KRAVYPoľnohospodárske zvieratá

Dexter kravy: Chov a starostlivosť

Dexter kravy. Ak hľadáte malé plemeno hovädzieho dobytka, ktoré je nenáročné na starostlivosť a má dobré materské vlastnosti, Dexter by mohol byť tou správnou voľbou pre vás. Toto plemeno sa pôvodne vyšľachtilo v Írsku a dnes sa nachádza po celom svete. Plemeno Dexter kravy sú najmenšie európske plemeno hovädzieho dobytka a sú veľmi populárne v malých domácich chovoch.

Dexter kravy

 

Dexter kravy

 

 

Dexter kravy majú dvojstrannú úžitkovosť, čo znamená, že produkujú mlieko aj mäso. Kravy sú schopné produkovať 7,6 až 9,5 litrov mlieka za deň a majú veľmi dobré materské vlastnosti. Taktiež sú veľmi nenáročné na starostlivosť a ľahko sa telia. Býci plemena Dexter môžu dosiahnuť hmotnosť až 500 kilogramov, zatiaľ čo kravy majú hmotnosť medzi 270 a 350 kilogramov. Ak sa chystáte chovať Dexter kravy, musíte sa o ne starať správne, aby boli zdravé a šťastné.

História plemena Dexter

 

História plemena Dexter

 

 

Plemeno Dexter je jedno z najstarších európskych plemien skotu, ktoré pochádza z južného a juhozápadného Írska. Jeho história siaha až do doby kamennej, kedy bolo chované miestnymi farmármi v horských oblastiach. Dexter bol pôvodne chovaný pre potravu a pre svoju pracovnú silu.

Najstaršie záznamy o tomto plemene sú z roku 1879, kedy sa Dexter stal oficiálne uznaným plemenom. V tom čase sa stal obľúbeným medzi farmármi, ktorí ho chovajú pre jeho mäso a mlieko.

Dexter je najmenšie európske plemeno skotu, ktoré dosahuje výšku v kohútiku 96 až 121 cm a hmotnosť dospelých kráv sa pohybuje medzi 270 až 350 kg. Jeho malý tělesný rámec sa ukázal ako veľkou výhodou v oblastiach s obmedzeným priestorom pre chov skotu. Mini kravy – 10 najmenších plemien kráv

Dexter bol v minulosti známy ako „krava chudobných“ a bol často chovaný na malých farmách pre svoju schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam a pre jeho vynikajúce vlastnosti. V súčasnosti sa Dexter stáva čoraz populárnejším vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam a schopnosti prispôsobiť sa rôznym podmienkam.

Charakteristika plemena Dexter

 

Charakteristika plemena Dexter

 

 

Plemeno Dexter je jedno z najmenších plemien hovädzieho dobytka na svete. Toto európske plemeno pochádza z Írska, kde sa rozšírilo medzi malými hospodárstvami v horských oblastiach. Dexter sa stal populárnym pre svoju nenáročnosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam.

Dexter má tri farebné varianty: čierna, červená a šedo-hnedá. Najčastejšie sa vyskytuje ako čierna. Plemeno má silne osvalenú zadnú časť a široký a hlboký trup. Hlava je krátka a široká. Býky vážia do 500 kg a v dospelosti majú výšku v kohútiku 96 až 121 cm. Kravy majú v dospelosti hmotnosť 270 – 350 kg a výšku 91 až 112 cm v kohútiku.

Dexter je dobytok s dvojstrannou úžitkovosťou. Je to čistokrvné plemeno s výbornou výtěžností masa a mateřskými vlastnosťami. Dexter kravy sú dobré matky a majú vysokú reprodukciu. Telatá sa narodili s hmotnosťou 17-25 kg a sú vitálne a zdravé.

Plemeno Dexter je známe svojou nenáročnosťou, priateľským temperamentom a dobrými reprodukčnými vlastnosťami. Dexter je vhodný pre chovateľov, ktorí majú obmedzený priestor na vidieku alebo v meste. Dexter je tiež známy svojou schopnosťou spásať a udržiavať pastvinu.

V súčasnosti je plemeno Dexter pomerne zriedkavé a nachádza sa v mnohých krajoch sveta. V Českej republike sa chová v malom množstve a v Slovenskej republike je zastúpené v rámci Československého zväzu chovateľov mäsového skotu. Plemeno Dexter je zahrnuté v plemennej knihe a je uznávané ako samostatné plemeno.

