ZaujímavostiZaujímavosti z ríše zvieratZDRAVIE A STRAVOVANIE

10 najsmrteľnejších chorôb spôsobených komármi

Je pravda, že komáre patria medzi najnebezpečnejšie tvory na svete. Stávajú sa príčinou mnohých chorôb. Niektoré z nich sú neškodné, zatiaľ čo iné zabíjajú. Americké centrum pre kontrolu chorôb oznámilo, že každý rok viac ako 1,5 milióna ľudí na celom svete stratí svoj život v dôsledku chorôb prenášaných komármi. Pozrime sa na 10 najsmrteľnejších chorôb spôsobených komármi.

1. Horúčka Dengue

1. Horúčka dengue
Horúčka Dengue je jednou z najnebezpečnejších a najsmrteľnejších chorôb spôsobených komármi. Za túto chorobu je zodpovedný komár Aedes. Tieto komáre sa množia v bunkách nášho tela a spôsobujú vysokú horúčku, bolesti hlavy, bolesti kĺbov. Vyrážky sú počiatočné príznaky choroby. Lekári odporúčajú acetaminofén; pre túto chorobu však zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne určité lieky a liečby.

2. Západonílsky vírus

2. Západonílsky vírus


Západonílsky vírus je spôsobený komármi Culex. Toto ochorenie je bežné u zvierat a vtákov, ale správy hovoria, že tento vírus sa nachádza aj v ľudských bunkách. Šíri sa slinami a dojčením od matky k deťom. Vírus ovplyvňuje krvný obeh a poškodzuje mozgové tkanivá. V niektorých závažných prípadoch môže choroba viesť ku kŕčom, kóme alebo dokonca k smrti.

3. Malária

3. Malária


Samice komárov Anopheles uštipnú človeka a prenesú vírus do krvného obehu. Ten migruje do pečene a ovplyvňuje jej správne fungovanie. Malarické parazity sa v tele ďalej množia, až kým sa nezačnú objavovať príznaky ako horúčka, zimnica, potenie, bolesti hlavy a silná chrípka. Najbežnejším a vysoko odporúčaným antimalarickým liekom je chinín.

4. Žltá horúčka

4. Žltá zimnica


Žltá horúčka je časté ochorenie v Afrike a Južnej Amerike. Je spôsobená komármi Aedes, najmä Aedes aegypti. Tento vírus udržuje v tele inkubačný stav štyri až sedem dní, kým u infikovanej osobe nezačne prejavovať príznaky, ako je silná bolesť hlavy, nevoľnosť a silná horúčka. Doteraz nebolo objavené / vynaložené žiadne špeciálne liečenie na liečenie pacientov so žltou horúčkou. Bolo však vyvinutých niekoľko očkovaní na liečenie pacientov, ale ich účinok netrvá dlho. Hneď ako očkovacia látka prestane pracovať , choroba sa znovu objaví, preto lekári dôrazne odporúčajú ísť s určitými preventívnymi opatreniami, ako je starostlivosť o hygienické potraviny a zdravé životné prostredie.

5. Horúčka údolia Rift Valley

5. Horúčka údolia Rift (RVF)


Horúčka v údolí Rift Valley je bežná u ľudí, ktorí žijú s domestikovanými zvieratami, ako je hovädzí dobytok, byvoly, ovce, kravy a kozy. Toto ochorenie je spôsobené vírusom RVF rodu Phlebovirus z čeľade Bunyaviridae. Rôzne správy z rokov 1910 až 2000 ukazujú, že prepuknutie RVF bolo vážne v rôznych častiach sveta, najmä v krajinách ako západná Afrika, Saudská Arábia a časti Ázie.

čo na obed cez týždeň

6. Encefalitída z údolia Murray Valley

6. Murray Valley encefalitída


Encefalitída z údolia Murray Valley je ďalšou smrteľnou chorobou spôsobenou komármi. Austrália má najvyššiu mieru obetí encefalitídy v údolí Murray Valley. Obete tohto ochorenia nevykazujú výrazné príznaky, ale zvyčajne sa objavia bolesti hlavy, stuhnutosť krku, kŕče a ospalosť. Ak sú tieto príznaky pozorované, mali by sa pacienti okamžite priviesť do nemocnice.

7. Chikungunya

7. Chikungunya
Chikungunya je ďalšia smrteľná choroba spôsobená komármi Aedes, najmä Aedes aegypti a Aedes albopictus. Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patrí bolesť kĺbov, bolesť hlavy, zvracanie, bolesť chrbta a kožné vyrážky. Ochorenie je zvládnuteľné, ak sú predpísané správne lieky.

8. Japonská encefalitída

Japonská encefalitída je závažné infekčné ochorenie mozgu. Je spôsobená uhryznutím komárov. Japonská encefalitída je časté ochorenie v Ázii, Novej Guinei a severnej Queenslande. Medzi závažné príznaky tohto ochorenia patrí vysoká teplota, kŕče, kóma a silné bolesti hlavy. Lekári zvyčajne liečia pacientov s týmto ochorením očkovaním.

9. Psí červ (Dirofilaria immitis)

Psí červ (Dirofilaria immitis) je jedným z najzávažnejších život ohrozujúcich ochorení spôsobených červami a komármi. Mali by ste sa vyhnúť tomu, aby ste mali doma zvieratá, ako sú psy, mačky a papagáje , pretože tieto komáre napadajú hlave ich . Toto ochorenie je bežné v USA a Kanade.

10. Západná konská encefalitída (WEE)

Culicinae


Západná konská encefalitída (WEE) bola prvýkrát objavená v roku 1930 v Kanade a Mexiku. Toto ochorenie je spôsobené komármi Culex tarsalis. V súčasnosti je k dispozícii vakcína na vyliečenie pacientov s týmto ochorením. Každý rok sa uvádza viac ako tisíc prípadov úmrtí spôsobených WEE. Toto ochorenie je bežné u ľudí a koní.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button