HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Koniec 2 svetovej vojny v 5 veľkých udalostiach

Koniec 2 svetovej vojny v 5 veľkých udalostiach. Toto je päť kľúčových udalostí, ktoré viedli k ukončeniu druhej svetovej vojny. Druhá svetová vojna sa skončila šesť rokov po tom, ako Nemecko 1. septembra 1939 napadlo Poľsko a vyvolalo druhý globálny konflikt 20. storočia. Do jej ukončenia si druhá svetová vojna vyžiadala životy približne 60 – 80 miliónov ľudí, čo predstavuje približne 3 % svetovej populácie. Drvivú väčšinu tých, ktorí zahynuli v najsmrteľnejšej vojne v dejinách, tvorili civilisti vrátane 6 miliónov Židov, ktorí zahynuli v nacistických koncentračných táboroch počas holokaustu.

 

Koniec 2 svetovej vojny

 

Koniec 2 svetovej vojny

 

Nemecko použilo stratégiu „bleskovej vojny“, aby v prvých mesiacoch vojny prešlo cez Holandsko, Belgicko a Francúzsko a prinútilo viac ako 300 000 britských a ďalších spojeneckých vojakov evakuovať kontinentálnu Európu z Dunkerque. V júni 1941 nemecký diktátor Adolf Hitler porušil pakt o neútočení so Sovietskym zväzom a spustil operáciu Barbarossa, ktorá priviedla nacistické vojská k bránam Moskvy.

 

V čase, keď Spojené štáty vstúpili do druhej svetovej vojny po japonskom bombardovaní Pearl Harboru, nemecké sily obsadili veľkú časť Európy od Čierneho mora po Lamanšský prieliv. Spojenci však zvrátili priebeh konfliktu a nasledujúce významné udalosti ukončili druhú svetovú vojnu.

 

 

1. Nemecko odrazené na dvoch frontoch

 

Nemecko odrazené na dvoch frontoch

 

Po tom, čo sa v prvých troch rokoch vojny prehnali Európou, sa preťažené sily Nemecka dostali do defenzívy po tom, čo ich sovietska Červená armáda odrazila v brutálnej bitke o Stalingrad, ktorá trvala od augusta 1942 do februára 1943. Neľútostná bitka o mesto pomenované po sovietskom diktátorovi Josifovi Stalinovi si vyžiadala takmer dva milióny obetí vrátane smrti desiatok tisíc obyvateľov Stalingradu.

 

Keď sovietske vojská začali postupovať na východnom fronte, západní spojenci napadli Sicíliu a južné Taliansko, čo v júli 1943 spôsobilo pád vlády talianskeho diktátora Benita Mussoliniho. Spojenci potom otvorili západný front obojživelnou inváziou v Normandii v deň D 6. júna 1944. Po tom, ako sa spojenecké vojská presadili v severnom Francúzsku, oslobodili 25. augusta Paríž a o necelé dva týždne neskôr aj Brusel. Najsilnejší muž sveta – Top 10 najsilnejších mužov na svete.

 

2. Bitka o výbežok

 

Bitka o výbežok

 

Nemecko sa ocitlo v tiesni z oboch strán, keďže sovietske vojská postupovali do Poľska. Československa, Maďarska a Rumunska, zatiaľ čo západní spojenci pokračovali v ťažení na východ. Čoraz zúfalejší Hitler, ktorý bol nútený viesť vojnu na dvoch frontoch s ubúdajúcimi zdrojmi. Schválil poslednú ofenzívu na západnom fronte v nádeji, že sa mu podarí rozdeliť spojenecké línie. Nacisti začali 16. decembra 1944 prekvapivý útok na 80-kilometrovom. Husto zalesnenom úseku Ardenského lesa v Belgicku a Luxembursku.

 

Nemecký útok spôsobil vybočenie spojeneckej línie, ktorá sa však nezlomila počas šiestich týždňov bojov v podmienkach pod bodom mrazu, pri ktorých vojaci trpeli podchladením. Omrzlinami a zákopovou nohou. Americké sily odolali plnej sile toho, čo zostalo z nemeckej moci, ale stratili približne 20 000 mužov v tejto najsmrteľnejšej samostatnej bitke v druhej svetovej vojne. To, čo sa stalo známym ako bitka o výbežok, sa ukázalo ako posledný vzdor Nemecka. Pretože sovietska Červená armáda začala zimnú ofenzívu na východnom fronte, ktorá ju na jar mala dostať k rieke Odre. Menej ako 80 km od nemeckého hlavného mesta Berlín.

