Poľnohospodárske zvieratáZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCH

Alpaka chov a starostlivosť

Alpaka. Ak máte radi zvieratá a máte dosť priestoru na svojom pozemku, možno by ste mohli zvážiť chov alpák. Alpaky sú drobné juhoamerické tvory, ktoré sú pomerne nenáročné na starostlivosť a sú veľmi užitočné pre svoju vlnu. V tomto článku sa dozviete viac o tom, ako sa starať o alpaky a čo je potrebné na ich úspešný chov.

Alpaka

Alpaka

 

Pri chove alpák je dôležité mať na pamäti, že sú to stádové zvieratá a potrebujú veľký zatravnený výbeh. Okrem toho potrebujú zabezpečiť dostatok jedla, vody a úkrytu. V tomto článku sa dozviete, aké sú najlepšie podmienky pre chov alpák a ako ich správne kŕmiť a napájať.

História a pôvod Alpaky

História a pôvod Alpaky

 

Alpaka je domestikovaná lama vikuňa, ktorá pochádza z Južnej Ameriky, kde ju pôvodne chovajú v Peru a Bolívii. Už Inkovia ju chovali a využívali jej vlnu na výrobu odevov.

Vicugna pacos, ako sa alpaka oficiálne volá, je jedným z najstarších domestikovaných zvierat na svete. Jej pôvod sa datuje už do obdobia pred 6000 rokmi, keď sa prvýkrát objavila v Andách.

Alpaky sú veľmi obľúbené kvôli svojej jemnej vlny, ktorá je v porovnaní s inými druhmi oviec a košíkovcov jemnejšia, mäkšia a nealergénna. Vlna z alpaky je navyše vodeodolná, čo z nej robí ideálny materiál na výrobu odevov do daždivých oblastí.

Dnes sa alpaky chovajú po celom svete, ale najviac v Andách, kde sú stále dôležitou súčasťou miestnej kultúry. Sú to mierumilovné a prispôsobivé zvieratá, ktoré sú ľahko ovládateľné a majú veľmi dobrú pamäť.

Alpaky patria do rodu Vicugna a existujú dva druhy – Huacaya a Suri. Huacaya alpaky sú bežnejšie a majú hustejšiu a kratšiu srsť, zatiaľ čo Suri alpaky majú dlhšiu a jemnejšiu srsť.

Charakteristika a vlastnosti Alpaky

Charakteristika a vlastnosti Alpaky

 

Alpaka je zaujímavé a užitočné zviera, ktoré sa v posledných rokoch stalo stále populárnejšie. Ak sa rozhodnete pre chov alpaky, musíte sa o nej postarať správne a vedieť o nej čo najviac informácií. V tejto časti sa pozrieme na charakteristiku a vlastnosti alpaky.

Vzhľad a fyzické vlastnosti

Alpaky sú stredne veľké zvieratá s výškou v kohútiku približne od 90 cm do 1,2 m a hmotnosťou od 50 kg do 80 kg. Majú malú hlavu, dlhý krk a špicaté uši, ktoré majú tvar plameňa. Ich oči sú veľké a tmavé, a majú výrazný zrak. Alpaky majú silné zuby, ktoré používajú na prežúvanie potravy.

Alpaky majú dve základné druhy srsti – huacaya a suri. Huacaya alpaky majú hustú a nadýchanú srst, ktorá rastie rovno z tela. Suri alpaky majú jemnú a lesklú srst, ktorá rastie vo forme záhybov. Alpaky sú známe svojou jemnou a mäkkou vlnou, ktorá sa používa na výrobu odevov a iných produktov.

Druhy alpaky

Existujú dva základné druhy alpaky – huacaya a suri. Huacaya alpaky sú najbežnejšie a tvoria asi 90% populácie alpaky. Suri alpaky sú vzácnejšie a majú jemnejšiu a lesklejšiu srst. Suri alpaky sú tiež známe svojimi záhybmi srsti, ktoré sú veľmi atraktívne.

Okrem toho existujú aj rôzne plemená alpaky, ktoré sa líšia farbou srsti, veľkosťou a tvarom tela. Medzi najznámejšie plemená patria napríklad Huacaya White, Huacaya Black, Suri Brown a Suri White.

V tejto časti sme sa pozreli na charakteristiku a vlastnosti alpaky. Alpaky sú zaujímavé zvieratá s množstvom vlastností a výhod. Ak sa rozhodnete pre chov alpaky, musíte sa o nej postarať správne a vedieť o nej čo najviac informácií.

