KOZY A OVCEPoľnohospodárske zvieratá

Ouessantská ovca – Mini ovca

Ouessantská ovca – Mini ovca. Ak hľadáte nový spôsob, ako zlepšiť svoje poľnohospodárske zručnosti, chov ouessantskej ovce môže byť pre vás ideálny. Ouessantská ovca je jedným z najmenších plemien oviec na svete a je obľúbená pre svoju schopnosť produkovať kvalitnú vlnu a mäso. Avšak, ako pri každom druhu chovu zvierat, vyžaduje aj starostlivosť a pozornosť.

Ouessantská ovca – Mini ovca

Ouessantská ovca - Mini ovca

 

Ak sa rozhodnete pre chov ouessantskej ovce, budete potrebovať dobré ohradenie a dostatok priestoru pre vaše zvieratá. Tieto ovce sú veľmi aktívne a radi sa pohybujú, takže je dôležité, aby mali dostatok miesta na beh a pasenie sa. Okrem toho, budete musieť zabezpečiť dostatočnú výživu a starostlivosť o zdravie vašich oviec. Ak máte záujem o chov ouessantskej ovce, v tomto článku sa dozviete viac o starostlivosti a chove týchto zvierat.

Plemeno

Plemeno

 

Ouessantská ovca je najmenšie plemeno oviec na svete. Meria iba 49 cm a váži zhruba 22 kg. Toto plemeno pochádza z ostrova Ouessant v Bretónsku, Francúzsko. Ouessantská ovca je malé, ale veľmi odolné plemeno, ktoré sa dokáže prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam.

Ouessantská ovca má krátku srsť, ktorá je biela alebo hnedá. Ich rohy sú malé a majú tvar špirály. Ouessantské ovce sú veľmi inteligentné a majú skvelú pamäť. Sú to veľmi spoločenské zvieratá a rady sa pohybujú v skupinách.

Chov ouessantských oviec je veľmi populárny v Európe a v poslednej dobe aj v Amerike. Ouessantské ovce sú veľmi ľahko chovateľné a nenáročné na starostlivosť. Sú to veľmi zdravé a odolné plemená, ktoré nevyžadujú príliš veľa starostlivosti.

Pokiaľ sa rozhodnete pre chov ouessantských oviec, musíte si byť vedomí toho, že sa jedná o malé plemeno, ktoré vyžaduje menej krmiva a priestoru ako iné väčšie plemená oviec. Je dôležité zaistiť im kvalitnú potravu a dostatok vody.

Celkovo možno povedať, že ouessantská ovca je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá nenáročné a ľahko chovateľné plemeno oviec. Ouessantská ovca – Mini ovca. Ovca – čo by ste mali vedieť o prírodných kosačkách

Chov a starostlivosť

Chov a starostlivosť

 

Pri chove Ouessantských oviec je potrebné venovať pozornosť ich výžive, rozmnožovaniu a starostlivosti o ovce.

Výživa a voda

Ouessantské ovce sú odolné a nenáročné na stravu. Pre ich výživu je vhodné poskytnúť kvalitné seno, slamy, obilniny a minerálny liz. Okrem toho je dôležité, aby mali vždy k dispozícii čistú vodu.

Na pastvinách sa ovce pasú na tráve a rôznych rastlinách. Je dôležité dbať na to, aby pastvina bola vždy v dobrom stave a aby ovce nezjedli nebezpečné rastliny.

Rozmnožovanie

Gravidita trvá u Ouessantských oviec približne 5 mesiacov a samice zvyčajne rodia jedno jahňa. Po pôrode je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o ženu a ho jahňa

Starostlivosť o Ouessantská ovca – Mini ovca

Pri starostlivosti o ovce je dôležité venovať pozornosť ich paznehtom a zdraviu. Paznehty by mali byť pravidelne skracované a ovce by mali byť pravidelne očkované a ošetrené proti parazitom.

Je tiež dôležité dbať na to, aby ovce mali prístup k čistej vode a kvalitnej strave. Pri chove oviec na pastvinách je dôležité dbať na to, aby mali dostatok miesta a aby boli chránené pred predátormi.

V prípade potreby je vhodné vyhľadať pomoc veterinára, ktorý môže pomôcť s diagnostikou a liečbou chorôb oviec. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Využitie Ouessantské Ovce

 

Využití Ouessantské Ovce

 

Ouessantská ovca sa využíva ako veľmi nenáročný bylinožravec, ktorý dokáže vypásať trávne porasty aj na miestach s nízkou kvalitou pôdy. Toto plemeno je ideálne pre malé chovy, pretože nevyžaduje veľké množstvo pastvy a dokáže sa živiť aj na suchých a neúrodných pastvinách.

Vďaka svojej výške a hmotnosti sa ouessantská ovca hodí aj ako „živá kosačka“. Jej výkon pri kosení trávy je porovnateľný s klasickými kosačkami na trávu a navyše sa pri tom nevyskytujú emisie spôsobené spaľovaním paliva.

Ouessantské ovce sú tiež využívané ako hospodárske zvieratá, predovšetkým na produkciu vlny. Ich vlna je kvalitná a jemná, často sa používa na výrobu rôznych druhov odevov a doplnkov.

Vzhľadom k malej veľkosti ouessantských oviec sú tiež ideálne pre chov v menších záhradách a parkoch, ako domáci miláčikovia alebo pre výstavy a výrobu filmov.

Využitie ouessantskej ovce je teda veľmi rozmanité a zahŕňa nielen výrobu vlny, ale aj kosenie trávy a chov ako domáce zviera.

Chov v rôznych krajinách Ouessantská ovca – Mini ovca

Chov v rôznych krajinách Ouessantská ovca - Mini ovca

 

Chov v Nemecku Ouessantská ovca – Mini ovca

V Nemecku je chov oviec na ústupe, ale stále existuje skupina chovateľov, ktorí sa snažia udržať tradíciu chovu oviec. Väčšina oviec sa chová pre mäso a vlnu. Nemeckí chovatelia oviec sa snažia implementovať udržateľné systémy v poľnohospodárstve.

Chov v Spojených Štátoch Amerických

Chov oviec v Spojených štátoch amerických je pomerne malý, ale existuje skupina chovateľov, ktorí sa snažia udržať tradíciu chovu oviec. Väčšina oviec sa chová pre mäso a vlnu. Americkí chovatelia oviec sa snažia implementovať udržateľné systémy v poľnohospodárstve.

Chov v Juhoafrickej Republike Ouessantská ovca – Mini ovca

V Juhoafrickej republike je chov oviec dôležitou súčasťou poľnohospodárstva. Juhoafrické ovce sú známe svojou odolnosťou voči suchu a teplu. Väčšina oviec sa chová pre mäso a vlnu. Juhoafrickí chovatelia oviec sa snažia implementovať udržateľné systémy v poľnohospodárstve.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button