Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Hodvábničky: Chov a starostlivosť

Hodvábničky. Ak hľadáte nové plemeno hydiny pre svoj chov, hodvábničky by mohli byť tým správnym výberom pre vás. Tieto malé sliepky sú známe svojím hodvábnym operením a kľudným temperamentom. Vážia od 1 kg do 1,6 kg a sú odolné voči nepriaznivému počasiu.

Hodvábničky

 

Hodvábničky

 

Pri správnej starostlivosti sú hodvábničky ľahko ochočiteľné a prítulné. Nepotrebujú veľký priestor a dokonca nevedia lietať, takže im postačí aj malý výbeh s nízkym plotom. Ako základ pre chov vám postačí pevný kurník, v ktorom bude sucho a bidlá, na ktorých si hodvábničky počas noci oddýchnu. Výhody chovu hodvábničiek sú nasledujúce: sú milé, nekonfliktné, skvelé matky a odvodia aj iné kuriatka.

Chov a starostlivosť hodvábničiek

 

Chov a starostlivosť hodvábničiek

 

Ak sa rozhodnete chovať hodvábničky, potrebujete im zabezpečiť vhodné podmienky pre ich rast a vývoj. Preto je dôležité mať kurník, ktorý bude dostatočne veľký pre počet sliepok, ktoré chcete chovať. Hodvábničky sú malé a kľudné plemeno, takže pre 5 až 7 sliepok stačí kurník s rozmermi 2 x 2 metre.

V kurníku by mali byť vhodné podmienky pre sliepky, ako napríklad suché a čisté prostredie, dostatok svetla a vzduchu, teplota okolo 20 stupňov Celzia a zásobník s vodou a krmivom. Hodvábničky sú nenáročné na krmivo, ale potrebujú dostatok bielkovín a vitamínov. Môžete im podávať krmivo pre hydinu alebo zmes zrnín, ktoré môžete doplniť o zeleninu, ovocie a vajcia.

Hodvábničky sú skvelé v kvočení a odchovávaní kuriatok. Ak máte záujem o odchov, môžete ich nechať sedieť na vajíčkach, ktoré znesú. Hodvábničky sú dobré matky a dokážu sa postarať o viacero kuriatok naraz. Znáška hodvábničiek sa pohybuje okolo 70-90 vajec za rok.

Okrem toho, hodvábničky majú veľmi pekné a hodvábne perie, ktoré môžete využiť na výrobu kreatívnych vecí, ako napríklad ozdoby alebo kabelky.

Všeobecne platí, že hodvábničky sú nenáročné na starostlivosť, ale potrebujú primerané podmienky pre svoj rast a vývoj. Ak sa rozhodnete chovať hodvábničky, môžete sa stať úspešným chovateľom a získať vynikajúce kvočky, ktoré vám poskytnú množstvo vajíčok a kuriatok.

Hodvábničky: plemeno a vlastnosti

 

Hodvábničky: plemeno a vlastnosti

 

 

Ak hľadáte novú hydinu pre vaše domáce zvieratá, hodvábničky môžu byť skvelou voľbou. Toto plemeno sliepok je známe pre svoje krásne hodvábnym operením a kľudnú povahu. V tejto časti sa dozviete viac o tom, čo robí hodvábničky také špeciálne.

Hodvábničky sú malé sliepky, ktoré vážia medzi 1 kg a 1,6 kg. Majú charakteristické hodvábnym operenie, ktoré sa môže vyskytovať v rôznych farebných rázoch, vrátane čiernej, modrej, bielej a iných. Ich hrebeň je malý a často sa skrýva pod chuchvalcom chocholu. Zobák hodvábničiek je krátky a široký, a ich piaty prst je dlhší ako u iných plemien sliepok.

Hodvábničky sú známe pre svoju kľudnú a prítulnú povahu. Sú ideálnymi domácimi zvieratami pre tých, ktorí hľadajú hydinu, ktorá sa bude dobre správať v blízkosti ľudí. Toto plemeno je tiež nelietajúce, čo znamená, že sa nebudú snažiť odletieť z vašej záhrady.

Okrem svojho vzhľadu a povahy majú hodvábničky aj vynikajúcu schopnosť sedieť na vajciach. Preto sa často využívajú ako náhradné kvočky pre iné plemená sliepok i okrasných bažantov. Ich vajcia sú malé a biele.

V závislosti od vašich preferencií môžete sa rozhodnúť pre chov hodvábničiek ako okrasné plemeno alebo pre ich vajcia. Bez ohľadu na tom, prečo sa rozhodnete chovať hodvábničky, budete mať skvelých spoločníkov v týchto kľudných a prítulných sliepkach. Okrasné plemená sliepok – 13 okrasných plemien sliepok

Výživa a zdravie hodvábničiek

 

Výživa a zdravie hodvábničiek

 

 

Pri chove hodvábničiek je dôležité venovať pozornosť ich výžive a zdraviu. Správna výživa a starostlivosť o zdravie môže zabezpečiť, že vaše hodvábničky budú zdravé a produktívne.

