KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Plemená husí: Prehľad a charakteristiky známych druhov

Plemená husí: Prehľad a charakteristiky známych druhov. Domestikované husi sú jedným z najstarších druhov hydiny chovaných pre svoje vynikajúce produkty, ako sú mäso a perie. Pôvod týchto plemen siaha do dávnych čias, kde boli vyšľachtené stovky odrod z divých prémií, napríklad z divých druhov ako je hus divá (Anser anser) v Európe a hus labutia (Cygnopsis cygnoides) v Ázii. Niektoré plemená husí sú známe svojimi špecifickými vlastnosťami a atribútmi, ktoré sa v priebehu času vyvinuli v dôsledku selektívneho chovu a adaptácie na miestne prostredie.

Plemená husí

Plemená husí

 

Chov husí je populárny v mnohých regiónoch sveta, vrátane Slovenska, kde je napríklad rozšírené plemeno ako slovenská biela hus. Táto hus sa vyznačuje strednou hmotnosťou, kde gunár dosahuje približne 7 kg a hus 6 kg. Sú to dlhoveké a odolné vtáky, ktoré sa môžu dožívať až 12-27 rokov a sú cenene pre svoje vysokokvalitné mäso aj perie. Produkcia peňaťových výrobkov a chuťových lahôdok ako je tučná pečeň sú tiež dôležitými aspektmi chovu husí.

Pohľad na rôzne plemená husí odhalí široký spekter charakteristík, ako sú veľkosť, farba, znášanlivosť a kvalita peňaťových výrobkov. Niektoré plemená, ako sú stredne veľké až veľké sivostrakaté husi, sú obľúbené pre ich robustnosť a dobre vyvinuté materinské inštinkty. Na strane druhej, estetické a produkčné atribúty sa môžu líšiť medzi chovateľmi a jednotlivými regiónmi, čo vedie k lokalizovanej preferencii určitých plemien.

Pôvod a vývoj husích plemien

Pôvod a vývoj husích plemien

 

Domestikácia husí siaha až do antiky, pričom rôzne plemená husí sú výsledkom dlhodobej selekcie a chovu, ktoré boli postupne rozšírené po celom svete.

Staroveký Egypt a domestikácia

V starovekom Egypte sa začalo so zdomácnením divých husí, konkrétne husi veľkej (Anser anser), ktoré sa ďalej chovom a selekciou vyvíjali do rôznych plemien. Jednou z domestifikovaných druhov bol aj husica egyptská (Alopochen aegyptiacus), známa svojou adaptabilitou a odolnosťou. Strojček na vlasy a bradu pre mužov: Najlepší výber

Rozšírenie plemien husí na celom svete – Plemená husí

Plemená husí sa postupne rozšírili z Egypta do rôznych častí sveta, včetne Európy a Ázie. Medzi významné európske plemená patrí česká hus, ktorá je známa pre svoje kvalitné mäso a peří. V Rusku bol chov husí tiež populárny – russké plemena hus, ako je adlerská hus alebo russká hus, sú cené pre svoju hmotnosť a plodnosť. Obrázky a viac informácií o týchto a ďalších plemenách možno nájsť aj na Wikimedia Commons.

Populárne plemená husí a ich charakteristiky

Populárne plemená husí a ich charakteristiky

 

Pri výbere plemena husí je dôležité zvážiť účel chovu – či už pre mäso, vajcia alebo perie. Plemená sa líšia podľa veľkosti, temperamentu a produkčných vlastností.

Európske plemená

Emdenská hus (Emdenská husa): Toto veľké plemeno pochádza z Nemecka a vyniká masívnym telom. Husy Emdenského plemena majú vysokú produkciu mäsa. Dospelý samiec môže dosiahnuť hmotnosť až 9 kg, samica do 8 kg.

  • Suchovská hus (Suchovská husa): Pochádzajúca z Ruska, Suchovská hus je známa svojou dobrou mrazuvzdornosťou a schopnosťou adaptácie na rôzne životné podmienky. Samice prinesú asi 60 vajec za rok.
  • *Faerská hus: Odolná voči chladu, často chovaná na Faerských ostrovoch, známa pre pekne zafarbené perie a dobrú produkciu vajec.

Shetlandská hus (Shetlandská husa): Tento malý druh husy je pôvodom zo Severného ostrova Shetland. Shetlandské husi sú cenene pre svoje perie a schopnosť prežiť v náročných podmienkach.

Americké a Ázijské plemená

Americká chocholatá hus (Americká chocholatá husa): Charakteristická svojím chocholom na hlave, priťahuje pozornosť nezvyčajným vzhľadom. Je to menej bežné plemeno, ktoré sa využíva hlavne pre výstavy a chov.

  • *Africká hus: Toto plemeno sa odlišuje dlhým krkom a vysokým hlasom. V chove je cenena pre svoje schopnosti získavať potravu a odolnosť voči chorobám.

Arzamašská hus: Pochádza z Ruska a je to plemeno s dobrou adaptabilitou na rôzne prostredia. Je známa vynikajúcou živou hmotnosťou a kvalitnou produkciou mäsa.

Chov husí – Plemená husí

Chov husí - Plemená husí

 

Pri chove husí je dôležité zamerať sa na primerané podmienky pre zvieratá, šlechtění plemien zameraných na produkciu mäsa či vajec a na zabezpečenie kvalitných produktov z husí.

