KRAVYPoľnohospodárske zvieratá

Pinzgauský dobytok: Pôvod, charakteristika a chov

Pinzgauský dobytok. Ak hľadáte plemeno dobytka vhodné pre horské pasienky, Pinzgauský dobytok by mohol byť tou správnou voľbou. Toto plemeno sa prvýkrát začalo chovať na Slovensku v 30. rokoch 19. storočia a postupne sa stalo dominantným plemenom v mnohých horských oblastiach na Slovensku, ako napríklad na Hornom Považí, Kysuciach, Orave, v Turci, na Liptove, Spiši a Hornom Šariši.

Pinzgauský dobytok

Pinzgauský dobytok

 

Pinzgauský dobytok je menšieho, no zároveň pevného vzrastu a je vhodný do horských a extrémnych podmienok chovu. Ide o mliekovo-mäsový úžitkový typ dobytka, ktorý charakterizuje dobrá plodnosť a korektná stavba tela. Dospelé kravy majú hmotnosť medzi 550 a 650 kg, zatiaľ čo plemenní býky vážia od 1000 do 1100 kg. Pinzgauský dobytok má tiež dobré funkčné vlastnosti v oblasti výroby mlieka a mäsa.

Plemeno Pinzgauský dobytok

Plemeno Pinzgauský dobytok

 

Ak hľadáte ideálne plemeno pre vaše horské pasienky, Pinzgauský dobytok môže byť tou správnou voľbou. Toto plemeno hovädzieho dobytka sa dostalo na Slovensko z horských oblastí Rakúska a postupne sa stalo dominantným plemenom na Hornom Považí, Kysuciach, Orave, v Turci, na Liptove, Spiši a Hornom Šariši.

Pinzgauské plemeno je menšieho, no zároveň pevného vzrastu, a je vhodné do horských a extrémnych podmienok chovu. Ide o mliekovo-mäsový úžitkový typ dobytka, ktorý má harmonickú telesnú stavbu, s dobrým osvalením, pevnými končatinami a dobre utváraným vemenom.

Základným charakteristickým znakom plemena je jeho sfarbenie, ktoré sa líši od hnedošedého až po tmavohnedé s bielymi pruhmi na hlave, krku a nohách.

Dospelé kravy majú hmotnosť 550 až 650 kg, zatiaľ čo plemenní býci dosahujú hmotnosť 1 000 až 1 150 kg. Pinzgauské plemeno patrí k najtypickejším predstaviteľom plemien pochádzajúcich z alpskej oblasti a má stáročnú históriu chovu.

Zachovanie čoraz vzácnejšieho genofondu pinzgauského dobytka, ktorého stav sa na Slovensku pohybuje aktuálne na alarmujúcej úrovni osemtisíc kusov, si zasluhuje oveľa väčšiu pozornosť a podporu spoločnosti.

Chov a prispôsobivosť

Chov a prispôsobivosť

 

Chov

Pinzgauský dobytok je ideálnym plemenom pre chov v podhorských a horských oblastiach. Jeho prispôsobivosť a odolnosť voči extrémnym podmienkam chovu sú vynikajúce. Preto je toto plemeno stále populárne medzi chovateľmi v týchto oblastiach.

Pri chove Pinzgauského dobytka je dôležité mať na pamäti jeho potreby a prispôsobiť sa mu. Tento dobytok si vyžaduje kvalitné pasienky, ktoré sú bohaté na trávu a byliny. Zároveň je dôležité, aby mali dostatok priestoru na pohyb a výbeh, aby si udržali svoju kondíciu. Kravy Jersey – všetko o plemene dojníc

Prispôsobivosť

Pinzgauský dobytok je plemeno, ktoré sa dobre prispôsobuje rôznym podmienkam chovu. Jeho odolnosť voči chladu, vetru a dažďu je vynikajúca. Tento dobytok je schopný sa pohybovať po strmých horských svahoch a vyhľadávať si potravu aj v náročných terénoch.

Vzhľadom na svoju prispôsobivosť a odolnosť voči extrémnym podmienkam chovu, je Pinzgauský dobytok ideálnym plemenom pre farmy v podhorských a horských oblastiach. Jeho mäso je chutné a kvalitné, a preto sa dobytok tohto plemena často chová aj pre mäsové účely.

Ak plánujete chovať Pinzgauského dobytka, mali by ste sa poradiť s odborníkmi na chov tohto plemena a zabezpečiť mu kvalitné podmienky na život a rast. Kravy plemena 10 najobľúbenejších plemien

Úžitkové vlastnosti Pinzgauský dobytok

Úžitkové vlastnosti Pinzgauský dobytok

 

Pinzgauský dobytok je plemeno, ktoré ponúka množstvo úžitkových vlastností, ktoré sú vhodné pre rôzne účely. V tejto sekcii sa pozrieme na mliekovú úžitkovosť a mäsové plemená tohto dobytka.