Krmivo pre Hodvábničky

Hodvábničky sú pomerne nenáročné na krmivo, ale je dôležité, aby ich strava bola vyvážená a obsahovala dostatok živín. Základom stravy hodvábničiek by mala byť kvalitná krmovina, ako napríklad žito alebo šrot. Okrem toho môžete do ich stravy pridávať aj zeleninu a ovocie, ktoré obsahuje vitamíny a minerály.

Je dôležité, aby hodvábničky mali stále prístup k čerstvej vode. Voda by mala byť čistá a neznečistená.

Zdravie

Hodvábničky sú pomerne odolné a zdravé plemeno, ale aj tak by ste mali dbať na ich zdravie. Je dôležité pravidelne kontrolovať ich stav a v prípade potreby vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Pri chove hodvábničiek je tiež dôležité dbať na hygienu prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Ich prostredie by malo byť čisté a suché, aby sa predišlo vzniku chorôb.

Mäso Hodvábničky

Hodvábničky nie sú plemeno určené na mäso, ale ak chcete využiť aj ich mäso, mali by ste byť opatrní pri výbere krmiva. Krmivo by malo byť bez antibiotík a chemikálií, aby bolo mäso zdravé a bezpečné na konzumáciu.

Pri chove hodvábničiek je dôležité dbať na ich výživu a zdravie, aby boli zdravé a produktívne. S pravidelnou starostlivosťou a vyváženou stravou sa môžete tešiť z kvalitných vajec a zdravých zvierat.

Zvláštnosti Hodvábničiek

 

Zvláštnosti Hodvábničiek

 

 

Hodvábničky sú pôvodom z Ázie a patria medzi okrasné plemená sliepok. Ich operenie je veľmi jemné a hebké, pripomína hodváb. Majú malý vzrast a sú veľmi mierne a kľudné. Ich charakteristickým znakom je koža s čiernou farbou a piaty prst. Hrebeň majú orechový, tiež s čiernou až modrou farbou.

Hodvábničky sú výborné kvočky, ktoré často kvokajú a spoľahlivo vysedia a odchovajú svoje aj cudzie mláďatá. Môžete pod ne podložiť vajíčka iných slepačích plemien, kačíc alebo bažantov. Ročne znesú 80 až 100 vajec, čo nie je veľa, ale sú vynikajúce matky.

Ak chcete chovať hodvábničky, uistite sa, že majú dostatok priestoru a úkrytu pred nepriaznivým počasím. Najlepšie sa im darí v suchom prostredí, pretože ich jemné operenie môže byť náchylné na vlhkosť a choroby.

Hodvábničky sú veľmi populárne medzi chovateľmi okrasnej drůbeže, ale aj medzi tými, ktorí chcú mať v záhrade mierne a kľudné zvieratá. Ich vzácna farba a jemné operenie sú určite zaujímavé pre každého, kto má radi netradičné zvieratá.

V súčasnosti sa hodvábničky chovajú aj v Európe a v niektorých krajinách sa s nimi dokonca aj preteká. Ich jedinečný vzhľad a skvelé vlastnosti robia z hodvábničiek vynikajúcu voľbu pre každého chovateľa drůbeže, ktorý hľadá niečo špeciálne a zaujímavé.

Plemenné varianty Hodvábničiek – Hodvábničky

 

Plemenné varianty Hodvábničiek - Hodvábničky

 

 

Hodvábničky sú plemeno sliepok, ktoré sú známe svojím hodvábnym operením a exotickým vzhľadom. Existuje niekoľko farebných rázov Hodvábničiek, ktoré sa líšia farbou operenia a kože.

Modrá Hodvábnička

Modrá Hodvábnička je plemenná varianta, ktorá sa vyznačuje modrým operením a čiernou kožou. Táto varianta je známa svojou mierou inteligencie a zručnosti. Modrá Hodvábnička je tiež známa tým, že je schopná znášať vajíčka aj v zime.

Čierna Hodvábnička

Čierna Hodvábnička je plemenná varianta, ktorá sa vyznačuje čiernym operením a modrou kožou. Táto varianta je známa svojou odolnosťou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam. Čierna Hodvábnička je tiež známa svojou mierou produktivity.

Biela Hodvábnička

Biela Hodvábnička je plemenná varianta, ktorá sa vyznačuje bielym operením a ružovou kožou. Táto varianta je známa svojou mierou produktivity a schopnosťou znášať vajíčka s hnedou škrupinou. Biela Hodvábnička je tiež známa tým, že je schopná znášať vajíčka aj v zime.

Ayam Cemani

Ayam Cemani je plemenná varianta Hodvábničiek, ktorá sa vyznačuje čiernym operením a čiernou kožou. Táto varianta je známa svojou exotickou krásou a mierou produktivity. Ayam Cemani je tiež známa tým, že jej mäso má vysokú hodnotu a je považované za delikatesu.