Podmienky chovu

Chov husí vyžaduje dostatočný priestor pre pohyb, prístup k čistej vode a kryté priestory pre ochranu pred nepriaznivým počasím. Je dôležité poskytnúť husiam možnosť pravidelného pásačky, čo prispeje k ich fyzickej kondícii a zníži náklady na krmivo. Vhodné plemeno pre začínajúceho chovateľa je Slovenská podunajská hus, ktorá je odolná a nenáročná na chov.

Šlechtění a genetika

Šlechtění husí je proces zameraný na zlepšenie produkčných charakteristík plemien, ako sú živá hmotnosť a schopnosť znášať vajcia. Plemená ako Emdenská hus a Cholmogorská hus sú vyhľadávané pre svoju veľkú živú hmotnosť a schopnosť produkovať vysoký počet vajec. Genetická diverzita a správny výber rodičovských jedincov sú kľúčom k úspešnému šlechtění.

Produkty z husí – Plemená husí

Produkty z husí zahŕňajú mäso, sádlo, vajcia a husie jatra, pričom každé plemeno môže byť špecializované na rôzne produkty. Emdenská hus je známa svojím objemným a kvalitným mäsom. Hus Pilgrimská poskytuje nielen chutné mäso, ale aj hodnotné pevné škrupinové vajcia. Pri produkčnom chove je nevyhnutné dbať na kvalitu krmív, ktorá priamo ovplyvňuje výslednú kvalitu produktov.

Využitie husích produktov a gastronómia

Využitie husích produktov a gastronómia

 

Husacie produkty sú významnou súčasťou gastronómie a majú široké využitie v kuchyni aj v ďalších odvetviach.

Mäso a jeho spracovanie

Husacie mäso je vyhľadávanou pochúťkou vďaka svojej šťavnatej a charakteristickej chuti. Berneška veľká, plemeno ceněné pre svoje kvalitné mäso, je častou voľbou pre prípravu sviatočných pokrmov. Husacie mäso sa spravidla predáva ako celé, alebo v menších častiach ako sú prsia a stehná. Je bohaté na železo a vitamín B.

  • Príprava a spracovanie mäsa:
    • Péčenie: Celé husi sa tradíčne pečú s rôznymi plnkami a servírujú s lokšami alebo knedľami.
    • Údené mäso: Údené husacie prsia ponúkajú intenzívnejšiu chuť a sú vynikajúcim doplnkom šalátov či predjedál.
    • Husacie jatra, či už pečené alebo prípravené ako paštéta, sú vysoce ceněné pre svoju jemnosť a bohatosť chuti.

Husacie perie – Plemená husí

Husacie perie sú známe svojou odolnosťou a schopnosťou zadržiavať teplo, čím sú skvelým materiálom pre výrobu vysoko kvalitných spiacich vankúšov a perín.

  • Využitie peří a peria:
    • Spacie vankúše: Perie poskytuje mäkkosť a peří sa hodí pre jeho schopnosť udržiavať objem a poskytovať oporu.
    • Vrchné odevy: Husacie peří sa často využíva ako izolačný materiál v zimných bundách a péřovkách.

Okrem týchto hlavných produktov sa z husí získava aj vajcia, ktoré sú väčšie než kuracie a majú silnejšiu chuť, a sádlo, ktoré sa používa v kuchyni na prípravu rôznych jedál a má vyšší obsah mono-nenasýtených tukov oproti iným druhom živočíšnych tukov.

Ochrana plemien a udržateľný chov – Plemená husí

Ochrana plemien a udržateľný chov - Plemená husí

 

Udržateľnosť chovu husi a ochrana plemien sú kľúčové aspekty pre zachovanie genetickej diverzity a tradičných plemien, ako sú Slovenská biela hus či Pomoranská hus. Podpora ohrozených plemien a zodpovedný chov je nevyhnutná pre zdravé agroekosystémy.

Ohrozené plemená

Slovenská biela hus

  • Toto plemeno bolo vyšľachtené na Slovensku a vyznačuje sa dobrým prispôsobením na lokálne podmienky. Je menej náročné na chov a poskytuje vysokú kvalitu mäsa a pečene.

Pomoranská hus

  • Pôvodná oblasť: Pomoransko (Nemecko/ Poľsko)
  • Farebné rázy: sivostrakatá, šedá, žltá, biela
  • Patrí k najstarším európskym plemenám

Ruské plemená:

  • Gorkovská hus: známa pre svoju výkonnosť
  • Šuvalská hus: cenná pre svoju odolnosť a adaptabilitu

Česká chocholatá husa a Empordská husa sú ďalšie plemená sústredené v Európe, ktoré potrebujú pozornosť v rámci udržateľného chovu a ochrany.

Zodpovedný chov a biodiverzita

Zodpovedný chov husí sa nezameriava len na produktivitu, ale aj na zachovanie genetického zázemia a zdravých populácií. Biodiverzita je kľúčová pre prispôsobenie sa na zmeny prostredia a potravinovú bezpečnosť.

  • Vajcia: Kvalita a produkcia vajec sú u rôznych plemien odlišné; pri výbere plemena treba myslieť na očakávaný výkon.
  • PSK (Podkarpatská hus): Toto plemeno je známe svojou odolnosťou a kvalitou vajec.
  • Udržateľný chov znamená záväzok chrániť plemená husí ako hlavnú súčasť ľudského dedičstva a zdroj genetických zdrojov pre budúce generácie.

Chovatelia by mali preferovať metódy, ktoré podporujú biodiverzitu a udržateľnosť, vrátane zachovania ohrozených plemien husí a používania metód chovu, ktoré sú ekologicky a eticky zodpovedné.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button