KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Kačica domáca: Popis, chov a využitie

Kačica domáca. Ak hľadáte zaujímavé a užitočné zvieratko na vašej farme, kačica domáca môže byť tou správnou voľbou. Toto vodné vtáctvo, ktorého predkom je divá kačica, sa udomácnilo pred viac ako 2500 rokmi v Grécku a starom Ríme. Kačice sú vyšľachtené zo svojho divého predka a poskytujú mäso, perie, tuk a vajcia.

Kačica domáca

Kačica domáca

 

Kačica domáca patrí do skupiny zúbkozobcov a má malé zúbky na bokoch zobáka, ktoré používa ako sitko. Potrava zostane v zobáku a voda vytečie. Kačice sú sociálne zvieratá a majú rôzne farby peria, od bielej až po tmavú. Sú to dobrí plavci, ktorí sa radi potápajú a sú schopné lietať.

Ak máte záujem o chov kačíc, musíte sa starať o ich potreby, ako je vhodné stravovanie, pitný režim a zabezpečenie vhodného prostredia na bývanie. Kačice sú tiež náchylné na rôzne choroby, takže je dôležité venovať pozornosť ich zdraviu a zabezpečiť im pravidelnú veterinárnu starostlivosť. S ich starostlivosťou a správnym chovaním môžete mať z kačíc užitočné a príjemné zvieratá na vašej farme.

História a pôvod

História a pôvod

 

Kačica domáca (Anas platyrhynchos domestica) je domestikovaná forma kačice divé (Anas platyrhynchos). Táto druh hospodárskych zvierat má svoj pôvod v oblastiach Európy a Ázie, kde bola domestikovaná už v staroveku. V stredoveku sa kačica domáca stala populárnou v Európe a postupne sa rozšírila aj do iných častí sveta.

Kačica domáca bola vyšľachtená z kačice divé, ktorá je najčastejším druhom kačice na svete. Jej pôvod sa datuje až do obdobia pred 12 000 rokmi, keď sa začala domestikovať v oblastiach Európy a Ázie. Domestikácia kačice divé bola úspešná kvôli jej schopnosti prispôsobiť sa rôznym podmienkam a potravinám.

Kačica domáca sa stala populárnou vďaka svojmu mäsu, periu a vajciam. Jej chov sa rozšíril po celom svete a existuje mnoho rôznych plemien kačíc, ktoré sa líšia vo veľkosti, farbe a vlastnostiach. Kačica domáca sa využíva nielen v potravinárstve, ale aj v dekoratívnych účeloch a v oblasti záhradníctva.

Dnes je kačica domáca bežne chovaná v rôznych častiach sveta a jej chov je veľmi rozšírený. Jej mäso, perie a vajcia sú využívané v potravinárskom priemysle a jej vzhľad a farebnosť sú obľúbené v dekoratívnych účeloch. Kačica domáca je populárna aj ako domáce zviera a mnoho ľudí si ju chová ako miláčika.

Charakteristika kačice domácej

Charakteristika kačice domácej

 

Vzhľad Kačica domáca

Kačica domáca má podlhovasté telo a krátky krk. Jej nohy sú umiestnené uprostred tela a majú tri prsty s plovacími blánami. Na bokoch zobáku má malé zúbky, ktoré používa ako sitko. Potrava jej zostáva v zobáku a voda vytečie. Na spodnej časti zobáka u samíc sú vždy malé čierne škvrny. Farba jej peria sa líši podľa plemena, no väčšinou má hnedú, bielu alebo čiernu farbu.

Výška

Kačica domáca je stredne veľké hydina a jej výška sa pohybuje od 50 do 60 centimetrov. Samce sú väčšie a ťažšie ako samice. Váha dospelých kačíc sa pohybuje od 1,5 do 3 kilogramov.

Kačica domáca je populárna pre svoje lahodné mäso a vajcia. Jej perie a tuk sa používajú aj v iných priemyselných odvetviach. Chov kačice domácej je relatívne jednoduchý a vhodný pre začiatočníkov.

Chov domácej kačice

Chov domácej kačice

 

Ak sa rozhodnete chovať domáce kačice, musíte sa postarať o vhodné podmienky a správnu výživu. V tomto oddieli sa dozviete, aké sú najdôležitejšie faktory pre úspešný chov domácej kačice.

Podmienky chovu Kačica domáca

Pri výbere miesta pre chov domácej kačice treba zohľadniť niekoľko faktorov. Kačice potrebujú dostatok priestoru, aby sa mohli pohybovať a vykonávať svoje prirodzené správanie. Ideálne je, ak majú k dispozícii vodu, ktorú môžu používať na plávanie a kúpanie. Indický bežec: Chov a starostlivosť

Okrem toho by mali mať prístup k dostatku čistého sena alebo slamy, ktoré im poskytnú teplo a suché miesto na odpočinok. Musíte tiež zabezpečiť, aby mali kačice dostatok ochrany pred vetrom, dažďom a predátormi.

