Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Orpingtonka: Chov a starostlivosť

Orpingtonka. Ak sa zaujímate o chov hydiny, určite ste už počuli o plemene Orpingtonka. Toto plemeno pochádza z Anglicka a je známe svojím mohutným rámcom, jemnými zaoblenými tvarmi a bohatým, nekučeravým operením. Orpingtonky sú veľmi vhodné na produkciu mäsa, ale aj na znášku vajec.

Orpingtonka

Orpingtonka

 

Pri chove Orpingtoniek je dôležité dbať na správnu starostlivosť a kŕmenie. Tieto hydiny sú náročné na množstvo a kvalitu krmiva, preto je dôležité im zabezpečiť dostatok kvalitného krmiva a vody. Okrem toho je potrebné dbať na hygienu a čistotu v ich prostredí, aby sa predišlo chorobám a infekciám. Pokiaľ sa rozhodnete pre chov Orpingtoniek, môžete sa tešiť na skvelé mäso a vajíčka, ale aj na krásnu a pôvabnú hydinu, ktorá bude ozdobou vášho dvora.

História a pôvod Orpingtonky

História a pôvod Orpingtonky

 

Orpingtonka je plemeno kura domáceho, ktoré bolo vyšľachtené koncom 19. storočia v anglickom meste Orpington. Pôvodným šľachtiteľským cieľom bola výkonná nosnica, vhodná na produkciu mäsa. Plemeno Orpington bolo vyvinuté britským šľachtiteľom Williamom Cookom, ktorý sa špecializoval na chov hydiny.

Cook chcel vyšľachtiť plemeno, ktoré by bolo vhodné ako na produkciu mäsa, tak na produkciu vajec. Jeho prvým cieľom bolo vyšľachtiť plemeno, ktoré by bolo veľmi výkonné v produkcii vajec. To sa mu podarilo s plemenom Minorca, ktoré malo veľmi vysokú produkciu vajec. Cook však chcel vyšľachtiť plemeno, ktoré by bolo aj vhodné na produkciu mäsa.

V roku 1886 Cook začal šľachtiť plemeno Orpington. Plemeno bolo vyšľachtené krížením Cochiny, Langshanu a Minorcy. Orpingtonky sú veľké, mohutné sliepky s bielou kožou. Postoj je nízky a trup vtákov je široký a hlboký, takmer v tvare kocky. Prsia sú široké a dobre zmasilé, kratšie krídla dobre priliehajú k telu.

Plemeno Orpington sa rýchlo stalo veľmi populárnym a čoskoro sa rozšírilo po celom Spojenom kráľovstve. Orpingtonky sú v súčasnej dobe chované po celom svete a sú veľmi obľúbené vďaka svojmu pokojnému správaniu a výbornému mäsu.

Vzhľad a fyzické vlastnosti

Vzhľad a fyzické vlastnosti

 

Orpingtonka je plemeno hydiny, ktoré sa vyznačuje svojou mohutnosťou a robustnosťou. Toto plemeno má krásne zaoblené tvary a je to jedno z najťažších plemien hydiny. Hmotnosť kohúta sa pohybuje od 3,5 do 5,0 kg a sliepok od 2,5 do 4,0 kg.

Trup orpingtonky je mohutný a zaoblený s krátkym krkom a širokými krídlami. Chrbát je rovný a krídla sú kratšie v porovnaní s inými plemenami hydiny. Zobák je stredne dlhý a laloky sú mohutné. Telo orpingtonky je veľmi robustné a silné.

Operenie orpingtonky je mäkké a jemné. Existujú rôzne farby orpingtoniek, vrátane čiernej, modrej, striebornej, koreňovej a ďalších. Čierna orpingtonka je jednou z najobľúbenejších farieb a má lesklé čierne operenie.

Orpingtonky majú veľmi kľudnú a priateľskú povahu, čo ich robí skvelými domácimi miláčikmi. Sú tiež dobrými kvočkami a starostlivými matkami.

Vzhľad orpingtonky je charakteristický svojou mohutnosťou a robustnosťou, čo robí z tohto plemena jedno z najkrajších a najťažších plemien hydiny.

