Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Brahmanka chov a starostlivosť

Brahmanka. Ak plánujete začať chovať hydinu, brahmanka môže byť pre vás vhodná voľba. Toto plemeno sliepok je známe svojou veľkosťou a mäsitou úžitkovosťou. Brahmanka je jedno z najväčších plemien na svete a pôvodom pochádza z Severnej Ameriky.

Brahmanka

 

Brahmanka

 

 

Pri chove brahmaniek je dôležité dbať na správnu starostlivosť a výživu. Tieto sliepky potrebujú dostatok kvalitného krmiva a vody, aby mohli rásť a byť zdravé. Okrem toho, je potrebné zabezpečiť im vhodné prostredie na život, ktoré by malo byť dostatočne veľké a čisté. Brahmanky sú známe svojou prítulnosťou a pokojnou povahou, preto potrebujú aj dostatok priestoru na pohyb a prejavovanie svojho správania.

Ak sa rozhodnete pre chov brahmaniek, mali by ste sa najprv poradiť s odborníkom alebo skúseným chovateľom. Tí vám môžu poskytnúť rady a tipy na to, ako sa postarať o vaše nové zvieratá. S dostatočnou starostlivosťou a správnou výživou, môžete mať z chovu brahmaniek nielen radosť, ale aj mäsové výrobky pre svoju domácnosť.

Brahmanka: pôvod a historický vývoj

 

Brahmanka: pôvod a historický vývoj

 

 

Brahmanka patrí medzi veľké plemená hydiny a je známa svojou veľkosťou a mäsitým telom. Pôvod tohto plemena sa datuje do 19. storočia, keď sa začalo s krížením ázijských plemien hydiny s kočinkami a malajkami v Severnej Amerike. Výsledkom tohto kríženia bol vznik plemena Brahmanka.

Pôvodné ázijské plemená hydiny sa dovážali z Indie, kde boli chované už tisíce rokov. Brahmanky sa však začali chovať a šľachtiť až v USA, kde sa stali populárnymi pre svoju veľkosť a mäsové vlastnosti. V roku 1852 sa prvýkrát objavili na výstave hydiny v USA a o niekoľko rokov neskôr sa dostali aj do Európy.

Brahmanky sú známe svojou veľkosťou a mäsitým telom, ktoré sa stalo dôležitým zdrojom potravy pre mnoho ľudí. V súčasnosti sa Brahmanky chovajú po celom svete a sú obľúbeným plemenom pre svoju veľkosť a pokojnú povahu. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Pôvod plemena Brahmanka sa dá vysledovať až do Indie, kde sa pôvodné ázijské plemená hydiny chovajú už tisíce rokov. V USA sa však začali s krížením s kočinkami a malajkami, čo viedlo k vzniku plemena Brahmanka. Dnes sú Brahmanky populárnym plemenom po celom svete a sú obľúbené pre svoju veľkosť a mäsové vlastnosti.

Charakteristika plemena Brahmanka

 

Charakteristika plemena Brahmanka

 

 

Brahmanka je veľké a ťažké plemeno sliepok, ktoré sa vyznačuje majestátnym vzhľadom. Je to ušľachtilé mäsové plemeno, ktoré pochádza z USA. V súčasnosti sa vyskytuje v mnohých farebných rázoch, ako sú svetlá kolumbia bielo čierna, svetlá kolumbia bielo modrá, tmavá vlnitá alebo žltá kolumbia čierna/modrá.

Hmotnosť samca brahmany môže dosiahnuť viac ako 3,7 kg, zatiaľ čo samice môžu dosiahnuť hmotnosť viac ako 3,0 kg. Ich telesný rámec je veľký a ich telo je mohutné, široké a vysoko nesené. Majú výrazný hrebeň a krčný záhyb. Ich peňažisko a chvost sú dobre vyvinuté.

Brahmanky majú otužilú povahu a sú veľmi prítulné a pokojné. Sú to ušľachtilé plemeno s mäsovou úžitkovosťou. Ich peří je husté a mäkké. Farba ich peria sa líši podľa farebného rázu.

Pre úspešné chovanie brahmaniek je dôležité, aby mali dostatok vlákniny v kŕmnej dávke, ale nie prebytok, pretože to môže znižovať stráviteľnosť a využiteľnosť krmiva. Taktiež treba dbať na kvalitu krmiva, ktoré by malo byť vyvážené a obsahovať všetky potrebné živiny.

