ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Zvieratá z Afriky : 10 najkrajších zvierat z Afriky

Afrika je obrovský kontinent, na ktorom sa voľne pohybujú druhy rôznych tvarov a veľkostí, a najväčšie prekvapenia často prinášajú menšie, menej známe stvorenia. Zvieratá z Afriky sú tu.

Nie je nič krajšie ako vidieť zvieratá vo voľnej prírode, premávajúc sa okolo ich prirodzeného prostredia. Od paviána, cez veľkého dugonga, hnedú hyenu až po jazveca má náš zoznam najzaujímavejšie africké zvieratá.

1. Zvieratá z Afriky  Zebra Grévyho v Keni

 

 Zvieratá z Afriky Zebra Grévyho v Keni

Zebra Grévyho je najväčší z druhov zebier, ktorý sa vyznačuje úzkymi pruhmi. Ich počet však klesol z asi 15 000 v 70. rokoch na 2 500 v súčasnosti. Zebry sa pohybujú okolo národnej rezervácie Samburu v severnej Keni; rozprestierajúci sa na brehu rieky Uaso Nyiro. Je to obrovský a členitý úsek pevniny, v ktorej v diaľke vykúkajú hory a malebné pozadie na ktorom je vidno zvlnené kopce.

 

2. Medový alebo plešatý jazvec v Zimbabwe

 

Medový alebo plešatý jazvec v Zimbabwe

Jazvece medové možno nájsť v južnej Afrike na juhu Kalahari, zatiaľ čo v Zimbabwe sú tiež v národných parkoch Mana Pools a Hwange. Druhá z nich, ako najväčšia rezervácia zveri v krajine, je obľúbená aj pre byvoly, antilopy, žirafy, leopardy a oveľa viac. Zviera na f

 

3. Antilopy v Zambii Zvieratá z Afriky 

 

 Antilopy v Zambii

Afrika je domovom mnohých druhov antilop. Impozantne vyzerajúci Priamorožec tiež nazývaný oryx, ktorý sa vyznačuje dlhými a ostrými rohmi a čierno-bielou tvárou, nájdete v Zamíbii, zatiaľ čo v juhovýchodnej Afrike žijú antilopy pižmové, drobná antilopa, ktorá je trochu väčšia ako líška .

 

Ďaľej je tu Impala, ktorá sa najviac podobá na Bambiho. Spolu s Kudu – vyznačeným neobvyklými skrútenými rohmi – žiju Impaly na savane a v lesoch zambijského národného parku Južná Luangwa. Križujú chodníky aj so yvvieratmi, ako bubu, zebry, slony, paviány a vtáky (z ktorých je viac ako 400 druhov). ) Rezervácia sa nachádza okolo rieky Luangwa a je známa svojimi safari, ktoré umožňujú turistom vidieť tieto nádherné stvorenia zblízka a dostať sa priamo do srdca prírody. Zviera na a

 

4. Zvieratá z Afriky Hyena hnedá v Namíbii

 

 Zvieratá z Afriky Hyena hnedá v Namíbii

Na svete existujú štyri druhy. Tieto na pohľad vyzerajúce stvorenia sa podobajú na psi, ale v skutočnosti majú bližšie k mačkovitým šelmám. Ich dlhá srsť môže byť pásavá alebo škvrnitá. Hzeny môžme vidieť v skupinách v Mozambiku, Zimbabwe, Namíbii, Botswane a Južnej Afrike.

 

6 receptov na výrobu domácich vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov

 

5. Šupinavec savanový v Južnej Afrike

 

 Zvieratá z Afriky Šupinavec savanový v Južnej Afrike

Unikátne vyzerajúci šupinavec je podobný ježkom a pásavcom – vďaka svojim zjavným liečivým vlastnostiam je najviac nelegálne obchodovaným cicavcom na svete. To znamená, že tieto stvorenia tak ľahko neuvidíte.
Ak chcete šupinavca uvidieť, choďte do dôveryhodnosti divočiny Tikki Heywood v Zimbabwe. Prípadne vyskúšajte súkromnú rezerváciu zveri Tswalu Kalahari v Južnej Afrike.

