Poľnohospodárske zvieratáVČELY

Včelie produkty – Med, Včely vosk, propolis, Materská kašička

Včelie produkty využívame už niekoľko tisíc rokov. Medzi Včelie produkty patrí med, včely vosk, Materská kašička, propolis, Včelí peľ .

Včelie produkty sú neodmysliteľnou súčasťou našej potravy. Využívame med, vosk, peľ alebo propolis. Včely nám dávajú toho veľmi veľa.

 

produkty včiel

 

Med

 

Med je komplexná látka, ktorá sa vyrába pri požití nektáru včelami, jeho spracovaniu a uskladnení v medových plástoch. Všetky živé druhy Apis si svoj pôvodný ľud zhromaždili na konzumáciu. A. mellifera a A. cerana sú jediné druhy, ktoré si svoj med pozbierali na komerčné účely.

 

Včelí vosk

 

Pracovné včely určitého veku vylučujú včelí vosk zo série exokrinných žliaz na bruchu. Pomocou vosku formujú platky a tvar úľa. Rovnako ako v prípade medu, aj včelí vosk sa zhromažďuje ľuďmi na rôzne účely, ako je výroba sviečok, hydroizolácia, výroba mydla a kozmetiky, farmaceutický priemysel, umenie, leštidlo na nábytok a ďalšie.

 

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Včelí peľ

 

Včely zbierajú peľ do svojich peľových košov a prenášajú ich späť do úľa. Včely robotnice kombinujú peľ, med a žľazové výlučky a nechajú ich v úli kvasiť, aby vytvorili včelí peľ. Fermentačný proces uvoľňuje z peľu ďalšie živiny a môže produkovať antibiotiká a mastné kyseliny, ktoré bránia znehodnoteniu. Včelí peľ konzumujú zdravotné včely (mladšie robotnice), ktoré produkujú kráľovskú kašičku bohatú na bielkoviny potrebnú pre kráľovnú a vyvíjajúce sa larvy v ich hypofaryngeálnych žľazách. V úli sa peľ používa ako zdroj bielkovín nevyhnutný pri vývoji plodu. Produkt sa používa ako doplnok výživy. S miernym úspechom sa používa ako zdroj peľu na ručné opeľovanie.

 

produkty včiel

 

Včelí plod

Včelie plod – vajcia, larvy alebo kukly včiel – sú výživné a považuje sa za pochúťku v krajinách ako Indonézia Mexiko, Thajsko a mnoho afrických krajín; odpradávna ho konzumovali Číňania a Egypťania. 

 

Tiež vás môže zaujímať Ako včely komunikujú?

 

Propolis – Včelie produkty 

Propolis je živicová zmes, ktorú včely zbierajú z púčikov stromov, miazgových tokov alebo iných botanických zdrojov a ktorá sa používa ako tmel na nežiaduce otvorené priestory v úli. Aj keď sa tvrdí, že propolis má zdravotné výhody (tinktúra propolisu sa predáva ako liek proti nachladnutiu a chrípke), môže u niektorých jedincov spôsobiť závažné alergické reakcie. Propolis sa používa aj na povrchovú úpravu dreva a dodáva husliam Stradivarius jedinečnú červenú farbu.

 

Materská kašička – Včelie produkty 

 

Materská kašička je sekrét včely medonosnej používaný na výživu lariev. Je uvedený na trh pre svoje údajné, ale nepodložené tvrdenia o zdravotných výhodách. Na druhej strane môže u niektorých jedincov spôsobiť závažné alergické reakcie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button