Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

5 najväčších kuracích plemien na svete

5 najväčších kuracích plemien na svete .Keď si predstavíte veľké zvieratá, kurčatá pravdepodobne nie sú prvou vecou, ktorá vám vstúpi do mysle. Ako väčšina ľudí, aj vy môžete byť zvyknutí na pozoruhodné, priemerne veľké vtáky, ktoré žijú na farmách po celom svete. Niektoré kuracie plemená napriek tomu môžu dorásť do zastrašujúcej veľkosti.

Či už považujete kurčatá za hospodárske zvieratá alebo za domáce zvieratá, týchto päť najväčších plemien kur na svete na vás určite urobí dojem. Poďme sa o nich niečo dozvedieť a zistiť, aké je ich poradie podľa veľkosti.

5.Orpingtonka

 

5.Orpingtonka najväčších kuracích plemien na svete

Priemerná hmotnosť:  4,5 kg
Priemerná výška:  Až 40 cm
Pôvod: Anglicko

Potom, čo v Anglicku začala „horúčka sliepok“ v 19. storočí utíchať, ľudia začali strácať záujem o kurčatá, ktoré boli chované pre vzhľad a novosť. Zvýšil sa dopyt po praktickejšom plemene kurčiat zameraných na úžitkové vlastnosti a William Cook ľuďom vyhovel prvými odrodámi kurčiat Orpingtonka . Toto plemeno si získalo popularitu exponenciálnym tempom a zostávajú populárne dodnes.. Ich pokojný temperament zvyšuje ich žiadanosť ako nosníc a hospodárskych zvierat.5 najväčších kuracích plemien na svete Orpingtonka: Chov a starostlivosť

Vedel si?

Zatiaľ čo peria Orpingtonky je výhodou pri nízkych teplotách, toto kurča je citlivé na teplo a môže zahynúť v horúcom podnebí, pokiaľ nie je chránené dostatkom tieňa.

4.Korniška

 

4.Korniška

Priemerná hmotnosť: 5 kg
Priemerná výška: 50 cm
Pôvod: Spojené kráľovstvo

Rovnako ako iné veľké odrody, aj sliepky Korniška sú všeobecne poslušné, ak sú ponechané osamote alebo sa s nimi zaobchádza opatrne. Po provokácii však môžu vykazovať väčšiu agresivitu ako iné plemená kurčiat. Napriek tomu, že ročne neprodukujú toľko vajec ako iné plemená, sú z nich dobré a pokojné nosnice.

 

Kornišky naberajú rýchlo na váhe . Majú tendenciu spoliehať sa same na seba pri zháňaní potravy,preto potrebujú viac priestoru ako iné kuracie plemená. Tieto kurčatá majú tiež širokú škálu farieb a objavujú sa ako výstavné plemená. Mohlo by vás tiež zaujímať : 100 faktov o sliepkach a ich vajciach

 

Vedel si?
Hoci sú zavalité, nemajú zvlášť silné perie. Preto potrebujú počas chladných zimných mesiacov pomoc ľudí , aby boli teplé a zdravé. Problémy pri liahnutí kurčiat: Príčiny a riešenia

3.Kočinka

 

3.Kočinka najväčších kuracích plemien na svete

Priemerná hmotnosť: 5 kg
Priemerná výška: až 65 cm
Pôvod: Vietnam a Čína

Kočinka je už dlho cenená pre svoju veľkosť a bola krížená s inými plemenami, aby vytvorilo ďalšie ťažké váhy, ako napríklad kurča Brahmanka. Tieto mohutné vtáky si určite držia svoje, a to tak veľkosťou, ako aj bujnosťou peria. Môžu sa pochváliť mrazuvzdornou dispozíciou, ktorá kombinuje sily s ich hustým perím, aby boli vysoko odolné voči chladnému a drsnému počasiu.

 

Po zavedení do Anglicka a Ameriky v roku 1845 vyvolali tieto očarujúce vtáky „slepačiu horúčku“ a dopyt po kurčatách sa rozšíril ako blesk. Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice.

 

Vedel si?
Kočinky pôvodne nemali nadýchané a nádherné perie, ktoré ich dnes robí tak príťažlivými. Kedysi sa chovali viac pre úžitok a ich vzhľad bol na pohľad vytiahnutý a drsný.

2.Brahmanka

 

2.Brahmanka

Priemerná hmotnosť: 5,5-7 kg
Priemerná výška: až 65 cm
Pôvod: Čína

Brahmanky , ktoré boli pre svoju veľkosť a popularitu v histórii prezývané „kráľovné kurčiat“, boli pôvodne známe ako šanghajské plemeno. Predpokladá sa, že tieto kurčatá sú pôvodne čínskym plemenom kríženým z malajských a kóčinských odrôd, aby získali svoju pôsobivú veľkosť a silné perie. Brahmanka chov a starostlivosť

 

Vedel si?
V roku 1852 dostala anglická kráľovná Viktória ako dar od chovateľa Georgea Burnhama deväť sivých šanghajských kurčiat. Vysokoznáškové nosnice

1.Jersey Giant

 

1.Jersey Giant najväčších kuracích plemien na svete

Priemerná hmotnosť: 6 – 7 kg
Priemerná výška: až 67 cm
Pôvod: New JerseyJersey Giant je najväčšie kurča na svete. Mnoho ľudí verí, že na prvom mieste je Brahmanka – hoci niektoré vynikajúce Brahmanky môžu niekedy narásť rovnako veľké, Jerseyský obor je v priemere o niečo väčší.

 

Pôvodní chovatelia, John a Thomas Black, chovali prvé Jersey Gianty s cieľom poskytnúť zákazníkom veľké plemeno , ktoré by mohlo konkurovať moriakovi obyčajnému. Pretože Jersey Giant bolo pôvodne chované pre veľkosť a nie pre vzhľad, ich perie sa zvyklo líšiť farbou a vzormi.

 

V čase, keď bol Jersey Giant prijatý do Americkej asociácie hydiny, bol dôsledne chovaný na šľachtenie čierneho pieria . Biele a iné typy sú tiež akceptované ako štandardné odrody , zatiaľ čo čierna zostáva najväčšia.

 

Vedel si?
Kurčatá sú okolo detí veľmi hravé a jemné. Majú taký príjemný temperament, že ich niektorí ľudia radšej chovajú ako domácich miláčikov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button