KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Kačica ruánska: Chov a starostlivosť

Kačica ruánska. Keď hľadáte plemeno kačíc na chov, jednou z možností je kačica ruánska. Toto plemeno kačíc je ozdobou každého gazdovského dvora a poteší každého chovateľa svojím zovňajškom, ako aj chutným mäsom. Kačica ruánska patrí medzi najťažšie plemená kačíc a je vhodná na chov pre skúsených chovateľov.

Kačica ruánska

Kačica ruánska

 

Pre úspešný chov kačíc ruánskych je dôležité zabezpečiť vhodné prostredie a starostlivosť. Kačice vyžadujú kvalitné krmivo a čistú vodu. Odporúča sa kŕmiť ich zošrotovanou a namáčanou zmesou obilnín, ako sú ovsené vločky, jačmeň, kukurica a pšenica. V období znášky je vhodné im podávať naklíčené obilniny, aby sa doplnili vitamíny a zvýšila sa oplodnenosť vajíčok. Ako podstieľka sa odporúča používať slamu.

Pri chove kačíc ruánskych je tiež dôležité zabezpečiť im dostatok priestoru a zabezpečiť im vhodné podmienky na kladenie vajíčok. Kačice ruánske sú pomerne ťažké, preto by mali mať k dispozícii dostatok miesta na pohyb a vykonávanie bežných aktivít. S vhodnou starostlivosťou a kvalitným krmivom môžete mať z chovu kačíc ruánskych radosť a získať chutné mäso a vajíčka.

Pôvod a plemeno

Pôvod a plemeno

 

Kačica ruánska, známa tiež ako Rouenka, je pôvodom z Francúzska, kde bola vyšľachtená v okolí mesta Rouen. Dnes je to jedno z najobľúbenejších plemien kačíc na svete a je chovaná pre svoje chutné mäso a atraktívny vzhľad.

Kačica ruánska je jedným z najťažších plemien kačíc. Vyznačuje sa silným telom a výraznými farbami, ktoré pripomínajú divokú kačicu. Samce sú väčšie ako samice a majú charakteristickú zelenú hlavu a krk.

Toto plemeno kačíc je známe svojím chutným mäsom, ktoré je jemné a mierne mastné. Je to obľúbená voľba pre chovateľov, ktorí sa zaujímajú o produkciu kvalitného mäsa.

Okrem kačice ruánskej existuje mnoho ďalších plemien kačíc, vrátane pižmovky, pekingu a muscovy. Každé plemeno má svoje vlastné vlastnosti a výhody, takže je dôležité zvážiť vaše potreby a preferencie pred výberom kmene.

Ak hľadáte plemeno kačíc pre chov, kačica ruánska môže byť skvelou voľbou. Je to krásna a robustná kačica, ktorá vám poskytne kvalitné mäso a bude ozdobou vášho gazdovského dvora.

Fyzické charakteristiky

Fyzické charakteristiky

 

Kačica ruánska je plemeno kačice, ktorá sa vyznačuje svojím zovňajškom a chutným mäsom. Jej hmotnosť sa pohybuje od 2,5 do 3,5 kg a patrí tak medzi najťažšie plemená kačíc. Farba jej operenia je zväčša tmavá až čierna s metalickým leskom. Samice sú menšie ako samci, no majú podobnú farbu operenia.

Kačica ruánska má široké telo a krátky krk, ktorý jej dodáva robustný vzhľad. Jej hlava je malá a okrúhla, s malými očami a krátkym zobákom. Farba jej tváre je modrá, s červenými karunkami.

Jej operenie je husté a jemné, s krátkymi perami, ktoré jej umožňujú dobre sa prispôsobiť rôznym poveternostným podmienkam. Farba jej peria sa líši od tmavohnedej až po čiernu s metalickým leskom.

Okrem toho, kačica ruánska má aj široké nohy, ktoré jej umožňujú dobre sa pohybovať po rôznych povrchoch. Jej chodidlá sú tmavé až čierne, s malými pazúrikmi.

