Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Okrasné plemená sliepok – 13 okrasných plemien sliepok

Okrasné plemená sliepok sú také, ktoré nie sú známe produkciou vajec alebo mäsa, ale majú hodnotu v jedinečnom vzhľade alebo iných vlastnostiach.

Mnohé z nich skutočne dobre znášajú, ale veľkosť a počet vajec sú menšie, ako dosahujú štandardné komerčne životaschopné sliepky.

 

Okrasné plemená sliepok

 

Okrasné plemená sliepok

 

K dispozícii je pomerne veľa okrasných plemien a všetky môžu byť potenciálne zábavným doplnkom vášho kŕdľa!

Niektoré z nich majú určité vlastnosti, ktoré ich robia užitočnejšími než len pastvou pre oči, takže ak chcete vajcia alebo mäso, stále máte na výber. Okrasné plemená sliepok:

 

1. Lafleška

 

Lafleška

 

Sliepka Lafleška je okrasné francúzske plemeno s hrebeňom v tvare písmena V. Keďže nemajú bežný hrebeň, ich hrebeň je nápadnejší a pripomína rohy vyčnievajúce z hlavy. Vysokoznáškové nosnice

V kombinácii s ich pevným čiernym perím je jasné, prečo sa im prischla prezývka diabolský vták!

Kladú veľké biele vajcia a vo Francúzsku sú známe kvalitou svojho mäsa. Vzácne plemená sliepok – 10 najvzácnejších plemien.

 

2. Holokrčka (Naked Neck)

 

Holokrčka (Naked Neck)

 

Holokrčka je veľmi nezvyčajné plemeno, ktoré pochádza z Transylvánie v Rumunsku. Nazývajú sa aj turkyne, pretože majú podobný „holý“ krk ako morky. Bojové plemená sliepok

Genetika tohto zvláštneho operenia (alebo absencie operenia) je neúplný dominantný gén, čo znamená, že je veľmi jednoduché pridať ho k akémukoľvek inému plemenu kurčiat!

Napriek tomu, aké ľahké je krížiť plemená a vytvárať „holé krky“, existuje skutočné plemeno s určitým súborom vlastností. Vysokoznáškové nosnice 13 plemien sliepky nosnice.

Sú dvojúčelové a znášajú veľké množstvo svetlohnedých vajec. Sú odolné voči chladu a skvele sa vedia pohybovať vo voľnom výbehu a hľadať potravu. Holokrčky sú tiež známe tým, že sú odolné voči teplu a veľmi ľahko sa šklbú.  Holokrčky: Chov a starostlivosť

 

3. Ruská Orloff

 

Ruská Orloff

 

Ruská Orloff je plemeno, ktoré pochádza z perzských vtákov dovezených do Ruska grófom Alexejom Grigorievičom Orlovom. Okrasné plemená sliepok. Existujú aj špekulácie o iných plemenách z rôznych európskych krajín, ktoré mohol použiť pri tvorbe plemena Orloff.

 

Vyznačujú sa tým, že majú bohaté fúzy, husto operené krky a drobné perá s malými vankúšikmi, orechovými alebo jahodovými hrebeňmi. Vďaka tomu sú výnimočne odolné voči chladu! Plemeno Dominant , všetko o týchto krásnych sliepkach.

 

Nie sú známe svojou produkciou vajec, ale sliepky znášajú slušný počet hnedých vajec a dokonca sa im darí znášať aj počas celej zimy. Boli vyšľachtené prevažne na produkciu mäsa a mali pokojnú povahu.

Wyandotky – chov a starostlivosť

Okrasné plemená sliepok 4. Holanďanka

 

Okrasné plemená sliepok 4. Holanďanka

 

Toto klasické plemeno okrasných kurčiat je známe svojím extravagantným chocholom, ktorý pokrýva takmer celú hlavu! Tieto chocholy sú také veľké, že majú problémy s videním a možno sa ľahko vyľakajú. Ich presný pôvod nie je známy a vedú sa spory o tom, či pochádzajú z Poľska.

