HLODAVCEZaujímavosti z ríše zvierat

Osmak degu – Starostlivosť a chov

Osmak degu. Ak hľadáte domáceho maznáčika, ktorý je zaujímavý, zábavný a nenáročný na starostlivosť, osmák degu by mohol byť tou správnou voľbou pre vás. Osmák degu je hlodavec pochádzajúci z Chile, ktorý je často označovaný ako čílska veverička. Tento malý tvor môže byť skvelým spoločníkom pre deti aj dospelých, pretože je veľmi inteligentný, živý a spoločenský.

Osmak degu

Osmak degu

 

Ak sa rozhodnete pre chov osmaka degu, mali by ste sa najprv oboznámiť s jeho nárokmi na starostlivosť. Osmáci degu sú zvyčajne nenároční na stravu a môžu sa živiť kvalitným granulovaným krmivom pre hlodavce a čerstvým ovocím a zeleninou. Na druhej strane, osmáci degu sú veľmi spoločenskí a potrebujú veľa pozornosti a interakcie s ľuďmi aj s inými osmákmi degu. Preto by ste mali zvážiť chov viacerých osmákov degu naraz, aby sa mohli navzájom spoločensky stimulovať.

Základné informácie

Základné informácie

 

Osmak degu je malý hlodavec, ktorý pochádza z Čile. Tento druh patrí medzi býložravce a prirodzene sa živí rôznymi kořenmi a cibuľami rastlin, trávami, hlízami, suchými listami a kôrou z kríkov a stromov. V domácnostiach by ste sa mali snažiť zabezpečiť mu podobnú stravu, aby bol zdravý a spokojný.

Osmak degu má v priemere 15 centimetrov (bez chvostíka) a svojím vzhľadom pripomína kríženca veveričky a škrečka. Najčastejšie môžete naraziť na osmáka s hnedou srsťou, ale vyskytujú sa aj plemená rôznych farieb, od čisto čiernej až po bielu s čiernym melírovaním. Osmak degu má zuby s oranžovou farbou, ktorá vzniká reakciou slieň a chlorofylu z rastlin, ktorými sa živia. Stoličky tvarom pripomínajú osmičky, od čoho je odvodené aj jeho meno.

Osmak degu je inteligentný a spoločenský hlodavec. V prírode žije v skupinách av domácnosti by mal byť aj chovaný v skupinách. Vďaka jeho snášenlivosti je možné chovať aj viac samcov dohromady, čím sa vyhnete nechceným mláďatám a splníte tak osmákov nárok na spoločnosť.

V prípade chovu osmáka degu je dôležité venovať sa mu primeranú starostlivosť. Zabezpečte mu vhodné prostredie a stravu, pravidelne ho kontrolovať a udržiavať jeho hygienu. Pri správnej starostlivosti sa môže osmák degu dožiť až 5 rokov.

Starostlivosť a chov

Starostlivosť a chov

 

Pri starostlivosti o osmaka degu je potrebné zabezpečiť mu vhodné prostredie a stravu. Tento malý hlodavec z Čile je nenáročný na chov a môže byť skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi zvieratá.

Klietka a terárium

Osmak degu potrebuje dostatok miesta na pohyb a zábavu. Preto by mala byť jeho klietka alebo terárium dostatočne veľké. Odporúča sa klietka s minimálnymi rozmermi 60 x 40 x 40 cm. Dno klietky by malo byť pokryté bezprašnými hoblinami alebo podstielkou z rašeliny a zmesi piesku. Na dno klietky sa môže položiť aj drevitý domček alebo podstielka z rašeliny.

Osmak degu potrebuje aj dostatok úkrytov a patier. Preto je dôležité, aby klietka obsahovala viacero poschodí a úkrytov. Na poschodiach by mali byť umiestnené rôzne hračky a výzvy, ako sú napríklad drevené jasličky a závesné rebríky.

Strava

Osmak degu je bylinožravec a jeho strava by mala pozostávať z kvalitnej zmesi sena, hoblin a granúl. Jeho strava by mala byť bohatá na vitamíny a minerály, preto sa odporúča podávať mu aj zeleninu, ovocie a kvety. Pri kŕmení osmaka degu by ste mali byť opatrní s cukrami a sladkosťami, ktoré by mohli spôsobiť problémy s citlivými žalúdkami. Šampón na vlasy

Zdravie a hygiena

Osmak degu je zdravý a čistotný hlodavec, ktorý sa nemusí kúpať. Jeho tlapky a drápky sa však môžu zanášať nečistotami, preto by ste ich mali pravidelne kontrolovať a ošetrovať. Osmak degu má tiež citlivé oči, preto by ste mali dbať na to, aby sa vyhýbal prúdu vzduchu a priamej slnečnej svetlosti.

Rozmnožovanie

Osmak degu je denný tvor a jeho pohlavná dospievoanie nastáva okolo 3-4 mesiacov. Gravidita trvá približne 90 dní a po narodení mláďat sa o ne stará samica. Osmak degu môže mať až 8 mláďat, ktoré sa narodia s hustou srstou a plne vyvinutými zmyslami.

Pri chove osmaka degu je dôležité dbať na to, aby mal dostatok miesta na pohyb a zábavu, kvalitnú stravu a čisté prostredie. Osmak degu je spoločenský a inteligentný hlodavec, ktorý môže byť skvelým domácim mazlíčkom pre každého, kto má radi zvieratá. Škrečok čínsky: Popis a charakteristika

Zaujímavosti Osmak degu

Zaujímavosti Osmak degu

 

Osmak degu je denný tvor a patrí medzi nenáročných domácich miláčikov. Okrem toho, že nezapáchajú, majú aj veľmi zaujímavý vzhľad s dlhým chvostom a srstou rôznych farieb, od hnedej až po černu s bielym melírovaním. Čílska veverička, ako sa mu niekedy hovorí, je navyše veľmi inteligentné a sociálne zviera.

Starostlivosť o osmaka degu nie je náročná. Stačí im zabezpečiť vhodné prostredie, ktoré pozostáva z kovového kolotoča, závesných rebríkov a zmesi piesku a rašeliny. Osmak degu si radi brúsia pazúriky, preto je dôležité im zabezpečiť dostatok piesku.

Krmenie osmaka degu je rovnako jednoduché. Môžete im podávať kvalitné granule, ktoré obsahujú všetky potrebné živiny. Okrem toho môžete podávať aj čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré majú vysoký obsah vitamínov a minerálov.

Celkovo je osmák degu skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá nenáročné, inteligentné a sociálne zviera.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button