Celkovo, kačica ruánska je pôvabná a silná kačica, ktorá sa hodí pre chovateľov, ktorí hľadajú plemeno s výrazným vzhľadom a chutným mäsom.

Chov a starostlivosť Kačica ruánska

Chov a starostlivosť Kačica ruánska

 

Pri chove Kačice ruánskej je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré zabezpečia zdravý a plodný život vašich zvierat.

Kŕmenie a výživa

Kŕmenie Kačice ruánskej je kľúčovým faktorom pre jej zdravie a plodnosť. Odporúčame zošrotovanú a namáčanú zmes obilnín, ako sú ovs, jačmeň, kukurica a pšenica. V období znášky sa odporúča naklíčené obilie, kvôli doplneniu vitamínov a zvýšeniu oplodnenosti vajíčok. Okrem obilnín je vhodné pridávať do stravy aj zeleninu a ovocie. Zelenina a ovocie obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie kačíc.

Podstielka

Podstielka je dôležitou súčasťou starostlivosti o Kačicu ruánsku. Ako podstielka sa odporúča používať slamu. Slama poskytuje zvieratám teplo a pohodlie, zároveň zabraňuje tvorbe vlhkosti a znečistenia.

Prístup k vode

Kačice potrebujú prístup k čistej vode. Voda by mala byť k dispozícii v dostatočnom množstve a mala by mať aspoň dvojnásobok výšky kačice. Dospelé kačice by mali mať k dispozícii hlboký hrniec, do ktorého si môžu ponoriť hlavu a napojiť sa.

Trávnatý výbeh

Trávnatý výbeh je ideálnym miestom pre Kačicu ruánsku. Výbeh by mal byť dostatočne veľký, aby zvieratá mali dostatok miesta na pohyb. Tráva výbehu poskytuje zvieratám potrebné vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k ich zdraviu a plodnosti.

S dodržaním týchto základných pravidiel chovu a starostlivosti o Kačicu ruánsku môžete zabezpečiť zdravý a plodný život vašich zvierat.

Reprodukcia a liahnutie Kačica ruánska

Reprodukcia a liahnutie Kačica ruánska

Ak chcete pestovať Kačicu ruánsku, musíte mať na zreteli aj jej reprodukciu a liahnutie. Vajcia Kačice ruánskej sú pomerne ťažké a vážia približne 80 gramov. Vajcia sú znášané počas znáškového obdobia, ktoré trvá zhruba 7 mesiacov. Počas tohto obdobia môžete očakávať, že kačica znáša približne 70 vajec.

Kačica ruánska má nedisciplinovaný pud kvokania a sedenia na vajíčkach, preto je najvhodnejšie vajcia zbierať a liahnuť v liahni. Liahnutie vajec v liahni je najlepšie riešenie, ak chcete mať väčší počet káčiat. Pri liahnutí vajec v liahni by ste mali dbať na to, aby liahňa bola vopred vyhriata na správnu teplotu, ktorá by mala byť okolo 37,7 °C.

Je dôležité, aby ste kačacie vajcia vkladali do liahne špicatou stranou smerom nadol. V liahni by ste mali udržiavať vlhkosť medzi 55-60%. Ak liahňa nemá kontrolné alarmy, radšej ju spočiatku kontrolujte sami, aby ste si overili, že správne udržuje teplotu a vlhkosť.

Po zhruba 28 dňoch by sa mali začať líhať prvé káčatá. Po vyliahnutí káčat by ste mali liahňu neotvárať ihneď, aby ste nedali zabrať tým, ktorí sa ešte nevyliahli. V liahni by ste mali udržiavať teplotu a vlhkosť počas prvých dní, aby sa káčatá mohli dobre prispôsobiť novému prostrediu.

