KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Landeská hus chov a starostlivosť

Landeská hus je plemeno francúzskych husí, ktoré pochádza z kraja Landais. Tieto husi sú známe svojim výborným zdravotníckym stavom, rýchlym rastom, otužilosťou, samostatnosťou a pokojnou povahou. Tieto vlastnosti robia landeskú hus atraktívnu pre chovateľov, čo súhlasí aj s údajmi o ich obľube u drobnochovateľov.

 

Landeská hus

Landeská hus

 

Chov landeskej husi vyžaduje pozornosť zameranú na správne kŕmenie, ustajnenie a starostlivosti. Pre vysoké parametre produktivity je potrebné prísne dodržiavať pravidlá starostlivosti o vtáky. V drobnochovateľských podmienkach sú tieto husi vhodné na plemenitbu až 10 rokov alebo aj viac, čo závisí od starostlivosti chovateľa, ošetrovania, kŕmenia a ustajnenia.

Pri chove landeskej husi je dôležité dbať na prípravu husí a gunárov do toku a zostavovanie kŕdeľa už v jeseni. To zohráva veľkú úlohu v ich úspešnom rozmnožovaní a celkovom chove. Dodržiavaním týchto pravidiel a postupov si môžete byť istí, že váš chov bude zdravý, silný a výnosný.

Prehľad a úžitkovosť

Prehľad a úžitkovosť

 

Landeská hus je plemeno husi domácej pochádzajúce z Južnej Ameriky. Tieto husi sú známe svojím šedým sfarbením a sú výborným plemenom pre chov vďaka svojej zdravotnej a ekonomickej užitkovosti. Sú to veľké vtáky, kde husa dosahuje váhu 5,5 kg a kohút 6,5 až 7,5 kg.

Husy landeské sú rýchlo rastúce a otužilé, čo je výhoda pre chovateľov, ktorí chcú získavať hodnotné mäso. Tieto husy sú pokojné a samostatné, čo znamená, že si vyžadujú menšiu starostlivosť ako iné plemeno hydiny.

Chov husy landeského plemena sa začína počas února až júna, no v niektorých prípadoch dokonca až do júla. V prípade starostlivosti o tieto husy je dôležité zabezpečiť dostatočné množstvo jedla a prípadné ôstajnenie pre získanie vysokokvalitnej produkcie.

Vo výbere plemena ohľadom užitkovosti sa odporúča zvážiť rýchlost rastu, otužilosť, mäso a ekonomiku chovu. Landeská husa vyniká vo všetkých týchto oblastiach, čo ju robí atraktívnym plemenom pre chovateľov.

Keď sa rozhodujete, či sa užitkovosť a vek sú pre vás dôležité, mali by ste zohľadniť potreby vášho chovu a starostlivosť, ktorú im zaručíte. Pri správnej starostlivosti, ošetrovaní, kŕmení a ustajnení, dokáže landeská husa prinášať chovateľovi značné výhody a zisk. Husokačky chov a starostlivosť

Spomeňme ešte, že landeské husí sú krásne vtáky, a ich krása je taktiež dôvodom prečo sa na ne chovateľom medzi plemenami hydiny oplatí zamerať. Husi sú veľkolepé a ich húsatá sú ešte krajšie.

Chov Landeských hus

Chov Landeských hus

 

Vajcia a odchov húsat

Pri chove landeských hus je dôležité zabezpečiť správne podmienky pre líhnutie vajec a odchov húsat. Pre optimálne výsledky, podkladajte vajcia pod husu, keď začne púšťať perie. Starať sa o vajíčka môže jedna hus s veľkosťou obsahom 13 – 19 vajec. Pri niektorých plemenách, ako napríklad u emdenských, labutích, landeských, nemeckých nosných a u tulúzských a pomoranských husí, môže byť potlačená tzv. kvovkavosť, čo znamená, že nesedia na vajíčkach.

Pokiaľ ide o odchov húsat, poskytnite im dostatočné množstvo kŕmu a čerstvú vodu aby mali v čo najlepších podmienkach vyrásť a rozvíjať sa. Ako chovať husi na vajcia a mäso

Výkrm a kŕmenie Landeská hus

Pri chove landeských hus je dôležité zabezpečiť správny výkrm a kŕmenie. Ich hlavným krmivom by mali byť:

  • Obiloviny: ako napríklad pšenica, jačmeň a kukurica
  • Zelené kŕmení: tráva, kapusta a ďalšie listové zeleniny
  • Živočišná zložka: najmä u mladých húsat, ako sú napríklad drobné mäkkýše a hmyz
  • Chov brojlerov: Všetko čo treba vedieť

Správna kombinácia týchto zložiek v kŕme pomáha landeským husám rásť rýchlo a v plnej sile.

