KRAVYPoľnohospodárske zvieratá

Kravy plemena 10 najobľúbenejších plemien

Kravy plemena 10 najobľúbenejších plemien hovädzieho dobytka. Keďže je uznaných viac ako 70 plemien hovädzieho dobytka, môže byť ťažké identifikovať každé z nich. Len malý počet plemien hovädzieho dobytka (menej ako 20) však tvorí väčšinu genetiky využívanej na komerčnú produkciu hovädzieho mäsa.

 

Aberdeen-anguský dobytok

 

Aberdeen-anguský dobytok

 

Aberdeen-anguský dobytok je najrozšírenejšie plemeno hovädzieho dobytka v ktorom je registrovaných viac ako 330 000 zvierat. Jedným z dôvodov, prečo je toto plemeno také obľúbené, sú jeho jatočné vlastnosti, ktoré sa uvádzajú na trh, pretože poskytujú dobre a chutné hovädzie mäso. Okrem toho dobytok Angus nevyžaduje počas obdobia telenia veľa údržby, je dobrým a veľmi efektívne sa živí krmivom.

 

Charolaiský dobytok

 

Charolaiský dobytok

 

Žiadne iné plemeno neovplyvnilo priemysel s hovädzím mäsom tak výrazne Charolaiský dobytok. Charolaiský dobytok sa v dobytkárskom priemysle rozšírilo v čase, keď výrobcovia hľadali hovädzí dobytok väčšieho rámca a ťažší ako tradičné britské plemená. Charolaiský dobytok má bielu alebo krémovo bielu farbu a srsť je v lete zvyčajne krátka, ale v chladnom počasí sa zahusťuje a predlžuje.

 

Kravy plemená Hereford

 

Kravy plemená Hereford

 

Plemeno Hereford pochádzajúci z Anglicka sa stal veľmi populárnymi pre svoju skorú zrelosť a výkrmnosť. Tmavočervené až červenožlté s bielou tvárou sú Hereford známe svojou dlhovekosťou, učenlivosťou, ľahkou teľnosťou, dobrou dojivosťou a dobrými matkami.

 

Simentálsky dobytok

 

Simentálsky dobytok

 

Simentálske plemeno patrí medzi najstaršie a najrozšírenejšie plemená hovädzieho dobytka na svete. Majú veľký telesný rámec, ale počas obdobia telenia si vyžadujú len malú pomoc a majú vynikajúci potenciál priberania na hmotnosti.

 

Kravy plemená Červený Angus

 

Kravy plemená Červený Angus

 

Červený Angus nie je taký obľúbený ako čierny Angus, ale ponúka rovnaké cenné vlastnosti jatočného tela, ktoré sa vyznačujú vyššou hmotnosťou a chuťou. Červený Angus je tiež učenlivé plemeno dobytka a má dobré materské vlastnosti. Sú odolnejšie voči vysokým teplotám ako čierne Angusy.

 

Texaský dlhorohý dobytok

 

Texaský dlhorohý dobytok

 

Texaský dlhorohý dobytok je konečným produktom „prežitia najsilnejších“. Toto plemeno hovädzieho dobytka je známe svojimi charakteristickými rohmi, ktoré môžu dosahovať dĺžku viac ako 1,8 m od špičky k špičke u býkov a 2,1 m od špičky k špičke u volov a výnimočných kráv. Kravy plemená Texaské longhorny sú známe svojím rozmanitým sfarbením a môžu mať akúkoľvek farbu alebo zmes farieb, ale najdominantnejšie sú tmavočervená a biela. Kravy Jersey – všetko o plemene dojníc.

 

Gelbvieh

 

Gelbvieh

 

Plemeno Gelbvieh je červenej farby, s výraznou pigmentáciou kože a rohoch. Priaznivci tohto plemena tvrdia, že plemeno má vynikajúcu plodnosť, ľahkosť otelenia, materské schopnosti a rýchlosť rastu teliat.

 

Kravy plemená Holštajnský dobytok

 

Kravy plemená Holštajnský dobytok

 

Zatiaľ čo čiernobiely dobytok je najobľúbenejším plemenom na mlieko, holštajnské plemená, ktoré sa nepoužívajú na plemenitbu alebo produkciu mlieka, sa chovajú pre ich hodnotu ako hovädzí dobytok. Hovädzie mäso z hotových holštajnských býkov má mnoho žiaducich vlastností a poskytuje konzistentný produkt. Genetická podobnosť významne prispieva ku konzistentnosti kvality hovädzieho mäsa, ktoré poskytujú holštajnské voly. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Limousinský dobytok

 

Limousinský dobytok

 

Zlatočervené plemeno pochádza z južnej časti stredného Francúzska v regiónoch Limousin a Marche. Obrovské jatočné vlastnosti tohto plemena pritiahli plnú pozornosť celého odvetvia hovädzieho mäsa.

Jersey krava – chov a starostlivosť

Kravy plemená Škótsky náhorný dobytok

 

Kravy plemená Škótsky náhorný dobytok

 

Vďaka dlhým rohom a dvojitej srsti si škótske hovädzie dobytky vyžadujú len málo prístreškov, kŕmnych doplnkov alebo drahých obilnín na dosiahnutie a udržanie dobrej odolnosti a kondície. Chladné počasie a sneh majú na ne len malý vplyv. Chovali sa až na Aljaške a v škandinávskych krajinách. Kravy plemená Dobre sa prispôsobujú aj južnejším klimatickým podmienkam. Dlhé mihalnice a predné líca chránia ich oči pred lietajúcim hmyzom, a preto sa u nich zriedkavo vyskytuje pinkeye a rakovina oka. Škótsky náhorný dobytok je mäso, ktoré je chutné, s malým množstvom vonkajšieho odpadového tuku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button