Výživa a krmivá

Výživa a krmivá

 

Pri chove kačíc je výživa a krmivá jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú ich zdravie a produktivitu. Správna výživa a krmivá zabezpečia, že vaše kačice budú mať dostatok energie a výživných látok na to, aby mohli rásť a produkovať vajcia a mäso.

Krmivo pre kačice by malo byť vyvážené a obsahovať potrebné živiny, ako sú bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Medzi obľúbené krmivá patria obilniny, ako sú kukurica, pšenica a jačmeň, ale aj zrno, ako je sója a slnečnica.

Je dôležité vziať do úvahy vek a fázu života kačíc pri výbere krmiva. Napríklad, káčatá potrebujú krmivo s vyšším obsahom bielkovín, aby mohli rásť a vyvíjať sa správne. Na druhej strane, dospelé kačice vyžadujú menej bielkovín a viac sacharidov a tukov.

Okrem krmiva môžete aj pridať do stravy kačíc vitamíny a minerály. Napríklad, vitamín C pomáha posilňovať imunitný systém kačíc, zatiaľ čo vápnik a fosfor sú nevyhnutné pre silné kosti a zuby.

Pri výbere krmiva pre vaše kačice sa uistite, že je kvalitné a bezpečné pre ich konzumáciu. Taktiež nezabudnite na pravidelné kŕmenie a dostatočný prístup k vode, čo je kľúčové pre zdravie a pohodu vašich kačíc. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Výhody a nevýhody chovu Kačica ruánska

Výhody a nevýhody chovu Kačica ruánska

 

Ak sa rozhodnete chovať Kačicu ruánsku, je dôležité poznať jej výhody a nevýhody. Toto plemeno sa vyznačuje viacerými pozitívnymi aj negatívnymi vlastnosťami.

Výhody chovu Kačice ruánskej

  • Mäso: Kačica ruánska patrí medzi plemeno hydiny s vynikajúcou kvalitou mäsa. Je to tmavé mäso s jemnou štruktúrou a vynikajúcou chuťou.
  • Chuť: Kačica ruánska má vynikajúcu chuť, ktorá je veľmi obľúbená medzi spotrebiteľmi.
  • Jatočný prírastok: Kačica ruánska je považovaná za plemeno s vysokým jatočným prírastkom. To znamená, že sa rýchlo priberá na váhe a je vhodná na rýchle odchovy.
  • Úžitok: Kačica ruánska je vynikajúca aj vďaka svojmu vysokému úžitku. Toto plemeno je veľmi plodné a dokáže znášať až 180 vajec ročne.
  • Svalové vlákna: Mäso Kačice ruánskej obsahuje veľa svalových vlákien, ktoré sú dôležité pre zdravie a výkonnosť organizmu.

Nevýhody chovu Kačice ruánskej

  • Temperament: Kačica ruánska je považovaná za temperamentné plemeno hydiny. Samce sú ťažké a agresívne, preto potrebujú mať v kŕdli aspoň dve kačice, aby ich nezničili.
  • Náročnosť na kŕmenie: Kačica ruánska je náročnejšia na kŕmenie ako iné plemená hydiny. Potrebuje kvalitné krmivo a dostatok vody.
  • Náročnosť na starostlivosť: Kačica ruánska je náročnejšia na starostlivosť ako iné plemená hydiny. Potrebuje dostatok priestoru a čisté prostredie, aby sa cítila dobre a mohla sa správne vyvíjať.

Ak sa rozhodnete chovať Kačicu ruánsku, musíte byť pripravení na jej náročnosť a temperament. Avšak, ak sa o ňu budete dobre starať, budete mať vynikajúce mäso a vajcia s vynikajúcou chuťou.

Kde kúpiť a ako vybrať

Kde kúpiť a ako vybrať

 

Ak sa rozhodnete pre chov kačice ruánskej, môžete si ju kúpiť na rôznych miestach. Môžete sa obrátiť na rozmnožovacie farmy, kde vám ponúknu komerčné hybridy. Ak preferujete čistokrvné plemená, môžete kontaktovať priamo chovateľov prostredníctvom inzercie, chovateľských burzách a výstavách zvierat.

