KOZY A OVCEPoľnohospodárske zvieratá

10 najobľúbenejších plemien oviec chovaných pre mäso a vlnu

10 najobľúbenejších plemien oviec chovaných pre mäso a vlnu .Ovčie plemená sú veľmi žiadané v oblastiach, kde majú ľudia záhradky alebo farmy. Jedná sa o viacúčelové hospodárske zvieratá chované na kožu, mäso, mliečne výrobky a vlnu. Všetky plemená oviec možno použiť na dvojaké účely; to je mäso a vlna. Najmä niektoré plemená však vynikajú v jednom aspekte. Napríklad môžu existovať plemena, ktoré chutia úžasne; niektoré typy môžu byť zasa lepšie na  mlieko.

10 najobľúbenejších plemien oviec 

1. Merino

 

Merino

Ovčie plemeno, ktoré je populárne pre svoju kvalitnú vlnu. Produkuje prvotriedne jemnú ovčiu vlnu , ktorá je veľmi žiadaná po celom svete. Ručne pradená vlna sa používa na výrobu odevov , šálov a iných teplých doplnkov. Nemožno ju však použiť na denné nosenie. Treba sňou citlivo manipulovať, takže túto vysoko kvalitnú vlnu majú sklon kupovať iba skúsení tkáči. Ak ju máte ako hospodárske zvieratá, môžete veľa zarobiť.

2: Leicester Longwool

 

Leicester Longwool

Pochádzajú z Británie sú stredne veľké až veľké kučeravé plemená oviec . Pre srsť si ho vážia aj tkáči. V mnohých častiach sveta je považované za „vzácne“ – poľnohospodári sa však snažia z tohto plemena vytvoriť novšie plemená, pretože sú cenné pre ľudské použitie. Dnes ich je približne okolo 2000.

3. Lincoln

 

 Lincoln

Toto ovčie plemeno je stále populárne na celom svete a váži od 110 do 150 kg . Je obľúbené pre svoju krásnu a najjemnejšiu vlnu , ktorá je dopytová po celom svete .

4. Dorset Horn

 

Dorset Horn

Patrí do kategórie oviec, ktoré majú chutné mäso. Je obľúbená medzi domácimi chovateľmi oviec . Ovce majú úžasnú schopnosť produkovať mlieko a mäso – dokonca majú rýchlejšiu schopnosť množiť sa. Patrí medzi najobľúbenejšie biele ovce na svete a má obrovské zastúpenie po celom svete. Ovce si zachovávajú silnejšie postavenie z hľadiska prítomnosti na celom svete.

5. Dorper

 

Dorper

Toto plemeno oviec, patrí do suchých klimatických podmienok ale dokáže sa prispôsobiť rôznym sezónnym zmenám. Je veľmi populárne v západných regiónoch. Má dobrú vlnu ktorá sa rozdeľuje od strednej po veľkú . Má chutné mäso. Vlnu dokonca používajú tkáči na výrobu odevov a iných vecí.

6. Hampshire

 

Hamp plemien oviec chovaných

Plemeno oviec je známe svojou vynikajúcou a lahodnou baraninou . Plemeno má stredne dlhú vlnu, tmavú tvar a je bezrohé. Sú stredne veľkým a rýchlo rastúcím plemenom.

7. Suffolk

 

Suffolk plemien oviec chovaných

Tí, ktorí majú záujem o najlepší druh mäsového plemena oviec, musia určite skúsiť Suffolk. Má stredne dlhú vlnu s čiernymi nohami a tvárou. Patrí medzi najväčšie ovčie plemená , a ponúka chutné baranie mäso.

8. Barbados Black Belly

 

Barbados Black Belly plemien oviec chovaných

Toto plemeno má dobrú vlnu . Mäso je chutné a chýba mu tipický ovčí zápach , aký majú iné plemená oviec , čo je dobré pre ľudí, ktorí neznášajú silný zápach baraniny. Jedno z najlepších plemien oviec chovaných na mäso .Tiež si pozrite 18 najlepších pemien kôz na produkciu mlieka a mäsa

9. Jacob

 

Jacob plemien oviec chovaných

Jacob je britské plemeno domácich oviec. Kombinuje dve vlastnosti, ktoré sú u oviec neobvyklé: je striebrovitý – tmavo sfarbený s oblasťami bielej vlny – a je často polycerátový alebo viacrohý. Najčastejšie má štyri rohy.

10. Východofrízska ovca

 

Východofrízska ovca plemien oviec chovaných

Toto je najproduktívnejšie a najbežnejšie plemeno oviec, ktoré je známe svojim kvalitným mliekom na svete.de o polojemnovlnové, veľmi ranné plemeno. Pri dobrej výžive možno jahničky (jarky) pripustiť už vo veku 7 – 8 mesiacov. Vyniká plodnosťou, ktorá sa pohybuje okolo 200 % (plemenný štandard 170 – 210 %). Živá hmotnosť bahníc 65 – 85 kg (u nás 60 75 kg), baranov 80 – 100 kg, produkcia vlny u bahníc 3,5 – 5,0 kg, u baranov 5,0 – 6,0 kg. Sortimenty vlny bahníc chovaných u nás B/C – C/D, pri výťažnosti 60 – 70 %, prirodzená dĺžka vlny 100 – 120 mm, vlna hrubších sortimentov má výrazné oblúčkovanie. Priemerné denné prírastky (ďalej len „PDP“) do odstavu 260 – 300 gramov. Východofrízske plemeno je najčastejšie zaraďované medzi plemená mliekového úžitkového typu, pričom dosahuje vynikajúcu plodnosť a aj vlnová úžitkovosť je u tohto plemena veľmi dobrá (trojstranná úžitkovosť). Produkcia mlieka po odstave jahniat u nás je 200 – 300 kg. Dĺžka dojnej periódy je až 260 dní. V niektorých chovoch v zahraničí sa dosiahla produkcia mlieka za laktáciu viac ako 700 kg, ojedinelo až nad 1000 kg, s obsahom tuku 6 – 7 %. Rekordná produkcia mlieka je 1 498 kg .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button