Ovca – čo by ste mali vedieť o prírodných kosačkách
Prečo chovať ovcu? Ovca je cicavec ktorý sa chová na mäso, mlieko a vlnu. Prvá domestifikovaná ovca sa objavila asi pred 12 000 rokmi a od vtedy je chov oviec veľmi populárny po celom svete. Ovca je prežúvavý cicavec a chová sa ako hospodárske zviera. Odhaduje sa že na svete je cez 1 miliardu domacích oviec. Samec od ovce sa vola baran.
Obsah článku:
História oviec
Ovce s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z divokých muflónov Európy a Ázie. Ovce patria medzi jedny z prvých domestifikovaných zvierat. Ako kľúčové zviera v histórii poľnohospodárstva majú ovce hlboko zakorenené miesto v ľudskej kultúre a nachádzajú sa v modernom jazyku a symbolike. Ako hospodárske zvieratá sú ovce najčastejšie spájané s pastierskymi, arkádovskými obrazmi. Ovce figurujú v mnohých mytológiách – napríklad v zlatom rúne – a vo veľkých náboženstvách, najmä v abrahámskych tradíciách. V starovekom aj modernom náboženskom rituály sa ovce používajú ako obetné zvieratá. Domestifikácia oviec sa odhaduje na 11 000 až 9 000 p. n. l. v Mezopotámii .Chov oviec na druhotné produkty (Vlnu) a výsledný vývoj plemien sa začal buď v juhozápadnej Ázii, alebo v západnej Európe. Spočiatku sa ovce chovali výlučne na mäso, mlieko a kožu. Archeologické dôkazy nájdene v Iráne naznačujú, že chov oviec na vlnu sa mohol začať okolo roku 6000 pred n. L. a najskoršie tkané vlnené odevy boli datované o dva až tri tisíc rokov neskôr.
Prečo chovať ovce?
Chovajú sa na poľnohospodárske účely. Ovce sa chovajú na mäso, mlieko a vlnu (rúno). Ovčia vlna je najbežnejšie používané živočíšne vlákno a zbiera sa strihom oviec. Jahňacie mäso je mäso ktoré pochádza z mladej ovce, mäso zo staršej ovce sa nazýva baranina.
Príčiny straty vlasov u mužov: Hlavný vinníci
Charakteristika ovca
Domáce ovce sú relatívne malé prežúvavce, na sebe majú vlnu a barany majú zatočené rohy.Domáce ovce sa od divokých značne líšia, pretože sa selektívnym chovom značne zmenili.Niekoľko primitívnych plemien oviec si zachováva niektoré vlastnosti svojich divokých bratrancov, napríklad krátke chvosty. V závislosti od plemena nemusia mať domáce ovce vôbec žiadne rohy. Ďalším znakom jedinečným pre domáce ovce v porovnaní s divými ovcami je ich široká farebná variabilita. Divé ovce sú zväčša variáciami hnedých odtieňov a variácie medzi druhmi sú extrémne obmedzené. Farby domácich oviec sa pohybujú od čisto bielej po tmavo čokoládovo hnedú, dokonca až škvrnité alebo striebrovité.
Hmotnosť a výška ovca
Hmotnosť a výška ovce sa môže meniť v závislosti od plemena. Ich rýchlosť rastu a zrelá váha je dedičná vlastnosť.Ovce zvyčajne môžu vážiť medzi 45 a 100kg a barany medzi 45 a 160 kg.
Koľko zubov má ovca ?
Ovca má 20 miečnych zubov a dospelé ovce majú 32 zubov.Kompletné dospelé zuby má vo veku približne 4 rokov.
Koľko sa môže dožiť ovca ?
To koľko sa môže dožiť ovca závisí od starostlivosti, druhu potravy a ďalších faktorov. Priemerná dĺžka života ovce je 10 až 12 rokov, no niektoré ovce sa môžu dožiť až 20 rokov.
10 najobľúbenejších plemien oviec chovaných pre mäso a vlnu
Rozmnožovanie oviec
Ovce sa riadia podobnou reprodukčnou stratégiou ako iné stádové zvieratá. Skupinu oviec spája obyčajne jeden baran, ktorého si vybral buď chovateľ, alebo (u divých populácií) získal nadvládu prostredníctvom fyzických súťaží s ostatnými baranmi. Ovce obyčajne dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku šesť až osem mesiacov a barany spravidla vo veku štyri až šesť mesiacov. Existujú však aj výnimky podľa plemena . Ovce majú estrusové cykly približne každých 17 dní, počas ktorých vyžarujú vôňu a prostredníctvom fyzických prejavov k baranom naznačujú pripravenosť.
U divých oviec môžu barany počas ruje bojovať, aby sa určilo, ktoré jedince sa môžu páriť s ovcami. Barany, môžu bojovať aj mimo obdobia rozmnožovania, aby si vytvorili dominanciu; barani sa môžu navzájom zabiť. Ovca. Počas ruje môžu byť aj zvyčajne priateľské barany agresívne voči ľuďom v dôsledku zvýšenia ich hormonálnych hladín.
Po parení majú ovce obdobie gravidity asi päť mesiacov a normálny pôrod trvá jednu až tri hodiny. Aj keď niektoré plemená majú väčšie vrhy jahniat, väčšina z plemien porodí jedno alebo dve jahňatá.