 

Nech už pochádzajú odkiaľkoľvek, určite budú vo vašom kurníku pútať veľkú pozornosť! Majú malé hrebene v tvare písmena V a malé chrasty, ktoré môžu takmer zmiznúť kvôli ich silnému hrebeňovému pokrytiu (a niekedy aj brade).

Znášajú slušný počet bielych vajec, takže sú to zábavné kurčatá na záhrade. Určitú pozornosť treba venovať ich ochrane pred predátormi, pretože tak dobre nevidia.

Takisto ich treba chrániť pred inými sliepkami, pretože ich zábavné chocholky môžu prilákať nejaké klovanie.

 

5. Sicílsky blatouch

 

Sicílsky blatouch

 

Sicílsky blatouch je známy svojím pohárikovitým alebo korunkovitým hrebeňom!

Sliepky majú pekné zlaté perie s čiernymi fľakmi a žltozelené nohy a chodidlá. Kohúty sú červenooranžové s čiernym chvostom.

Dlho sa chovali na ostrove Sicília pri pobreží Talianska.

Znášajú biele vajcia, ale nie veľmi veľa, pretože sa viac dbalo na ich vzhľad ako na kvalitu. Toto prehliadanie znamená, že sú skutočne viac okrasné ako užitočné.

 

Okrasné plemená sliepok 6. Sultánka

 

Okrasné plemená sliepok 6. Sultánka

 

Sultánka je extravagantne operené plemeno z Turecka, ktoré sa vyznačuje dlhými chvostami, veľkými chocholmi, bradami a husto operenými nohami a chodidlami.

Majú hrebeň v tvare písmena V ako mnohé iné chocholaté plemená a na každej nohe majú päť prstov.

Chovajú sa výlučne kvôli vzhľadu a neznášajú príliš veľa vajec.

 

7. Čierna španielka

 

Čierna španielka

 

Toto jedinečné plemeno, ktoré sa niekedy nazýva len španielka, je charakteristické svojou nadmerne bielou tvárou! Majú starobylý pôvod a sú známe tým, že sú uletené ako typické stredomorské plemeno kurčiat.

Čierna španielky sú vysoké a jednoliate čierne s „chrobáckym zeleným“ leskom na perí. Majú veľké jednoduché hrebene a biele ušné lalôčiky. 100 faktov o sliepkach a ich vajciach.

Biela farba na ušných lalôčikoch sa tiahne cez tvár a okolo očí, čo je výrazný kontrast k čiernemu periu. Znášajú veľa veľkých bielych vajec, ale nie sú také odolné ako iné plemená.

 

Okrasné plemená sliepok 8. Kočinka (Cochin chicken)

 

Okrasné plemená sliepok 8. Kočinka (Cochin chicken)

 

Kočinky sú už dlhší čas obľúbeným okrasným plemenom vďaka svojej veľkosti a huňatému vzhľadu.

Boli vyšľachtené v Číne pre ich mäso a produkciu veľkých hnedých vajec – najmä preto, že znášajú počas celej zimy! Okrasné plemená sliepok.

Ich huňatosť im pomáha lepšie odolávať mrazivým teplotám ako iné druhy kurčiat, takže sú skvelou voľbou, ak žijete niekde v chlade.

Okrem bohatého operenia sú tieto kurčatá známe svojou úžasnou osobnosťou. Sú pokojné a priateľské a sú výnimočne dobré matky.

 

9. Apencelský chocholáč

 

Apencelský chocholáč

 

Toto švajčiarske plemeno sliepok sa vyskytuje v dvoch odrodách – Spitzhauben a Barthuhner.

Sú naozaj skvelým príkladom toho, čo robí okrasné plemeno okrasným! Majú jedinečný a atraktívny vzhľad, ale sú malé a neznášajú veľké množstvo vajec.

