Poľnohospodárske zvieratáPRASIATKA

Plemená mäsových ošípaných : Top 10 prasiat na mäso

Plemená mäsových ošípaných ponúkajú rôzne výhody a nevýhody. Mať doma ošípané je skvelé. Máte svoje domáce bio mäso, aj keď nie veľa, ale aspoň viete, čo jete. V tomto príspevku sa dozviete o niektorých rôznych plemenách ošípaných a o tom, čo každé plemeno ponúka, ako aj o niektorých veciach, na ktoré si musíte u ošípaných dávať pozor. Dúfam, že vám tieto informácie pomôžu pri rozhodovaní, ktoré plemeno bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

 

1. Yorkshire

 

Yorkshire prasa

Yorkshire je dnes najpopulárnejším plemenom ošípaných v Severnej Amerike. Majú vztýčené uši a sú jednoliatej bielej farby. Kožu majú ružovú a bielu srsť. Praví Yorkshiri na nich nesmú mať žiadne sfarbenie ani stopy. Musia byť jednoliate biele. Zvyčajne sú veľké a rýchlo rastúce, čo z nich robí najobľúbenejšie plemeno. Yorkshires je známe, že sú dobré matky, čo je dobrá vlastnosť u plemena ošípaných. Zlá mama bude ležať na svojich mláďatách a udusí ich. Yorkshire, ktorý má bielu kožu, je veľmi náchylný na úpal a potrebuje ľahký prístup do tieňa počas dňa.

Ak hľadáte ošípané, ktoré budú produkovať veľké množstvo mäsa, žiť dlhšie a byť produktívnejšie, mali by ste zvážiť Yorkshirov. Yorkshires sú schopní preniesť tieto vlastnosti na svojich potomkov, takže sú tiež dobrou voľbou, ak máte záujem o kríženie plemien na svojej farme. Chov ošípaných : Starostlivosť o prasiatka

 

2. Duroc

 

Duroc prasa Plemená mäsových ošípaných

Druhým najbežnejším plemenom ošípaných v Severnej Amerike je duroc. Duroc je veľmi výrazné plemeno, pretože je jedným z mala plemien ošípaných, ktoré majú jednoliatu červenú farbu. Môžu sa pohybovať od tmavo hrdzavočervenej až po gaštanovočervenú. Duroc nemá vztýčené uši, ale zvesené. Sú známe svojou dlhovekosťou aj rýchlym rastom, podobne ako Yorkshire.

Durocs sú tiež známe tým, že nielen rýchlo priberajú, ale aj rýchlo naberajú svalovú hmotu. Keď priberie, väčšina z toho bude svalové tkanivo, nielen tuk. Duroc pochádza zo severnej Európy a v zimnom období si vytvoril hrubú pokožku a silnú srsť. Vďaka tomu je Duroc vhodný pre chladnejšie podnebie alebo pre pobyt vonku. Tmavá kožka a srsť znižujú pravdepodobnosť úpalu. Ak máte záujem o ošípané, ktoré môžete chovať aspoň čiastočne vonku, potom by Duroc bolo plemeno, ktoré sa vám hodí.Top 12 plemien husí pre chov na mäso a vajcia.

 

4. Landrace

 

Landrace

Landrace je biele prasa, podobné Yorkshirovi. Má však skôr poklesnuté uši ako vztýčené. Landrace je veľké a dlhé plemeno ošípaných, boli pôvodne chované na vytvorenie zvieraťa s dlhým telom, ktoré by vyprodukovalo viac slaniny. Ošípané s dlhým telom majú tiež dlhšie bedrá, čo vytvára viac bravčovej kotlety na jedno ošípané.

 

Samice Landrace sú známe pre svoju vysokú schopnosť dojenia a veľké prasiatka, ktoré rodia. Často sa krížia s inými plemenami, aby sa zvýšila veľkosť a materinská schopnosť iných plemien. Landrace je vysoko náchylný na úpal ako všetky plemená bielych ošípaných a vyžaduje stáli prístup do tieňa. Sú známi svojou schopnosťou produkovať chudé mäso zo stehien a bedier. Celkovo sú Landraces dlhé, štíhle svalnaté ošípané, ktoré dávajú viac kilogramov mäsového produktu, ako ostatné.

 

5. Meishan

 

Meishan prasa Plemená mäsových ošípaných

Meishan je čínske plemeno ošípaných. Majú pomalšiu rýchlosť rastu ako mnohé iné plemená mäsových ošípaných. Meishanské ošípané bývajú tučné, ale mäso má dobrú chuť, pravdepodobne kvôli prebytočnému tuku, ktoré sa v mäse nachádza. Je známe, že meishanské ošípané prichádzajú do puberty skôr. Mnohí dospievajú v čase, keď majú tri mesiace!

