Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Najčastejšie choroby sliepok zapríčinené stravou

 Najčastejšie choroby sliepok zapríčinené stravou. Sliepky bežne trpia rôznymi chorobami a zdravotnými ťažkosťami. Udržiavanie špičkovej úrovne zdravia hydiny je pre chovateľov a producentov, ktorí chcú dať svojim kŕdľom šancu na úspech, veľmi dôležité.

Najčastejšie choroby sliepok

 

Najčastejšie choroby sliepok

Zdravé sliepky sú tie, ktoré majú pravidelný prístup k optimálnemu príjmu živín. Hoci je k dispozícii mnoho liekov na zlepšenie zdravia sliepok, doplnky a aditíva sú veľmi účinné pri posilňovaní imunitného systému a podpore zdravých funkcií.

Mnohé bežné zdravotné problémy možno zmierniť alebo im dokonca predísť zlepšením stravy a odstránením prvkov, ktoré by mohli prispievať k stresu hydiny. V prípade niektorých najzávažnejších chorôb a zdravotných ťažkostí môžu byť potrebné vakcíny, antibiotiká a iné liečebné postupy. Avšak aj v situáciách, ktoré si vyžadujú použitie liekov, budú mať kurčatá väčšiu šancu na prežitie, ak dostali potrebné dávky živín na udržanie zdravia.

 

6 Bežných zdravotných problémov sliepok

 

6 Bežných zdravotných problémov sliepok

Niektoré zdravotné problémy hydiny môžu zostať prakticky neodhalené niekoľko dní alebo týždňov, zatiaľ čo iné môžu sliepky usmrtiť v priebehu niekoľkých hodín. Tu je šesť najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa sliepky stretávajú:

1. Cholera hydiny

 

Cholera hydiny

Cholera hydiny je chronické ochorenie spôsobené baktériou Pasteurella Multocida, ktoré môže postihnúť kĺby, prsty, infraohryzy, dutiny a iné tkanivá. Medzi bežné príznaky patrí strata chuti do jedla, hnačka so zelenkastým nádychom, rozstrapatené perie, opuchnuté fialové zobáky, opuchnutý hrebeň, opuchnuté kĺby, krívanie, výtok z úst, nosa a očí a náhly úhyn. Vysokoznáškové nosnice

Cholera hydiny sa najčastejšie vyskytuje u starších sliepok a postihuje viac kohútov ako sliepky.

 

2. Kokcidióza – Najčastejšie choroby sliepok

 

 Kokcidióza - Najčastejšie choroby sliepok

Kokcidióza je parazitárne ochorenie spôsobené prvokmi Coccidia, ktorí žijú v špecifickej oblasti čreva sliepky a poškodzujú ju. Problémy sa začínajú, keď sliepky skonzumujú sporulujúcu oocystu, ktorá sa v čreve rozkladá chemickými látkami a uvoľňuje infekčnú sporocystu. Tým sa začína životný cyklus, ktorý spôsobuje deštrukciu črevných epitelových buniek.

Spolu s poškodením črevných stien to spôsobuje stratu chuti do jedla, hnačku, rozstrapatené perie, stratu hmotnosti a neschopnosť absorbovať živiny. Bojové plemená sliepok

 

3. Vtáčia chrípka

 

Vtáčia chrípka

Vtáčia chrípka je ochorenie spôsobené ortomyxovírusmi typu A. Bežne sa vyskytujú a šíria ich voľne žijúce vodné vtáky, ktoré infikujú domácu hydinu. Príznakmi vtáčej chrípky sú hnačka, výtok z nosa, opuch hrebeňa a peria, fialové sfarbenie, kašeľ a kýchanie, opuch, rozstrapatené perie a ďalšie.

Po rozšírení je vtáčia chrípka smrteľná.

4. Nešťastná nákaza hydiny – Najčastejšie choroby sliepok

 

Nešťastná nákaza hydiny - Najčastejšie choroby sliepok

Známe aj pod názvom vtáčie kiahne, sú vysoko nákazlivé. U sliepok, ktoré sa nakazia vtáčimi kiahňami, sa môžu vyskytnúť dva rôzne typy ochorenia:

  • Suché ovčie kiahne
  • vlhké ovčie kiahne

Najčastejšie choroby sliepok. Príznaky sú charakterizované výraznými hrbolčekmi, ktoré vyzerajú ako bradavice a sú viditeľné na chvoste a hrebeni. Okrem toho sa u mladých vtákov prejavuje spomalený rast a znižuje sa produkcia vajec. Čo bolo skôr sliepka alebo vajce? Tu je odpoveď

 

5. Newcastleská choroba

 

Newcastleská choroba

Newcastleská choroba je akútne respiračné ochorenie, ktoré sa môže rýchlo šíriť. Príznaky ochorenia závisia od toho, či infikujúci vírus má predispozíciu na dýchací, tráviaci alebo nervový systém. Hoci môže postihnúť divo žijúcu aj domestikovanú hydinu, domáca hydina je oveľa náchylnejšia na vznik závažných príznakov.

 

6. Salmonelóza – Najčastejšie choroby sliepok

 

Salmonelóza - Najčastejšie choroby sliepok

Salmonelóza je bakteriálne ochorenie, ktoré môže u mladých sliepok spôsobiť septikémiu a enteritídu. Infekcie s nízkou úmrtnosťou sa prenášajú orálne a môžu ich šíriť hlodavce.

Medzi príznaky salmonelózy patrí hnačka, zatvorené oči, strata chuti do jedla, smäd, rozstrapatené perie a skleslosť.

Posilnenie imunity

 

Posilnenie imunity

Najčastejšie choroby sliepok. Zlepšenie zdravia sliepok používaním kŕmnych doplnkov a aditív, ktoré pôsobia na optimalizáciu spotreby živín. Zníženie mikrobiálnej záťaže krmiva a surovín, zlepšenie tráviacich funkcií a obnovenie zdravej populácie črevných baktérií sa dá dosiahnuť pomocou vysokokvalitných doplnkových látok.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button