Chov a starostlivosť o Dexter

 

Chov a starostlivosť o Dexter

 

 

Dexter je najmenšie európske plemeno hovädzieho dobytka, ktoré je veľmi populárne v malých domácich chovoch. Toto plemeno je nenáročné a má vynikajúce pastevné schopnosti, čo z neho robí ideálne zviera pre vidiecke prostredie.

Pri chove Dextera je dôležité dbať na to, aby mali kravy dostatok krmiva a pitnej vody. Výživa by mala byť vyvážená a bohatá na vitamíny a minerály. Odporúča sa tiež pravidelné odčervenie a očkovanie proti chorobám.

Dexter je plemeno s kombinovanou úžitkovosťou, ktoré je vhodné na mäso aj mlieko. Kravy produkujú 7,6 až 9,5 litrov mlieka za deň a majú výborné mateřské vlastnosti. Taktiež sa veľmi ľahko telia, čo z neho robí ideálne plemeno pre chovateľov.

Hmotnosť kráv sa pohybuje od 270 do 350 kg, býky vážia do 500 kg. Výška kráv v kohútiku je len 91 až 112 cm, býky majú výšku v kohútiku od 96 do 121 cm. Dexter má tri farebné varianty – najčastejšie sa vyskytuje ako čierna, menej často ako červená a šedo hnedá.

Dexter je plemeno rohaté, no rohy sú malé a neohrozujú ani zviera ani ľudí. Charakterovo je Dexter veľmi mierumilovný a má dobré materské vlastnosti. Je to trpasličia verzia írskeho plemena kravy Kerry.

Plemeno Dexter má vynikajúcu vitálnosť a je rané plemeno, ktoré sa môže pripúšťať už vo veku 15 až 18 mesiacov. Výborné reprodukčné vlastnosti robia z Dextera populárne plemeno v chove.

V súčasnosti je v Českej republike registrovaných okolo 100 kusov Dextera, z toho 40 je čistokrvných. V Slovenskej republike sa nachádza približne 50 kusov tohto plemena.

Výborná adaptabilita a nenáročnosť robia z Dextera ideálne plemeno pre chovateľov na vidieku. Plemeno Dexter je tiež veľmi populárne v zahraničí a bolo importované do mnohých krajín. Kravy plemena 10 najobľúbenejších plemien

Využitie Dexter kravy

 

Dexter kravy sú vynikajúcim zdrojom mäsa a mlieka. Toto plemeno má vysokú úžitkovosť, čo znamená, že dokáže produkovať veľa mäsa a mlieka na jednotku krmiva a času. Dexter kravy sú tiež známe svojou jatečnou výtěžností, čo znamená, že z jednej kravy sa dá získať veľa mäsa.

Ak sa rozhodnete chovať Dexter kravy, môžete očakávať vysokú výtěžnost mäsa. Dexter kravy sú známe svojím kvalitným mäsom s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tuku. Toto mäso má vynikajúcu chuť a je veľmi zdravé.

Dexter kravy sú tiež vynikajúcim zdrojom mlieka. Aj keď nie sú tak veľké ako niektoré iné plemená hovädzieho dobytka, dokážu produkovať dostatočné množstvo mlieka pre vaše potreby. Mlieko z Dexter kravy má vysoký obsah bielkovín a tuku, čo z neho robí skvelý zdroj výživy.

Ak hľadáte plemeno hovädzieho dobytka, ktoré sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam a ktoré je nenáročné na starostlivosť, Dexter kravy sú tou správnou voľbou. Toto plemeno je veľmi odolné a dokáže sa prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam. Dexter kravy sú tiež veľmi nenáročné na krmivo a dokážu sa dokonca živiť na podmáčaných a vlhkých lúkach.

Výška v krížoch kráv je v rozpätí 91 až 112 cm a býky majú v dospelosti výšku v kohútiku 96 až 121 cm. Najrozšírenejšou farbou je čierna, ale tiež červená a šedohnedá. Dexter kravy sú tiež známe svojou vysokou výtěžností mäsa a jatečnou výtěžností.

Celkovo, Dexter kravy sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú výkonné a odolné plemeno hovädzieho dobytka, ktoré dokáže produkovať veľa mäsa a mlieka na jednotku krmiva a času.

