KAČKY A HUSYPoľnohospodárske zvieratá

Prepelica japonská – Chov a starostlivosť

Prepelica japonská. Ak hľadáte nový spôsob, ako zlepšiť svoju úžitkovosť hydiny, chov prepelíc japonských by mohol byť pre vás tou správnou voľbou. Prepelica japonská je najmenším druhom hydiny, ktorý sa často chová pre svoje vajcia a mäso. Tento druh prepelice sa vyznačuje vysokou produkciou vajec a vynikajúcou chuťou mäsa, čo ju robí obľúbenou voľbou pre mnohých chovateľov.

Prepelica japonská

Prepelica japonská

 

Ak sa rozhodnete chovať prepelice japonské, musíte sa postarať o ich starostlivosť a kŕmenie. Kvalitná výživa a čistá voda sú nevyhnutné pre zdravie vašich prepelíc. Môžete kŕmiť prepelice krmnou zmesou alebo domácou stravou, ale dôležité je, aby ich strava bola bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály. Vyvážená strava je kľúčom k zdraviu a vysokému výkonu vašich prepelíc.

Chov a starostlivosť

Chov a starostlivosť

 

Pri chove prepelíc japonských je dôležité zabezpečiť kvalitný chovný priestor a správnu starostlivosť. V tejto časti sa dozviete, aký by mal byť chovný priestor, aký svetelný režim by sa mal dodržiavať, aká by mala byť teplota a ako zabezpečiť pitnú vodu.

Chovný priestor

Prepelice japonské sú drobné vtáky, ktoré sa môžu chovať v malých priestoroch. Pre optimálny chov je však dôležité zabezpečiť výbeh alebo klietku s dostatočným priestorom. Pri chove nosných prepelíc je potrebné zabezpečiť dostatočný počet hniezd a perie na hniezdenie.

Svetelný režim

Prepelice japonské sú fotoreaktívne vtáky, ktoré potrebujú dostatok svetla na produkciu vajec. Pre optimálne podmienky je potrebné zabezpečiť 14 až 16 hodín svetla denne. Svetelný režim by sa mal dodržiavať aj v zimnom období, kedy je potrebné doplniť svetlo umelým osvetlením.

Teplota

Teplota je dôležitým faktorom pri chove prepelíc japonských. Optimalizovaná teplota pre prepelice japonské by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov Celzia. Pri chove mladých prepelíc je potrebné zabezpečiť teplotu okolo 35 stupňov Celzia.

Klietky so šikmým roštom

Pri chove prepelíc japonských sa používajú klietky so šikmým roštom. Tento typ klietky zabezpečuje, že vajcia sa nedotýkajú trusu a sú v suchom prostredí. Klietky by mali byť dostatočne veľké, aby prepelice mali dostatok priestoru na pohyb.

Pitná voda

Pitná voda by mala byť vždy dostupná pre prepelice japonské. Voda by mala byť čistá a čerstvá. Pri chove prepelíc nosných je potrebné zabezpečiť dostatok vody na produkciu vajec.

Pri chove prepelíc japonských je dôležité zabezpečiť kvalitný chovný priestor a správnu starostlivosť. Dodržiavaním svetelného režimu, teploty a dostupnosti pitnej vody môžete zabezpečiť optimálny chov a produkciu vajec.

Výživa a kŕmenie Prepelica japonská

Výživa a kŕmenie Prepelica japonská

 

Prepelice japonské sú pomerne nenáročné na kŕmenie, ale pre optimálny rast a zdravie je potrebné dbať na kvalitnú výživu a čistú vodu. V tejto časti sa dozviete viac o tom, ako kŕmiť prepelice, aké krmivo používať a aké vitamíny a minerály sú pre ne dôležité.

Spotreba krmiva

Pri kŕmení prepelíc je dôležité dbať na to, aby mali vždy dostatok krmiva. Priemerne jedna prepelica zje denne 20 až 25 gramov krmiva. To znamená, že na jeden kilogram živej hmotnosti potrebujete denne 120 až 150 gramov krmiva. Ako chovať prepelice na mäso a vajíčka

Krmivo pre prepelice

Prepelice môžete kŕmiť rôznym krmivom. Môžete použiť kŕmne zmesi, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre prepelice, alebo môžete použiť aj domáce krmivo. Dôležité je, aby krmivo bolo bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerály.

