Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Wyandotky – chov a starostlivosť

Wyandotky. Chov a starostlivosť o wyandotky sú témy, ktoré zaujmú mnohých chovateľov hydiny. Wyandotky sú pokojné, priateľské a krotké plemeno sliepok, ktoré sa dobre hodí na chov v záhradách aj na väčších farmách.

Wyandotky

 

Wyandotky

 

Ak sa rozhodnete pre chov wyandotiek, mali by ste sa o ne dobre postarať. Tieto sliepky sú dobrými kvočkami a dobre sa starajú o svoje kuriatka. Znášajú pomerne veľké množstvo vajec, a preto by ste mali byť pripravení na zber vajec a starostlivosť o kuriatka.

Pri chove wyandotiek je dôležité venovať pozornosť ich umiestneniu a starostlivosti. Tieto sliepky sa ideálne hodia na zatrávnené plochy záhrad, kde vynikne ich tvar a sfarbenie. Mladé zvieratá sú spočiatku plaché, ale dokážu sa rýchlo aklimatizovať a nemajú problém si zvyknúť aj na prítomnosť iných zvierat vo svojej blízkosti.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Wyandotky sú pôvodom z USA a vznikli krížením rôznych plemien sliepok, medzi ktorými boli hamburčanky, sebritky, kočinky a brahmánky. Meno dostali podľa indiánskeho kmeňa Wyandottov, ktorí žili v oblasti St. Lawrence River v Kanade a boli členmi Wendat konfederácie. Títo indiáni boli známi svojou schopnosťou vyrábať kordy, nože, luky a šípy.

Tak v 17. storočí sa Wendat konfederácia rozpadla a Wyandotovia sa presťahovali na juh do oblasti, ktorá dnes zahŕňa štáty Oklahoma, Kansas a Michigan. V tejto oblasti sa Wyandotky stali populárnymi pre svoju dobrú nosivosť a vynikajúce vlastnosti pri chove.

V 18. storočí sa Wyandotky stali súčasťou Iroquois konfederácie, ktorá zahŕňala aj iné iroquoiansky hovoriace kmeňovia. Títo kmeňovia žili v oblasti Ontario v Kanade a v oblasti Great Lakes v USA. Wyandotky boli známe svojou schopnosťou vyrábať palisády a dlhé domy, tzv. longhouses, ktoré boli typické pre iroquoianske kmene.

Potom v 19. storočí sa Wyandotky stali súčasťou britskej kolónie v Kanade a taktiež sa dostali do oblasti Indian Territory v USA. V tejto oblasti sa venujú predovšetkým chovu a obchodu s kožušinami.

Dnes sú Wyandotky populárnymi plemenami sliepok po celom svete a sú známe svojou dobrú nosivosťou a vynikajúcimi vlastnosťami pri chove.

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

 

Wyandotky sú stredne veľké plemeno sliepok, ktoré majú zaoblené telo a bohaté perie. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 2,5 a 3,5 kg. Majú krátky zobák a krk, ktorý sa prelína do dobre zaobleného trupu. Ich svetlohnedé perie je husté a lesklé s výraznými lalokmi a hrebeňom.

Tieto sliepky majú krotkú povahu a sú prítulné. Preto nemajú sklon k útekom aj keď majú svoje územie ohradené len nízkym plotom. Wyandotky sú dobrými kvočkami a o svoje kuriatka sa bez problémov starajú.

Ich krídla sú krátke a silné, umožňujúc im letieť len na krátke vzdialenosti. Majú široké a hlboké prsia, čo je znakom dobrej nosnice. Beháky sú krátke a silné a majú pevnú stavbu.

Kohút má väčšiu a nápadnejšiu hlavu, tvár a ušnice ako sliepka. Ich operenie je tiež výraznejšie a majú väčší chvost. Wyandotky sú dostupné v mnohých farebných rázoch, vrátane zdrobnených wyandotiek.

Celkovo sa jedná o veľmi pekné a užitočné plemeno, ktoré sa hodí na chov v záhradách, na farmách alebo aj v mestských podmienkach.

