Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Sussex Sliepky: Popis, Charakteristika a Chov

Sussex Sliepky. Ak hľadáte vhodné plemeno sliepok pre svoj chov, sussexky by mohli byť tou správnou voľbou. Sussexky sú hybridné sliepky s pokojnou povahou, ktoré sú veľmi prispôsobivé. Ich telo je robustnejšie a v dospelosti dosahujú váhu až 3 kg. Okrem toho majú aj krásne sfarbenie a chvostík postavený vysoko.

 

Sussex Sliepky

Sussex Sliepky

 

Sussexky boli vyšľachtené v anglickom grófstve Sussex a pôvodne sa chovali najmä na mäso. Neskôr však prešľachtili na nosivý ľahší typ, ktorý je vhodný pre alternatívny chov. Sussexky sú známe aj pre svoju vysokú znášku, ktorá môže dosahovať až 350 vajec ročne. Ich snáška začína približne v 30. týždni života a sú dobré kvočny.

Ak hľadáte sliepky, ktoré majú krásne sfarbenie, sú prispôsobivé a majú vysokú znášku, sussexky by mohli byť tou správnou voľbou pre vás. Okrem toho majú aj pokojnú povahu a sú vhodné aj pre začínajúcich chovateľov.

História a pôvod

História a pôvod

 

Sussex sliepky sú známe svojou dlhou históriou a pôvodom z Anglicka. Toto plemeno sa objavilo v 20. storočí v Európe a bolo hlavne určené na mäso. Ich názov nesie meno podľa vojvodstva z Anglicka Sussex.

Domestikovaná hydina sa pravdepodobne vyvinula z hydiny z juhovýchodnej Ázie a ďalej sa potom šírila cez Indiu, Afriku až k nám do Európy, a to prostredníctvom obchodu a vojenských ťažení. Hydina bola používaná na rôzne účely, hlavne potom pre kohútie zápasy, a v priebehu času sa stala súčasťou poľnohospodárskej produkcie.

Sussex sliepky sú považované za nadmerne stredne veľké kurčatá, ktoré majú plný oper a sú široko stavané. Ich prsný profil je dlhý, hlboký a obdĺžnikový. Toto plemeno má pokojnú a dôverčivú povahu.

V súčasnosti sa Sussex sliepky chovajú nielen pre mäso, ale aj pre ich vajíčka, ktoré patria k najkvalitnejším na trhu. Váha krmiva sa pohybuje okolo 125g/deň a vajíčka majú vysokú kvalitu. Sliepky nosnice: Chov a starostlivosť

Charakteristiky plemena

Charakteristiky plemena

 

Vzhľad a sfarbenie Sussex Sliepky

Sussex sliepky sú krásne a robustné plemeno s výrazným vzhľadom. Ich telo je silné a mohutné, s veľkými letkami krídel a silnými nohami. Farba ich peria sa môže líšiť, ale základná farba je biela až smotanová. Na krku majú čierny záves a na chvoste majú výrazný chvostík, ktorý je postavený vysoko.

Hmotnosť a telo

Sussex sliepky sú hybridné plemeno s priemernou hmotnosťou okolo 3 kg. Ich telo je robustné a mohutné, s dobrým svalovým tonusom. Tak ich výška môže byť až 50 cm a dĺžka krídla až 35 cm. Ich telo má tvar guľatého oválu s krátkym krkom a širokými ramenami. Kŕmenie sliepok chlebom

Hybrid a dominant

Sussex sliepky sú vysokoprodukčné hybridné plemeno nosníc. Sú to dominantné sliepky, ktoré sú veľmi prispôsobivé a pokojné. Ich hybridná povaha znamená, že majú vysokú znášku vajec a sú odolné voči chorobám.

Vzhľad, hmotnosť a hybridná povaha sú charakteristické znaky Sussex sliepok. Ich výrazný vzhľad a vysoká produktivita ich robia obľúbeným plemenom pre chovateľov.