Zaistenie prístrešku a hniezd

Pre úspešný chov landeských hus je dôležité poskytnúť im príslušné hniezda a prístrešky. Hniezdne miesto musí byť suché a čisté, aby sa husám poskytla hygienická plocha pre líhanie vajec.

Zaistite vhodný prechod z exteriéru do hnízda, ktorý je jednoduchý a bezpečný pre husy, prejdite. Prístrešok by mal byť navrhnutý tak, aby poskytoval dostatočnú ochranu pred nepriaznivým počasím, ako aj pred škodlivými zvieratami.

Dodržiavanie týchto zásad zabezpečí zdravý a bezproblémový chov landeských hus. S účinnou starostlivosťou môžete vychutnávať krásu týchto pekných vtákov a získavať z nich hodnotné produkty, ako sú chutné vajcia a husté mäso. Top 12 plemen husí pre chov na mäso a vajcia

Plemena Landeská hus

 

Česká a Slovenská Landeská Husa

Plemeno Landeských husí je veľmi obľúbené v Českej a Slovenskej republike. Vyznačujú sa tým, že sú dobře přizpůsobené miestnym podmienkam a sú odolnejšie voči chorobám. Môžete si vybrať z dvoch hlavných typov farieb: divokého a bieleho. Plemená českých a slovenských landeských hus sú známe svojou otužilosťou a extrémnou odolnosťou.

Landeské husy voľne chovaných na pastvách poskytujú lepšiu kvalitu mäsa než husy chované vo veľkochovoch. Hustota chovu by mala byť 2-3 husy na jednoho housera. Husy môžete kŕmiť obilím, repou, šrotom alebo chlebom.

Francúzska a Kraji Landais Landeská Husa

Landeská husa má svoje korene v juhozápadnej Francii, konkrétne v kraji Landais. Tieto husy vynikajú rýchlym rastom a veľmi dobrou zmasilosťou, ale potrebujú väčšie množstvo a kvalitu krmiva. Francúzska Landeská husa je známa pre výkrm na veľké pečene, ktoré sú obľúbeným ingredienciou v kuchyni.

Pri chove francúzskych Landeských hus využívajte skupiny husí a v prípade párenia začína husa snášať vajcia počas února, v závislosti na počasí, asi 14 dní po párení.

Záver Landeská hus. Nech už sa rozhodnete pre chov českých, slovenských alebo francúzskych landeských hus, nezabudnite starostlivosť a podmienky chovu prispôsobiť potrebám jednotlivých plemien. Urobte tak, aby ste dosiahli čo najlepšiu kvalitu mäsa a vajec z celkového chovu.

Temperament a hlasové prejavy Landeská hus

Temperament a hlasové prejavy Landeská hus

 

Landeské husy sú známe svojím klidným temperamentom a obmedzenými hlasovými prejavmi. V porovnaní s inými plemenami, ako sú české alebo labutí husy, sa prejavujú tichšie a menej nápadne.

Pri starších zvieratách je ľahšie rozpoznať ich pohlavie na základe ich hlasových prejavov. Gunár má väčšiu hlavu a výraznejšie gága, zatiaľ čo husa má menej výrazné gáganie.

V chove sa Landeské husy dobre snášajú nielen medzi sebou, ale aj s inými druhmi drúbeže. Z toho dôvodu môžete svoje stádo rozšíriť o Landeské husy bez obáv o konflikty alebo prenasledovanie medzi zvieratami.

Ak si ich budete chovať doma vo svojom dvore alebo záhrade, nebudú výrazne rušiť susedov svojím hlasitým gáganím, ako to býva u iných plemien husí.

Napriek ich prirodzenému klidnému temperamentu je dôležité si s nimi udržiavať dobrý vzťah. Pravidelný kontakt s nimi, ako aj starostlivosť o ich pohodlie a zdravie, prispeje k harmonickému chovu Landeských hús.

Vďaka ich neutrálnemu a znášanlivému temperamentu sa Landeské husy stávajú ideálnym plemenom pre pestovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom viacerých druhov domácich zvierat. Vlasové hnojivo šampón

Zdravie a starostlivosť o husi

Zdravie a starostlivosť o husi

 

Párenie

Pri chove Landeská hus je dôležité zabezpečiť správne párenie. Uistite sa, že vhodný pomer gunárov k husiam je 1:4-5, čo znamená, že na jedného gunára by malo pripadať 4 až 5 husí.

Hmotnosť a starnutie

Landeská hus. Dospelí jedinci majú hmotnosť približne 7-7,5 kg u gunára a 6 kg u husí. Znáška v druhom roku môže byť 30-35 vajec. Landeské husi a gunáre sa môžu dožiť až 15 rokov, ale po 5 rokoch je dobré zvážiť výmenu gunára.

