Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia? Ak ste majiteľom sliepok, pravdepodobne ste už počuli o probléme, keď vaše sliepky jedia vlastné vajcia. Tento zlozvyk môže byť frustrujúci a môže spôsobiť výrazné straty v produkcií vajec. Preto je dôležité pochopiť príčiny tohto správania a naučiť sa, ako mu predchádzať.

Prečo sliepky žeru svoje vajcia

Prečo sliepky žeru svoje vajcia

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sliepky jedia vlastné vajcia. Jedným z nich môže byť nedostatok minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu silnej škrupiny vajca. Prečo sliepky žeru svoje vajcia? Ak sliepka trpí nedostatkom vápnika alebo iných minerálov, môže to viesť k tvorbe mäkkej škrupiny, ktorá sa ľahko poškodí. Sliepka potom môže začať jesť vlastné vajcia, aby doplnila stratené minerály.

Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

 

Ak máte problém s tým, že vaše sliepky jedia vlastné vajcia, nezúfajte. Tento zlozvyk sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov a existujú spôsoby, ako mu predchádzať.

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sliepky začnú požierať vajcia, je nedostatok vápnika v strave. Ak vaše sliepky nedostávajú dostatok vápnika, môžu začať konzumovať vlastné vajcia, aby si doplnili tento dôležitý minerál. Preto je dôležité zabezpečiť, aby vaše sliepky mali v strave dostatok vápnika.

Ďalším dôvodom pre požieranie vajec môže byť stres. Sliepky môžu byť stresované z rôznych dôvodov, ako je nedostatok potravy, málo vody, parazity alebo prítomnosť predátora. V dôsledku toho môžu začať konzumovať vajcia, ktoré znesú.

Ak vaše sliepky požierajú vajcia, môže to byť aj z dôvodu nedostatku bielkovín v strave. Sliepky potrebujú bielkoviny na správne fungovanie organizmu, a ak ich nedostanú dostatok, môžu sa snažiť doplniť ich konzumáciou vajec. Sliepky nosnice: Chov a starostlivosť

Ak sa vašim sliepkam často rozbiehajú vajcia, môžu začať konzumovať aj tie, ktoré sú rozbité. Preto je dôležité zabezpečiť, aby mali sliepky k dispozícii kvalitné hniezda, kde môžu znesené vajcia bezpečne odložiť.

V neposlednom rade, ak vaše sliepky požierajú vajcia, môže to byť aj z dôvodu zlozvyku. Ak sa sliepky raz naučia konzumovať vajcia, môže to byť ťažké zmeniť. V takom prípade môžu byť potrebné kroky na zmenu správania, ako napríklad zabezpečenie dostatočného množstva krmiva a vody.

V každom prípade, ak máte problém s tým, že vaše sliepky jedia vlastné vajcia, je dôležité zistiť príčinu a prijať opatrenia na jej odstránenie. Sussex Sliepky: Popis, Charakteristika a Chov

 

Vplyv chovu a priestoru

Vplyv chovu a priestoru

 

Chov a kurník

Pri výskyte tohto nežiadúceho správania je potrebné sa pozrieť na spôsob chovu nosníc. Ak je kurník príliš malý, môže to viesť k stresu a nudzi u hydiny. V prípade, že nosnice nie sú dostatočne kŕmené, môžu sa pokúsiť požrať vlastné vajcia, aby doplnili chýbajúce živiny. Preto je dôležité zabezpečiť dostatok priestoru pre každú nosnicu a pravidelné kŕmenie.

Okrem toho, ak sa v kurníku nachádza príliš veľa kohútov, môže to viesť k agresivite a stresu u nosníc, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť požierania vajec. Preto je dôležité zabezpečiť dostatok priestoru pre každú nosnicu a kohúta. Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice

Priestor a predátori

Priestor, v ktorom sú sliepky chované, môže tiež ovplyvniť ich správanie. Ak majú nosnice nedostatok priestoru na hrabanie a hľadanie potravy, môžu sa pokúsiť požrať vlastné vajcia, aby doplnili chýbajúce živiny. Zabezpečenie dostatku priestoru a možnosti hľadania potravy môže pomôcť znížiť túto pravdepodobnosť. Koľko sliepok na m2: Odporúčané množstvo

Okrem toho, ak sa v okolí kurníka nachádzajú predátori, ako sú líšky, potkany, kuny, lasice, psi, mačky alebo jastraby, nosnice môžu byť stresované a vydávať menej vajec. Toto môže viesť k zvýšenému riziku požierania vajec, pretože nosnice sa snažia doplniť chýbajúce živiny. Preto je dôležité zabezpečiť dostatočnú ochranu pred predátormi a pravidelné kontroly kurníka na prítomnosť možných nebezpečenstiev.