 

3. Nemecko sa vzdáva Koniec 2 svetovej vojny v Európe

 

Nemecko sa vzdáva Koniec 2 svetovej vojny v Európe

 

Po bombardovaní Drážďan a ďalších nemeckých miest, pri ktorom zahynuli desaťtisíce civilistov, západní spojenci prekročili rieku Rýn a presunuli sa na východ k Berlínu. Keď sa blížili k hlavnému mestu, spojenecké vojská objavili hrôzy holokaustu, keď oslobodili koncentračné tábory ako Bergen-Belsen a Dachau. Keď sa oba fronty zrútili a porážka bola nevyhnutná, Hitler 30. apríla 1945 spáchal samovraždu vo svojom bunkri hlboko pod ríšskym kancelárstvom. Koniec 2 svetovej vojny v Európe

 

Hitlerov nástupca, veľkoadmirál Karl Dönitz, začal mierové rokovania a 7. mája poveril generála Alfreda Jodla, aby podpísal bezpodmienečnú kapituláciu všetkých nemeckých vojsk, ktorá mala nadobudnúť platnosť nasledujúci deň. Stalin však odmietol prijať dohodu o kapitulácii podpísanú v sídle amerického generála Dwighta D. Eisenhowera vo francúzskom Remeši a prinútil Nemcov podpísať ďalšiu dohodu nasledujúci deň v Sovietmi okupovanom Berlíne. Najsilnejší tank – 10 najlepších tankov súčasnosti.

 

4. Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki Koniec 2 svetovej vojny vo svete

 

 Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki Koniec 2 svetovej vojny vo svete

 

Aj po víťazstve Spojencov v Európe pokračovala druhá svetová vojna na tichomorskom fronte. Americké sily pomaly, ale vytrvalo postupovali smerom k Japonsku po tom. Ako zvrátili priebeh vojny víťazstvom v bitke o Midway v júni 1942. Bitky o Iwo Jimu a Okinawu v zime a na jar 1945 patrili k najkrvavejším v celej vojne a americká armáda predpokladala. Inváziu na japonskú pevninu bude sprevádzať až 1 milión obetí. Koniec 2 svetovej vojny vo svete.

 

Niekoľko týždňov po prvom úspešnom teste atómovej bomby, ktorý sa uskutočnil 16. júla 1945 v Alamogorde v Novom Mexiku. Prezident Harry Truman, ktorý nastúpil do prezidentského úradu o necelé štyri mesiace skôr po smrti Franklina D. Roosevelta. Povolil jej použitie proti Japonsku v nádeji na rýchle ukončenie vojny. Dňa 6. augusta 1945 zhodil americký bombardér B-29 Enola Gay atómovú bombu na výrobné mesto Hirošima. Pričom okamžite zahynulo približne 80 000 ľudí. Desaťtisíce ľudí neskôr zomreli na následky ožiarenia. Keď sa Japonsko po bombardovaní Hirošimy okamžite nevzdalo. Spojené štáty o tri dni neskôr odpálili na Nagasaki ešte silnejšiu atómovú bombu, ktorá okamžite zabila 35 000 ľudí a ďalších 50 000 ľudí zabila následkami.

 

 

5. Sovieti vyhlásili vojnu, Japonsko sa vzdalo

 

Sovieti vyhlásili vojnu, Japonsko sa vzdalo

 

Okrem bombardovania Hirošimy a Nagasaki sa Japonsko dostalo pod čoraz väčší tlak. Keď Sovietsky zväz 8. augusta oficiálne vyhlásil vojnu a napadol Japoncami okupované Mandžusko v severovýchodnej Číne. Japonský cisár Hirohito, ktorého cisárska rada bola v slepej uličke, prelomil nerozhodný stav a rozhodol. Jeho krajina musí kapitulovať. Na poludnie 15. augusta (japonského času) cisár vo svojom vôbec prvom rozhlasovom vysielaní oznámil kapituláciu Japonska.

 

Koniec 2 svetovej vojny. Druhá svetová vojna sa skončila 2. septembra. Keď americký generál Douglas MacArthur prijal oficiálnu kapituláciu Japonska na palube americkej bojovej lode Missouri, ktorá kotvila v Tokijskom zálive spolu s flotilou viac ako 250 spojeneckých vojnových lodí. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Pri podpise dohody, ktorá ukončila 2 194 dní trvajúcu globálnu vojnu, MacArthur v rozhlasovom vysielaní povedal svetu: „Dnes zbrane mlčia. Skončila sa veľká tragédia. Dosiahli sme veľké víťazstvo.“

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button