KRAVYPoľnohospodárske zvieratá

Krava ,Dobytok a býky – Všetko o kravách

Všetko o Krave. Ako sa chová Krava. Pôvod slova Krava. Starostlivosť o kravu. Aké staré sú najstaršie kravy. Krava – Dobytok a býk. Kravy sú najrozšírenejším typom veľkých domestifikovaných kopytníkov a sú najčastejšie klasifikované ako Bos taurus.

 

Na čo sa chová krava

 

čo je to krava

 

Krava sa väčšinou chová na mäso , na mlieko a na kožu. Ľudia využívajú kravy ako hospodárske zvieratá , na jazdenie alebo ťažné zvieratá ( ťahanie vozov alebo pluhu).Ďalším výrazným produktom kravy je hnoj – hnoj sa môže použiť na hnojenie pôdy alebo ako palivo.Top 10 plemien hovädzieho dobytka na mlieko

História a vznik kravy

Pred 10 500 si ľudia 1x domestifikovali kravu a začali ju chovať ako všestranné poľnohospodárske zviera. Krava. Odhaduje sa že dnes je na svete okolo 1,5 miliardy kusov kráv.

 

Odkiaľ pochádza slovo krava

 

hmotnosť kravy

 

Krava. Slovo „krava“ pochádza z anglosaského slova cū (množné číslo cȳ), ktoré pochádza z bežného indoeurópskeho slova gʷōus (genitív gʷowés) = „hovädzie zviera“, porovnajte perzsky: gâv, sanskrt: go-, walesky: buwch. Množné číslo cȳ sa v strednej angličtine stalo ki alebo kie a často sa pridával ďalší množný koniec, ktorý udával kine, kien, ale aj kies, kuin , krava a ďalšie. Odtiaľ pochádza pôvodné archaické anglické množné číslo „kine“. Jednotné číslo škótskeho jazyka je coo alebo cou a množné číslo je „kye“.

 

Názvy týkajúce sa Kravy

 

  • Býk- samec hovädzieho dobytka
  • Krava – samica, po otelení
  • Jalovica- samica pred otelením alebo mladšia ako 3 roky
  • Teľa – mladý dobytok oboch pohlavý
  • Vol, Vôl – kastrovaný býk

 

Hmotnosť kravy

 

krava na luke

Hmotnosť dospelej kavy sa íši od plemena. Menšie druhy, ako napríklad dospelí Dexter a Jersey, sa pohybujú medzi 272 až 454 kg. Veľké plemená kontinentálnych plemien, ako sú Charolais, Marchigiana, Belgian Blue a Chianina, sa pohybujú od 635 do 1 134 kg. Britské plemená, ako sú Hereford, Angus a Shorthorn, dorastajú medzi 454 až 907 kg . Býky sú väčšie ako kravy rovnakého plemena až o niekoľko stoviek kilogramov. Býci Chianina môžu vážiť až 1 500 kg . Britskí býci, ako napríklad Angus a Hereford, môžu vážiť od 907 kg do 2 361 kg. Svetový rekord v najťažšom býkovi bol 1 740 kg , Chianina menom Donetto, keď ho v roku 1955 vystavovali na výstave Arezzo. Najťažším volom bol osemročný „Old Ben“, kríženec Shorthorn / Hereford, ktorý v roku 1910 vážil 2 140 kg . Jersey krava – chov a starostlivosť

 

Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

Gravidita a veľkosť – Krava

 

kravička a teliatko

 

Gravidita je u kravy dlhá okolo deväť mesiacov. Veľkosť novorodeného teľaťa sa môže u jednotlivých plemien líšiť, ale typické teľa má hmotnosť od 25 do 45 kg. Veľkosť a hmotnosť dospelých sa významne líšia medzi plemenami a pohlavím. Voly sú zvyčajne zabité pred dosiahnutím 750 kg. Krava sa môže dožiť až 25 rokov. Najstaršia zaznamenaná krava Big Bertha zomrela vo veku 48 rokov v roku 1993.

 

Povaha krava

 

krava

 

Povaha dobytka je definovaná ako „konzistentný behaviorálny a fyziologický rozdiel pozorovaný medzi jednotlivcami v reakcii na stresujúci faktor alebo výzvu životného prostredia a používa sa na opísanie relatívne stabilného rozdielu v behaviorálnej predispozícii zvieraťa, ktorý môže súvisieť s psychobiologickými mechanizmami“. Všeobecne sa temperament dobytka považuje za multidimenzionálny. Bolo navrhnutých päť základných kategórií temperamentových vlastností:

 

Krava .Hovädzí dobytok je veľmi spoločenský a dokonca aj krátkodobá izolácia spôsobuje silný psychický stres. Keď sú kravy izolované, zvyšujú svoju vokalizáciu a zaznamenávajú zvýšenú srdcovú frekvenciu a plazmatické koncentrácie kortizolu. Po opätovnom zavedení vizuálneho kontaktu vokalizácia rýchlo klesá, bez ohľadu na to, či je vracajúci sa dobytok známy, avšak pokles srdcovej frekvencie je väčší, ak vracajúci sa dobytok pozná skôr izolovaný jedinec. Na zníženie stresu izolovaného hovädzieho dobytka sa používajú zrkadlá.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button