Starostlivosť a chov Sussex Sliepky

Starostlivosť a chov Sussex Sliepky

 

Pri chove Sussex sliepok je dôležité mať vhodné prostredie, krmivo a vodu, hniezdo, zdravotnú starostlivosť a ochranu pred predátormi. Ak sa rozhodnete pre chov Sussex sliepok, mali by ste si uvedomiť, že to bude vyžadovať čas a úsilie, ale aj veľa radosti a prospechu.

Kŕmenie

Kŕmenie je jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o vaše Sussex sliepky. Sliepky by mali byť kŕmené kvalitným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny. Okrem toho by mali mať neustály prístup k čistej vode. Je dôležité, aby mali sliepky prístup k dostatku krmiva a vody po celý deň. Pri kŕmení sliepok by ste mali byť opatrní, aby nedochádzalo k prekrmovaniu alebo podkrmovaniu.

Priestor a výbeh Sussex Sliepky

Priestor a výbeh sú dôležité pre zdravie a pohodu vašich Sussex sliepok. Kurník by mal byť dostatočne veľký, aby sliepky mali dostatok miesta na pohyb a vykonávanie svojich prirodzených aktivít. Výbeh by mal byť dostatočne veľký, aby sliepky mohli behať a hľadať potravu. Je dôležité, aby bol výbeh dobre oplotený a chránený pred predátormi. Koľko sliepok na m2: Odporúčané množstvo

Pri chove Sussex sliepok by ste mali dbať na ich zdravotnú starostlivosť a pravidelné kontroly. Ak zistíte akékoľvek známky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc. Taktiež by ste mali pravidelne čistiť kurník a výbeh, aby ste minimalizovali riziko infekcie.

Vzhľadom na to, že Sussex sliepky sú pomerne nenáročné na starostlivosť a majú skvelé znášky, sú ideálnym plemenom pre začiatočníkov aj skúsených chovateľov. S dostatočnou starostlivosťou a pozornosťou môžete mať z vašich Sussex sliepok nielen vynikajúce zdroje čerstvých vajec, ale aj skvelých spoločníkov. Dezinfekcia kurína pre sliepky: Pokyny a postupy

Produkcia a úžitkovosť Sussex Sliepky

Produkcia a úžitkovosť Sussex Sliepky

 

Sliepky plemena Sussex sú vynikajúcim zdrojom vajec a mäsa. Ich produkcia je vysoká a úžitkovosť je pomerne univerzálna.

Vajcia a nosnice

Sussexky patria medzi plemená sliepok s vysokou produkciou vajec. V dobrých chovoch dokážu znášať až 350 vajec ročne. Farba vajec je hnedá až svetlohnedá, a preto sú vhodné pre všetkých, ktorí uprednostňujú vajcia s tmavšou farbou škrupiny.

Okrem toho sú Sussexky aj vynikajúcimi nosnicami. Sú to mohutnejšie a robustnejšie sliepky, ktoré sú schopné znášať vajcia aj v zime. Ich veľkosť a silná stavba tela zabezpečujú, že sú odolné voči chorobám a stresu. Vlasové hnojivo šampón

Mäso

Sussexky sú aj vynikajúcimi zdrojmi mäsa. Ich mäso je jemné, šťavnaté a chutné. Vzhľadom na ich veľkosť a hmotnosť sú vhodné pre rodiny a chovateľov, ktorí uprednostňujú menšie plemená sliepok.

Sussexky sú tiež známe svojou schopnosťou pestovať sa na voľnom priestranstve. Ak sa chovajú v dostatočne veľkých a kvalitných výbehoch, ich mäso býva kvalitnejšie a chutnejšie.

Vzhľadom na svoju všestrannosť sú Sussexky skvelou voľbou pre chovateľov, ktorí hľadajú plemeno sliepok s vysokou produkciou vajec a mäsa. Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Rôzne Farby Sussex sliepok

Rôzne Farby Sussex sliepok

 

Sussex sliepky sú známe svojimi krásnymi farbami. Ak hľadáte sliepky s rôznymi sfarbeniami, Sussexky sú skvelou voľbou. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z najbežnejších farieb Sussex sliepok.