 

6. Zvieratá z Afriky Pavián v Gambii

 

Pavián v Gambii

Pavián je africká opica z čeľade kočkodanovitých. Existuje päť druhov paviánov, medzi ktoré patrí jedni z najväčších primátov s výnimkou hominidov; väčšej veľkosti dorastá len mandril a dril.

Tieto opice sa tlačia spolu v skupinách až do 200 – a dodržiavajú prísnu hierarchiu – aby sa chránili pred levmi a inými predátormi. Žijúc v suchých, na savane pokrytých častiach kontinentu, pochutnávajú si na ovocí, tráve a malých cicavcoch, ktoré sa predierajú medzi stromami a vyzerajú pri tom primerane rozkošne.

 

7. Dugong morský v Mozambiku

 

Zvieratá z Afriky Dugong morský v Mozambiku

Pohľad na tohto morského cicavca stojí za to. Tieto morské cicavce sa živia výlučne rastlinnou potravou. Dugongy, s dĺžkou až 304cm sa hrnú do teplých pobrežných vôd rozprestierajúcich sa medzi východnou Afrikou a Austráliou.

 

Dugongy, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v zálivoch a iných plytko chránených oblastiach mozambického súostrovia Bazaruto – predovšetkým v okolí ostrova Benguerra, sa rozmnožujú raz za 2 roky pričom sa narodí len jedno mláďa.

 

8. Zvieratá z Afriky Lemur na Madagaskare

 

Lemur na Madagaskare

Vďaka rozmanitej topografii a izolácii na Madagaskare, od tropického dažďového pralesa po suché lesy, je Madagaskar liahňou pre všetky druhy divej zveri – 92% cicavcov žijúcich na Madagaskare sa nenachádza nikde inde.

Medzi tvormi jedinečnými na ostrove je samozrejme lemur. Na ostrove žije viac ako 60 druhov, z ktorých každý je odlišný vzhľadom a zvukom. Zvieratá z Himalájí 7 najkrajších zvierat.

S ich pruhovaným, huňatým čiernobielym chvostom a živými vrhajúcimi očami je nemožné ich prehliadnu. Schádzajú sa za úsvitu a zháňajú ovocie, kôru a kvety na potravu. Sú elegantný v pohybe a majú éterický vzhľad. Sú tiež známy ako „anjeli lesa.“

 

9. Pes hyenovitý (divoký) v Keni

 

Zvieratá z Afriky Pes hyenovitý (divoký) v Keni

Tieto psy, ktoré ľudia v Tswane pomenovali ako „maľovaní vlci“, sú najväčšími psovitými šelmami na kontinente. Patria tiež medzi najlepších poľovníkov v regióne s úspešnosťou 85%, čo z nich robí ešte väčšiu hrozbu ako veľké mačky. Môžu bežať rýchlosťou 56km za hodinu.

Bohužiaľ, veľa ich už nie je. Odhaduje sa, že vo voľnej prírode prežíva menej ako 5 000 divokých psov a životaschopné populácie sa nachádzajú iba vo väčších rezervách a neobývaných oblastiach v južnej a východnej Afrike.

 

10. Pakôň v Tanzánii

 

Pakôň v Tanzánii

Až milión a pol pakoňov sa každoročne zíde na sever do Masai Mara a v apríli sa vydajú sa na niekoľkomesačnú púť. Počas jedného okruhu nachodia viac ako 1000 kilometrov. Zaberie im to presne jeden rok. Hlavným dôvodom podnikania tejto cesty je pitná voda a pastva.  Stádo nechodí stále spolu, môžu sa utvoriť aj menšie skupiny pakoňov. Po celú dobu putovania ich prenasledujú dravci, preto musia byť neustále v strehu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button