KRAVYPoľnohospodárske zvieratá

Kravy Jersey – všetko o plemene dojníc

Kravy Jersey sú britské plemeno malého dojného dobytka z ostrova Jersey na britských Normanských ostrovoch. Je to jedno z troch plemien dobytka na ostrovoch v Lamanšskom prielive, ďalšie sú Alderney – dnes už vyhynuté – a Guernsey. Sú vysoko produktívne – kravy môžu dať viac ako 10-násobok svojej vlastnej hmotnosti mlieka za laktáciu; mlieko má vysoký obsah maslového tuku a charakteristický žltkastý odtieň.

 

História

 

História

 

Napriek rozsiahlemu výskumu nie je známe nič presné o skutočnom pôvode hovädzieho dobytka, ktorý bol prvýkrát dovezený na ostrov Jersey. Väčšina výskumov sa zhoduje v tom, že jerseyský dobytok pravdepodobne pochádza z priľahlého pobrežia Francúzska, kde sa v Normandii a Bretónsku vyskytuje dobytok podobný jerseyskému.

 

Nech už je fylogenetická podoba jerseyského dobytka akákoľvek, pri analýze dostupných údajov sa zdá, že domestikovaný praotec jerseyského dobytka pochádzal z Ázie, patril s najväčšou pravdepodobnosťou k Bos brachyceros, bol pravdepodobne skrotený v dobe kamennej, približne pred 10 000 rokmi alebo viac, a migroval do Európy cez strednú a južnú Európu a severnú Afriku do Švajčiarska a Francúzska. V severnom Francúzsku nepochybne došlo k určitému kríženiu medzi čistými stádami Bos brachyceros a Bos primigenius (ktoré väčšinou prichádzali po severnom pobreží Európy až do severného Francúzska).

 

 

Keďže ostrov Jersey bol približne do roku 709 n. l. spojený s Francúzskom úzkym priesmykom, je logické, že na ostrov Jersey sa v počiatkoch pravidelne dovážal dobytok z Normandie a Bretónska a musel zohrávať veľmi dôležitú úlohu pri vzniku a vývoji dnešného ostrova Jersey.

 

Kravy Jersey sa na pevnine Spojeného kráľovstva vyskytuje od roku 1741 a pravdepodobne aj dávnejšie. V tom čase boli známe ako Alderneys.

 

Kravy Jersey

 

Obdobie rozkvetu tohto plemena nastalo v období od 60. rokov 19. storočia do prvej svetovej vojny, keď jerseyské kravy zažívali najväčší rozvoj tohto plemena na celom svete. Dlhé roky sa tisíce zvierat ročne posielali do USA, ale podľa záznamov tam prví osadníci doviezli jerseyky už v roku 1657. Kanada doviezla svoje prvé jersey v roku 1868. Do Južnej Afriky sa Jersey prvýkrát dostal v roku 1880 a v roku 1862 sa doviezol prvý dobytok na Nový Zéland.

 

Hoci záznamy o skoršom dovoze do Austrálie nie sú k dispozícii, predpokladá sa, že prvé jersejky sa sem dostali ako „lodné kravy“. Prvá zmienka o jerseyoch pochádza z roku 1829, keď pán J. T. Palmer zo Sydney inzeroval predaj 200 čistokrvných jerseyov.

 

Latinská Amerika doviezla svoje prvé jersey pred prelomom storočia. Záznamy ukazujú, že okolo roku 1892 išiel prvý dobytok do Guatemaly. Brazília mala prvé jersey o štyri roky neskôr. Pravdepodobne to však bola Kostarika, ktorá v roku 1873 ako prvá doviezla toto plemeno do Strednej a Južnej Ameriky.

 

V súčasnosti je plemeno Jersey druhým najväčším plemenom dojníc na svete. Na samotnom území Jersey sa chová celkovo menej ako 6 000 jerseyov, pričom takmer 4 000 z nich sú dospelé dojnice. Čistota plemena sa na ostrove udržiava prísnym zákazom dovozu. Tento zákaz platí už približne 150 rokov. Na ostrove sa nevyskytujú žiadne iné plemená tohto dobytka.

