KRAVYPoľnohospodárske zvieratá

Jersey krava – chov a starostlivosť

Jersey krava. Ak ste počuli o plemene kráv Jersey a uvažujete o ich chove, je dôležité poznať niektoré základné informácie o starostlivosti a výhodách tohto plemena. Kravy Jersey sú známe svojou výbornou mliečnou úžitkovosťou a sú vhodné pre rôzne systémy chovu. Ich menej náročný charakter a odolnosť voči ochoreniam a zraneniam robí z tohto plemena výbornú voľbu pre poľnohospodárov.

Jersey krava

Jersey krava

 

Pri chove kráv Jersey je dôležité venovať pozornosť ich starostlivosti a správnemu kŕmeniu. Kravy Jersey majú schopnosť prispôsobiť sa rôznym druhom podnebia, prostredia a spôsobov hospodárenia. Ich mlieko sa vyznačuje vysokou kvalitou, je bohaté na bielkoviny, minerály a stopové prvky. Navyše, Jerseyky majú schopnosť rýchlejšie dospievať a ich úžitkovosť je v porovnaní s inými plemenami výborná.

Ak sa rozhodnete pre chov kráv Jersey, môžete sa tešiť na menej starostí s nohami a nižší výskyt klinickej mastitídy. Dôležité je venovať pozornosť aj správnemu kŕmeniu a starostlivosti o zvieratá. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete viac o starostlivosti a výhodách chovu kráv Jersey.

Plemeno Jersey

Plemeno Jersey

 

Ak hľadáte ušľachtilé plemeno krátkohlavého skotu pre vašu farmu, možno by ste mali zvážiť chov Jersey kráv. Toto kanálové plemeno je známe pre svoje vynikajúce mlieko, ktoré sa používa na výrobu syrov a masla.

Jersey kravy sú malé, s hmotnosťou do 500 kg, ale ich mlieko má vysoký obsah tuku a bielkovín, ktoré sú pre farmárov veľmi cenné. V porovnaní s priemerným mliekom má pohár jerseyského mlieka vyššiu nutričnú hodnotu: o 15% až 20% viac bielkovín, 15% až 18% viac vápnika, 10% až 12% viac fosforu a tiež podstatne vyššiu hladinu vitamínu B12. Navyše, Jersey kravy sú veľmi poslušné a zvedavé zvieratá.

Ak sa rozhodnete pre chov Jersey kráv, mali by ste sa o ne dobre starať. Je dôležité, aby mali kvalitnú stravu, ktorá sa skladá z výživných látok, ako sú bielkoviny, sacharidy a vitamíny. Okrem toho, mali by ste sa uistiť, že majú prístup k čistej vode a primeranému prostoru na pohyb.

Pri chove Jersey kráv je tiež dôležité zabezpečiť im primeranú starostlivosť a preventívnu liečbu. Môžu sa vyskytnúť rôzne choroby, ako sú napríklad mastitída, hnačka alebo respiračné infekcie. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať ich zdravie a v prípade potreby zavolať veterinára.

Výhody a nevýhody chovu Jersey kráv súvisia s ich vlastnosťami a potrebami. Aj keď sú tieto kravy vynikajúce pre výrobu syrov a masla, ich malá veľkosť a nízka produkcia mlieka môžu byť pre niektorých farmárov nevýhodou. Preto je dôležité zvážiť všetky faktory predtým, než sa rozhodnete pre chov Jersey kráv.

Pôvod a charakteristika plemena

Pôvod a charakteristika plemena

 

Jersey krava je pôvodom z ostrova Jersey v Lamanšskom prielive. Toto plemeno je známe svojou výbornou mliečnou úžitkovosťou a vysokou kvalitou mlieka. Charakteristika plemena Jersey zahŕňa aj ich prispôsobivú povahu, ktorá umožňuje chovať ich v rôznych prostrediach a podnebiach.

Ostrov Jersey

Ostrov Jersey je malý ostrov nachádzajúci sa v Lamanšskom prielive, ktorý patrí do skupiny ostrovov Channel Islands. Jersey kravy pochádzajú práve z tohto ostrova, kde boli vyšľachtené s cieľom zlepšiť mliečnu úžitkovosť.

