HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti z ríše zvierat

Spinosaurus všetko o dinosaurovi

Spinosaurus je známy len z fragmentárnych pozostatkov. Odhady veľkosti sa pohybujú do 18 m, čo by z neho robilo najdlhšieho mäsožravca, hoci je štíhlejší ako T. rex alebo Giganotosaurus.

 

Spinosaurus

 

Spinosaurus

 

Strava: mäsožravé mäsožravé jedlo ikona
Zuby: ploché a čepeľovité
Potrava: ryby a možno iné dinosaury
Ako sa pohyboval: na 2 nohách
Kedy žil: Pred 95-70 miliónmi rokov
Nájdený v: Egypt, Maroko
Typ dinosaura: veľký teropod
Dĺžka: 18.0m
Hmotnosť: 4000 kg

 

Spinosaurus charakteristika

 

Spinosaurus charakteristika

 

Paleontológovia (ľudia, ktorí skúmajú dinosaury) sa domnievajú, že hlava a čeľuste spinosaura vyzerajú podobne ako u súčasného krokodíla. Paleontológovia nedávno prišli na to, že spinosaurus mohol plávať na základe svojich fyzických znakov. Medzi ne patrili pavučinové nohy, husté kosti, ostré zuby a nozdry pri hornej časti ňufáka. Tieto vlastnosti by spinosaurom uľahčili plávanie v hlbokej vode, chytanie klzkej koristi a dýchanie, keď boli vo vode, čo z nich robilo divokých a hrozivých predátorov. Spinosaurus je jediný dinosaurus, ktorý vedel plávať, čím je jedinečný!

 

 

Fosília dinosaura

 

Fosília dinosaura

 

Spinosaurus mal dlhý chvost, ktorý bol ohybný a pomáhal mu poháňať sa pri plávaní. Mal 6-7 zubov v prednej časti úst a ďalších 12 vzadu. Hoci tieto predné zuby boli veľmi ostré, nemali drsné hrany, čo znamená, že nemohol zjesť žiadne veľké suchozemské zvieratá, ktoré boli nažive.

Spinosaurus zvyčajne chodil po dvoch nohách, hoci mohol chodiť aj po štyroch. Nohy Spinosaura boli kratšie ako ruky a nebol by veľmi elegantný, pretože jeho chodidlá a nohy boli určené na plávanie. Nohy spinosaura boli oveľa kratšie ako nohy mnohých iných dinosaurov, ale jeho ruky boli nezvyčajne dlhé a veľmi silné.

Dinosaurus Spinosaurus 

 

Spinosaurus žil v polovici obdobia kriedy, približne pred 112-97 miliónmi rokov. Obdobie kriedy sa skončilo vyhynutím väčšiny dinosaurov a prišlo hneď po období jury, ktoré bolo známe príchodom mnohých nových dinosaurov. Spinosaurus zmizol na konci obdobia kriedy Zem sa oteplila. To znamenalo, že ich životné prostredie založené na vode vyschlo, a tak nemali dostatok potravy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button