Zdravie a reprodukcia

 

Pri chove Dexter kráv je dôležité zabezpečiť im primeranú starostlivosť a preventívnu liečbu, aby boli zdravé a vitálne. Vhodná výživa, pravidelná kontrola zdravia a čistenie prostredia, kde sa kravy zdržiavajú, sú kľúčové pre udržanie ich zdravia.

Dexter kravy sú rané plemeno a môžu začať teliť už vo veku 2 rokov. Telenie prebieha veľmi ľahko a kravy majú výbornú reprodukčnú schopnosť. V prípade problémov s reprodukciou sa odporúča kontaktovať veterinára, ktorý môže poskytnúť odbornú pomoc.

Pri telení sa odporúča pozorne sledovať priebeh a zabezpečiť čisté a suché prostredie pre novonarodené teliatka. V prípade potreby sa môže použiť asistované telenie, ktoré zabezpečí bezpečné narodenie teliatka.

Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať zdravotný stav kráv a teliat. Pri prvých príznakoch choroby je potrebné okamžite zasiahnuť a zabezpečiť potrebnú liečbu. Medzi najčastejšie choroby u Dexter kráv patria napríklad mastitída, hnačka a respiračné infekcie.

V prípade potreby sa môžu kravy očkovať proti niektorým chorobám, aby sa minimalizovalo riziko vzniku ochorení. Všeobecne platí, že zdravé a vitálne kravy sú základom pre dobrý chov a reprodukciu.

Genetika a chov v Európe

 

Genetika a chov v Európe

 

 

Plemeno Dexter je jedno z najmenších európskych plemien skotu a je známe svojou výnimočnou genetikou. Toto plemeno má zvyčajne čiernu alebo hnedú farbu kože a sú veľmi odolné voči chorobám a nepriaznivým klimatickým podmienkam.

V Európe sa chová najmä kvôli produkcii mäsa a mlieka, pričom kravy majú dobré materské vlastnosti a sú schopné sa telia už v mladom veku. Populácia plemena Dexter v Európe je relatívne malá, ale stále sa rozširuje a získava na popularite.

Pre chovateľov je dôležité mať čistokrvné jedince, ktoré sú zaznamenané v plemennej knihe. Táto kniha obsahuje informácie o pôvode a genetických vlastnostiach zvierat, čo je dôležité pre zachovanie kvality plemena.

V Českej republike sa plemeno Dexter chová už niekoľko desaťročí, ale jeho populácia je stále malá. Chovateľské stanice sa snažia zlepšovať kvalitu plemena a získavať nových chovateľov.

Celkovo je plemeno Dexter v Európe považované za vzácne a cenné pre svoje výnimočné vlastnosti. Jeho odolnosť voči chorobám a nepriaznivým podmienkam, dobré materské vlastnosti a schopnosť rýchleho rastu robia z neho ideálne plemeno pre malých chovateľov.

Dexter kravy na Slovensku

 

Dexter kravy sú malé plemeno hovädzieho dobytka, ktoré sa na Slovensku chová už niekoľko rokov. Tieto kravy sú veľmi obľúbené medzi chovateľmi, pretože majú dobrú mäsovú aj mliečnu úžitkovosť a sú nenáročné na chov. Ak sa chystáte začať s chovom Dexter kráv, musíte sa najprv rozhodnúť, či si kúpite plemennú kravu alebo býka.

Ak sa rozhodnete pre plemennú kravu, môžete si vybrať z rôznych farieb a veľkostí. Dospelé kravy vážia medzi 270 a 350 kg a majú výšku v krížoch medzi 91 a 112 cm. Prípustné sú aj biele odznaky na bruchu od úrovne pupka do medzinožia.

Dexter kravy sú vhodné aj pre chovateľov na vidieku, pretože sú nenáročné na chov a starostlivosť. Potrebujú len kvalitnú stravu a pravidelné veterinárne prehliadky. Ak si nie ste istí, ako sa o Dexter kravy starať, môžete sa poradiť s odborníkmi na chov hovädzieho dobytka.

V minulosti bolo potrebné importovať Dexter kravy zo zahraničia, ale dnes už sa na Slovensku chovajú aj domáce plemenné línie. Ak sa rozhodnete pre chov Dexter kráv, môžete sa spojiť s miestnymi chovateľmi a zistiť viac o dostupných plemenných líniách a chovných býkoch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button