Starostlivosť o Wyandotky

 

Starostlivosť o Wyandotky

 

 

Ak sa rozhodnete chovať si Wyandotky, musíte im venovať primeranú starostlivosť a pozornosť. Tu sú niektoré veci, ktoré by ste mali zvážiť:

Chov Wyandotky

Wyandotky sú nenáročné na chov a starostlivosť, preto sú ideálnou voľbou pre začínajúcich chovateľov sliepok. Potrebujú primerané množstvo krmiva a vody, a mali by byť chránené pred dravcami a inými zvieratami. Odporúča sa, aby ste mali v každom výbehu najmenej 4-5 sliepok.

Vajcia Wyandotky

Wyandotky sú považované za dobré nosnice vajec. Vajíčka sú stredne veľké a majú hnedú alebo béžovú farbu. Vajcia by mali byť zbierané každý deň, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia alebo znehodnotenia.

Úžitkovosť

Wyandotky sú považované za dobré nosnice vajec, ale sú tiež vhodné na mäso. Ich mäso je chutné a kvalitné, a preto sú často chované aj pre tento účel.

Výbeh

Wyandotky sa dobre prispôsobujú životu v záhrade alebo na farme. Potrebujú však primeraný výbeh, ktorý im poskytne dostatok priestoru na pohyb a prebývanie. Výbeh by mal byť ohradený a chránený pred dravcami a inými zvieratami.

Znáška

Wyandotky sú považované za dobré nosnice vajec a môžu znášať až 200 vajec ročne. Znáška sa môže líšiť v závislosti od rasy a podmienok chovu, ale všeobecne platí, že Wyandotky sú dobré nosnice vajec.

Kurína

Wyandotky sú krotké a prítulné a mali by byť chránené pred dravcami a inými zvieratami. Kurína by mala byť čistá a suchá, a mala by byť pravidelne čistená a dezinfikovaná.

Osvetlenie

Wyandotky potrebujú primerané množstvo svetla, aby mohli produkovať vajcia. Osvetlenie by malo byť dostatočné, ale nie príliš intenzívne.

Podlaha

Podlaha v kuríne by mala byť čistá a suchá, a mala by byť pokrytá vhodným materiálom, ako je napríklad slama alebo piliny.

Mäso

Wyandotky sú vhodné aj na mäso, a ich mäso je chutné a kvalitné. Ak sa rozhodnete pre chov Wyandotiek na mäso, mali by ste zvážiť ich kŕmenie a starostlivosť, aby bolo mäso zdravé a chutné.

Vlasové hnojivo šampón

Výživa a zdravie Wyandotky

 

Výživa a zdravie Wyandotky

 

 

Pri chove Wyandotiek je dôležité dbať na správnu výživu a zdravie. Správna výživa zabezpečí dobrý vývin zvierat a zdravý rast. Je potrebné venovať pozornosť kvalite krmiva, ktoré poskytujete svojim zvieratám.

Výživa Wyandotiek by mala byť založená na kvalitných zdrojoch bielkovín, tukov a sacharidov. V strave by mali byť zahrnuté aj minerálne látky a vitamíny. Je dôležité, aby mala vaša Wyandotka prístup k čerstvej vode po celý deň.

Okrem správnej výživy je potrebné venovať pozornosť aj zdraviu vašich zvierat. Vykonávanie pravidelných kontrol u veterinára a očkovanie sú dôležité pre zachovanie zdravia vašich zvierat.

Pri chove Wyandotiek je tiež potrebné dbať na čistotu a hygienu. Pravidelné čistenie kurína a nástrojov, ktoré používate na kŕmenie a pitie, je dôležité pre zdravie vašich zvierat.

V prírode sú Wyandotky vystavené rôznym hmyzom a parazitom, ktoré môžu zhoršiť ich zdravie. Preto je dôležité používať prípravky, ktoré pomáhajú ochrániť vaše zvieratá pred týmito nebezpečenstvami.

Pri chove Wyandotiek môže byť výhodné používať včely na opelenie rastlín v okolí kurína. Včely sú dôležité pre zdravie rastlín a môžu pomôcť zlepšiť kvalitu krmiva pre vaše zvieratá.