Meishanské ošípané majú neobvykle veľké vrhy. Meishan môže mať vrhy od 15 do 17 prasiatok. Ak hľadáte prasa, ktoré pre vás vyprodukuje malé prasiatka, Meishan môže byť tým , ktoré potrebujete.

 

6. Chester White – Plemená mäsových ošípaných

 

Chester White prasa

Chester White je ďalšie pevné plemeno ošípaných z bieleho mäsa s poklesnutými ušami. Chester White je odolné plemeno, ktoré je známe svojimi vynikajúcimi materinskými schopnosťami. Chester White sa často kríži s inými plemenami, aby si zlepšili svoje materské schopnosti, podobne ako Landrace. Chester White, rovnako ako iné plemená ošípaných z bieleho mäsa, je vysoko náchylný na úpal a vyžaduje stáli prístup do tieňa.100 faktov o sliepkach a ich vajciach.

 

7. Hampshire – Plemená mäsových ošípaných

 

Hampshire

Hampshires majú vztýčené uši. Sú čiernej farby s bielym pásom, ktorý majú okolo brucha a bedier. Pás môže byť úzky alebo široký, pokiaľ úplne obkolesuje prasa. Hampshires produkuje vysoko kvalitné, chudé jatočné telá. Majú však schopnosť niesť gén, ktorý spôsobuje stresový syndróm ošípaných, alebo PSS. PSS je stav, ktorý spôsobuje, že ošípané sú veľmi ľahko nadmerne stresované. Ošípané s dvoma génmi PSS budú vážne postihnuté. PSS je recesívna genetická porucha. Ošípané postihnuté PSS sa stresujú natoľko, že dôjde k narušeniu svalového tkaniva. To vedie k zlej kostre a kvalite svalov.

Ak máte Hampshires, budete sa chcieť uistiť, že nie sú ovplyvnené génom PSS. Môžete to urobiť pomocou genetických testov, aby ste sa uistili, že nie sú ovplyvnené génom.

 

8. Pietrain

 

Pietrain prasa

Pietrain je ľahko rozpoznateľné plemeno mäsových ošípaných, ktoré má bielu farbu s čiernymi škvrnami. Často sa označujú ako „škvrny“. Ošípané typu Pietrain majú vztýčené uši. Pietrain je schopný produkovať vysoké výťažky chudého mäsa. Je však známym nosičom génu, ktorý spôsobuje stresový syndróm ošípaných (PSS). Pietrain je o niečo náchylnejší na spálenie a upal, kde má bielu pokožku. Z tohto dôvodu potrebuje počas slnečných dní prístup do tieňa.

 

9. Hereford

 

Hereford prasa Plemená mäsových ošípaných

Herefordské plemeno je považované za jedno z novších plemien mäsových ošípaných a je svojím vzhľadom veľmi odlišné. Ak poznáte plemená dobytka, uvidíte, že prasiatko z Herefordu má rovnaké znaky a farby ako plemeno z
hovädzieho dobytka z Herefordu. Telo je červené a má biele časti na tvári, pod bruškom a najmenej dve chodidlá by mali byť biele. Herefords majú zvesené uši. Sú obľúbené medzi malými farmármi a hospodármi, pretože sú veľmi plodní a vytvárajú mastnejší produkt ako niektoré z bežných plemien mäsových ošípaných.

Herefords sú vhodné pre poľnohospodárov, ktorí plánujú umiestniť svoje ošípané na pastvinu. Na pastvinách sa im darí dobre. Nie sú tak náchylné na úpal ako niektoré z plemien, takže viac zvládajú aj pobyt na slnku.

10. Tamworth – Plemená mäsových ošípaných

 

 Tamworth Plemená mäsových ošípaných

Tamworth sa často nazýva „Druhé červené plemeno“. Tamworthovia sú vždy svetlej zlato-červenej farby. Majú tiež vztýčené uši, veľmi dlhé ňucháče, vďaka čomu majú podobný vzhľad ako diviaky. Tamworth je jedným z najstarších plemien mäsových ošípaných. Pri porovnaní s inými plemenami sa viac podobá diviakom alebo ošípaných z 18. storočia. Tamworths majú kratšiu postavu, ako niektoré z najpopulárnejších plemien, ktoré sa dnes vyskytujú. Príčiny straty vlasov u mužov: Hlavný vinníci

Tamworths sú dobré matky s vynikajúcou schopnosťou dojenia. Toto je nesmierne dôležitá vlastnosť a schopnosť. Matky s vysokou produkciou mlieka budú vychovávať zdravšie mláďatá . Čím viac mlieka, tým viac prasiatok dokáže pribrať. Tamworths sú veľmi vhodné na chov vonku alebo na pastvinách, pretože sú vysoko odolné proti úpalu. Mnoho ošípaných Tamworth sa chová s diviakmi, aby sa vytvoril špeciálny mäsový výrobok, ktorý má väčšiu chuť ako „tradičné“ bravčové mäso.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button