HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti z ríše zvierat

Triceratops všetko o dinosauroch

Triceratops a Lebka triceratopsa s tromi rohmi, papagájovým zobákom a veľkým lemom, ktorý dosahoval takmer 1 meter, je jednou z najväčších a najvýraznejších lebiek suchozemských zvierat.

 

Triceratops

 

Triceratops

 

  • Strava: bylinožravá bylinožravá potrava ikona
  • Zuby: zrohovatený zobák a strihacie zuby
  • Potrava: tvrdé listy palmy
  • Ako sa pohybuje: na 4 nohách
  • Kedy žil: Neskorá krieda, pred 68 – 66 miliónmi rokov
  • Vyskytuje sa v: USA Triceratops
  • Druh dinosaura: dinosaurus: ceratopsian
  • Dĺžka: 9.0m
  • Hmotnosť: 5500 kg

Triceratops charakteristika

 

Triceratops charakteristika

Rohy mohli slúžiť na odrážanie útokov tyranosaura. Čiastočná fosília Triceratopsa zozbieraná v roku 1997 má odhryznutý roh so stopami po uhryznutí, Triceratops ktoré sa zhodujú s týranosaurom. Fosília ukazuje, že roh sa po uhryznutí zahojil, takže aspoň niektorí Triceratopsi tieto stretnutia prežili.

 

Fosília dinosaura

 

Fosília dinosaura

 

Stopy po vpichoch na skamenelinách ukazujú, že samce Triceratopsa používali rohy aj na vzájomný boj, pravdepodobne aby zapôsobili na samice.Stádový inštinkt. O mnohých iných rohatých dinosauroch je známe, že žili v stádach, pretože sa našli fosílie mnohých rôznych jedincov na rovnakom mieste. Pohybom v stádach sa dravé zvieratá môžu navzájom varovať pred nebezpečenstvom a znižovať šancu, že ich predátor vyčlení.

 

Triceratops bol však v tomto ohľade nezvyčajný, pretože ich pozostatky sa zvyčajne nachádzajú jednotlivo, čo naznačuje, že väčšinu života mohli stráviť osamote.Prečo ten chvost? Triceratopsov chvost mohol pomáhať chrániť jeho krk, ale na niektorých exemplároch sú vidieť stopy po uhryznutí tyranosaurom, ktoré chvost prerazili, takže nie vždy stačil.Chlpy mohli slúžiť aj na prilákanie partnerov, aby sa príslušníci toho istého druhu navzájom spoznali.

 

Taxonomické údaje

Taxonómia: Triceratops, Dinosauria, Ornithischia, Genasauria, Cerapoda, Marginocephalia, Ceratopsia, Neoceratopsia, Coronosauria, Ceratopsidae, Chasmosaurinae
Pomenované podľa: Marsh (1889)
Typický druh: horridus

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button