 

Okrasné plemená sliepok 10. Fénixka

 

Okrasné plemená sliepok 10. Fénixka

 

Kurča fénix bolo vyšľachtené v Nemecku z japonských vtákov krížených s inými plemenami vrátane leghornov a rôznych gamecocks.

Ich chvosty nie sú také dlhé ako chvosty ich príbuzných z kmeňa Onagadori, ale aj tak dosahujú úctyhodných 90 cm a viac!  Top 13 najlepších kuracích plemien na znášanie vajec.

Tento mimoriadny rast peria si vyžaduje o niečo viac bielkovín ako iné plemená kurčiat a na udržanie dlhého peria v dobrej kondícii je potrebné špeciálne ustajnenie.

11. Lakenvelder

 

Lakenvelder

 

Toto úžasné plemeno sliepok upúta pozornosť napriek svojej klasickej siluete vďaka výraznému sfarbeniu. Sú biele s výraznými čiernymi hlavami a chvostom!

Sliepky znášajú veľa pekných bielych vajec. Sú tiež známe svojou schopnosťou kŕmiť sa a voľne sa pásť.

Sú to skôr nervózne, uletené vtáky, čo im pomáha trochu sa vyhnúť predátorom. Ak sa všetky ich vlastnosti spoja, vznikne jedinečné plemeno, ktoré by mohlo byť slušným producentom vajec na domácnosti.

 

12. Hodvábnička

 

Hodvábnička

 

Hodvábnička je obľúbené plemeno okrasných sliepok z dobrého dôvodu! Ich vzhľad je veľmi neobvyklý, pretože majú nadýchané, mäkké perie, ktoré takmer pripomína kožušinu.

Hodvábničky majú nadýchaný hrebeň na vrchu hlavy, operené nohy a chodidlá a niektoré majú dokonca fúzy a mušle.

Majú päť prstov na každej nohe, malé orechové hrebene, tyrkysové ušnice a čiernu kožu, mäso a kosti. Kokosový olej , zbraň proti vypadávaniu vlasov.

Ich operenie im veľmi sťažuje alebo znemožňuje lietanie, takže sa dajú ľahko ohradiť plotom.

Jediná vec, ktorá hodvábov skutočne poháňa k tomu, aby boli pre ľudí prínosom, je ich materinský inštinkt! Sú známe tým, že sú oddanými matkami! Sliepky Hodvábničky môžu byť skvelé, ak chcete liahnuť iné plemená kurčiat bez toho, aby ste museli používať inkubátor. Hodvábničky: Chov a starostlivosť

 

Okrasné plemená sliepok 13. Cemanská sliepka

 

Okrasné plemená sliepok 13. Cemanská sliepka

 

Ayam Cemani je ešte stále trochu nezvyčajné plemeno, ale v posledných rokoch je čoraz ľahšie ho nájsť.

Rozhodne sú príkladom skutočne chladného plemena sliepok. Okrasné plemená sliepok pretože ich sfarbenie mäsa je nevábne, sliepky neznášajú veľa vajec a pravdepodobne sa ani nepokúšajú žiadne vyliahnuť. Ľudia sú k nim priťahovaní výlučne na základe ich vzhľadu!

Toto indonézske plemeno je známe tým, že je fibromelanistické, čo znamená, že má dominantný gén, ktorý spôsobuje nadmernú čiernu pigmentáciu. 5 najväčších kuracích plemien na svete.

Takmer všetko je čierne – perie, koža, zobák, jazyk, a dokonca aj ich kosti, mäso a orgány! Jediná vec, ktorá NIE JE čierna, sú ich vajcia, ktoré sú skôr normálne krémovo-biele.

Morušová alebo červenkastá pigmentácia ich hrebeňa alebo peria sa považuje za chybu a je čoraz ťažšie nájsť dobre odchované Ayam Cemanis kvôli ich skokovej popularite.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button