Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Holokrčky: Chov a starostlivosť

Holokrčky. Ak sa zaujímate o chov hydiny, možno ste už počuli o plemene holokrčky. Tieto sliepky sú zvláštne vzhľadom na svoju holú kožu a perie, ktoré majú len na niektorých miestach. Holokrčky sú vhodné na chov nielen pre svoje vajcia, ale aj pre svoje mäso. V tomto článku sa dozviete viac o chove a starostlivosti o holokrčky.

Holokrčky

 

Holokrčky

 

 

Holokrčky sú pôvodom z Rumunska a Maďarska a patria medzi odolnejšie plemená hydiny. Sú to vynikajúce nosnice, ktoré dokážu ročne zniesť až 200 vajec s hmotnosťou okolo 55 gramov. Vajcia majú krémovú až bielej farby skořepinu. Holokrčky sú vhodné nielen na výrobu vajec, ale aj na mäso. Mäso z mladého kohúta je chudšie a zdravšie ako mäso z bielych brojlerov alebo iných kohútov.

Ak sa rozhodnete pre chov holokrčiek, musíte sa postarať o ich vhodné stravovanie a starostlivosť. Holokrčky potrebujú krmivo bohaté na bielkoviny a minerály. Okrem toho potrebujú aj čistú vodu a dostatok priestoru na pohyb. Pri správnej starostlivosti sa môžete tešiť na zdravé a produktívne holokrčky.

História a pôvod Holokrčky

 

História a pôvod Holokrčky

 

 

Holokrčka je plemeno sliepok, ktoré sa vyznačuje neopeřeným krkom a hlavou. Toto plemeno je pomerne staré a pochádza z Balkánskeho poloostrova, kde bolo vyšľachtené na počiatku minulého storočia. Holokrčky sú známe svojou odolnosťou voči teplu a chladu a taktiež svojou schopnosťou znášať veľké množstvo vajec.

Transylvánia a Rumunsko

Holokrčky sa prvýkrát objavili v Transylvánii a Rumunsku, kde boli chované ako užitkové plemeno sliepok. Tieto sliepky boli chované pre svoje vajcia a mäso. V týchto oblastiach boli holokrčky chované až do 19. storočia, kedy sa začali šíriť do iných krajín.

Rakousko a Maďarsko

V Rakúsku a Maďarsku boli holokrčky chované ako okrasné plemeno. Tieto sliepky boli veľmi populárne medzi chovateľmi a boli chované pre svoj nezvyčajný vzhľad a schopnosť znášať veľké množstvo vajec. V týchto krajinách sa holokrčky stali veľmi populárnymi a boli chované až do dnešnej doby.

India

Holokrčky sa objavili aj v Indii, kde boli chované ako užitkové plemeno sliepok. Tieto sliepky boli chované pre svoje vajcia a mäso. V Indii sa holokrčky stali veľmi populárnymi a boli chované až do dnešnej doby.

Holokrčky sú teda plemeno sliepok, ktoré má pomerne starú históriu a pochádza z Balkánskeho poloostrova. Tieto sliepky boli chované ako užitkové plemeno sliepok, ale aj ako okrasné plemeno. Holokrčky sú známe svojou odolnosťou voči teplu a chladu a taktiež svojou schopnosťou znášať veľké množstvo vajec.

Charakteristické znaky Holokrčky

 

Charakteristické znaky Holokrčky

 

 

Vzhľad

Holokrčka je slepica s nezvyčajným vzhľadom. Jej krk je esovitý a nahý, čo je typický znak tohto plemena. Okrem toho má aj holé miesta na trupe. Vzhľadom na svoj zvláštne vyznanie sa holokrčky stali obľúbenými u chovateľov po celom svete.

Hmotnosť samca a samice

Holokrčky patria medzi menšie plemená sliepok. Priemerná hmotnosť samice sa pohybuje medzi 1,5 až 2,5 kg, zatiaľ čo samci sú o niečo ťažší a vážia približne 2,5 až 3,5 kg.

Neoperený krk a operená hlava

Charakteristickým znakom holokrčky je neopeřený krk a operená hlava. Krk sa začína červenať v dobe pohlavného dospievania a farba je intenzívna. Hlava je opeřená, ale má tiež holé miesta, ktoré sú výrazné a zaujímavé.

Zvláštne plemenné znaky

Holokrčky majú niekoľko zvláštnych plemenných znakov, ktoré ich robia jedinečnými. Okrem neopeřeného krku majú aj laloky na zobáku, ktoré sú u samcov väčšie a výraznejšie. Okrem toho majú aj ušnice, ktoré sú oproti iným plemenám menšie a menej výrazné. Farba očí sa líši podľa farby peria, ale väčšinou majú tmavé oči.

Holokrčky sú vhodné pre chovateľov, ktorí hľadajú zaujímavé a netradičné plemeno. Ich neopakovateľný vzhľad a vynikajúce vlastnosti ich robia obľúbenými nielen u chovateľov, ale aj u majiteľov domácich zvierat.

Chov holokrčky

 

 

Pri chove holokrčky je dôležité zabezpečiť jej potreby a starostlivosť o ňu. Kurník a výbeh musia byť dostatočne veľké, aby sa holokrčka mohla pohybovať a hľadať potravu.

