KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Čínska kačica chov a starostlivosť

Čínska kačica. Ak hľadáte zaujímavé zvieratko na chov, čínska kačica by mohla byť tou správnou voľbou. Tieto zvieratá sú nenáročné na starostlivosť a sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených chovateľov. Čínska kačica je pôvodom z Číny, kde bola chovaná už viac ako 2000 rokov. V Európe sa dostala až v 19. storočí a dnes patrí medzi obľúbené plemená kačíc.

Čínska kačica

Čínska kačica

 

Chov čínskej kačice je relatívne jednoduchý a vyžaduje len základné znalosti o starostlivosti o vtáky. Tieto kačice sú nenáročné na kŕmenie a môžu sa živiť rôznymi druhmi krmiva, vrátane obilnín, zeleniny a ovocia. Sú tiež veľmi prispôsobivé a môžu sa chovať v rôznych prostrediach, od malých záhrad až po veľké farmy. Ak hľadáte zvieratko, ktoré vám poskytne zábavu a zároveň vám umožní získať čerstvé vajcia a mäso, čínska kačica by mohla byť tou správnou voľbou pre vás.

Pôvod a popis plemena

Pôvod a popis plemena

 

Čínska kačica, tiež známa ako Pekinská kačica, je pôvodom z Číny a patrí medzi najpopulárnejšie plemená kačíc na svete. Toto plemeno sa vyvinulo v meste Peking v Číne a bolo prvýkrát dovezené do Európy v 19. storočí.

Čínska kačica je stredne veľké plemeno s hmotnosťou od 2,5 do 3,5 kg. Má charakteristický vzhľad so širokou a plochou hlavou, ktorá je zdobená veľkými oranžovými očami a oranžovým zobákom. Ich krk je krátky a silný, telo je široké a zaoblené s krátkymi nohami.

Farba čínskej kačice sa líši od bielej až po krémovú alebo svetlo šedú. Ich perie je husté a jemné, čo im poskytuje dobrú tepelnú izoláciu. Tieto kačice sú známe svojou láskavou a mierumilovnou povahou, čo ich robí ideálnymi pre chov v domácnosti.

Čínska kačica je známa svojou schopnosťou rýchleho rastu a vysokou produkciou mäsa. Mäso z čínskej kačice je chutné, mäkké a má nízky obsah tuku. Okrem toho, čínske kačice produkujú veľké množstvo vajec s jemnou chuťou.

V súčasnosti sa čínska kačica chová po celom svete a je považovaná za jedno z najpopulárnejších plemien kačíc na svete. Ak plánujete začať s chovom kačíc, čínska kačica by mohla byť skvelou voľbou pre vás.

Vlastnosti Čínskej kačice

Vlastnosti Čínskej kačice

 

Čínska kačica je stredne veľké plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou nezameniteľnou krásou a eleganciou. Tieto kačice sú známe svojou schopnosťou plávať a potápať sa, čo ich robí obľúbenými medzi chovateľmi.

Telo čínskej kačice je dlhé a štíhle, s hladkým a lesklým perím. Ich krídla sú krátke a široké, umožňujúc pohodlné plachtenie a zdvíhanie z vody. Zobák čínskej kačice je stredne dlhý a mierne skosený, s červenými bradavičnatými výrastkami. Ich nohy sú dlhé a štíhle, s oranžovými až žltými pazúrikmi.

Čínska kačica má rôzne sfarbenie, vrátane bielych, čiernych, modrých, strieborných a zlatých odtieňov. Ich perie môže byť jednofarebné alebo s rôznymi vzormi a farebnými kombináciami.

Tieto kačice sú známe svojou inteligenciou a priateľským správaním. Sú to dobrí rodičia a starostliví o svoje mláďatá. Čínska kačica je tiež považovaná za dobrého vajíčkového nosiča, ktorý dokáže vynikajúco zvládať aj chladnejšie počasie.

Všeobecne platí, že čínska kačica je nenáročná na chov a starostlivosť. Je to skvelá voľba pre začiatočníkov a skúsených chovateľov, ktorí hľadajú elegantné a nenáročné plemeno kačíc.

Chov a kŕmenie Čínska kačica

Chov a kŕmenie Čínska kačica

 

Pri chove Čínskej kačice je dôležité zabezpečiť jej správne kŕmenie, ktoré ovplyvňuje jej zdravie a rast. Najlepšie kŕmne dávky pre kačice sú zmesi určené na výkrm hydiny. V prvých dňoch života sa kŕmia drveným krmivom, ktoré obsahuje dostatok bielkovín a vitamínov.

Je dôležité, aby mali kačice prístup k čistej vode a kvalitnému krmivu. Voda by mala byť vždy k dispozícii a mala by byť vymieňaná denne. Ak chcete zabezpečiť zdravie vašich kačíc, mali by ste sa vyhnúť kŕmeniu šrotom a iným nevhodným krmivám.

Zelené krmivo by malo tvoriť časť stravy kačíc. Môžete im podávať napríklad trávu, listy, zelené ovocie a zeleninu. Zelené krmivo obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre správny vývoj a rast kačíc.

