Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Australorpky – chov a starostlivosť

Australorpky sú populárne aj medzi začínajúcimi chovateľmi hydiny vďaka ich mnohým pozitívnym vlastnostiam, ako sú dobrou schopnosťou znášať vajcia, chutným mäsom a ľahkou adaptáciou na rôzne podmienky chovu. Tieto kurčatá patrí medzi najväčšie, čo sa týka veľkosti tela, preto sú ideálne aj pre komerčné účely.

Australorpky

Australorpky

 

Pokiaľ chcete začať chovať Australorpky, je dôležité vziať do úvahy niekoľko základných aspektov, ako je výber vhodného prostredia pre vtáky, dodržiavanie správnej starostlivosti či poskytovanie dostatočnej potravy a vody. Dbajte na to, aby ste im zabezpečili priestranný výbeh, čistý a suchý prístrešok a pestrofarebnú stravu zahŕňajúcu živočíšne bielkoviny, zeleninu a obilniny.

Chov a starostlivosť o Australorpky nevyžaduje veľkú náročnosť na vašu pozornosť, ale je potrebné sa o ne neustále starať, aby bol ich život zdravý a naplňujúci. Ak im poskytnete všetko potrebné, môžete sa tešiť z krásnych a produktívnych vtákov v domácom chove.

Pôvod a história australorpky

Pôvod a história australorpky

 

Australorpky sú pôvodom z Austrálie a vznikli vďaka úsiliu chovateľov, ako sú William Cook a Joseph Partington. Títo chovatelia začali v 90. rokoch 19. storočia experimentovať s chovom kurčiat s vysokou mierou produktivity mäsa a produkcie vajec. Pri výbere a krížení sa použili plemena, ako sú anglické Orpingtony, Langshans, Minorky, biele Leghorny a ďalšie. Plemeno australorp bolo pôvodne nazývané austrálsky čierny Orpington.

História tohto plemena siaha až do Velkej Británie, kde boli William Cook’s Orpingtons mimoriadne obľúbené. Cook začal chov tejto rasy v 90. rokoch 19. storočia, a aby posilnil genetiku svojich Orpingtonov, priniesol z Austrálie austrálske Orpingtony. V dôsledku toho sa vyvinulo plemeno austrálsky čierny Orpington, ktoré bolo neskôr premenované na australorp.

Ako súčasť šľachtenia bola pri vývoji australorpky klľúčová Australian Poultry Society, ktorá podporovala a udržiavala kvalitu tejto rasy. Rovnako dôležitá bola medzinárodná spolupráca medzi chovateľmi v Austrálii a Veľkej Británii.

Časom sa australorpky stali známe svojimi vlastnosťami, ako sú veľká miera produkcie vajec, dobre vycibrilová séria farieb peria a ľahká starostlivosť. V súčasnosti sa toto plemeno teší veľkej popularite v chove sliepok nielen v Austrálii, ale aj vo veľa krajinách po celom svete.

Starostlivosť a chov

Starostlivosť a chov

 

Kŕmenie a výživa

Aby ste zaistili zdravie a vitalitu vášho Australorp, je dôležité poskytnúť im správnu výživu. Krmte ich kvalitným krmivom pre sliepky, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny pre zdravý rast a vývoj. V prípade potreby môžete krmivo dopĺňať zeleninou, ovocím alebo inými vhodnými potravinami. Nezabudnite zabezpečiť dostatočný prístup k čistej vode, ktorá by mala byť k dispozícii po celý deň.

Australorpky sú dobre prispôsobené na voľný chov a majú radi možnosti na voľné pasenie. To im umožňuje hľadať rastliny a hmyz, čo prispieva k ich zdravej a vyváženej strave. Pred pasením sa uistite, že vaše dvorište alebo záhrada je bezpečná a nie je tam prístup do nebezpečných oblastí alebo chemikálií.

Zdravotná starostlivosť

-Starajte sa o ich zdravie sledovaním možných zdravotných problémov, ako sú ochorenia dýchacích ciest, vnútorné a vonkajšie parazity či problémy so zobákom alebo nohami. Udržujte ich prostredie čisté a suché, aby ste predišli riziku infekcií.