Guernsey

Guernsey je ďalší ostrov v skupine Channel Islands, ktorý je známy svojimi kravami Guernsey. Toto plemeno kráv je veľmi podobné plemenu Jersey, ale má niektoré rozdiely v farbe a vlastnostiach mlieka.

Alderney

Jersey krava. Alderney je tretím ostrovom v skupine Channel Islands. Aj keď sa na tomto ostrove nechovajú Jersey kravy, je dôležité spomenúť Alderney v súvislosti s pôvodom plemena Jersey, pretože aj na tomto ostrove sa chovajú kravy s vysokou mliečnou úžitkovosťou.

Všeobecne platí, že plemeno Jersey je známe svojou výbornou mliečnou úžitkovosťou a vysokou kvalitou mlieka. Tieto kravy majú hnedú farbu s bielymi pruhmi a sú stredne veľkého vzrastu. Ich mlieko obsahuje viac bielkovín a minerálov ako mlieko iných krávskych plemien. Navyše, Jersey kravy sú veľmi prispôsobivé a môžu byť chované v rôznych prostrediach a podnebiach.

Chov a starostlivosť Jersey krava

Chov a starostlivosť Jersey krava

 

Jersey krava. Pri chove a starostlivosti o kravy plemena Jersey je dôležité venovať pozornosť mnohým faktorom. V tejto sekcií sa pozrieme na niektoré z týchto faktorov a poskytneme vám užitočné informácie na to, ako sa postarať o svoje kravy.

Stajne

Stajne pre kravy plemena Jersey by mali byť dobre vetrané a osvetlené. Kravy by mali mať dostatok miesta na pohyb a odpočinok. Ideálne je, ak majú každá krava svoju vlastnú kôšu na seno a dostatočne veľký box na spanie. V stajni by mala byť aj pitná voda a prístup k strave.

Teplota

Teplota v stajni pre kravy plemena Jersey by mala byť udržiavaná na stabilnej úrovni. Ideálne teplota pre kravy je medzi 10 a 20 stupňami Celzia. V zime by mali byť stajne dobre zateplené a chránené pred vetrom. V lete by mali byť stajne dobre vetrané a chránené pred prílišným slnečným žiarením.

Údržba

Jersey krava. Kravy by mali byť pravidelne čistené a dezinfikované. Stajne by mali byť udržiavané v čistote a suchu. Kravy by mali byť pravidelne kŕmené a napájané. Je dôležité sledovať ich zdravotný stav a pravidelne ich vážiť. Telatá by mali byť oddelené od matiek a pravidelne kontrolované veterinárom.

Pri chove kráv plemena Jersey je dôležité sa postarať o ich zdravotný stav a správnu stravu. Jerseyský skot je známy svojou vysokou produkciou mlieka, ale je tiež dôležité sa postarať o ich konverziu krmiva. Kravy by mali byť kŕmené kvalitným senom a krmivom s vysokým obsahom bielkovín. Je tiež dôležité sledovať ich zdravotný stav a pravidelne ich kontrolovať veterinárom.

Produkcia mlieka Jersey krava

Produkcia mlieka

 

Chov kráv z plemena Jersey sa oplatí najmä pre ich vysokú produkciu mlieka. Priemerná úžitkovosť dosahuje 6000 kg mlieka za laktáciu, čo je oveľa viac v porovnaní s inými mliečnymi plemenami. Navyše, Jerseyky produkujú v priemere šestnásť krát viac kg mlieka za laktáciu než je ich živá hmotnosť.

Obsah Tuku

Mlieko z kráv plemena Jersey má vysoký obsah tuku, čo ho robí ideálnym pre výrobu mliečnych výrobkov ako sú maslo, syry, ale aj smotana a podobne. Chuť mlieka je krémová a bohatá, čo je veľmi obľúbené u mnohých ľudí.

Bielkoviny

Mlieko z kráv plemena Jersey obsahuje o 18% viac bielkovín ako bežné mlieko. Toto robí Jerseyky vynikajúcimi pre ľudí, ktorí potrebujú viac bielkovín vo svojej strave.