Chov a starostlivosť Orpingtonka

Chov a starostlivosť Orpingtonka

 

Ak sa rozhodnete chovať orpingtonky, musíte sa o ne starať správne. Tieto sliepky sú kľudné a pokojné, ale vyžadujú si istú starostlivosť a pozornosť. Tu sú niektoré veci, ktoré by ste mali zvážiť pri chove orpingtoniek:

Výber plemena

Pri výbere orpingtoniek musíte zvážiť niekoľko faktorov, ako sú farba, veľkosť, výkon a vlastnosti. Orpingtonky sú k dispozícii v rôznych farbách, ako sú biela, čierna, modrá, breza a ďalšie. Musíte sa tiež rozhodnúť, či chcete chovať orpingtonky pre vajcia alebo pre mäso.

Chovateľské zariadenie

Pri chove orpingtoniek potrebujete kurník s nízkym oplotením, aby sa sliepky nemohli dostať von. Kurník by mal byť dobre vetraný a chránený pred vlhkosťou. V kurníku by mali byť hniezda, kde orpingtonky môžu klásť vajcia. Musíte tiež zabezpečiť, aby mali sliepky prístup k čistej vode a kvalitnému krmivu.

Výbeh

Orpingtonky potrebujú dostatok miesta na behanie a vyžadujú si výbeh. Výbeh by mal byť dobre oplotený a chránený pred dravcami. Sliepky by mali mať prístup k tráve a zemi, aby si mohli vybrať červy a iné potraviny.

Kŕmenie Orpingtonka

Orpingtonky potrebujú kvalitné krmivo a čistú vodu. Musíte sa uistiť, že majú dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov v ich strave. Môžete im tiež podávať ovocie a zeleninu ako doplnok ich stravy.

Mláďatá Orpingtonka

Ak chcete chovať orpingtonky z mláďat, musíte sa uistiť, že majú dostatok tepla a kvalitného krmiva. Mláďatá by mali byť oddelené od dospelých sliepok, aby sa vyhli zraneniam.

Štandard

Orpingtonky majú určený štandard, ktorý stanovuje ich vlastnosti a vzhľad. Ak sa chcete zúčastniť výstavy alebo súťaže, musíte sa riadiť týmto štandardom.

Klub

Existuje mnoho klubov pre chovateľov orpingtoniek, kde sa môžete stretnúť s ostatnými chovateľmi a získať informácie o chove a starostlivosti o tieto sliepky.

Pri chove orpingtoniek je dôležité mať správne chovateľské zariadenie a starostlivo sa o ne starať. S dostatočnou starostlivosťou a pozornosťou môžete mať zdravé a šťastné orpingtonky, ktoré vám poskytnú množstvo vajec alebo mäsa.

Produktivita a využitie Orpingtonka

Produktivita a využitie Orpingtonka

 

Orpingtonky sú známe svojou vysokou produktivitou a využitím. Tieto kurčatá sú považované za jedno z najlepších mastných plemien, ktoré sú vhodné pre chovateľov aj pre domácnosti.

Hmotnosť sliepok orpingtoniek sa pohybuje od 3,5 do 4,5 kg. Tieto sliepky sú veľmi produktívne a dokážu za rok naklásť až 200 vajec. Vajcia orpingtoniek sú veľké, hmotnosťou približne 60 g a majú veľmi chutnú žltkastú žĺtku. Top 13 najlepších kuracích plemien na znášanie vajec

Orpingtonky sú taktiež vynikajúcim zdrojom kuracieho mäsa. Ich mäso je chutné, mäkké a šťavnaté. Vzhľadom na svoju veľkosť a hmotnosť sú orpingtonky ideálnym výberom pre tých, ktorí sa zaoberajú chovom hydiny pre masovú produkciu mäsa.

Tieto kurčatá sú taktiež veľmi nenáročné na starostlivosť. Sú odolné voči chorobám a môžu byť chované v rôznych podmienkach. Orpingtonky sú teda vhodné pre tých, ktorí chcú začať s chovom hydiny, ale nemajú veľa skúseností.

Vzhľadom na svoje výhody sú orpingtonky stále populárnym výberom pre chovateľov aj pre domácnosti. Ak hľadáte produktívne a kvalitné plemeno hydiny, orpingtonky sú pre vás tou správnou voľbou.

Výhody a nevýhody chovu Orpingtonky

Výhody a nevýhody chovu Orpingtonky

 

Orpingtonky sú populárne plemeno sliepok, ktoré majú svoje výhody a nevýhody. V tejto sekcii sa budeme venovať týmto aspektom chovu Orpingtonky.