Chov a starostlivosť Alpaka

Chov a starostlivosť Alpaka

 

Alpaky sú zvieratá, ktoré si vyžadujú dostatok priestoru a starostlivosti, aby sa cítili pohodlne a zdravo. V tejto časti sa dozviete o tom, ako správne chovať a starať sa o alpaky.

Umiestnenie a výbeh Alpaka

Pri chove alpaky je dôležité zabezpečiť dostatočný priestor pre ich pohyb a pastvu. Alpaky sú zvyknuté žiť v skupinách, takže je vhodné chovať ich aspoň v páre. Výbeh by mal byť zatravněný a dostatočne veľký, aby sa alpaky mohli voľne pohybovať. Výbeh by mal byť chránený pred vetrom a dažďom, ale zároveň by mal byť dostatočne vetraný.

Kŕmenie a výživa

Alpaky sú bylinožravce, takže ich strava by mala pozostávať z rôznych druhov tráv, sena, vŕb, listov a výhonkov. Tak alpaky môžu byť kŕmené aj granulami, ale táto strava by mala byť iba doplnková. Alpaky by mali mať k dispozícii dostatok pitnej vody a minerálnych látok. V období sucha je dôležité zabezpečiť dostatočné množstvo vody pre alpaky.

Zdravie a očkovanie Alpaka

Alpaky sú zvyčajne zdravé zvieratá, ale je dôležité ich pravidelne očkovať a odčerviť. Alpaky môžu byť napadnuté rôznymi parazitmi a chorobami, takže je dôležité ich pravidelne kontrolovať a liečiť. Stříhání srsti alpaky je tiež dôležité, aby sa predišlo zbytočnému prehrievaniu a preplneniu srsti.

V tabuľke nižšie nájdete niektoré základné informácie o chove a starostlivosti o alpaky.

Entita Informácia
Chov Alpaky by mali byť chované aspoň v páre a v dostatočne veľkom výbehu.
Ustájení Výbeh by mal byť chránený pred vetrom a dažďom, ale zároveň by mal byť dostatočne vetraný.
Pastva Tak alpaky sú bylinožravce, takže ich strava by mala pozostávať z rôznych druhov tráv, sena, vŕb, listov a výhonkov.
Krmení Alpaky by mali mať k dispozícii dostatok pitnej vody a minerálnych látok.
Seno Seno by malo byť čerstvé a kvalitné.
Větve Alpaky môžu byť kŕmené aj vŕbami, ale vždy by mali byť čerstvé a zdravé.
Listy Alpaky môžu byť kŕmené aj listami, ale vždy by mali byť čerstvé a zdravé.
Granule Granule by mali byť iba doplnkovou stravou.
Očkovánie Alpaky by mali byť pravidelne očkované a odčervené.
Zdraví Alpaky by mali byť pravidelne kontrolované.

Sociálne správanie a výchova Alpaka

Sociálne správanie a výchova Alpaka

 

Alpaky sú stádové zvieratá, ktoré majú vyvinutú hierarchiu. V stáde má každá alpaka svoje miesto a každá vie, kto je jej nadriadený a kto podriadený. Hierarchia v stáde sa mení a mení sa aj postavenie jednotlivých alpák. Samice sú zvyčajne mierumilovnejšie ako samci, ktorí môžu byť agresívnejší a teritoriálnejší.

Hierarchia a správanie v stáde

V alpakom stáde existuje jasná hierarchia, kde každá alpaka má svoje miesto. Alpaky sa v stáde správajú krotko a neagresívne, ale môžu sa objaviť aj určité formy agresivity. Väčšinou ide o súboje o postavenie v hierarchii, o samice alebo o teritórium. Alpaky si často navzájom olizujú tváre a toto správanie pomáha upevňovať vzťahy v stáde. Lama Alpaka – 6 rozdielov medzi Lamu a Alpaku

Výchova a výcvik Alpaka

Výchova alpaky začína už od narodenia. Matka alpaka ju učí, ako sa správať v stáde a ako sa brániť pred nebezpečenstvami. Alpaky majú vrodený strach z dravcov a dokážu sa brániť kopaním a škrabnutím. Pri výchove a výcviku alpaky sa používajú pozitívne metódy. Alpaky sa učia rôzne povely, ako napríklad stáť na mieste, ísť na vodítku alebo nosiť bremená.

