Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice

Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice. Pre mnohých ľudí je hlavnou motiváciou chovu kurčiat na dvore prísun čerstvých vajec. Stále si pamätám, ako som prvýkrát prišiel k hniezdam mojich sliepok a zobral tie teplé čerstvé vajcia! Je dôležité poznať plemená sliepok, ktoré znášajú veľa vajec.

 

Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice

 

Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice

 

Väčšina začiatočníkov nevie, že plemeno sliepok, ktoré si zaobstaráte, má veľký vplyv na počet vajec, ktoré by ste mali každý deň dostať.

Niektoré plemená, ako napríklad japonské bantamky, nemajú tendenciu znášať vajcia, zatiaľ čo hybridné sliepky môžu znášať viac ako 280 vajec ročne – takmer jedno vajce každý deň.100 faktov o sliepkach a ich vajciach.

Výber správneho plemena je rozhodujúci, ak chcete mať čerstvé vajcia po celý rok, preto sme zostavili zoznam našich 10 najobľúbenejších sliepok znášajúcich vajcia. Tento článok sme aktualizovali a doplnili o 11. plemeno – veľkonočnú sliepku. Nižšie nájdete dôvody. Bojové plemená sliepok

 

1. Australorpka (Australorp)

 

Australorpka (Australorp) plemeno nosnic

Je to plemeno sliepok, ktoré sa špecializuje na produkciu vajec a je považované za skutočného šampióna, pretože jedna sliepka z tohto plemena zniesla 364 vajec za 365 dní. Plemeno Australorp sa vyskytuje v troch farebných variantoch: modrom, bielom a čiernom.

 

Sliepky Australorp sú veľmi aktívne, majú rýchly rast, vajcia začínajú znášať od 5. mesiaca. Sú vhodné na chov v chránenom výbehu, ale vyššiu produkciu vajec zabezpečia, ak sa môžu voľne pohybovať vo voľnom priestore. Tieto sliepky nevedia dobre lietať, čo umožňuje ich chov na otvorenom priestranstve, pričom nevyžadujú vysoký prístrešok. Sliepky tohto plemena sú pomerne odolné, ľahko prekonávajú chladné zimy bez toho, aby to ovplyvnilo ich znášku vajec. Top 12 plemen husí pre chov na mäso a vajcia.

2. Lohmann Hnedá

 

 Lohmann Hnedá nosnice

 

Je to najrozšírenejšie plemeno nosníc na svete a vyskytuje sa takmer vo všetkých častiach sveta. Plemeno Lohmann má malý vzrast a jeho telesná hmotnosť nepresahuje 2 kg. Sliepka tohto plemena vyprodukuje ročne až 313 vajec pri nízkej spotrebe krmiva, ktorá je len 110 gramov na deň.

Vysokoznáškové nosnice 3. Rodajlendka červená

 

Vysokoznáškové nosnice Rodajlendka červená

Toto plemeno pochádza z USA, kde sa využíva na dvojaký účel, na vajcia aj na mäso. Tieto kurčatá sú najobľúbenejšie v malých chovoch, pretože sa ľahko prispôsobia podmienkam na dvore, majú vysokú odolnosť voči chorobám a zvyčajne pomerne tvrdý temperament. Nosnica Rodajlendka červená môže znášať až 260 vajec ročne.

Vysokoznáškové nosnice 4. Sasexka (Sussex chicken)

 

Vysokoznáškové nosnic Sasexka (Sussex chicken)

Podobne ako Rodajlendka červená ide o dvojúčelové plemeno, čo znamená, že kurčatá sa chovajú na vajcia alebo na mäso. Plemeno má osem rôznych farieb, ale najčastejšie sa vyskytujú biele kurčatá s čiernymi krčnými a chvostovými perami. Sussexské kurčatá sú veľmi pokojné a krotké, sú vhodné na chov aj na dvore. Sliepky sú schopné vyprodukovať až 250 vajec ročne. Top 6 plemien kačiek, ktoré sú dobré na produkciu vajec.

5. Golden Comet

 

Golden Comet sliepka

Toto plemeno je v skutočnosti rozšíreným hybridom, ktorý je známy svojou schopnosťou produkovať 250 až 300 vajec ročne. Zlaté kométy sú veľmi pokojné a krotké sliepky, ideálne na otvorené priestranstvá a ľahko sa znášajú s ostatnými hospodárskymi zvieratami. Vajíčka majú hnedú škrupinu.

Vysokoznáškové nosnice 6. Leghornka (Leghorn chicken)

 

Vysokoznáškové nosnice 6. Leghornka (Leghorn chicken)

Plemeno pochádza z prístavu Livorno v Taliansku z veľmi starej talianskej populácie. Vyznačuje sa 12 farebnými odrodami, ale biele kurčatá zvyčajne znášajú najviac vajec. Sliepky leghorn majú priemernú ročnú produkciu približne 200 vajec, ale môže dosiahnuť až 280 vajec. Vajíčka vážia 55 – 67 gramov a majú bielu škrupinu. Inštinkt znášky sa prejavuje veľmi slabo, sliepky tejto rasy znášajú len v pomere 1 – 4 %.