Karotén

Jersey krava. Mlieko z kráv plemena Jersey obsahuje tiež karotén, ktorý je dôležitý pre zdravie očí a kože. Karotén sa nachádza v mlieku v malom množstve, ale pravidelná konzumácia mlieka z kráv Jersey môže pomôcť udržiavať zdravie očí a kože.

Vápnik

Mlieko z kráv plemena Jersey obsahuje o 20% viac vápnika ako bežné mlieko. Vápnik je dôležitý pre zdravie kostí a zubov, takže pravidelná konzumácia mlieka z kráv Jersey môže pomôcť udržiavať zdravé kosti a zuby.

Minerály

Mlieko z kráv plemena Jersey obsahuje tiež množstvo minerálov ako sú draslík, fosfor a horčík. Tieto minerály sú dôležité pre správne fungovanie organizmu a pravidelná konzumácia mlieka z kráv Jersey môže pomôcť udržiavať zdravie.

Vzhľadom na vysokú produkciu mlieka a výhody, ktoré mlieko z kráv plemena Jersey poskytuje, je chov kráv Jersey veľmi výhodný pre mnohých chovateľov.

Výhody a nevýhody Jersey krava

Výhody a nevýhody Jersey krava

 

Pri chove kráv Jersey môžete očakávať rôzne výhody a nevýhody. Tu je prehľad hlavných faktorov, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako sa rozhodnete pre toto plemeno.

Výhody

  • Vysoká produkcia mlieka: Kravy Jersey majú vysokú produkciu mlieka a produkujú mlieko s vyšším obsahom maslového tuku, vďaka čomu sú ideálne pre mliečne výrobky.
  • Vysoká kvalita mlieka: Mlieko z kráv Jersey sa vyznačuje vysokou kvalitou – je obzvlášť bohaté na bielkoviny, minerály a stopové prvky. Je tiež bohaté na farbu, ktorá sa prirodzene získava z karoténu, výťažku z trávy.
  • Vysoká adaptabilita: Jersey je veľmi prispôsobivé a odolné plemeno. Dobre odoláva vysokým teplotám, ako aj chladnej klíme. Ľahko sa prispôsobia rôznym systémom chovu.
  • Menej ochorení a zranení: V porovnaní s inými plemenami majú kravy Jersey menej problémov s nohami a nižší výskyt klinickej mastitídy.
  • Jednoduchá starostlivosť: Chov kráv Jersey nie je príliš náročný. Potrebujú len základnú starostlivosť a stravu.

Nevýhody

  • Vysoká cena: Kravy Jersey sú dosť drahé, takže u nás ich hospodárske zvieratá nie sú také veľké, ako by sme chceli.
  • Nie sú ideálne pre mäso: Jersey má zlú kvalitu mäsa, takže nie sú ideálne pre mäsové výrobky.
  • Bojazlivosť: Kravy Jersey sú bojazlivé a majú dlhú závislosť na zmene vlastníkov a miesto pobytu.
  • Suchá stavba: Plemenné zvieratá často používajú úzko súvisiace kríže a stavba je často suchá a preplnená.

Pri rozhodovaní o chove kráv Jersey by ste mali zvážiť tieto faktory a zvážiť, či sú pre vás správne.

Plemenná kniha Jersey krava

Plemenná kniha

 

Plemenná kniha je záznam o všetkých jednotlivých zvieratách v danej populácii. V prípade plemena kráv Jersey sa plemenná kniha vede na základe záznamov o rodičoch, dátume narodenia, farbe, hmotnosti, zdravotnom stave a výkonnosti.

Tieto informácie sú dôležité pre chovateľov, ktorí sa snažia zlepšovať genetickú kvalitu svojho stáda. Na základe plemennej knihy môžu vybrať najlepšie zvieratá na párenie a tým zabezpečiť lepšie vlastnosti v ich potomstve.

V súčasnosti sa plemenná kniha v Slovenskej republike vedie pod dohľadom Slovenského zväzu chovateľov dojníc a teliat. Všetky záznamy sú pod dohľadom odborníkov, ktorí zabezpečujú ich presnosť a spoľahlivosť.