Pri výcviku alpaky je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

  • Alpaku netreba nikdy biť ani kruto trestať.
  • Výcvik musí byť postupný a alpaka musí mať dostatok času na zvládnutie jednotlivých úloh.
  • Alpaka musí byť odmenená za správne vykonanú úlohu.

Alpaky sú zvyčajne krotké a nenáročné na starostlivosť. Stačí im zabezpečiť kvalitnú stravu, čistú vodu a priestor na pohyb. Alpaky majú výbornú pamäť a dokážu si zapamätať tváre a hlasy svojich majiteľov. Ak ich budete mať radi a budete sa o ne dobre starať, stanú sa vašimi vernými spoločníkmi. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Využitie Alpaky v hospodárstve

Využitie Alpaky v hospodárstve

 

Alpaky sú vynikajúcimi hospodárskymi zvieratami, ktoré sa využívajú pre svoju vlnu aj mäso. V tomto oddieli sa pozrieme na to, ako môžete využiť alpaky v hospodárstve na produkciu vlny a mäsové hospodárstvo.

Produkcia vlny

Alpaky produkujú vlnu, ktorá je jemná, teplá a mäkká. Vlákno z alpaky je tiež hypoalergénne, čo znamená, že je vhodné pre alergikov. Vlna alpaky má tiež vynikajúce tepelné a hygroskopické vlastnosti.

Alpaky produkujú v priemere 2-3 kg vlny ročne, ale niektoré jedince môžu produkovať až 5 kg vlny. Vlna sa zvyčajne zbiera raz ročne, v lete alebo na jeseň. Vlna sa potom spracuje na rôzne produkty, ako sú svetre, šatky, deky a ďalšie.

Mäsové hospodárstvo

Okrem výroby vlny sa alpaky tiež využívajú na mäsové hospodárstvo. Mäso z alpaky je chutné a zdravé, s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tuku. Alpaky sú tiež ekonomickými hospodárskymi zvieratami, pretože sa rýchlo rozmnožujú a majú nízke náklady na údržbu.

Väčšina chovateľov alpák však uprednostňuje produkciu vlny pred mäsovým hospodárstvom. To je preto, lebo alpaky sú malé zvieratá a produkcia mäsa z nich je nákladnejšia ako produkcia mäsa z iných hospodárskych zvierat.

Využitie alpaky v hospodárstve môže byť pre vás výhodné, ak hľadáte nové hospodárske zviera. Alpaky sú ľahko udržateľné a vynikajúcimi producentmi vlny a mäsa.

Rozmnožovanie a mláďatá Alpaka

Rozmnožovanie a mláďatá Alpaka

 

Pri rozmnožovaní alpaky sa samice obvykle pária s samecmi vo veku 18 až 24 mesiacov. Samice sú schopné nosiť mláďatá po dobu 11 až 12 mesiacov. Po narodení mláďatá vážia približne 6 až 8 kg. Väčšina alpák narodených v chove je schopná stáť a dojčiť sa do jednej hodiny po narodení.

Samce sa môžu páriť s viacerými samicami počas obdobia párenia, ktoré sa obvykle vyskytuje na jar. Počas tohto obdobia sa samce môžu stať agresívnymi a teritoriálnymi. Samice môžu byť oplodnené iba počas obdobia ovulácie, ktoré sa vyskytuje asi raz za 14 až 21 dní.

V chove alpák je dôležité mať dostatok miesta a zdrojov pre novonarodené mláďatá. Mláďatá sa musia dojčiť a dostávať potrebnú starostlivosť od matky. V prípade, že samica nie je schopná dojčiť mláďa, je potrebné zabezpečiť umelé kŕmenie. Mláďatá musia byť tiež chránené pred predátormi a musia mať prístup k čistej pitnej vode a kvalitnej strave.

Pri chove alpák je tiež dôležité dbať na genetickú diverzitu a vyhýbať sa príbuzenskému páreniu. To môže viesť k zhoršeniu zdravia a kvality mláďat. Preto je dôležité mať dostatok samcov a samíc v chove a pravidelne obnovovať genetický pool.

Celkovo, rozmnožovanie a starostlivosť o mláďatá alpaky vyžaduje pozornosť a starostlivosť. S dostatočnými zdrojmi a správnou starostlivosťou môžete mať zdravé a šťastné alpaky v chove.