Medzi krmivá, ktoré sú pre prepelice vhodné, patria:

  • kŕmne zmesi pre prepelice
  • rozomletý hrach
  • mrkva
  • špenát
  • šalát

Funkčné potraviny

Pri kŕmení prepelíc sa často používajú aj funkčné potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie a výkonnosť prepelíc. Medzi funkčné potraviny patria napríklad:

  • cesnak
  • cibuľa
  • kvasnice
  • med
  • propolis

Vitamíny a minerály Prepelica japonská

Prepelice potrebujú aj určité vitamíny a minerály, ktoré sú pre ich zdravie a výkonnosť dôležité. Medzi dôležité vitamíny a minerály pre prepelice patria:

Doplnenie vitamínov a minerálov môžete zabezpečiť pomocou krmných zmesí, alebo môžete použiť aj prírodné zdroje, ako sú napríklad mrkva, špenát, cesnak alebo cibuľa.

Zdravie a ochorenia

Zdravie a ochorenia

 

Ochorenia

Prepelice japonské sú pomerne odolné voči chorobám, avšak nie sú imúnni voči všetkým chorobám. Najčastejšie ochorenia, ktoré sa vyskytujú u prepelíc, sú respiračné ochorenia a ochorenia tráviaceho traktu. Tieto ochorenia môžu byť spôsobené nevhodnými podmienkami chovu, zlou kvalitou krmiva alebo stresom.

Ak si všimnete, že vaše prepelice majú nejaké príznaky ochorenia, ako napríklad kašeľ, kýchanie, hnačku alebo stratu chuti do jedla, mali by ste ich izolovať od ostatných a obrátiť sa na veterinára.

Stres

Stres môže mať negatívny vplyv na zdravie a produktivitu vašich prepelíc. Príčinou stresu môže byť napríklad nedostatok miesta, nedostatok svetla alebo hluk v okolí. Vysoké teploty a vysoká vlhkosť môžu tiež spôsobiť stres u prepelíc.

Aby ste minimalizovali stres u vašich prepelíc, mali by ste im poskytnúť dostatok miesta, svetla a ticha. Zabezpečte im vhodné podmienky chovu, ako napríklad správnu teplotu a vlhkosť. Šampón na vlasy

Mortalita

Mortalita, teda úmrtnosť, môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako napríklad chorobami, stresom alebo nevhodnými podmienkami chovu. Najlepšie spôsoby, ako minimalizovať mortalitu u vašich prepelíc, sú zabezpečiť im kvalitné krmivo, vhodné podmienky chovu a preventívnu starostlivosť.

Mali by ste pravidelne kontrolovať zdravie vašich prepelíc a ak zistíte nejaké príznaky ochorenia, mali by ste ihneď konať a obrátiť sa na veterinára. Zabezpečte im dostatok čerstvej vody a kvalitného krmiva a minimalizujte stresové faktory. Týmto spôsobom môžete minimalizovať mortalitu a zabezpečiť zdravie a produktivitu vašich prepelíc.

Reprodukcia a genetika Prepelica japonská

Reprodukcia a genetika Prepelica japonská

 

Pri chove prepelíc japonských je dôležité mať na zreteli ich reprodukciu a genetiku. V tejto časti sa dozviete viac o liahnutí prepelíc, nosnosti, selekčných postupoch a genetike.

Liahnutie prepelíc

Prepelice japonské majú veľmi krátku inkubačnú dobu, a to len 16 až 17 dní. Vajcia sa inkubujú pri teplote 37,5 až 38,5 stupňov Celzia a vlhkosti 55 až 60 percent. Po vyliahnutí sa mláďatá udržiavajú pri teplote 35 až 37 stupňov Celzia.

Prepelica japonská Nosnosť

Nosivé plemená prepelíc japonských dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku 42 dní a ročne znesú 200 až 300 ks vajec s priemernou hmotnosťou 10 – 12 g. Znáška vajec závisí od mnohých faktorov, ako sú vek nosníc, strava, svetelné podmienky a podobne.

Selekčné postupy

Pri chove prepelíc japonských je dôležité zvoliť správne selekčné postupy. Výberom kvalitných rodičov a správnym krížením sa zabezpečí zlepšenie vlastností chovaných zvierat. Pri selekcii sa zohľadňujú vlastnosti ako veľkosť vajec, znáška, rýchlosť rastu, zdravotný stav a podobne.

Genetika

Prepelice japonské majú zaujímavú genetiku, ktorá umožňuje vysokú znášku vajec a rýchly rast. V chove sa používajú rôzne genetické postupy, ako je napríklad kríženie s inými plemenami, ktoré umožňuje zlepšenie vlastností chovaných zvierat. Je dôležité mať na zreteli genetickú diverzitu, aby sa predišlo genetickým problémom v populácii prepelíc japonských.

To summarize, liahnutie prepelíc, nosnosť, selekčné postupy a genetika sú dôležité faktory pri chove prepelíc japonských. Správnou starostlivosťou a výberom kvalitných rodičov sa zabezpečí zlepšenie vlastností chovaných zvierat a zvýšenie produkcie vajec.