Pri kúpe nového zvieraťa je preto dôležité zistiť, či je zviera zapísané v plemennej knihe a aké má vlastnosti. To vám umožní robiť informované rozhodnutia pri výbere nových zvierat pre svoje stádo.

V prípade kráv Jersey je plemenná kniha dôležitým nástrojom pre zlepšenie genetických vlastností v stáde. Vďaka nej môžu chovatelia zabezpečiť zdravé a výkonné zvieratá, ktoré produkujú kvalitné mlieko. Krava ,Dobytok a býky – Všetko o kravách

Rôzne

Rôzne

 

Pri chove Jersey kráv je dôležité poznať niektoré základné charakteristiky tohto plemena. Táto sekcia poskytuje informácie o farbe, končatinách, hrudníku, bielych škvrnách a zrelosti kráv. Kravy Jersey – všetko o plemene dojníc

Farba

Tak farba Jersey kráv sa pohybuje od svetlohnedej až po tmavohnedú. Farba srsti môže byť jednoliatá alebo môže obsahovať bielu farbu v tvare pásikov. Farba očí kráv je tmavá hnedá až čierna.

Končatiny

Končatiny Jersey kráv sú pomerne krátke a tenké, s hladkými kopytami. Sú pomerne silné vzhľadom na veľkosť tela a majú dobrú schopnosť pohybu.

Hrudník

Hrudník Jersey kráv je široký a hlboký, čo umožňuje dostatočný priestor pre srdce a pľúca. Tento široký hrudník tiež umožňuje kravám produkovať viac mlieka.

Biele Škvrny

Niektoré Jersey kravy môžu mať na svojom tele bielu farbu v tvare pásikov alebo škvŕn. Táto biela farba je výsledkom genetických faktorov a nie je nezvyčajná u tohto plemena.

Zrelosť

Jersey kravy sa zrejme stávajú dospelými vekom 2 až 3 roky. Samice môžu dosiahnuť hmotnosť až do 500 kg a samce do 700 kg. Je dôležité, aby kravy boli primerane kŕmené a starostlivo sledované, aby sa zabezpečilo ich zdravie a dlhovekosť.

Tieto charakteristiky sú dôležité pre chovateľov, ktorí sa rozhodujú pre chov Jersey kráv. Pri výbere kráv je dôležité venovať pozornosť týmto charakteristikám a vybrať si zdravé a silné jedince.

Rozšírenie Jersey krava

Rozšírenie Jersey krava

 

Jersey kravy sú pomerne populárne po celom svete a chovajú sa v mnohých krajinách. Nižšie nájdete zoznam krajín, kde sa Jersey kravy chovajú najčastejšie. Kravy plemena 10 najobľúbenejších plemien

USA

V USA sa Jersey kravy chovajú už viac ako 200 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V USA je registrovaných mnoho chovateľov Jersey dobytka a existuje aj mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena.

Nový Zéland

Nový Zéland je jednou z krajín, kde sa Jersey kravy chovajú najviac. Jersey kravy sú v tejto krajine obľúbené kvôli svojej vysokorodnej kvalite mlieka a vynikajúcej mliečnej úžitkovosti. V Novom Zélande existuje aj mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena.

Francúzsko

V Francúzsku sa Jersey kravy chovajú už viac ako 200 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V tejto krajine existuje mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena.

Austrália

V Austrálii sa Jersey kravy chovajú už viac ako 100 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V Austrálii existuje mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena. Vlasové hnojivo šampón

Južná Afrika

V Južnej Afrike sa Jersey kravy chovajú už viac ako 100 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V tejto krajine existuje mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena.

Zimbabwe

V Zimbabwe sa Jersey kravy chovajú už viac ako 50 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V tejto krajine existuje mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena.

Kanada

V Kanade sa Jersey kravy chovajú už viac ako 100 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V Kanade existuje mnoho organizácií, ktoré sa zaoberajú propagáciou tohto plemena.

Normandie

V Normandii sa Jersey kravy chovajú už viac ako 200 rokov. Sú to populárne dojné kravy, ktoré sú známe svojou vysokou mliečnou úžitkovosťou a vynikajúcou kvalitou mlieka. V tejto krajine existuje m

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button