Výhody

  • Kľudný a flegmatický charakter: Orpingtonky sú známe svojím pokojným a priateľským charakterom, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre rodiny s deťmi alebo inými domácimi zvieratami.
  • Veľká telesná hmotnosť: Orpingtonky majú veľkú telesnú hmotnosť, čo z nich robí skvelého zdroja mäsa.
  • Výroba vajec: Orpingtonky produkujú relatívne stálu výrobu vajec počas celého života. Ich vajcia sú väčšie ako u iných plemien sliepok a majú príjemnú chuť. Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice
  • Vzhľad: Orpingtonky majú krásne operené telo a sú k dispozícii v rôznych farbách.

Nevýhody

  • Pomalší rast: Orpingtonky sú známe svojím pomalším rastom, čo znamená, že budete musieť čakať dlhší čas, kým dosiahnu svoju telesnú hmotnosť. 5 najväčších kuracích plemien na svete
  • Potreba viac miesta: Orpingtonky potrebujú viac miesta na život ako iné plemená sliepok kvôli ich väčšiemu telu.
  • Potreba viac krmiva: Orpingtonky majú väčšiu telesnú hmotnosť, čo znamená, že budú potrebovať viac krmiva na udržanie svojho zdravia a rastu.
  • Zraniteľnosť: Orpingtonky majú mäkké a bohaté operenie, čo znamená, že sú zraniteľnejšie na parazity a choroby.

Vzhľadom na tieto výhody a nevýhody by ste mali zvážiť, či je chov Orpingtonky pre vás to pravé. Ak hľadáte pokojného a priateľského spoločníka, ktorý produkuje vajcia a mäso, potom by Orpingtonky mohli byť pre vás ideálne. Ak však hľadáte rýchlejší rast alebo menšiu spotrebu krmiva, potom by ste mali zvážiť iné plemeno sliepok.

Porovnanie s inými plemenami

Porovnanie s inými plemenami

 

Orpingtonka je plemeno kura, ktoré sa vyznačuje svojou silnou a kľudnou povahou. Porovnávanie s inými plemenami ukazuje, že Orpingtonka je výborná voľba pre tých, ktorí hľadajú kura s mäsitým telom a vysokou produkciou vajec.

Medzi inými plemenami, ktoré sú podobné Orpingtonke, sú napríklad Minorky, Langšanky, Plymutky alebo Leghornky. Orpingtonky majú však väčšie telo a sú silnejšie ako tieto plemená.

Orpingtonky majú kvočky, ktoré sú veľmi dobré v inkubácii vajec a starostlivosti o mláďatá. Ich vajcia sú väčšie ako vajcia iných plemien, a majú hladkú a lesklú škrupinu.

Vzorkovník plemien hydiny uvádza, že Orpingtonky môžu byť žltej, čiernej, bielej alebo modrej farby. Majú hladké krídla a hrebeň je veľký a zaoblený.

Celkovo, Orpingtonka je vynikajúce plemeno kura pre tých, ktorí hľadajú silnú a výkonnú sliepku s kľudnou povahou. Ich mäso je chutné a vajcia sú väčšie ako u iných plemien. Vlasové hnojivo šampón

Orpingtonka záver

Orpingtonka záver

 

V tomto článku sme sa dozvedeli veľa o chove Orpingtoniek a starostlivosti o ne. Tieto sliepky majú skvelú povahu a sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených chovateľov. Pri ich chove je dôležité zabezpečiť im dostatočne veľký výbeh a kurník, kde si udržia kondíciu a budú mať dostatok miesta na pohyb.

Orpingtonky sú plemeno, ktoré nevyžaduje veľké množstvo krmiva, ale je dôležité dbať na to, aby mali dostatok bielkovín v strave. Taktiež je dôležité pravidelne kontrolovať ich zdravotný stav a chrániť ich pred predátormi.

Pri chove Orpingtoniek je tiež dôležité mať na pamäti, že sa jedná o plemeno, ktoré je vhodné na produkciu vajec, ale aj mäsa. Preto je dôležité zvážiť, aký je váš cieľ pri chove týchto sliepok.

V prípade, že sa rozhodnete pre chov Orpingtoniek, môžete sa tešiť na skvelých spoločníkov, ktorí vám budú prinášať radosť a užitočnosť. S dostatočnou starostlivosťou a správnym chovom budú tieto sliepky zdravé a šťastné.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button