Ak máte aj iné zvieratá v okolí kurína, ako napríklad kuny, mali by ste dbať na ich bezpečie. Kuny môžu byť nebezpečné pre vaše zvieratá a preto je potrebné zabezpečiť dostatočnú ochranu pred nimi.

Všetky nástroje, ktoré používate pri chove Wyandotiek, by mali byť v dobrom stave a pravidelne čistené. Tým zabezpečíte ich dlhšiu životnosť a zdravie vašich zvierat.

Chov v rôznych podmienkach

 

Chov v rôznych podmienkach

 

Chov Wyandotiek môže byť úspešný v rôznych podmienkach, od miest s malým priestorom až po veľké farmy. Ak máte veľký priestor, môžete chovať veľké množstvo Wyandotiek. Ak máte malý priestor, môžete si zvoliť menší počet Wyandotiek. V každom prípade je dôležité zabezpečiť im primerané podmienky a starostlivosť.

Chov na Slovensku

 

Na Slovensku je chov Wyandotiek veľmi populárny. Wyandotky sa chovajú kvôli vajciam aj mäsu. Ročná znáška za optimálnych podmienok dosahuje až 180 kusov vajec s hmotnosťou zhruba 55-60 gramov. Wyandotky sú nenáročné na chov a sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených chovateľov.

 

Výber a kúpa

 

Pri výbere Wyandotiek sa odporúča zamerať sa na ich charakteristické vlastnosti, ako sú priateľskosť a kratší krk. Tieto vlastnosti sú dôležité pre ich chov a starostlivosť.

Pri kúpe Wyandotiek je potrebné zabezpečiť, aby bola slepica zdravá a v dobrom stave. Je vhodné si pred kúpou overiť, či bola slepica očkovaná a či bola testovaná na rôzne choroby.

Pri výbere Wyandotiek si treba tiež uvedomiť, že toto plemeno má mnoho farebných rázov. Môžete si vybrať medzi strieborným, zlatým, biele strieborným, biele zlatým, čiernym, modrým, červeným, lososovým a inými.

Pri kúpe Wyandotiek sa odporúča zvážiť aj ich úžitkovosť. Wyandotky sú kombinované plemeno, ktoré poskytuje dobré množstvo vajec aj mäsa. Je potrebné zabezpečiť im vhodné podmienky pre chov a starostlivosť, aby mohli poskytnúť maximálny prínos.

Všetky tieto faktory treba zvážiť pri výbere a kúpe Wyandotiek, aby ste si mohli užiť príjemné chvíle s týmito priateľskými a nádhernými slepačími kráskami.

Záver Wyandotky

 

Záver Wyandotky

 

 

V tomto článku sme sa dozvedeli o starostlivosti a chove Wyandotiek. Tieto nenáročné slepačie krásky sú vysoko úžitkové, a to najmä vďaka svojmu mäkkému, bohatému a nadýchanému periu. Majú robustné zaoblené telo, kratší krk a chvost, výrazné prsia a brucho, krátke krídla so širokými letkami a skôr nenápadný ružicovitý hrebeň na hlave.

Pri chove Wyandotiek je dôležité zabezpečiť im vhodné prostredie, kde sa budú cítiť pohodlne a bezpečne. Ideálne sú zatrávnené plochy záhrad, kde môžu vyniknúť ich tvar a sfarbenie. Mladé zvieratá sú spočiatku plaché, ale dokážu sa rýchlo aklimatizovať a nemajú problém si zvyknúť aj na prítomnosť iných zvierat vo svojej blízkosti.

Ak chcete mať zdravé a šťastné Wyandotky, mali by ste sa im venovať primeranou starostlivosťou. To zahŕňa pravidelné kŕmenie, pitie a čistenie prostredia, ako aj starostlivosť o ich perie a zdravie. V prípade akýchkoľvek problémov sú k dispozícii veterinári, ktorí vám radi pomôžu.

Ak sa rozhodnete pre chov Wyandotiek, môžete sa tešiť na množstvo farebných a kresbových rázov, ktoré sú k dispozícii. S ich vysokou úžitkovosťou a nenáročnosťou na starostlivosť sú pre mnohých chovateľov ideálnou voľbou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button