7. Maranska (Marans)

 

Maranska (Marans) sliepka

Je to plemeno kurčiat pochádzajúce z Francúzska, ktoré má veľmi bohaté a pestré operenie. Má ročnú produkciu 180 – 220 vajec a môže sa chovať na mäso aj na vajcia. Priemerné vajce váži 60 gramov a škrupina je hnedá. Top 13 najlepších kuracích plemien na znášanie vajec.

8. Plymutka (Plymouth Rock chicken)

 

Plymutka (Plymouth Rock chicken) sliepka

Toto plemeno kurčiat je vynikajúce pre tých, ktorí nemajú veľa skúseností s chovom kurčiat, pretože sa ľahko prispôsobia voľnému chovu. Nosnice sú zvyčajne veľmi krotké a znášajú približne 200 vajec ročne, majú malú až strednú veľkosť a hnedú farbu škrupiny. Pri správnej starostlivosti môžu znášať až 280 vajec ročne. Sliepky Plymouth Rock sú sivé s bielymi pruhmi.

9. Barneveldka (Barnevelder)

 

. Barneveldka (Barnevelder) sliepka

Toto plemeno kurčiat je zaujímavým krížencom ázijskej džungľovej hydiny a holandskej landrasy. Pôvodne bolo vyšľachtené v Holandsku a je známe svojím lesklým perím. Kurčatá znášajú až 200 vajec ročne, majú svetlo škvrnitú hnedú farbu a sú malé až stredne veľké.

Vysokoznáškové nosnice 10. Orpingtonka (Orpington chicken)

 

Vysokoznáškové nosnice 10. Orpingtonka (Orpington chicken)

 

Pochádza z anglického Kentu a je ideálna na chov na dvore, pretože je veľmi krotká a ochotná komunikovať. Sliepky majú v letných mesiacoch tendenciu byť múdre, preto ročne znesú len okolo 180 vajec.

11. Ameraukana (Ameraucana)

 

Ameraukana (Ameraucana) sliepka

Toto plemeno pochádza z Južnej Ameriky a bolo pomenované podľa araukánskych indiánov v Čile. Známe je aj pod názvom araukana. Plemeno Ameraucana sa vyvinulo ako hybrid medzi niekoľkými sliepkami a divými vtákmi, po ktorých zdedilo charakter, ktorý im dáva titul sliepok, ktoré znášajú najzdravšie vajcia. Farba škrupiny vajec má modrozelený odtieň, preto sa niekedy nazývajú aj „veľkonočné vajcia“. 5 najväčších kuracích plemien na svete.

 

Ich ročná produkcia je 170 – 180 vajec s hmotnosťou 53 – 60 gramov. Miera produkcie vajec síce nie je významná, ale vzhľadom na nízky obsah cholesterolu vo vajciach sa zvyčajne predávajú za vyššiu cenu.

Vysokoznáškové nosnice 12. Bresská sliepka (Bresse Gauloise)

 

Vysokoznáškové nosnice 12. Bresská sliepka (Bresse Gauloise)

Je to jedno z najstarších plemien francúzskych kurčiat, ktoré vzniklo selekciou miestnych populácií kurčiat. Vyskytujú sa tri farebné odrody: čierna, biela a sivá, pričom najrozšírenejšia je biela odroda.

Jedna sliepka vyprodukuje 160 – 180 vajec za rok s hmotnosťou 65 – 70 gramov a bielou škrupinou. La Bresse nie je len produktívne plemeno nosníc, ale má aj veľmi chutné mäso. Plemeno Dominant , všetko o týchto krásnych sliepkach.

13. Hamburčanka (Hamburg chicken)

 

 Hamburčanka (Hamburg chicken)

Plemeno vzniklo v Anglicku krížením miestnych plemien Andalúzia, Malorka, Sumatra a Sebright Bantam.Patrí medzi Vysokoznáškové nosnice. Názov nemá nič spoločné s mestom Hamburg v Nemecku.

Toto plemeno znáša ročne v priemere 150 až 170 vajec s hmotnosťou 50 až 55 gramov. Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov.

 

Tipy na zvýšenie produkcie vajec Vysokoznáškové nosnice

Chov plemena sliepok vhodného na znášanie vajec nestačí na zabezpečenie veľkej produkcie vajec. Ak chcete mať istotu, že váš kurník alebo farma dosiahne čo najlepšie výsledky, zvážte tieto tipy:

  • Nosnice staršie ako 3 roky znášajú menej vajec.
  • Sliepky musia mať v strave dostatok bielkovín, aby mohli znášať vajcia. Obvyklá dávka je 20 gramov bielkovín denne;
  • Dbajte na to, aby mali sliepky dostatok denného svetla – až 14 hodín denne na dosiahnutie najlepšej produkcie vajec; 
  • V zime sa neodporúča nútiť znášku vajec používaním umelého osvetlenia. Vysokoznáškové nosnice potrebujú toto obdobie prestojov;
  • Zvážte možnosť mať sliepky na znášku, aby ste mali neustále zásobu sliepok znášajúcich vajcia, pretože nie všetky plemená znášajúce vajcia sú dobré aj na znášku;
  • Sliepky by mali mať dostatok priestoru; Sliepky z voľného chovu zvyčajne znášajú najviac vajec a sú aj najchutnejšie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button