Celkovo existuje niekoľko farebných rázov Hodvábničiek, ktoré sa líšia farbou operenia a kože. Každá plemenná varianta má svoje vlastnosti a vlastnosti, ktoré ju robia unikátnou. Ak sa rozhodnete chovať Hodvábničky, mali by ste si vybrať plemennú variantu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a požiadavkám. Vlasové hnojivo šampón

Rozmnožovanie hodvábničiek – Hodvábničky

 

Rozmnožovanie hodvábničiek - Hodvábničky

 

 

Ak chcete rozmnožovať hodvábničky, potrebujete samca a samičku. Samice začínajú klásť vajíčka vo veku 5-6 mesiacov a môžu klásť až 150 vajíčok ročne. Znášajú vajíčka každý deň alebo každý druhý deň a vajíčka sú väčšinou biela alebo hnedá.

Ak chcete, aby vaše hodvábničky znášali vajcia, potrebujete vhodné kuriatko. Kuriatko musí byť v teplej a suchom prostredí, kde bude mať dostatok svetla a vody. Hodvábničky sú dobré kvočky a môžu sedieť na vajciach a kuriatkach.

Ak nechcete, aby vaše hodvábničky mali kuriatka, môžete vajíčka odobrať a použiť ich na inkubáciu. Vajíčka je potrebné skladovať na suchom a teplom mieste, aby sa zabránilo vysušeniu a poškodeniu. Inkubácia trvá približne 21 dní a vyžaduje si teplotu okolo 37 stupňov Celzia a vysokú vlhkosť.

Vajíčka sa môžu inkubovať ručne alebo pomocou inkubátora. Keď sa vajíčka vyliahnu, mláďatá sa musia udržiavať v teple a suchu. Môžete ich kŕmiť špeciálnym krmivom pre hydinu alebo drobnými zrniečkami.

Vajíčka a kuriatka sa musia pravidelne kontrolovať, aby sa zabránilo chorobám a infekciám. Môžete sa poradiť s veterinárom, ak máte akékoľvek obavy alebo otázky ohľadom zdravia vašich hodvábničiek a ich potomstva.

Hmotnosť a veľkosť hodvábničiek

 

Hodvábničky sú malé a pomerne ľahké sliepky. Ich veľkosť a hmotnosť sa líši v závislosti od pohlavia. Kohúti sú zvyčajne väčší a ťažší ako sliepky. Priemerná hmotnosť kohúta je medzi 1,1 a 2 kilogramy, zatiaľ čo priemerná hmotnosť sliepky sa pohybuje medzi 0,9 a 1,4 kilogramy.

Hodvábničky majú malý vzrast, čo znamená, že sú vhodné aj pre tých, ktorí majú obmedzený priestor na chov. Existujú dve základné veľkosti hodvábničiek – zdrobnené a veľké. Zdrobnené hodvábničky vážia okolo pol kilogramu, zatiaľ čo veľké hodvábničky majú zavalitý trup a vážia až cez jeden a pol kilogramu.

Ak chcete chovať hodvábničky, musíte zabezpečiť, aby mali dostatok miesta na pohyb a prežívanie svojho života. Je dôležité, aby ste si pred kúpou presne zvážili, aký typ hodvábničok by bol pre vás najvhodnejší.

Záver Hodvábničky

 

Záver Hodvábničky

 

 

V tomto článku sme sa dozvedeli, že Hodvábničky sú malé, kľudné a prítulné sliepky s hodvábnym operením. Vážia od 1 kg do 1,6 kg a sú odolné voči nepriaznivému počasiu. Preto im stačí aj malý výbeh s nízkym plotom.

Pri chove Hodvábničiek je dôležité kŕmiť ich rovnakým typom krmiva ako ostatnú hydinu, ako je pšenica, kukurica, šrot, komerčne vyrábané zmesi, a na doplnenie vitamínov a minerálov môžete vyskúšať Mikros minerál pre nosnice alebo Nutrimix. Hodvábničky majú radi tiež nasekané žihľavy, šupky od melónu alebo iné ovocie a zvyšky.

Ak sa rozhodnete pre chov Hodvábničiek, môžete sa stať súčasťou skupiny pre chovateľov a priaznivcov Hodvábničiek na Facebooku, kde si môžete vymieňať skúsenosti a radovať sa z vlastného chovu.

V prípade, že sa rozhodnete chovať Hodvábničky, je dôležité zabezpečiť im vhodné prostredie a starostlivosť. Ako sme už spomenuli, stačí im malý výbeh s nízkym plotom, ale je dôležité, aby mali k dispozícii aj úkryty a vhodnú teplotu a vlhkosť. Dávajte pozor na prípadné choroby a infekcie a pravidelne ich kontrolujte.

Všetko však závisí od vašich preferencií a času, ktorý ste ochotní venovať chovu Hodvábničiek. Ak sa rozhodnete pre tento druh hydiny, nezabudnite na ich potreby a starostlivosť a užite si príjemné spoločníctvo s týmito roztomilými sliepkami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button