V prípade, že nosnice aj napriek zabezpečeniu dostatku priestoru a kŕmeniu stále požierajú vlastné vajcia, môže byť potrebné vyradiť ich z chovu a nahradiť ich novými nosnicami. Čierna sliepka: Popis, Charakteristika a chov

Vplyv výživy Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Vplyv výživy Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

 

Krmivo a bielkoviny

Kvalita krmiva, ktoré sliepky dostávajú, môže ovplyvniť ich zdravie a aj to, či budú jesť vlastné vajcia. Ak nosnice nedostávajú dostatok bielkovín, môžu byť náchylné na požieranie vajec. Preto by mali mať dostatočný prístup k kvalitnému krmivu s vysokým obsahom bielkovín. Kedy začne sliepka znášať vajíčka a ako dlho bude znášať

Vápnik a minerály

Kvalita škrupiny vajec závisí od mnohých faktorov, vrátane dostatočného príjmu vápnika a minerálov. Ak sliepky nedostávajú dostatok vápnika, môžu mať krehké a ľahko lámané škrupiny vajec. To môže viesť k tomu, že sa budú sliepky pokúšať zjesť vlastné vajcia, aby získali späť stratený vápnik. Dezinfekcia kurína pre sliepky: Pokyny a postupy

Pri výbere krmiva pre sliepky by sa malo dbať na to, aby krmivo obsahovalo dostatok vápnika, fosforu, jódu a selénu. Tieto minerály sú dôležité pre zdravie sliepok a aj pre kvalitu vajec, ktoré nosia.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sliepky jedli svoje vajcia, mali by ste sa uistiť, že dostávajú dostatok kvalitného krmiva s dostatkom bielkovín, vápnika a minerálov. Ak máte problémy so sliepkami, ktoré požierajú vlastné vajcia, môžete sa poradiť s veterinárom alebo skúsiť zmeniť ich stravu.

Vplyv stresu a zdravia

Vplyv stresu a zdravia

 

Sliepky môžu byť stresované z rôznych dôvodov, ako napríklad nedostatok potravy, vody, parazity, prítomnosť predátora a podobne. Tento stres môže mať vplyv na ich správanie a zdravie, čo môže viesť k požieraniu vlastných vajec.

Stres a perie

Stres môže mať vplyv na kvalitu peria sliepok. Ak sú stresované, môžu začať strácať perie alebo si ho dokonca vytŕčať. To môže viesť k tomu, že vajcia sa môžu rozbíjať alebo znehodnocovať. Navyše, ak sa sliepky cítia ohrozené, môžu začať požierať svoje vlastné vajcia. Vlasové hnojivo šampón

Zdravie a parazity

Parazity môžu byť ďalšou príčinou požierania vajec. Ak majú sliepky parazity, môže to viesť k nedostatku vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné na správne fungovanie ich organizmu. To môže viesť k tomu, že sliepky začnú požierať svoje vlastné vajcia, aby si doplnili stratené živiny. Nedostatok vody a vitamínov môže tiež viesť k dehydratácii, čo môže spôsobiť, že sliepky začnú požierať svoje vajcia.

Vplyv stresu a zdravia na sliepky môže byť značný. Je dôležité, aby ste sa starali o svoje sliepky a poskytovali im dostatok potravy, vody a vitamínov, aby sa cítili zdravo a menej stresovali. Ak si všimnete, že vaše sliepky požierajú svoje vajcia, skontrolujte ich zdravie a prostredie, aby ste zistili, čo môže byť príčinou tohto správania.

Prevencia a riešenia Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Prevencia a riešenia Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

 

Prevencia

Ak chcete zabrániť tomu, aby vaše sliepky požierali vlastné vajcia, môžete sa držať niekoľkých jednoduchých krokov. Prvým krokom je vyradiť sliepky, ktoré majú tento zlozvyk, z chovu. Ďalším krokom je správne kŕmenie. Sliepky by mali dostať dostatok vápnika a vitamínovo-minerálnych doplnkov. Krmivo by malo byť zložené z priemyselne vyrábanej kŕmnej zmesi pre nosnice alebo z obilia a zvyškov z domácnosti.

Okrem toho by ste mali sliepkam poskytnúť dostatočné množstvo znáškových hniezd. Na každé štyri sliepky by malo byť jedno hniezdo. Hniezdo by malo byť umiestnené na vyvýšenom a tmavom mieste. Podstielku by ste mali meniť pravidelne, aby bolo hniezdo čisté.

Riešenia Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Ak vaše sliepky už majú zlozvyk požierať vajcia, existuje niekoľko riešení, ktoré môžete vyskúšať. Jedným z riešení je popolenie vajec. Popolenie vajec znižuje pravdepodobnosť, že sliepky budú pokračovať v tomto zlozvyku.

Ďalším riešením je čistenie vajec. Ak sliepky vidia, že ich vajcia sú čisté a neporušené, menej pravdepodobne ich budú požierať. Môžete si tiež vyskúšať kúpeľ z vápna, ktorý pomáha zlepšiť kvalitu škrupiny vajec a znižuje pravdepodobnosť, že sliepky budú požierať vajcia.

Ak sa vám nepodarí zastaviť zlozvyk požierania vajec, môžete využiť inkubátor na vajcia. Inkubátor umožňuje odobratie vajec sliepkam a umiestnenie ich do inkubátora na vyliahnutie. Týmto spôsobom môžete zabrániť požieraniu vajec a zároveň získať nových hydiniek.

V neposlednom rade, ak sliepky požierajú vajcia kvôli nedostatku vápnika, môžete im podávať škrupiny z vajec. Škrupiny z vajec obsahujú vápnik a pomáhajú zlepšiť kvalitu škrupiny vajec.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button