Poľnohospodárske zvieratáZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCH

Lama Alpaka – 6 rozdielov medzi Lamu a Alpaku

Lama Alpaka (Lama pacos) je druh juhoamerického ťavovitého cicavca. Je podobný lamám a často sa s nimi zamieňa. Alpaky sú však často výrazne menšie ako lamy. Tieto dve zvieratá sú si blízko príbuzné a môžu sa úspešne krížiť. Predpokladá sa, že oba druhy boli domestikované z ich divokých príbuzných, vikuní a guanakov. Existujú dve plemená alpak: alpaka Suri a alpaka Huacaya.

 

Lama Alpaka

 

Lama Alpaka

 

Alpaky sa chovajú v stádach, ktoré sa pasú na rovinatých výšinách Ánd v južnom Peru, západnej Bolívii, Ekvádore a severnom Čile v nadmorskej výške 3 500 až 5 000 m n. m.

Alpaky sú podstatne menšie ako lamy a na rozdiel od lám neboli vyšľachtené ako pracovné zvieratá, ale boli vyšľachtené špeciálne pre ich vlákno. Vlákno alpaky sa používa na výrobu pletených a tkaných výrobkov, podobne ako ovčia vlna. Medzi tieto výrobky patria prikrývky, svetre, klobúky, rukavice, šály, rôzne textílie a pončá v Južnej Amerike a svetre, ponožky, kabáty a posteľná bielizeň v iných častiach sveta.

Vlákno má viac ako 52 prírodných farieb podľa klasifikácie v Peru, 12 farieb podľa klasifikácie v Austrálii a 16 farieb podľa klasifikácie v Spojených štátoch.

 

Lama Alpaka chov

 

Lama Alpaka chov

 

Alpaky komunikujú prostredníctvom reči tela. Najčastejším prejavom je prskanie, keď sú v núdzi, boja sa alebo chcú ukázať svoju dominanciu.

Samce alpaky sú agresívnejšie ako samice a majú tendenciu vytvoriť dominantné postavenie v skupine svojho stáda. Niektorých prípadoch alfa samce znehybnia hlavu a krk slabšieho alebo vyzývajúceho samca, aby ukázali svoju silu a dominanciu. Účesy pre riedke vlasy.

 

 

V textilnom priemysle sa „alpaka“ vzťahuje predovšetkým na srsť peruánskych alpak, ale v širšom zmysle sa vzťahuje na štýl tkaniny pôvodne vyrobenej zo srsti alpaky, ako je mohér, vlna islandských oviec alebo dokonca vysokokvalitná vlna iných plemien oviec. Na obchode sa rozlišuje medzi alpakami a viacerými štýlmi mohéru a lesku. Alpaka chov a starostlivosť

 

Alpaka výška a váha

 

Alpaka výška a váha

 

Dospelá alpaka má vo všeobecnosti výšku 81 až 99 centimetrov v oblasti pliec (kohútika). Zvyčajne vážia od 48 do 90 kilogramov. Pri chove v rovnakých podmienkach môže byť rozdiel v hmotnosti malý.

 

6 rozdielov medzi lamami a alpakami

 

6 rozdielov medzi lamami a alpakami

 

Na prvý pohľad môžu alpaky pripomínať svojho väčšieho bratranca lamu, ale sú úplne odlišné.

 

  • Ich uši: Alpaky majú krátke uši v tvare oštepu, zatiaľ čo lamy majú oveľa dlhšie uši v tvare banánu.
  • veľkosť: Alpaky zvyčajne vážia okolo 70 kg, zatiaľ čo lamy môžu mať až 180 kg.
  • Lama a alpaka Ich tváre: Tváre lám sú dlhšie, alpaky sú trochu tupšie, takže vyzerajú akoby „prižmúrené“.
  • Ich účel: Alpaky sa už viac ako 5 000 rokov chovajú na vlákno (a v Peru aj na mäso), zatiaľ čo lamy sa rovnako dlho chovajú ako záprahové zvieratá a na mäso. Plemená mäsových ošípaných : Top 10 prasiat na mäso.
  • srsť: Alpaka má oveľa jemnejšie vlákno ako lama. Alpaka tiež produkuje viac rúna ako jej väčší bratranec a v oveľa väčšej škále farieb. Lamy tiež vo všeobecnosti nemajú toľko srsti na hlave a tvári ako alpaky.
  • Ich dispozície: Alpaky sú do veľkej miery stádové zvieratá, zatiaľ čo lamy sú viac nezávislé. Alpaky sú tiež trochu plachejšie ako lamy, ktoré sa často používajú ako strážne zvieratá pre alpaky, ovce a iné malé hospodárske zvieratá.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button