-Australorpky sú celkom odolné voči studenému počasiu, ale je vhodné poskytnúť im úkryt, ktorý ich ochráni pred extrémnym chladom a víchricami. Vrámci toho im poskytujte aj adekvátne hniezda, do ktorých sa môžu uložiť na spánok a znášať vajcia.

-V zime sa uistite, že im pripravíte teplú vodu, prípadne vodu zohrejte, aby im nezamrzala. Taktiež je dôležité pravidelne kontrolovať ich zdravie, aby sa mohli včas riešiť prípadné problémy.

Rastliny Hmyz
tráva červy
bylinky hrbáčiky
zelenina vošky

-Regularne dávajte svojim sliepkam príležitosť k pohybu a cvičeniu, pretože to pomáha udržovať ich kondíciu a zdravie. Voľný chov je skvelý spôsob, ako im to umožniť, avšak dbajte na to, aby ste zohľadnili možné riziká, ktorým by sa mohli vystaviť.

Popis a vlastnosti Australorpky

Popis a vlastnosti Australorpky

 

Fyzický popis

Australorpky sú veľké, ťažké kurčatá s zaobleným vzhľadom. Ich perie je buď čierne, modré alebo biele, pričom čierne perie má zelený lesk. Majú bielu kožu a čiernu alebo sivočiernu podsadu. Veľkosť tohto plemena zahŕňa štandardné aj trpasličie (bantam) verzie. Kohúty majú hmotnosť okolo 2,6 kg, zatiaľ čo sliepky vážia približne 2,2 kg. Majú štvorprstú končatinu a ich nohy sú krátke a silné.

Dôležité fyzické vlastnosti zahŕňajú:

  • Pečeňový červený hrebeň, nástrahy a ušnice
  • Biela farba uší
  • Fialový lesk (fialka) je chyba
  • Vlasové hnojivo šampón

Temperament a osobnosť

Australorpky sú známe svojou pokojnou, krotkou a priateľskou povahou. Sú aktívne, ale nie sú plašané ani bojazlivé. Toto plemeno sa dobre prispôsobuje rôznym podmienkam ustajnenia a zmene klímy. Sú nenáročné na starostlivosť, čo z nich robí výborný výber pre začínajúcich chovateľov. Ku svojim majiteľom správajú priateľský a sú schopné spolupracovať s rôznych situáciách.

Ako starostlivosť o vaše Australorpky, udržujte čistý a suchý priestor pre ich ustajnenie, stravujte ich vyváženou krmivou a pravidelne kontrolujte ich zdravotný stav. Keď budete dodržiavať tieto základné pokyny, vaše Australorpky budú produktívne a spokojné.

Využitie v chovnom hospodárstve

Využitie v chovnom hospodárstve

 

Australorpky sú vynikajúce vo viacerých aspektoch chovu. Sú to dvojúčelové vtáky, čo znamená, že sa dobre hodí na chov ako na vajcia, tak aj na mäso. V tejto časti sa dozviete, ako môže byť tento výnimočný kurčiaty plemeno užitočným prídavkom do vášho chovného hospodárstva. Top 13 najlepších kuracích plemien na znášanie vajec

V prvom rade sú australorpky vynikajúce nosnice. Dokážu znášať veľké množstvo vajec, pričom priemerná sliepka z tohto plemena znáša až 250 vajec ročne. Ich vajcia sú krásne zlatohnedé, čo z nich robí atraktívnu voľbu pre spotrebiteľov.

Ako dvojúčelové vtáky, australorpky sú tiež oceňované pre svoje mäso. Sú to veľké kurčatá, kde hmotnosť kohúta v prvom roku je okolo 3,2 – 3,8 kg a sliepky medzi 2,4 – 3,0 kg. Ich mäso je chutné a zmiešané so steakovou chuťou, čo robí ich obľúbenou voľbou pre gurmanov.

Ako chovatelia, oceníte ich výnimočné mäsové aj nosnice kvality. Široká hlava, silný zobák a červená tvár australorpok sú charakteristickými znakmi tohto plemena. Zdravými a vitlnými vtákmi dopadnú dobre aj v chladejších klimatických podmienkach. Holokrčky: Chov a starostlivosť

Austraporpky sa dobre adaptujú na rôzne prostredia a sú známe svojou pokojnou a priateľskou dispozíciou. To robí toto plemeno vhodné pre začínajúcich chovateľov, ktorí práve vstupujú do sveta chovu hydiny.