Výživa

Výživa je dôležitým faktorom pre zdravý a produktívny chov domácej kačice. Kačice sú všežravé zvieratá, ktoré potrebujú rôzne druhy potravy na získanie všetkých potrebných živín.

Ich strava by mala pozostávať z rôznych druhov obilnín, semien, ovocia a zeleniny. V zime, keď je ťažké získať čerstvé ovocie a zeleninu, môžete kačice kŕmiť aj krmivom pre hydinu, ktoré je špeciálne vyrobené pre kačice.

Dôležité je tiež zabezpečiť, aby mali kačice k dispozícii dostatok čistej vody, najlepšie v miskách alebo nádobách, ktoré im umožnia kúpanie a plávanie.

Pri chove domácej kačice je dôležité mať na pamäti, že kačice sú zvieratá, ktoré si vyžadujú určitú starostlivosť a pozornosť. Ak sa postaráte o vhodné podmienky a správnu výživu, budete mať zdravé a produktívne zvieratá, ktoré vám poskytnú vajcia, mäso a perie. Najlepšie plemená kačíc pre chov na mäso

Využitie domácej kačice

Využitie domácej kačice

 

Domáce kačice sú vynikajúcim zdrojom mäsa a iných produktov. V tejto časti si predstavíme niekoľko spôsobov, ako môžete využiť kačicu domácu.

Kačacie mäso

Kačacie mäso je vysokej kvality a má charakteristickú chuť. Mäso z kačice je menej tukové ako mäso z husy, ale má výraznejšiu chuť. Je vhodné na pečenie, dusenie alebo grilovanie. Mäso z kačice obsahuje viac bielkovín a minerálov ako mäso z hydiny. Ak ste milovníkom mäsa, určite si vyskúšajte kačacie mäso. Top 6 plemien kačiek, ktoré sú dobré na produkciu vajec

Oškvarky

Tak oškvarky sú tradičným slovenským jedlom, ktoré sa pripravuje z tuku a kože z kačice. Oškvarky sú výborným zdrojom bielkovín a energie. Sú vhodné na prípravu rôznych jedál, ako napríklad zemiakových plackov, halušiek alebo šišiek. Oškvarky sa tiež používajú ako príloha k chlebu alebo ako náplň do koláčov.

Pečená kačica

Tak pečená kačica je tradičným slovenským jedlom, ktoré sa často podáva na sviatky alebo pri špeciálnych príležitostiach. Pečená kačica je vynikajúca na chuť a veľmi chutná. Ak chcete vyskúšať prípravu pečenej kačice, potrebujete kvalitnú kačicu, ktorú si môžete zakúpiť na trhu alebo v obchode. Na prípravu pečenej kačice potrebujete kvalitné korenie, ako napríklad cesnak, majoránku alebo čierne korenie. Pečená kačica sa podáva s rôznymi prílohami, ako napríklad zemiakovými plackami, knedľami alebo dusenou kapustou.

Vyskúšajte niektorý z týchto spôsobov využitia kačice domácej a užite si vynikajúcu chuť tohto tradičného slovenského jedla. Kačica ruánska: Chov a starostlivosť

Zaujímavosti Kačica domáca

Zaujímavosti Kačica domáca

 

Domáca kačica je zaujímavý druh vtáka, ktorý má mnoho zaujímavých vlastností. Tu je niekoľko zaujímavostí o kačiciach:

  • Kačice patria do skupiny zúbkozobcov a majú na bokoch zobáku malé zúbky, ktoré používajú ako sitko. Potrava zostane v zobáku a voda vytečie.
  • Kačacie mäso je obľúbené u kuchárov takmer na celom svete. Má vysoký obsah bielkovín a tukov, a preto sa stáva ťažšie stráviteľnou. V porovnaní s kuracím mäsom sa ju preto oplatí piecť pri nižšej teplote po dlhší čas.
  • Kačice sú dobré plavčíky a radi sa zdržiavajú na vodných plochách. Majú olejové žľazy, ktoré im umožňujú plávať až do teplôt pod bodom mrazu.
  • Kačice sú veľmi sociálne zvieratá a radi sa zdržiavajú v skupinách. V prírode sa kačice často zdržiavajú v blízkosti riek a jazier, kde si môžu hľadať potravu a plávať.
  • Vlasové hnojivo šampón
  • Kačice sú vynikajúcimi rodičmi a starajú sa o svoje mláďatá. Samice kladú vajcia do hniezd, ktoré si vybudujú z trávy a peria. Inkubácia trvá približne 28 dní a samica sa stará o svoje mláďatá až do ich odchodu z hniezda.
  • Kačice majú výborný zrak a sluch a dokážu sa dobre prispôsobiť svojmu prostrediu. V prírode sa kačice často zdržiavajú v blízkosti rastlín, kde sa môžu skryť pred predátormi.
  • Kačice majú význam aj pre človeka. Poskytujú nám perie, mäso, tuk a vajcia. Kačacie mäso je veľmi chutné a vynikajúce na prípravu rôznych jedál.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button