Biela

Sliepky s bielym perím sú veľmi obľúbené pre svoj čistý a elegantný vzhľad. Farba biela sa často vyskytuje u hybridných Sussex sliepok, ktoré sú výsledkom kríženia rôznych plemien.

Hnedá

Hnedá farba je jednou z najbežnejších farieb u Sussex sliepok. Farba hnedá sa vyskytuje v rôznych odtieňoch, od svetlohnedých po tmavé hnedé. Sliepky s hnedým perím sú veľmi populárne pre svoju priateľskú povahu a vysokú znášku vajec. Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice

Čierna Sussex Sliepky

Sliepky s čiernym perím majú nádherný lesklý vzhľad. Farba čierna sa vyskytuje v rôznych odtieňoch, od matnej po lesklú. Sliepky s čiernym perím sú veľmi obľúbené pre svoju krásu a vysokú znášku vajec.

Modrá

Sliepky s modrým perím sú veľmi zaujímavé pre svoju neobvyklú farbu. Farba modrá sa vyskytuje v rôznych odtieňoch, od svetlej modrej po tmavú modrú. Sliepky s modrým perím sú veľmi obľúbené pre svoju krásu a vysokú znášku vajec.

Tricolor

Tricolor sliepky majú kombináciu bielych, čiernych a hnedých pier. Táto farba je veľmi neobvyklá a zaujímavá. Sliepky s tricolor perím sú veľmi obľúbené pre svoju krásu a vysokú znášku vajec.

Výber farby Sussex sliepok závisí od vašich preferencií a potrieb. Bez ohľadu na farbu, Sussex sliepky sú skvelou voľbou pre každého, kto hľadá priateľské a produktívne sliepky.

Kontakt a kúpa

Kontakt a kúpa

 

Ak máte záujem o kúpu sliepok plemena Sussex, môžete sa obrátiť na rôzne miesta. Môžete skontaktovať chovateľov, ktorí sa špecializujú na toto plemeno, alebo sa pozrieť na inzeráty na internete. Tu sú niektoré možnosti, ako sa dostať k svojim vlastným Sussexkám:

  • Skontaktujte sa s chovateľmi: Ak hľadáte kvalitné sliepky, môžete sa obrátiť na chovateľov, ktorí sa špecializujú na plemeno Sussex. Môžete ich nájsť na internete alebo v katalógoch chovateľov hydiny. S chovateľmi môžete diskutovať o kvalite sliepok, ich cene a o tom, ako ich najlepšie chovať.
  • Inzeráty na internete: Na internete nájdete množstvo inzerátov na predaj sliepok plemena Sussex. Môžete sa pozrieť na webové stránky, ktoré sú zamerané na predaj hydiny, alebo sa pozrieť na inzeráty na sociálnych sieťach. Dôležité je, aby ste si zistili, od koho kupujete a aké sú podmienky predaja.
  • Predajné miesta: Ak preferujete nákup v kamennom obchode, môžete sa pozrieť na predajné miesta, ktoré sa špecializujú na predaj hydiny. Predajné miesta môžu ponúkať aj iné druhy hydiny, ale aj chovné potreby.

Pri kúpe sliepok plemena Sussex je dôležité zistiť si čo najviac informácií o predajcovi a o sliepkach samotných. Môžete sa opýtať na ich zdravotný stav, znášku vajec, vek a podobne. Pri nákupe hydiny je dobré mať vopred pripravený vhodný priestor pre ich chov a zabezpečiť im potrebnú starostlivosť.

Ak máte záujem o kúpu sliepok plemena Sussex, môžete sa skontaktovať s predajcom telefonicky alebo cez e-mail. Dôležité je, aby ste si overili, že predajca má skutočne kvalitné sliepky a že sú zdravé a dobre starané.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button