Zaujímavosti z ríše zvieratZVIERATÁ PODĽA ABECEDY

Zvieratá na g 13 zvierat na písmeno g

Zvieratá na g 13 zvierat na písmeno g. Zaujíma vás ktoré zvieratá začínajú na písmeno G? Pripravili sme pre vás zoznam zvierat začínajúcich písmenom g. Zvieratá na g a niečo o nich .

Zvieratá na g

Zvieratá na g

 • galídia
 • gaur
 • gaviál
 • gazela
 • gepard
 • gibon
 • glezg
 • gorila
 • graptemys
 • gueréza
 • gundi
 • gupka
 • gurama

Zviera na g

Zviera na g je: galídia, gaur, gaviál, gazela, gepard, gibon, glezg, gorila, graptemys, gueréza, gundi, gupka a gurama.

Zviera na g

1. Gepard

Gepard

Je to najrýchlejší cicavec na svete.

Pružná chrbtica sa mu pohybuje hore a dole. Zadné končatiny pri rýchlom behu dopadnú na zem skôr ako predné. Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť rýchlosť 110 km za hodinu. Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a gepard sa rýchlo rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť. Gepard ako jediný z cicavcov beží za korisťou. Dĺžka tela sa pohybuje v rozmedzí 115 až 135 cm, váha v rozmedzí 40 až 65 kg, dĺžka chvosta dosahuje 60 až 80 cm, je samotár.

Mohlo by vás zaujímať:

Zvieratá na c 7 zvierat na písmeno c

Zvieratá na e – 5 zvierat na písmeno e

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Zvieratá na d 20 zvierat na písmeno d

Zviera na i

2. Gorila Zvieratá na g

Je to najväčší druh primátov.

Dnes žije v Afrike. Je blízkym príbuzným človeka a tiež najväčším a najsilnejším ľudoopom na svete. Voľne žijúci dospelý samec váži až trikrát toľko ako človek, samice sú však menšie. Tieto veľké ľudoopice zvyčajne chodia po štyroch. Mláďatá sa šplhajú aj po stromoch. Gorily žijú v rodinnom spoločenstve, ktoré tvorí dominantný samec, niekoľko samíc a mláďatá. Tlupa pomaly putuje rozľahlým lesom aj niekoľko kilometrov a popritom požierajú rastlinnú potravu. Mimo ohrozenia sú to mierumilovné tvory, ale v prípade ohrozenia môže samec napadnúť aj leoparda či človeka, ale nikdy bez príčiny! Horské gorily dovolia človeku si aj sadnúť v ich blízkosti, ak sa presvedčia, že im nehrozí nebezpečenstvo.

3. Gazela

Gazela

Gazela sa vyskytuje vo východnej Afrike a žije v otvorených trávnatých rovinách a často je pozorovaná aj v trávnatých savanách, väčšinou sa však vyhýba oblastiam s príliš vysokou trávou. Svoj názov získala podľa prieskumníka Jamesa Augusta Granta.

Má pomerne zdatne telo, ktoré v lopatkách meria jeden meter a jej hmotnosť sa pohybuje od 45 do 85kg. Zvrchu je hrdzavo tmavá, brucho je svetlejšie a na bokoch máva rovnako ako gazela Thomsonova tmavý až čierny pruh, ktorý sa však neťahá tak dlho a výrazne. Dĺžka tela sa pohybuje medzi 100 – 150cm. Samce majú pomerne dlhé, tmavé a ostré rohy, ktoré merajú až 75 cm a sú nepatrne zakrivené, samice majú rohy tiež, ale kratšie a slabšie. Na tvári má typickú gazeliu kresbu vo farbe čiernej, hnedej a bielej a nad nosom má čiernu škvrnu. Majú pomerne dlhý chvost, ktorý dorastá zhruba 30 cm. Majú veľmi dobré zmysly na svoju ochranu využívajú najmä zrak, čuch i sluch. Sú to pomerne rýchle zvieratá, ktoré k úteku používajú dlhé a elegantné skoky.

4. Gupka Zvieratá na g

Gupka Zvieratá na g

Gupka dúhová je druh akváriovej rybky vhodnej pre začiatočníkov. Vyžaduje teplotu vody od 16 do 28 stupňov Celzia. Ľahko sa chovajú a rozmnožujú, najlepšie pri teplote 25 stupňov. Vhodný pomer rýb sa uvádza v pomere 1 samček na 3 samičky. Pre nesmiernu farebnú a tvarovú variabilnosť (hlavne u chrbtovej a chvostovej plutvy) je tento druh vďačným genetickým objektom. Šľachtením sa akvaristom podarilo vypestovať rad kmeňových druhov, ktoré sa na výstavách hodnotia podľa medzinárodne platných noriem.

5. Gueréza

Gueréza

Táto starosvetská opica je dlhá 52-57 cm, jej chvost meria 53-83 cm a jej hmotnosť sa pohybuje od 8 do 13,5 kg. Nemá lícne vaky a podobne ako väčšina zástupcov tohto rodu má takmer zakrpatený palec. Je lesklo čierny s bielymi okrajmi tváre, bielymi chlpmi po stranách tela a na zadku, ktoré pripomínajú tvar písmena U, a s bielou špičkou dlhého chvosta. Mláďatá sú takmer úplne biele. Špička jeho ňufáka sa takmer dotýka papule. Zadné nohy sú obzvlášť dlhé a dobre prispôsobené na skákanie v korunách stromov. Sedacie mozole umožňujú tejto opici sedieť na tenkých konároch dlhý čas bez väčších ťažkostí.

6. Glezg Zvieratá na g

Glezg Zvieratá na g

Glezg obyčajný meria 18 cm a váži 51 – 63,5 g. Glezga najviac vystihuje jeho veľká hlava a obrovský zobák. Na modrastočiernych krídlach má široký biely pruh. Aj konce chvostových pier má biele. Hlava a chrbát sú hnedé, spodná časť tela ružovohnedá. Pod zobákom majú čiernu škvrnu. Od čiernej škvrny sa tiahne čierny pásik k oku a potom na čelo, krk je sivý. Samička má menej výrazné farby ako samec a na krídlach má sivastý nádych. Mláďatá majú na spodnej časti tela priečne pruhovanie a nemajú čiernu škvrnu pod zobákom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button