Na záver, pri zvážení australorpok pre váš chov môžete očakávať vysokú produkciu vajec, výživné a chutné mäso, a pokožku dobroduchú vtákov, ktoré budú zároveň užitočné a príjemné pridať do vašej hydinovej rodiny.

Plemenné a genetické vlastnosti Australorpky

Plemenné a genetické vlastnosti Australorpky

 

Australorpky sú známe svojím priateľským temperamentom a sú vhodné pre chovateľov, ktorí hľadajú pokojné a nenáročné sliepky. Patria medzi skúsených foragerov a sú schopné sa efektívne starať o seba. Tieto sliepky sú veľmi pomerne ľahké, výnimočne mrštné a vhodné aj pre deti.

Australorp je výsledkom kríženia niekoľkých rás, vrátane Rhode Island Red, Minorca, Plymouth Rock a Black Orpington. Z tohto dôvodu sú niekedy porovnávané s Rhode Island Reds alebo Austra Whites. Plemeno sa vyznačuje dobrými vlastnosťami ako nosnice, či už pre ich vysokú produkciu vajec alebo pre ich schopnosť byť dobrými matkami v prípade potreby.

Jedna z ich výhod sú ich genetické vlastnosti, ktoré ich robia menej náchylnými k chorobám a dobre prispôsobenými pre život v rôznych podmienkach. Sliepky Australorp majú kopčeky rôznych farieb ako sú čierne, modré a splash.

Sú považované za veľmi dobré matky a dokážu byť úspešné pri odchove svojich potomkov. Jedinou nevýhodou Australorpok je ich sklon k perióznej ochoreniu, ktoré môže spôsobiť trvalé poškodenie peria a s ním spojené problémy. Výrazným znakom plemena je ich biela koža a čierna sivá podsada a černosoška s čiernym zelenkavým leskom hlavne u kohútov.

Keďže sú tieto sliepky pokojné a prítulné, ľahko sa hodí do rodinného prostredia alebo pre chovateľa, ktorý chce vytvoriť pokojnú a harmonickú smešku. Ako chovateľ tohto plemena, môžete očakávať, že Vaše sliepky budú jesť čo dá, a tým udržiavať svoje krmivo a náklady na lieky nízke. Koľko sliepok na m2: Odporúčané množstvo

Zaujímavosti a fakty Australorpky

Zaujímavosti a fakty Australorpky

 

Australorpky sú pôvodom z Austrálie, plemeno vzniklo krížením Orpington chicken a White Leghorn. Sú to veľmi odolné vtáky, ktoré sa dobre prispôsobujú rôznym klímam a dokážu výborne znášať zmenu počasia.

Toto plemeno bolo uznané American Poultry Association a je považované za vynikajúce na produkciu vajec. Australorpky majú výrazný zelený lesk na svojom perí, ktorý dodáva ich osobitosť.

Vo svojom správaní sú zvedavé a priateľské, čo oceňujú chovatelia po celom svete. V Amerike patria medzi obľúbené heritage plemená.

Austrálsky podnebí je obzvlášť náročné, kde sú vtáky vystavené rôznym druhom predátorov, no australorpky svojou odolnosťou dokážu tieto výzvy zvládať. Ich haraktéri sú vhodné aj pre chov v miestach s výkyvmi teplôt.

Ako národný vták, australorpky sú dôležitou súčasťou austrálskeho poľnohospodárstva, a ich vplyv siaha do celého drôbežárskeho priemyslu.

Čo sa týka ich užitkových vlastností, australorpky slúžia na produkciu chutných vajec, ktoré sú vyhľadávané nielen v Austrálii ale aj v iných krajinách, ako je napríklad Južná Afrika.

Vedeli ste, že australorpky majú dlhšiu životnosť? V priemere môžu žiť 6 – 7 rokov, čo je výhodou, ak sa rozhodnete tohto vtáka chovať. Kŕmenie sliepok chlebom

S údržbou a starostlivosťou australorpiek nebudete mať veľa práce, sú nenáročné na chov a pri dodržaní základných veterinárnych noriem im poskytnete ideálne podmienky pre ich život.

V tejto časti sme sa zaoberali hlavnými zaujímavými faktami a vlastnosťami australorpiek, ktoré by ste mali vziať do úvahy, ak sa rozhodnete pre chov tohto plemena.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button