Pri výbere kačice ruánskej sa odporúča zamerať sa na niekoľko kritérií. Je dôležité venovať pozornosť veku a zdravotnému stavu kačice. Mala by byť aspoň 4 mesiace stará a mať zdravé pevné nohy a krycie perie.

Okrem toho, môžete sa zamerať aj na jej farbu. Kačica ruánska môže byť čierna alebo biela. Ak hľadáte kačicu na súťažné účely, môže byť dôležité zamerať sa na jej výstavné kvality.

Ak sa chystáte na výstavu, môžete sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám pomôžu pri výbere vhodnej kačice. Napríklad, František Staňo je známy odborník na chov kačíc a môže vám pomôcť výberom vhodného jedinca.

V každom prípade, je dôležité zamerať sa na zdravú a kvalitnú kačicu, ktorá bude schopná priniesť vám radosť a úspech v chove.

Rôzne spôsoby použitia

Rôzne spôsoby použitia

 

 

Kačica ruánska je vynikajúca voľba pre každého, kto chce pestovať svoju vlastnú potravu alebo získať kvalitné mäso. Okrem toho, môžete ju použiť aj ako výborného hnojivového zdroja pre vaše záhrady.

Ak chcete pestovať kačice ruánske, môžete ich chovať vo svojom dvore alebo na farme. Sú to skvelé zvieratá na chov, pretože sú nenáročné a nevyžadujú veľa starostlivosti. Ak máte skúsenosti s chovaním sliepok alebo iných druhov hydiny, budete sa s nimi rýchlo zoznámiť.

Kačice ruánske sú tiež skvelé zvieratá na výrobu vajec a mäsa. Ich vajcia sú veľké a chutné, a výborné na pečenie. Ich mäso je tiež vynikajúce, a môžete ho použiť na prípravu chutných jedál. Ak hľadáte zdravú a chutnú alternatívu k mäsu z obchodu, kačica ruánska je skvelou voľbou.

Okrem toho, kačice ruánske sú tiež vynikajúcim zdrojom hnojiva pre vaše záhrady. Ich trus je bohatý na dusík a iné živiny, ktoré sú potrebné pre rast rastlín. Môžete ho použiť ako hnojivo priamo na vaše záhony alebo ho skompostovať a použiť ako organické hnojivo.

V závislosti od vašich potrieb a preferencií, môžete použiť kačice ruánske na rôzne spôsoby. Či už ich chováte pre vajcia, mäso alebo ako zdroj hnojiva, sú to skvelé zvieratá, ktoré vám môžu poskytnúť množstvo výhod a prínosov.

Záver Kačica ruánska

 

V článku sme sa zameriavali na chov a starostlivosť o Kačicu ruánsku. Toto plemeno kačice je veľmi obľúbené medzi chovateľmi pre svoj vzhľad a chutné mäso. Ak sa rozhodnete začať s chovom kačíc, odporúčame začať s menším počtom a postupne sa rozširovať.

Pri starostlivosti o kačice je dôležité zabezpečiť im dostatočné množstvo čistej vody a kvalitnú stravu. Kačice sú zvyčajne zdravé zvieratá, ale môžu sa vyskytnúť rôzne choroby, preto je dôležité pravidelne ich kontrolovať a v prípade potreby navštíviť veterinára.

Pri výbere plemena kačice je dôležité zvážiť vaše potreby a možnosti. Kačica ruánska je ťažšie plemeno, ktoré potrebuje viac priestoru a vody, zatiaľ čo niektoré iné plemená sú menšie a menej náročné na starostlivosť.

V každom prípade je chov kačíc zaujímavý a obohacujúci koníček, ktorý si môžete vychutnať s rodinou a priateľmi. Ak máte záujem o chov kačíc, odporúčame sa bližšie informovať o tejto téme a začať s malým počtom zvierat.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button