Kurník a výbeh

Tak kurník musí byť dostatočne veľký, aby sa holokrčka mohla pohybovať a hľadať potravu. Výbeh by mal byť oplotený, aby sa holokrčka nemohla dostať von. Kurník by mal byť dobre vetraný a suchý, aby sa zabránilo chorobám.

Beháky

Holokrčky sú považované za odolné druhy sliepok, ktoré sa dobre prispôsobia rôznym podmienkam. Beháky sú dôležité pre ich pohyb a zdravie. Pri chove holokrčky by mali byť beháky dostatočne veľké, aby sa holokrčky mohli pohybovať a hľadať potravu.

Priestor

Priestor v kurníku a výbehu je dôležitý pre zdravie a pohodu holokrčky. Holokrčky potrebujú dostatočne veľký priestor na pohyb a hľadanie potravy. Okrem toho by mali mať prístup k čistej vode a krmivu.

Pri chove holokrčky je dôležité zabezpečiť jej potreby a starostlivosť o ňu. Kurník a výbeh musia byť dostatočne veľké, aby sa holokrčka mohla pohybovať a hľadať potravu. Beháky sú dôležité pre ich pohyb a zdravie. Priestor v kurníku a výbehu je dôležitý pre zdravie a pohodu holokrčky.

Starostlivosť o holokrčky

 

Starostlivosť o holokrčky

 

 

Pri chove holokrčiek je dôležité venovať sa ich starostlivosti. Holokrčky sú všežravé a ich strava by mala byť pestrofarebná a vyvážená. Okrem kvalitného krmiva je potrebné venovať pozornosť aj iným aspektom starostlivosti.

Otužilé

Holokrčky sú plemeno, ktoré je odolné voči chladu a dokáže prežiť aj tuhé zimy. Ich neoperené časti krku a hrebene nemajú sklon k omŕzaniu. Preto je možné ich chovať aj v chladnejších oblastiach. Avšak, aj keď sú odolné voči chladu, v zime by mali byť chránené pred priamym vetrom a mrazom.

Citlivosť na stres

Holokrčky sú citlivé na stres a preto je dôležité im zabezpečiť dostatočne veľký a dobre vybavený priestor. V prípade, že sú vystavené stresu, môže to ovplyvniť ich snášku vajec a celkový zdravotný stav. Preto by mali mať k dispozícii dostatok miesta, kde sa môžu ukryť pred ostatnými zvieratami alebo pred nežiaducimi podnetmi.

Odolnosť

Holokrčky sú veľmi odolné a dokážu prežiť aj v náročných podmienkach. Sú menej náchylné na choroby a ochorenia ako iné plemená sliepok. Avšak, aj napriek ich odolnosti, je potrebné im zabezpečiť dostatočnú starostlivosť a hygienu, aby boli zdravé a mohli sa dožiť plnej dospelosti.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné aspekty starostlivosti o holokrčky:

Aspekty starostlivosti Opis
Strava Pestrofarebná a vyvážená strava
Priestor Dostatok miesta na pohyb a ukrytie
Ochrana pred stresom Zabezpečenie prostredia bez stresových podnetov
Hygiena Pravidelná údržba priestoru a hygienická starostlivosť
Ochrana pred chladom Chránenie pred priamym vetrom a mrazom

Holokrčky sú vynikajúcim výberom pre chovateľov, ktorí hľadajú odolné a nenáročné plemeno sliepok. Ich starostlivosť je jednoduchá a zabezpečenie základných potrieb im zaručí dlhú a zdravú existenciu.

Využitie holokrčky

 

Využitie holokrčky

 

 

Holokrčka je plemeno, ktoré má mnoho využití. V tejto sekcii sa pozrieme na tri hlavné spôsoby, ako môžete využiť holokrčku.

Nosnice a vajcia

Holokrčky sú vynikajúcimi nosnicami. Sú to rýchlo rastúce plemeno, ktoré začína klásť vajcia skoro. Vajcia sú stredne veľké a majú bielu farbu. Holokrčky sú tiež známe svojou prívetivosťou a klidným temperamentom, čo z nich robí skvelé zviera na chov. Ak hľadáte plemeno, ktoré bude produkovať vajcia a zároveň bude milé, holokrčka je pre vás tou správnou voľbou. Vlasové hnojivo šampón

Mäso

Holokrčky sú tiež dobrými brojlermi. Sú robustné a rýchlo rastúce plemeno, ktoré má vynikajúcu chuť mäsa. Ich prsa sú plné a mäsové. Aj keď nie sú plemeno určené na masovú produkciu mäsa, holokrčky sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú mať na svojom stole kvalitné mäso.

Okrasné plemeno

Holokrčka je tiež plemeno se zvláštními znaky, ktoré sa chová ako okrasné plemeno. Je to ušlechtilé plemeno s krásnym tajemstvím. Jej peří je hladké a lesklé a má rôzne farby. Holokrčky majú tiež neopeřený krk, ktorý im dodáva jedinečný vzhľad. Sú to milé a přítulné plemeno, ktoré sa ľahko ochočí a môže sa stať skvelým domácim zvieraťom. Okrasné plemená sliepok – 13 okrasných plemien sliepok

Holokrčka je teda vynikajúcim plemenom, ktoré môže byť využité ako nosné plemeno, brojler alebo okrasné plemeno. Ak hľadáte plemeno, ktoré je rýchlo rastúce, prívetivé a má vynikajúce vlastnosti, holokrčka by mohla byť tou správnou voľbou pre vás.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button