Je dôležité kŕmiť kačice v pravidelných intervaloch a sledovať ich hmotnosť a zdravotný stav. Ak si neviete rady s kŕmením, môžete sa poradiť s odborníkom alebo s inými skúsenými chovateľmi.

Vždy si overte, či krmivo, ktoré podávate svojim kačičkám, je vhodné pre daný vek a druh hydiny. Ak budete dodržiavať správne kŕmenie a starostlivosť, vaše kačice sa budú dobre cítiť a budú rásť zdravo.

Hniezdenie a mláďatá

Hniezdenie a mláďatá

 

Pri chove čínskej kačice je dôležité venovať pozornosť aj hniezdeniu a mláďatám. Ak máte záujem o získanie vlastných káčiat, musíte sa postarať o vhodné hniezdo a správne ošetrovanie matky a mláďat.

Každej chovnej kačici – nosnici v kŕdli treba pripraviť znáškové hniezdo o rozmeroch 35 x 50 x 45 cm (šírka x výška x hĺbka). Takto sa získajú násadové vajcia s čistou škrupinou, neznehodnotené infikovaním obsahu vajca. Čínska kačica je dobrá matka a sama si dokáže zabezpečiť svoje násadie. Inkubačná doba vajec trvá približne 28 dní.

Po vyliahnutí sa mláďatá musia udržiavať v teple a suchu. Je dôležité zabezpečiť im vhodné podmienky a krmivo. V prvých dňoch majú káčatá rôzne potreby ako teplo, vodu a krmivo. Matka sa o ne postará, ale je vhodné ju pravidelne kontrolovať a zabezpečiť jej pohodlie a potreby. Po niekoľkých dňoch môžete začať kŕmiť káčatá vhodným krmivom pre hydinu.

Ak sa rozhodnete pre chov čínskej kačice, mali by ste sa venovať aj starostlivosti o mláďatá. S vhodným hniezdom a správnou starostlivosťou sa vám podarí získať zdravé a silné káčatá.

Produktivita a využitie Čínska kačica

Produktivita a využitie Čínska kačica

 

Čínska kačica je populárna pre svoju schopnosť produkovať mäso, perie, a vajcia. Je to univerzálne plemeno, ktoré sa používa pre rôzne účely.

Mäso

Čínska kačica je jednou z najproduktívnejších plemien pre produkciu mäsa. Je to veľké a ťažké plemeno, ktoré produkuje veľké množstvo chutného mäsa. V porovnaní s inými druhmi hydiny, čínska kačica má viac mäsa na tele a menej kostí. Toto plemeno sa často používa pre komerčné chovy.

Perie

Čínska kačica je tiež známa pre svoje perie. Je to jedno z najkvalitnejších perí, ktoré sa používa pre výrobu odevov a iných textilných výrobkov. Perie sa zbiera z kačíc, ktoré sú staršie ako 60 dní. Čínska kačica produkuje väčšie množstvo peria ako iné plemená kačíc.

Vajcia Čínska kačica

Čínska kačica produkuje vajcia, ktoré sú väčšie a ťažšie ako vajcia iných plemien kačíc. Vajcia sú vynikajúce pre pečenie a varenie. Čínska kačica produkuje menej vajec ako iné plemená, ale vajcia sú oveľa väčšie.

Kačacie perie

Kačacie perie sa používa pre výrobu perín a vankúšov. Čínska kačica produkuje kvalitné perie, ktoré sa používa pre luxusné výrobky.

Kačacie vajcia

Kačacie vajcia sú obľúbené pre svoj výnimočný chuťový zážitok. Čínska kačica produkuje vajcia, ktoré sú väčšie a ťažšie ako vajcia iných plemien kačíc.

Bielkoviny

Čínska kačica je bohatým zdrojom bielkovín. Mäso, vajcia a perie sú vynikajúcim zdrojom bielkovín pre ľudské telo. Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a opravu tkanív v tele.

Celkovo, čínska kačica je vynikajúce plemeno pre produkciu mäsa, peria a vajec. Je to univerzálne plemeno, ktoré sa používa pre rôzne účely.

Podmienky chovu Čínska kačica

Podmienky chovu Čínska kačica

 

Pri chove Čínskej kačice je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie a rast vtákov, ako aj produkciu vajec. Tu sú niektoré z hlavných podmienok chovu, ktoré by ste mali zvážiť:

Teplota

Čínske kačice sú citlivé na náhle zmeny teploty, takže je dôležité udržiavať teplotu v chovnej miestnosti stabilnú. Ideálna teplota pre Čínske kačice je medzi 10 a 25 stupňami Celzia. V chladnejších mesiacoch by ste mali zabezpečiť, aby mali kačice k dispozícii dostatok tepla, napríklad pomocou infračervených žiaroviek.

