Poľnohospodárske zvieratáVČELY

Výživa pre včely a čo jedia včely- Med, peľ, nektár

Výživa pre včely je veľmi dôležitá, včely jedia med, peľ a nektár. Výživa pre včely musí obsahovať všetke potrebné živiny vrátane proteínu.

 

výživa pre včely

 

 

Peľ

 

Peľ je tiež zdrojom lipidov pre včely medonosné v rozmedzí od 0,8% do 18,9%. Lipidy sa metabolizujú počas fázy plodu na prekurzory potrebné pre budúcu biosyntézu. Vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch sa nepovažujú za nevyhnutné, ale preukázateľne významne zlepšujú počet chovaných plodov. Včely medonosné prijímajú fytosteroly z peľu na produkciu 24-metyléncholesterolu a ďalších sterolov, pretože nemôžu priamo syntetizovať cholesterol z fytosterolov. Zdravotné včely majú schopnosť selektívne prenášať steroly do lariev prostredníctvom plodovej potravy. Prečítajte si Včelie produkty.

 

co jedia včely

 

Nektár

 

Nektár sa zhromažďuje hľadaním včiel robotníc ako zdroj vody a sacharidov vo forme sacharózy. Dominantnými monosacharidmi v strave včiel sú fruktóza a glukóza, ale najbežnejším cirkulujúcim cukrom v hemolymfe je trehalóza, ktorá je disacharidom pozostávajúcim z dvoch molekúl glukózy.Včely medonosné robotnice potrebujú 4 mg využiteľných cukrov za deň a larvy potrebujú pre správny vývoj asi 59,4 mg sacharidov. 

 

Voda – Výživa pre včely

 

Včely medonosné potrebujú vodu na udržanie osmotickej homeostázy, na prípravu tekutého plodového jedla a na ochladenie úľa odparením. Potreby vody v kolónii možno všeobecne uspokojiť hľadaním nektáru, pretože má vysoký obsah vody. Príležitostne v horúcich dňoch alebo keď je nektár obmedzený, budú včely zhromažďovať vodu z potokov alebo rybníkov, aby vyhovovali potrebám úľa. Zaujímalo vás ako sa dorozumievajú včely? prečítajte si ako včely komunikujú.

 

Koľko výživy spotrebuje jedna včela

 

Včely medonosné získavajú všetky svoje výživové požiadavky z rozmanitej kombinácie peľu a nektáru. Peľ je jediným prírodným zdrojom bielkovín pre včely medonosné. Dospelé robotnice včely skonzumujú 3,4–4,3 mg peľu denne, aby splnili požiadavku na sušinu 66–74% bielkovín.

 

čím sa živia včely

 

Chov jednej larvy vyžaduje pre správny vývoj 125-187,5 mg peľu alebo 25-37,5 mg proteínu. Potravinové bielkoviny sa štiepia na aminokyseliny, z ktorých desať sa považuje za nevyhnutné pre včely: metionín, tryptofán, arginín, lyzín, histidín, fenylalanín, izoleucín, treonín, leucín a valín. Z týchto aminokyselín včely medonosné vyžadujú najvyššie koncentrácie leucínu, izoleucínu a valínu, na chov plodu sú však potrebné zvýšené koncentrácie arginínu a lyzínu.

 

Výživa pre včely a larvy včiel

 

Okrem týchto aminokyselín sú na chov lariev potrebné niektoré vitamíny skupiny B vrátane biotínu, kyseliny listovej, nikotínamidu, riboflavínu, tiamínu, pantotenátu a čo je najdôležitejšie, pyridoxín. Pyridoxín je najbežnejším vitamínom B, ktorý sa nachádza v materskej kašičke, a jeho koncentrácie sa menia počas sezóny zháňania potravy. Najnižšie koncentrácie sa nachádzajú v máji a najvyššie koncentrácie sa vyskytujú v júli a auguste. Včely bez pyridoxínu v strave neboli schopné chovať plod. Mastné vlasy : 5 domácich liekov .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button