Vzhľadom na veľkosť a hmotnosť brahmaniek, je dôležité zabezpečiť im dostatočne veľké a dobre vybavené priestory, aby sa mohli pohybovať a cítiť sa pohodlne. 5 najväčších kuracích plemien na svete

Starostlivosť a chov Brahmanky

 

Starostlivosť a chov Brahmanky

 

 

Ak sa rozhodnete chovať si Brahmanku, musíte sa pripraviť na starostlivé a kvalitné kŕmenie. Brahmanka je citlivé plemeno a vyžaduje si dostatok vlákniny v kŕmnej dávke, ale nie prebytok. Prebytok vlákniny môže znižovať stráviteľnosť a využiteľnosť krmiva. Na vychovanie kurčiat nepostačuje kŕmna zmes pre kurčatá, preto musíte zabezpečiť kvalitné kŕmenie najmä v čase rastu.

Okrem kŕmenia je dôležité venovať pozornosť aj poveternostným podmienkam. Brahmanky sú otužilé a nenáročné slepice, ktoré môžu byť celoročne vonku. Avšak, ich bujné opeřenie vyžaduje určitú pozornosť. Je potrebné zabezpečiť im primeraný výbeh a zabezpečiť vhodné hniezda pre ich zdravý odchov.

Pri chove Brahmanky musíte dbať na ich zdravie a správnu starostlivosť. Je dôležité, aby mali k dispozícii primeraný dvor a dostatočnú pozornosť. Brahmanky sú prítulné až milé, preto je potrebné venovať im dostatok času a pozornosti.

Pri chove Brahmanky sa môžu vyskytnúť aj choroby a problémy s arpalitom. Je dôležité byť oboznámený s možnými chorobami a ich prevenciou. V prípade akýchkoľvek problémov s Brahmankou, je vhodné sa obrátiť na veterinára.

V závere je dôležité zdôrazniť, že chov a starostlivosť o Brahmanku vyžaduje od vás veľa starostlivosti a pozornosti. Ak však budete dodržiavať správne postupy a dbať na ich zdravie a pohodu, Brahmanky vám môžu priniesť veľa radosti a uspokojenia.

Úžitkovosť Brahmanky

 

Brahmanka je plemeno sliepok, ktoré sa najčastejšie chová pre svoju úžitkovosť. Toto plemeno je známe svojou vysokou produkciou vajec a mäsom. Brahmanky sú mäsovým typom sliepok, ktoré sa vyznačujú svojou veľkosťou a robustnosťou.

Sliepky brahmanky sú vynikajúcimi vrhmi vajec. Znášajú v priemere 160-180 vajec ročne s hmotnosťou 60-65 gramov. Vajcia sú veľké, bielkoviny sú husté a žĺtky majú výraznú oranžovú farbu. Vajcia brahmanky sú známe svojou vysokou kvalitou a chutnosťou.

Okrem toho, brahmanky sú aj výborným masným plemenom. Sliepky brahmanky majú veľkú hmotnosť, v priemere 4 kg, a kohúty dosahujú hmotnosť až 6,5 kg. Ich mäso je chutné a šťavnaté, s vysokým obsahom bielkovín a minerálnych látok.

Výhodou chovu brahmanky je aj to, že sú to mäsové plemeno s kombinovanou úžitkovosťou. To znamená, že sliepky brahmanky môžu byť využívané aj na vajcia a mäso. Toto plemeno je teda vhodné pre chovateľov, ktorí sa zameriavajú na produkciu vajec a mäsa.

Pri chove brahmanky je dôležité dbať na ich správne kŕmenie a starostlivosť. Brahmanky sú citlivé na kŕmenie a potrebujú dostatok minerálnych látok a vlákniny v kŕmnej dávke. Na vychovanie kurčiat a sliepok do dospelosti je potrebné kvalitné kŕmenie a starostlivá starostlivosť.

Výskyt a rozšírenie Brahmanky

 

Brahmanka je plemeno hydiny, ktoré pochádza z Indie. Toto plemeno bolo vyšľachtené z miestnych druhov kur a dovážaných plemien z Číny a Malajzie. Brahmanky sa vyznačujú svojou mohutnosťou, širokým telom a nesením hlavy vysoko. Sú to mäsové plemeno s pokojnou povahou.