Problémy a ochorenia alpaky

Problémy a ochorenia alpaky

 

Pri starostlivosti o alpaky je dôležité mať na pamäti, že aj tieto zvieratá môžu trpieť rôznymi ochoreniami a problémami. Tu je zoznam niektorých najbežnejších:

  • Překyselení předžaludku: Alpaky sú zvyknuté na stravu obsahujúcu málo bielkovín a veľa vlákniny. Ak sa však ich strava zmení na jedlo s vyšším obsahom bielkovín, môže dôjsť k prílišnému kyselaniu ich predžaludku. To môže spôsobiť zvracanie, hnačku a iné problémy. Ak si všimnete, že vaša alpaka má tieto príznaky, mali by ste ju okamžite dôkladne vyšetriť a prípadne zmeniť jej stravu.
  • Nemoci: Alpaky môžu trpieť rôznymi chorobami, vrátane infekcií dýchacích ciest, parazitov a infekcií očí. Ak si všimnete, že vaša alpaka má nejaké zdravotné problémy, mali by ste ju okamžite dôkladne vyšetriť a prípadne podať lieky.
  • Problémy s kopytami: Alpaky majú mäkké kopytá, ktoré sa môžu ľahko zraníť alebo infikovať. Ak si všimnete, že vaša alpaka má problémy s kopytami, mali by ste ju okamžite dôkladne vyšetriť a prípadne podať lieky.
  • Problémy s trávením: Alpaky môžu mať rôzne problémy s trávením, vrátane nadúvania, nevoľnosti a hnačky. Ak si všimnete, že vaša alpaka má tieto príznaky, mali by ste ju okamžite dôkladne vyšetriť a prípadne zmeniť jej stravu.

Je dôležité mať na pamäti, že ak si všimnete akékoľvek zdravotné problémy u vašej alpaky, mali by ste ju okamžite dôkladne vyšetriť a prípadne podať lieky. V prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv sa obráťte na veterinára, ktorý vám môže poskytnúť odbornú radu a pomoc.

Zaujímavosti o Alpake

Zaujímavosti o Alpake

 

Alpaka je zaujímavé juhoamerické zviera, ktoré sa vyznačuje mäkkou a jemnou kožušinou, ktorá je obľúbená medzi módne návrhármi. Okrem toho existuje mnoho ďalších zaujímavých faktov o alpakách, ktoré by vás mohli zaujímať.

Príbuzné zvieratá

Alpaka je príbuzná s lama, guanako a víkom. Tieto zvieratá sú všetky súčasťou rodu Vicugna, ktorý sa vyskytuje v Andách v Južnej Amerike.

Kŕmenie

Alpaky sú bylinožravé zvieratá a ich strava sa zvyčajne skladá z trávy, sena a ďalších rastlín. Alpaky sú schopné prežiť v suchých podmienkach, pretože dokážu získať potrebnú vlhkosť z rastlín, ktoré konzumujú.

Obrana

Alpaky sú pomerne pokojné zvieratá, ale dokážu sa brániť, ak sú ohrozené. Majú schopnosť plivania, ktoré sa používa na obranu proti predátorom. Ich plivina je veľmi nepríjemná a môže spôsobiť podráždenie očí a kože.

Chov lam a alpak

Chov lam a alpak je bežný v Andách a alpaky sa často používajú ako stádové zvieratá. Alpaky sú oveľa menšie ako lamy a vážia iba približne 70 kg, zatiaľ čo lamy môžu vážiť až 180 kg. Alpaky sú tiež oveľa menej náročné na stravu a môžu sa udržiavať na menej kvalitnej pôde.

Umiestnenie Alpaka

Pri ustajnení lam a alpak je dôležité zabezpečiť im dostatok tieňa a vody. Alpaky sú citlivé na horúce počasie a môžu sa prehrievať, ak nie sú dostatočne chránené pred slnkom. Okrem toho je dôležité, aby mali alpaky prístup k čistej vode a kvalitnej strave.

Kríženie

Kríženie alpaky a lamy je možné, ale výsledné potomstvo sa nazýva huarizo a nie je schopné rozmnožovať sa. Huarizo má rôzne vlastnosti od svojich rodičov a môže sa líšiť vo veľkosti, farbe a kožušine.

Alpaky sú fascinujúce zvieratá, ktoré majú mnoho zaujímavých vlastností a použití. Ak sa rozhodnete chovať alpaky, musíte sa o ne starať a zabezpečiť im dostatok vody, stravy a tieňa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button