Vlhkosť

Vlhkosť je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie Čínskych kačíc. Ideálna vlhkosť v chovnej miestnosti by mala byť medzi 50% a 70%. Ak je vlhkosť príliš vysoká, môže to spôsobiť problémy s dýchacím systémom a zvýšiť riziko chorôb. Vlasové hnojivo šampón

Podstielka

Podstielka je dôležitá pre zdravie a pohodu kačíc. Ideálne by mala byť suchá a mäkká, aby poskytovala dostatočnú izoláciu proti chladu a vlhkosti. Vhodnou podstielkou pre Čínske kačice môže byť slama, piliny alebo seno.

Klietky a inventár Čínska kačica

Pri chove Čínskych kačíc je dôležité zabezpečiť dostatok miesta pre vtáky, aby sa mohli pohybovať a preletovať. Každá kačica by mala mať k dispozícii aspoň 0,6 m² priestoru. Klietky by mali byť dostatočne vysoké, aby vtáky nemohli utiecť, a zabezpečené proti predátorom. Okrem toho by ste mali mať k dispozícii dostatok krmiva a vody pre kačice.

Kačací dom

Kačací dom by mal byť dobre izolovaný a chránený pred vetrom a zrážkami. Ideálne by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa doň zmestili všetky klietky a zabezpečený proti zvieratám a predátorom. V kačacom dome by ste mali mať k dispozícii aj miesto na uskladnenie krmiva a inventáru.

Plocha domu

Pri plánovaní chovu Čínskych kačíc by ste mali zvážiť veľkosť a kapacitu kačacieho domu. Kačací dom by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa doň zmestili všetky klietky a zabezpečený proti zvieratám a predátorom. Okrem toho by ste mali mať k dispozícii aj miesto na uskladnenie krmiva a inventáru.

Osvetlenie

Osvetlenie je dôležité pre zdravie a rast Čínskych kačíc. Ideálne by mali mať kačice k dispozícii aspoň 12 hodín svetla denne. Osvetlenie by malo byť dostatočne silné na to, aby vtáky mohli vidieť a pohybovať sa v

Výhody a nevýhody plemena

Výhody a nevýhody plemena

 

Ak uvažujete o chove Čínskej kačice, je dôležité poznať jej výhody a nevýhody. Táto kačica je veľmi populárna medzi chovateľmi hydiny, a to nielen kvôli svojej chuti, ale aj kvôli mnohým iným výhodám.

Výhody Čínska kačica

  • Rýchly rast a zrelosť: Čínska kačica je známa svojou schopnosťou rýchlo priberať na váhe a dosiahnuť zrelosť. To znamená, že ju môžete chovať pre mäso alebo vajcia.
  • Vynikajúca chuť mäsa: Mäso Čínskej kačice je veľmi chutné a obľúbené medzi chovateľmi aj spotrebiteľmi.
  • Veľké a chutné vajíčka: Okrem mäsa Čínska kačica produkuje aj veľké a chutné vajíčka, ktoré sú vhodné na varenie alebo pečenie.
  • Málo náročná na chov: Čínska kačica je pomerne nenáročná na chov a starostlivosť, čo z nej robí ideálneho kandidáta pre začiatočníkov v chove hydiny.
  • Indický bežec: Chov a starostlivosť

Nevýhody

  • Náchylná na choroby: Čínska kačica je náchylná na niektoré choroby, najmä na respiračné ochorenia, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné pre celú vašu stádu.
  • Potrebuje viac priestoru: Čínska kačica potrebuje viac priestoru ako iné druhy hydiny, aby sa mohla pohybovať a cítiť sa pohodlne.
  • Nemožno ich chovať s inými druhmi hydiny: Čínska kačica by sa nemala chovať s inými druhmi hydiny, pretože môže byť agresívna a napádať ostatné vtáky.

Vzhľadom na tieto výhody a nevýhody si musíte dôkladne premyslieť, či je Čínska kačica správna voľba pre váš chov hydiny. Ak sa rozhodnete pre ňu, mali by ste sa uistiť, že máte dostatok priestoru a že ste pripravení poskytnúť jej potrebnú starostlivosť. Najlepšie plemená kačíc pre chov na mäso

Záver Čínska kačica

Záver Čínska kačica

 

V tomto článku sme sa pozreli na to, aké sú výhody chovu čínskej kačice a ako ju správne kŕmiť. Čínska kačica je veľmi produktívna a môže byť využitá na mäso aj na vajcia. Jej chov je relatívne jednoduchý a nevyžaduje veľké investície.

Pri chove čínskej kačice je dôležité zabezpečiť jej dostatočné množstvo krmiva a vody. Okrem toho, je potrebné zabezpečiť vhodné prostredie pre jej rast a vývoj. Kačice sú veľmi odolné a môžu sa prispôsobiť rôznym podmienkam. Top 6 plemien kačiek, ktoré sú dobré na produkciu vajec

Ak sa rozhodnete pre chov čínskej kačice, môžete sa tešiť na vynikajúce mäso a vajcia. Je to vynikajúca voľba pre tých, ktorí hľadajú jednoduchý a produktívny spôsob, ako pestovať hydinu. V prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov s chovom sa odporúča obrátiť sa na odborníkov v oblasti hydiny.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button