 

Kravy Jersey mlieko

 

Kravy Jersey mlieko

 

Kravy Jersey sú známe svojím mliekom, ktoré sa vyznačuje vysokou kvalitou – je obzvlášť bohaté na bielkoviny, minerály a stopové prvky. Je tiež bohaté na farbu, ktorá sa prirodzene získava z karoténu, výťažku z trávy. Jerseys má schopnosť prispôsobiť sa mnohým druhom podnebia, prostredia a spôsobov hospodárenia.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

  • Má zvyčajne svetlohnedú farbu, hoci sa môže pohybovať od takmer sivej až po matne čiernu, ktorá je známa ako morušová. Môže mať aj biele škvrny, ktoré môžu pokrývať veľkú časť zvieraťa. Pravé jerseyské plemeno má však vždy čierny nos ohraničený takmer bielou papuľou.
  • Jerseyské tvrdé čierne nohy sú oveľa menej náchylné na krívanie.
  • Jerseyské býky sú pomerne malé – vážia približne 400 až 450 kg a majú jemný, ale silný rámec.

 

Štatistika

 

  • Jersey produkuje kilogram mliečnych zložiek pri nižších nákladoch v porovnaní s ostatnými ďalšími plemenami.
  • Má malé alebo žiadne problémy s otelením, vyššiu plodnosť, kratší interval medzi oteleniami a skoršiu zrelosť.
  • Jersey zostávajú v stáde dlhšie ako iné dojné plemená.
  • Mlieko Jersey má vyššiu výživovú hodnotu, navyše najvyššiu úžitkovosť a vyššiu účinnosť pri spracovaní na syr a iné výrobky s pridanou hodnotou.
  • Mlieko Jersey má na mnohých trhoch prémiovú cenu.
  • Jersey dosahujú dobré výsledky v širokej škále systémov a sú dobre známe svojou vysokou účinnosťou konverzie krmiva.
  • Mlieko Kravy Jersey je v mnohých ohľadoch jedinečné. Ako produkt obsahuje: – o 18 % viac bielkovín, o 20 % viac vápnika, o 25 % viac maslového tuku ako „priemerné“ mlieko.
  • Jersey sú známe tým, že sú menej náchylné na krívanie, pretože ich čierne kopytá sú veľmi tvrdé. Keďže Jersey sú ľahšie plemeno, môže to tiež spôsobiť, že majú menej problémov s krívaním.

 

Dojnice kravy jersey

 

Dojnice kravy jersey

 

U dojníc je dôležitý dobrý temperament. V dnešných moderných dojárňach je najvyššou prioritou rýchla priechodnosť. Zviera, ktoré sa správa zle, neustále kope, odchádza z jednotiek, čo spôsobuje nežiaduce zdržanie a dokonca aj poškodenie drahého zariadenia. Predpokladá sa, že dojnice jersey majú jeden z najlepších temperamentov spomedzi dojných plemien, hoci to do veľkej miery závisí od zaobchádzania so zvieratami.

 

Štúdia z roku 2005 ukázala, že jerseyky vykazujú takmer 20 % prevahu v počte ľahkých otelení (s veľmi nízkym výskytom veľmi ťažkých otelení) nad ostatnými väčšími mliekovými plemenami hodnotenými v tej istej štúdii bez ohľadu na laktáciu.

 

Podobne údaje z kanadskej mliečnej siete z roku 2005 ukazujú, že kanadské jerseyky na prvej laktácii majú 96 % otelení bez pomoci alebo s ľahkým ťahom, zatiaľ čo kravy na ďalších laktáciách majú 99 % otelení bez pomoci alebo s ľahkým ťahom. Omaľovaná býk 10 krásnych maľovaniek býka.

 

Zdravie Kravy Jersey

 

Zdravie Kravy Jersey

 

Výsledky viacerých výskumov vedú k záveru, že kravy Jersey sú menej náchylné na mastitídu.

 

Distribúcia

 

Jersey sa v súčasnosti vyskytuje po celom svete, pričom najväčšie populácie sú v krajinách ako Austrália, Kanada, Dánsko, Nový Zéland, Južná Afrika, USA, Zimbabwe a v Spojenom kráľovstve. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button