Dnes sa Brahmanky chovajú po celom svete, najmä v Spojených štátoch, Austrálii, Európe a Ázii. V Európe sa chovajú najmä vo Veľkej Británii, Nemecku a Francúzsku. V Slovenskej republike sa Brahmanky chovajú hlavne na súkromných chovateľských farmách a v zvieratynách, ako napríklad v Zoo Vyškov.

Brahmanky sú považované za veľmi odolné a nenáročné plemeno. Sú schopné prežiť v rôznych klimatických podmienkach, vrátane chladného počasia. Sú veľmi dobrými rodičkami a môžu byť chované aj pre svoje vajcia a mäso.

V súčasnosti sa Brahmanky nachádzajú aj v mnohých online zdrojoch, vrátane Wikimedia Commons, kde sa nachádza množstvo fotografií a multimediálneho obsahu tohto plemena.

Zdravie a choroby Brahmanky

 

Pri správnej starostlivosti a kŕmení sa Brahmanky zvyčajne netrápia vážnymi zdravotnými problémami. Avšak, ako u každého zvieraťa, aj u Brahmanky sa môžu vyskytnúť niektoré ochorenia a choroby.

Jedným z najčastejších problémov, ktorým môžu Brahmanky čeliť, sú kvokavé. Toto ochorenie je spôsobené baktériami a môže sa prejaviť rôznymi spôsobmi, ako napríklad zvýšenou teplotou, zvýšenou spotrebou vody a potravy, alebo stratu chuti do jedla. Ak zistíte, že vaša Brahmanka trpí kvokavým, je dôležité ju izolovať od ostatných zvierat a vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Ďalším problémom, ktorým sa môže Brahmanka stretnúť, sú vnútorné cudzopasníci. Títo paraziti sa radi usádzajú v hustej prachovej vrstve a môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ak si všimnete, že vaša Brahmanka sa často škrabe alebo má suchú a podráždenú kožu, môže to byť znakom infekcie cudzopasníkmi. Je dôležité pravidelne vykonávať preventívnu liečbu a starostlivo čistiť prostredie, v ktorom sa Brahmanky zdržiavajú.

Posledným problémom, ktorým sa môže Brahmanka stretnúť, je kvočka. Toto správanie sa prejavuje u sliepok, ktoré sa snažia vyvodiť mláďatá, aj keď nemajú vajíčka. Ak si všimnete, že vaša Brahmanka sa správa nezvyčajne a trávi väčšinu času na hniezde, môže to byť znakom kvočky. V takom prípade je dôležité ju oddeliť od ostatných zvierat a pravidelne kontrolovať jej zdravotný stav.

Všeobecne platí, že pre zdravie a pohodu Brahmanky je dôležité poskytnúť jej kvalitné kŕmenie, pravidelné očkovanie a starostlivé prostredie. Ak si všimnete akékoľvek zmeny v správaní alebo zdravotnom stave vašej Brahmanky, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť a poskytnúť jej potrebnú liečbu.

Kúpa a cena Brahmanky

 

Kúpa a cena Brahmanky

 

Ak sa rozhodnete pre chov brahmanky, musíte si zvážiť aj náklady spojené s jej kúpou. Cena brahmanky sa líši podľa farby, veku a pohlavia. Zvyčajne sa cena pohybuje medzi 10 a 20 eurami za kus.

Ak si chcete byť istí kvalitou sliepok, môžete si ich kúpiť od overených chovateľov. Na internete nájdete mnoho stránok, kde sa predávajú brahmanky. Napríklad na nájdete ponuku rôznych farieb a vekov.

Okrem kúpy môžete brahmanky aj vypestovať v umelej liahni. Tento spôsob je vhodný najmä pre tých, ktorí chcú mať väčší počet sliepok. Umelej liahne umožňujú efektívnejšie využitie miesta a času.

V každom prípade, ak sa rozhodnete pre kúpu brahmanky, uistite sa, že máte dostatok priestoru a zdrojov na jej starostlivosť. Brahmanky sú náročné na údržbu, ale sú výbornými matkami a majú vysokú kvokavosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button