Mlieková úžitkovosť

Hoci mlieková úžitkovosť pinzgauského dobytka nedosahuje úroveň špecializovaných mliekových plemien, mlieko obsahuje vysoký podiel tuku a bielkovín. Mlieko pinzgauského dobytka je tak ideálne na výrobu syrov. Produkcia mlieka sa pohybuje v rozpätí od 5500 do 6500 kg, s 3,40-percentným obsahom bielkovín.

Mäsové plemená Pinzgauský dobytok

Pinzgauský dobytok je tiež známy svojimi mäsovými plemenami. Tieto plemená sú obvykle ťažšie a majú väčšiu svalovú hmotu ako plemená zamerané na mlieko. Pinzgauský dobytok môže byť vynikajúcim zdrojom kvalitného mäsa, ktoré je vhodné pre rôzne účely.

Ak hľadáte úžitkový typ dobytka, ktorý ponúka dobrú mliekovú úžitkovosť a zároveň kvalitné mäsové plemená, pinzgauský dobytok môže byť skvelou voľbou. Vlasové hnojivo šampón

Výskyt a rozšírenie

Výskyt a rozšírenie

 

Slovensko

Slovensko je jedným z hlavných miest, kde sa chová pinzgauský dobytok. Toto plemeno sa začalo chovať v 30-tych rokoch 19. storočia, najmä v horských oblastiach. Postupne sa stal dominantným plemenom na Hornom Považí, Kysuciach, Orave, v Turci, na Liptove, Spiši a Hornom Šariši. Slovenský pinzgauský dobytok je známy svojou dobrou plodnosťou a výbornou chodivosťou.

Rakúsko

Pinzgauský dobytok pochádza z horských oblastí Rakúska, kde sa stále chová. Rakúsko je preto jedným z najdôležitejších miest, kde sa chová toto plemeno.

Nemecko

Aj v Nemecku sa chová pinzgauský dobytok. Toto plemeno sa tam dostalo z Rakúska a Slovenska. V Nemecku sa chová najmä v oblastiach, ktoré majú podobné podmienky ako horské oblasti, z ktorých pinzgauský dobytok pochádza.

Taliansko

Aj v Taliansku sa chová pinzgauský dobytok. Toto plemeno sa tam dostalo z Rakúska a Slovenska. V Taliansku sa chová najmä v oblastiach, ktoré majú podobné podmienky ako horské oblasti, z ktorých pinzgauský dobytok pochádza.

Pinzgauský dobytok je teda plemenom, ktoré sa chová najmä v horských oblastiach Rakúska, Slovenska, Nemecka a Talianska. Tieto oblasti majú podobné podmienky, ktoré sú pre chov tohto plemena vhodné. Slovenský pinzgauský dobytok je známy svojou dobrou plodnosťou a výbornou chodivosťou, čo sú dôležité vlastnosti pre chov v horských oblastiach.

Kravy a teľa Pinzgauský dobytok

Kravy a teľa Pinzgauský dobytok

 

Pri chove dobytka je dôležité venovať pozornosť aj kravám a teľatám. Kravy sú dôležitým zdrojom mlieka a mäsa, preto je dôležité dbať na ich zdravie a pohodu. Teľatá sú budúcnosťou chovu a je dôležité sa o ne správne starať.

Kravy

Kravy pinzgauského dobytka majú hmotnosť 550-650 kg a vyznačujú sa harmonickou telesnou stavbou a pevnými končatinami. Majú dobre utvárané vemená a sú schopné produkovať až 3500 litrov mlieka na laktáciu. Je dôležité dbať na ich stravu a zabezpečiť im dostatok krmiva a vody.

Okrem toho, kravy potrebujú aj primeranú starostlivosť o ich zdravie. Je dôležité pravidelne ich očkovať a ošetrovať ich pred parazitmi. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov je potrebné okamžite vyhľadať veterinára.

Teľa

Teľatá pinzgauského dobytka majú hmotnosť približne 40-50 kg pri narodení. Je dôležité zabezpečiť im primerané prostredie a stravu. Teľatá potrebujú dostatok mlieka alebo náhradného mlieka na rast a vývoj.

Okrem toho, je dôležité aj zabezpečiť teľatám primeranú starostlivosť o ich zdravie. Je potrebné ich očkovať a ošetrovať pred parazitmi. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov je potrebné okamžite vyhľadať veterinára.

Pri starostlivosti o kravy a teľatá je dôležité dbať na ich zdravie a pohodu. V prípade akýchkoľvek problémov je potrebné okamžite konať a vyhľadať odbornú pomoc.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button