Úžitkovosť a typy prepelíc Prepelica japonská

Úžitkovosť a typy prepelíc Prepelica japonská

 

Prepelica japonská sa chová pre svoje úžitkové vlastnosti – vajcia a mäso. Prepelice sú pomerne malé a ich chov nie je náročný. V súčasnosti existujú dva hlavné typy prepelíc – nosné a mäsový typ.

Mäsový typ prepelíc

Mäsový typ prepelíc sa chová pre svoje mäso. Tieto prepelice sú väčšie a ťažšie ako nosné prepelice. Ich hmotnosť sa pohybuje od 250 do 350 gramov. Mäsový typ prepelíc je určený hlavne na mäso a jeho vajcia sa väčšinou nepoužívajú na konzumáciu.

Nosné línie Prepelica japonská

Nosné prepelice sú menšie ako mäsový typ. Ich hmotnosť sa pohybuje od 120 do 180 gramov. Nosné prepelice sa chovajú hlavne pre svoje vajcia. Vajcia nosných prepelíc sú malé, ale majú vysokú nutričnú hodnotu. Znášajú až 320 vajec ročne.

Mäsová línia

Mäsová línia prepelíc je určená na mäso. Tieto prepelice sú väčšie a ťažšie ako nosné prepelice. Ich hmotnosť sa pohybuje od 250 do 350 gramov. Mäsová línia prepelíc je určená hlavne na mäso a jej vajcia sa väčšinou nepoužívajú na konzumáciu.

Pri výbere typu prepelice je dôležité zvážiť, či sa chcete zamerať na vajcia alebo mäso. Ak sa chcete zamerať na vajcia, vyberte si nosné línie. Ak sa chcete zamerať na mäso, vyberte si mäsový typ alebo mäsovú líniu.

Výskum a experimentálny chov

Výskum a experimentálny chov

 

Modelové zviera

Prepelica japonská sa stala významným modelovým zvieratkom v oblasti výskumu. Jeho krátky generačný interval a malá veľkosť umožňujú rýchlejšie a lacnejšie experimenty v porovnaní s inými druhmi hydiny. Preto sa často používa na výskum v oblasti genetiky, fyziológie, výživy a mnohých ďalších disciplín.

Výskum na prepeliciach japonských sa uskutočňuje aj v NPPC-VÚŽV Nitra, kde sa zaoberajú testovaním nových krmív a ich vplyvom na zdravie a výkonnosť hydiny. Výskum sa tiež zameriava na zlepšenie úžitkových vlastností prepelice japonskej v chove.

Experimentálny chov Prepelica japonská

Prepelica japonská sa často chová aj v experimentálnych podmienkach. Pri experimentálnom chove sa sledujú rôzne faktory ovplyvňujúce výkonnosť a zdravie hydiny. Experimentálny chov sa používa aj na testovanie nových krmív, liekov a iných látok.

V NPPC-VÚŽV Nitra sa uskutočňuje aj experimentálny chov prepelíc japonských. V rámci experimentov sa sleduje napríklad vplyv rôznych krmív na zdravie a výkonnosť hydiny. Výsledky týchto experimentov môžu byť následne použité na zlepšenie chovu a výživy prepelíc japonských.

Celkovo je prepelica japonská významným modelovým zvieratkom v oblasti výskumu a experimentálneho chovu. Jeho výhody v porovnaní s inými druhmi hydiny umožňujú rýchlejšie a efektívnejšie experimenty.

Záver Prepelica japonská

 

Záver Prepelica japonská

 

 

V tomto článku sme sa dozvedeli veľa užitočných informácií o chove prepelíc japonských. Pri domácom chove je dôležité venovať pozornosť prostrediu, v ktorom sa prepelice nachádzajú. Je potrebné adaptovať prostredie tak, aby bolo čo najviac podobné prirodzenému prostrediu prepelíc. To znamená, že vhodné je poskytnúť im dostatok priestoru a zabezpečiť im prístup k čerstvej vode a kvalitnej strave.

Pri chove prepelíc na mäso a vajíčka je dôležité mať na pamäti, že prepelice potrebujú špeciálnu starostlivosť. Je dôležité zabezpečiť im dostatok kvalitnej stravy a pravidelnú starostlivosť o ich zdravie. V prípade, že sa rozhodnete pre chov prepelíc, je vhodné zabezpečiť si potrebné vedomosti a skúsenosti.

Celkovo je chov prepelíc japonských zaujímavou a užitočnou činnosťou. Prepeličie vajíčka a mäso majú vynikajúcu chuťovú kvalitu a sú právom považované za delikatesy. Ak sa rozhodnete pre domáci chov, nezabudnite, že je potrebné venovať sa im s láskou a starostlivosťou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button