SLIEPKYZaujímavosti z ríše zvierat

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce? Tu je odpoveď

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce? Je to tá stará hádanka, ktorá v priebehu vekov vyvolala mnoho sporov: bola prvá sliepka alebo vajce? Je to taká zložitá otázka, pretože na znesenie vajíčka je potrebná sliepka, ale sliepky pochádzajú z vajec, a tak sa nám rozkrútil neuchopiteľný kruh života, ktorý zrejme nemá jasný počiatočný bod.

 

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce?

 

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce

 

Našťastie nad tým netreba donekonečna rozmýšľať. Túto hádanku môžeme rozlúštiť pomocou nástrojov vedy – presnejšie, princípov evolučnej biológie. Poďme na to. 100 faktov o sliepkach a ich vajciach.

 

Prvé vajíčka

 

Prvé vajíčka

Vajíčka sa nachádzajú v celej živočíšnej ríši. Technicky povedané, vajíčko je jednoducho nádoba s membránou, v ktorej môže embryo rásť a vyvíjať sa, kým nebude schopné prežiť samo.

 

Zamerajme sa však na typ vtáčieho vajíčka, ktorý poznáme dnes. Tie sa prvýkrát objavili na scéne s vývojom prvých amniotov pred mnohými miliónmi rokov. Pred ich príchodom sa väčšina živočíchov pri rozmnožovaní spoliehala na vodu a vajcia kládla do rybníkov a iných vlhkých prostredí, aby vajcia nevyschli.

V určitom okamihu sa začal vyvíjať iný druh vajíčka, ktoré malo vo vnútri tri ďalšie membrány: chorion, amnion a alantois. Každá membrána má trochu inú funkciu, ale pridanie všetkých týchto ďalších vrstiev poskytlo pohodlne uzavretý systém podpory života „všetko v jednom“: embryo môže prijímať uložené živiny, ukladať prebytočné odpadové produkty a dýchať bez potreby vonkajšieho vodného prostredia. Dodatočné tekutiny uzavreté v amnióne a pevný vonkajší obal poskytujú aj dodatočnú ochranu. Bojové plemená sliepok

 

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce?

 

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce

 

Amniotické vajíčka boli veľkou udalosťou. Otvorili úplne nový svet možností pre suchozemské miesta kladenia vajec a dodatočné membrány vydláždili cestu k väčším (a hlavne lepším) vajciam.

 

Stále si nie sme istí, kedy presne sa to stalo, najmä preto. Z vaječných blán nie sú veľmi dobré fosílie, takže vedci nemajú jasný záznam o tom, kedy a ako sa amniotické vajcia vyvinuli. Náš najlepší odhad je, že posledný spoločný predok tetrapodov (štvornohých živočíchov s chrbticou) a amniotov (štvornohých živočíchov s chrbticou, ktoré kladú vajíčka so všetkými tými ďalšími vrstvami) žil približne pred 370 – 340 miliónmi rokov, hoci niektoré zdroje uvádzajú. Prvé druhy amniotov žili skôr pred 312 miliónmi rokov. Dnešné cicavce, plazy a vtáky sú potomkami prvých amniotov.

 

(Zostáva nám teda ďalšia otázka, ktorá nás vyvádza z miery: čo bolo prvé, amniot alebo amniotické vajce? Ale teraz zostaňme pri kurčatách.)

 

Prvé kurčatá

 

Prvé kurčatá

Úplne prvé existujúce kurča by bolo výsledkom genetickej mutácie (alebo mutácií), ktorá sa odohrala v zygote vytvorenej dvoma takmer-kurčatami (alebo protokurčatami). Čo bolo skôr sliepka alebo vajce? To znamená, že dve protosliepky sa spárili, spojili svoju DNA a vytvorili prvú bunku prvého kurčaťa. Niekde v tejto prvej bunke došlo ku genetickým mutáciám, ktoré sa počas rastu kuracieho embrya skopírovali do každej ďalšej bunky tela. Výsledok? Prvé pravé kurča. Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice

 

Kto teda boli pravdepodobní rodičia tohto prvého pravého kurčaťa? Kur červený (Gallus gallus) pochádza z viacerých krajín juhovýchodnej Ázie vrátane Indie, južnej Číny, Indonézie, Malajzie, Singapuru a Indonézie. Predpokladá sa, že červené kury džungľové boli domestikované ľuďmi v Ázii a ďalej sa rozšírili do celého sveta ako menej agresívne a plodné nosnice vajec, ktoré poznáme a milujeme dnes (Gallus gallus domesticus).

 

Archeologické dôkazy naznačujú. Červené kury džungľové boli prvýkrát domestikované približne pred 10 000 rokmi. Hoci analýza DNA a matematické simulácie naznačujú, že domáce kury sa v skutočnosti od kurov džungľových odklonili oveľa skôr (odhadom pred 58 000 rokmi). Existujú aj dôkazy, ktoré naznačujú, že pôvod domáceho kurčaťa môže byť o niečo komplikovanejší. Gény pre žltú farbu, ktorú vidno na nohách mnohých kurčiat. Mohli pochádzať zo sivého kurčaťa džungľového (Gallus sonneratii), nie z červeného, čo poukazuje na kríženie medzi druhmi niekde na ceste. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Vráťme sa k našej pôvodnej otázke: vzhľadom na to, že plodové vajcia sa objavili približne pred 340 miliónmi rokov a prvé kurčatá sa vyvinuli najskôr pred 58 tisíc rokmi, môžeme s istotou povedať, že vajce bolo prvé.

Prvé slepačie vajcia

 

Prvé slepačie vajcia

 

Ale počkajte – netvrdili niektorí vedci, že sliepka bola v skutočnosti prvá?

S týmto tvrdením prišli niektorí vedci, ktorí skúmali, ako sa tvoria škrupiny slepačích vajec. Vaječná škrupina sa väčšinou skladá z uhličitanu vápenatého (CaCO₃). Sliepky získavajú zásoby vápnika na tvorbu vaječnej škrupiny zo zdrojov potravy (škrupiny morských živočíchov bohaté na vápnik. ako sú napríklad škrupiny ustríc alebo kreviet, sú z tohto dôvodu obľúbenou pochúťkou pre sliepky z dvora).

 

Aby sa vytvorila škrupina, musí sa vápnik uložiť vo forme kryštálov CaCO₃ a sliepky sa spoliehajú na špecifické bielkoviny. tento proces umožňujú. Jeden z takýchto proteínov, nazývaný ovocleidin-17 (alebo skrátene OC-17). Sa nachádza len vo vaječníku sliepky, čo vedie k domnienke, že sliepka musela prísť skôr ako slepačie vajce. Pretože bez OC-17 nemôže dôjsť k tvorbe slepačieho vajca. (Zaujímavé je, že tento proteín je zrejme zodpovedný za urýchlenie tvorby vaječnej škrupiny. Sliepkam umožňuje vytvoriť vajce od začiatku a zniesť ho v priebehu 24 hodín.)

 

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce?

 

Čo bolo skôr sliepka alebo vajce
Čo bolo skôr sliepka alebo vajce

 

Nakoniec je táto otázka niečo ako falošná dichotómia. Vajcia určite vznikli skôr ako sliepky, ale slepačie vajcia nie – jedno bez druhého nemôžete mať. Čo bolo skôr sliepka alebo vajce? Ak by sme si však mali vybrať stranu na základe evolučných dôkazov, sme v tíme vajcia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button