Údržba hniezda

Husy nepotrebujú veľký luxus na hniezdenie. Stačí im jednoduchý priestor s dobrou izoláciou a suchým povrchom. O hniezdo sa starajte tak, aby bolo čisté a suché. Vyčistite hniezdo pravidelne a vymieňajte podestýlku zakaždým, keď to bude potrebné.

Husy sú otužilé a nepotrebujú prístrešok v prípade mrazu alebo veľkých snehových vrstiev, iba pri teplotách okolo -20°C je odporúčané ponúknuť im prístrešok so slámou, kam sa môžu skryť pred nepriaznivým počasím. Pred párením sa uistite, že gunáre majú dostatočný priestor na hniezdo a že sú oddelené.

Husy majú veľmi radi vodu, zabezpečte im prístup k plytkej kúpeli alebo inému vhodnému zdroju vody, aby sa mohli vykúpať a piť. To je dôležité aj pre vodění housat – mali by mať od raného veku prístup k vode na pitie a kúpanie. Pascový chov je tiež odporúčaný, pretože Landeské husi sú typicky aktívne a radi sa pohybujú na voľnej ploche. Je pritom potrebné dávať pozor na možné nebezpečenstvo a zabezpečiť, aby hniezdo bolo v relatívnem bezpečí.

Landeská hus v porovnaní s inými druhmi hydiny

Landeská hus v porovnaní s inými druhmi hydiny

 

Porovnanie s Labuťou a kačkou

V porovnaní s labuťou a kachnou sú landeské husy väčšie a ťažšie, s hmotnosťou okolo 5,5 až 7,5 kg. Ich temperament je pokojný a sú veľmi snášanlivé aj v rámci väčších skupín. Na rozdiel od labute a kačky, landeská husa je známa pre rýchly rast a silnú zmasilosť.

Porovnanie s hydridom

Hybridné druhy hydiny, ako sú napríklad brojlerové kurčatá alebo hydridné kachny, boli vyrobené šľachtením pre rýchlejší rast a väčší výnos mäsa. Avšak landeská husa stále ponúka výbornú zmasilosť a rýchly rast napriek tomu, že nie je hydrid. Okrem toho sú tieto husy menej náchylné na choroby, čo je ďalšou výhodou oproti niektorým hydridom.

Porovnanie s nosnicami

Landeská hus. Kým nosnice sú chované prevažne pre ich schopnosť znášať vajcia, landeské husy môžu ponúknuť výhody v oblasti mäsa. Landésky snášajú okolo 25 až 40 bílých vajec za snáškové období, ktoré trvá od konce února po červen. Hoci nosnice môžu zniesť viac vajec ako landeské husy, landeská husa ponúka hustejšie a bohatšie mäso, čo je preferované v gastronómii.

Dodržiavajte správne chovateľské postupy a starostlivosť, aby ste udržali dobrý zdravotný stav vašich landeských hús a maximalizovali ich výnosy v porovnaní s inými druhmi hydiny.

Záver Landeská hus

Záver Landeská hus

 

Pri chove landeských hus je dôležité venovať pozornosť niekoľkým aspektom, aby ste zabezpečili zdravie a pohodu týchto zvierat. V tejto časti sme sa s vami podelili o niekoľko rád a odporúčaní, ktoré by vám mali pomôcť pri chove týchto zaujímavých vtákov.

V prvom rade je potrebné zabezpečiť vhodné prostredie pre váš chov. Landeské husy sú tvorivé a prispôsobivé, ale potrebujú dostatočný priestor na pohyb a stádo maličkých, aby sa cítili príjemne.

Landeská hus. Starostlivo sledujte stravu svojich husí. Zabezpečte im kvalitné a vyvážené kŕmenie, ktoré pomôže udržiavať ich zdravie a rast. Majte na pamäti, že husy sú rastlinožravce a preferujú trávu, zeleninu a niektoré obilniny.

Pokiaľ ide o reprodukciu, je potrebné si uvedomiť, že landeské husy môžu byť plodné počas 10 rokov alebo viac, pričom znáška v druhom roku je okolo 30-35 vajec. Dôležitá je príprava husí a gunárov do toku.

Ako chovateľ by ste nemali zabúdať na preventívnu starostlivosť a ošetrenie zvierat. Skontrolujte svoje husy pravidelne a sledujte ich zdravotný stav. V prípade problémov alebo chorôb neváhajte kontaktovať veterinára.

Dodržiavaním týchto rád a odporúčaní môžete udržiavať zdravý chov landeských hus a tešiť sa z ich prítomnosti vo vašej záhrade. Majte na pamäti, že úspech pri chove týchto zvierat závisí najmä od vášho odhodlania a starostlivosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button