre svoj neskutočne dlhý špirálovitý kel. Kel môže dorásť až do 3 m a je to vlastne predný zub, ktorý vyrastá z hornej pery.

 

Je zaujímavé, že stále nepoznáme presný účel kelu, ktorý bol v stredoveku považovaný za cenný dar medzi kráľovskými hodmi. Niektoré teórie sa domnievajú, že sa používa ako prejav dominancie počas rituálov párenia. Tento „roh“ sa zvyčajne vyvíja iba u samcov, ale približne u 15% samíc tiež rastie kel, aj keď je zvyčajne kratší.

 

Ďalšia fascinujúca skutočnosť o narvalu súvisí s množstvom vitamínu C, ktorý sa nachádza v jeho pokožke. Je známe, že jedna unca jeho kože obsahuje toľko vitamínu C ako polovica pomaranča. Inuiti používali na zabránenie skorbutu narvalu pokožku.

 

Bieluha žltobiela – Polárne zvieratá

 

Bieluha žltobiela

 

Bieluha žltobiela je najpôvabnejším obyvateľom arktických vôd. Tieto nádherné zvieratá, ktoré sa vyznačujú nápadne bielou pokožkou, cestujú v skupinách známych ako tobolky. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.  

 

Sú obdarené fascinujúcimi hlasovými schopnosťami, vďaka ktorým si získali prezývku „morské kanáriky“. Na komunikáciu a navigáciu v čiernych vodách používajú pískanie a ďalšie zvuky. Je zaujímavé, že je tiež známe, že sú schopní napodobňovať hlasy ľudí bez akéhokoľvek tréningu. Veľryba beluga je najbližším príbuzným záhadného narvala.

 

Pižmoň severský – Polárne zvieratá

 

Polárne zvieratá Pizmon seversky

 

Tieto starodávne zvieratá, ktoré tisíce rokov obývajú zamrznutý povrch Arktídy, prežili poslednú dobu ľadovú. Voly pižma sú perfektne prispôsobené tým najdrsnejším poveternostným podmienkam, vlnitá rsť a vonkajšie chlpaté chĺpky takmer siahajú až k zemi. Ich hustá kožušina má ešte lepšiu tepelnú izoláciu ako ovčia vlna a je považovaná za najteplejšiu na svete. Sú gigantické a vážia až 363 kg. Voly pižmové žijú v stádách a pasú sa na lišajníkoch, koreňoch a machoch. Ich hlavnými predátormi sú vlci a ľadové medvede. Ak sú napadnutí, býci a kravy vytvoria okolo svojich mladých kruh.

 

Veľryba grónska

 

Veľryba grónska

 

Veľryba grónska je jediný druh veľrýb, ktorý prežije celý svoj život v studených vodách Arktídy. Táto veľryba môže dorásť až do dĺžky 18 m a hmotnosti až 90 000 kg. Tu je návod, ako sa zbaviť krtka na vašom dvore nadobro.  Teraz je čas na niektoré ohromujúce fakty! Týmto záhadným tvorom chýbajú chrbtové plutvy, ale pomocou svojich mohutných lebiek prerazia arktický ľad a dýchajú. Sú to pomalí plavci, ale dokážu úplne vyskočiť z vody!

 

Druhou fascinujúcou vecou je jej pozoruhodná životnosť a odolnosť voči chorobám. Títo obyvatelia arktických vôd môžu žiť viac ako 200 rokov a sú najdlhšie žijúcimi cicavcami na Zemi. Vedci študujú ich gény, aby sa dozvedeli viac o tom, ako sa im darí žiť taký dlhý a zdravý život.

 

Norec hrubozobý – Polárne zvieratá

 

Norec hrubozobý

 

Norec hrubozobý sa často nazýva severným tučniakom, je známy svojimi vynikajúcimi schopnosťami potápať sa pod vodou. Môžu sa potápať do hĺbok viac ako 91 m alebo dvakrát toľko, keď zostupujú maximálnou rýchlosťou asi 2 m za sekundu! Vďaka tomu je Norec hrubozobý rekordmanom pre najhlbší ponor medzi všetkými vtákmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button